Հայկական հուշարձանների ճանաչման ծրագիրը հայտարարում է CULTUR-EXP ծրագրի մեկնարկը
«Հայկական հուշարձանների ճանաչման ծրագիր» (AMAP) կազմակերպությունը հայտարարում է «Մշակութային փոխանակման հարթակ» (CULTUR-EXP) ծրագրի մեկնարկը, որն իրականացվում է  Եվրոպական միության Ընդհանուր գործողությունների ծրագրի՝ «Սևծովյան ավազան 2007-2013»-ի շրջանակներում (http://www.blacksea-cbc.net): Ծրագրի իրականացման աշխատանքները սկսվել են սույն թվականի հուլիսի 1-ին: Ծրագիրն իրականացնում են կազմակերպություններ հինգ երկրներից՝ Վրաստանից, Հայաստանից, Հունաստանից, Բուլղարիայից և Մոլդովայից: Ծրագրի տևողությունը 24 ամիս է:
Ծրագիրը նպատակ ունի նպաստել մշակույթի անդրսահմանային փոխանակմանը՝ տրամադրելով նորարարական, բազմալեզու ՏՏ պլատֆորմ՝ հիմնված առկա բաց ծրագրային կոդով սոցիալական պլատֆորմների լուծումների վրա և հարմարեցված մշակույթի գործիչների (նկարիչներ, գրողներ, փառատոնների կազմակերպիչներ, և այլն), մշակութային օպերատորների (թատրոններ, թանգարաններ և այլն) և մշակութային շուկայի այլ դերակատարների գործունեությանը: Այս պլատֆորմը նպատակ ունի դառնալ առցանց գործիք, որի միջոցով  Սևծովյան ավազանի տարածաշրջանի բոլոր արվեստագետները, արվեստի գործիչներն ու մշակութային գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունները կարող են գովազդել, քննարկել կամ կազմակերպել մշակութային միջոցառումներ, իրականացնել մշակութային գործունեություն: Պլատֆորմը նաև հանդես կգա որպես մշակույթի և մշակութային միջոցառումների վերաբերյալ տեղեկատվության կարևոր աղբյուր մշակույթի սիրահարների համար:
AMAP-ի նախագահ Ռիչարդ Նայը, խոսելով ծրագրի մասին, ասաց, «Սա չափազանց կարևոր ծրագիր է հայ արվեստագետներին և մշակութային գործիչներին Սևծովյան տարածաշրջանում և դրա սահմաններից դուրս ճանաչելի դարձնելու համար: Այս հարթակը ընձեռում է սոցիալական ցանցերի ինտեգրման, միջոցառումների տեղեկատուի և այլ հնարավորություններ: Այն, որ այժմ արվեստագետները, մշակութային օպերատորները, փառատոնների կազմակերպիչները հնարավորություն կունենան միմյանց  հետ կապ հաստատել առցանց ձևաչափով, մեծապես կնպաստի Հայաստանում արվեստի զարգացմանն ու մշակութային փոխանակմանը»:
Ծրագրի ՏՏ զարգացման մենեջեր Բաբկեն Ջուհարյանը հարթակի վերաբերյալ ասաց, "Սևծովյան տարածաշրջանում առաջին անգամ նման հարթակը հիմնված կլինի բաց ծրագրային կոդով տեխնոլոգիայի վրա: Այն կդառնա արագ, ինտերակտիվ գործիք մշակութային ոլորտի համար, որը  խիստ մրցունակ կլինի առկա սոցիալական ցանցերի և հարթակների շրջանում»:
Ծրագիրը ղեկավարում է`
Վրաստանի հետազոտական և կրթական ցանցերի ասոցացիա  (GRENA), Վրաստան
http://www.grena.ge/ Ռամազ Կվատաձե,  էլ. փոստ: contact@grena.ge, Հեռ.: +995 32 2250590
Ծրագրի գործընկերներն են`
Համագործակցության եվրոպական տարածաշրջանային շրջանակ [ERFC], Հունաստան
http://www.erfc.gr/ Նիկոլաս Պետրոպոուլոս, էլ. փոստ: erfc@otenet.gr Հեռ.: + 30 693 6656204
Բուրգասի տարածքային կառավարություն, Բուլղարիայի հանրապետություն
http://www.bsregion.org/ Բորիսլովա Յորդանովա, էլ. փոստ: cultur.exp@gmail.com Հեռ: +359 56 894149
«Հայկական հուշարձանների ճանաչման ծրագիր» մշակութային ՀԿ, Հայաստանի Հանրապետություն
http://www.armenianmonuments.org/ Ռիչարդ Նայ, էլ. փոստ: info@armenianmonuments.org Հեռ.: +374 10 532455
Մոլդովայի  հետազոտական և կրթական ցանցերի ասոցացիա (RENAM), Մոլդովայի հանրապետություն
http://www.renam.md/  Պետրու Բոգտենչով, էլ. փոստ:  bogatencov@renam.md Հեռ.: +373 22 739827
Մշակութային օպերատորները, փառատոնների և մշակութային այլ միջոցառումների կազմակերպիչները, արվեստի ներկայացուցիչները, ինչպես նաև այլ մշակութային գործունեություն ծավալող անձինք, ովքեր հետաքրքրված են իրենց մշակութային գործունեությունը Սևծովյան CULTURE-EXP պլատֆորմում գովազդելու հնարավորությամբ, կարող են կապ հաստատել ծրագրի գործընկերների հետ հավելյալ տեղեկությունների համար:

AMAP Announces the Launch of CULTURe EXchange Platform [CULTUR-EXP] Project
Armenian Monuments Awareness Project (AMAP) announces the launch of the CULTURe EXchange Platform [CULTUR-EXP] project, which is implemented under the European Union’s Joint Operational Programme “Black Sea Basin 2007-2013” http://www.blacksea-cbc.net. The project began on 1 July 2013. It involves organizations from five countries: Georgia, Armenia, Greece, Bulgaria and Moldova. The project duration is 24 months.
The objective of the project is to facilitate the cross-border exchange of culture by providing an innovative, multi-lingual IT platform, based on available open source social platform solutions and adapted for culture producers (artists, directors or art, festival organizers), culture operators (museums, festivals, etc.) and other actors of the culture market.  The platform will be an online tool, where all cultural professional and organizations in the Black Sea region will be able to advertise, discuss and organize cultural activities and events. The platform will also be an important source of information about the culture and related cultural events (artists, operators, events) for art lovers and culture consumers.
The AMAP president Richard Ney, commenting on the project noted, “This is an extremely important project for the promotion of Armenian artists and performers in the Black Sea region, and beyond.  The ability for artists, producers, operators and festivals to find each other in an online format created just for them, with social media linkage, calendar of events and instant contact, will greatly enhance the artistic scene in Armenia.”
IT Director Babken Juharyan noted about the platform, “For the first time in Black Sea Region, such platform will be based on open-source technology; it will become a robust, interactive and versatile instrument for culture sphere, which will be highly competitive with existing social media networks and platforms.”
The project is led by:
Georgian Research and Educational Networking Association  (GRENA), Georgia
http://www.grena.ge/ Prof. Ramaz Kvatadze e-mail: contact@grena.ge, Tel.: +995 32 2250590
The project partners are:
European Regional Framework for Co-operation [ERFC], Greece
http://www.erfc.gr/ Mr. Nikolas Petropoulos e-mail: erfc@otenet.gr Tel.: + 30 693 6656204
District Government of Burgas, Republic of Bulgaria
http://www.bsregion.org/ Ms. Borislava Yordanova  e-mail: cultur.exp@gmail.com Tel: +359 56 894149
Armenian Monuments Awareness Project Cultural NGO, Republic of Armenia
http://www.armenianmonuments.org/ Mr. Richard Ney e-mail: info@armenianmonuments.org Tel.: +374 10 532455
Research and Educational Networking Association of Moldova (RENAM), Republic of Moldova
http://www.renam.md/  Dr. Petru Bogatencov, e-mail:  bogatencov@renam.md Tel.: +373 22 739827
Interested cultural operators, festival organizer, museums, culture related sites, galleries, other relevant  and independent artists interested to promote their culture work via Black Sea CULTURE-EXP platform are welcome to contact the Project partners for further information.