Ժողովրդական երգի տոն՝ Թբիլիսիում
Սեպտեմբերի 25-ին, Թբիլիսիի «Arthall” համերգային դահլիճում կայացավ համերգ՝ ՀՀ «Շանթ» հեռուստաընկերության «Ժողովրդական երգիչ» և «Դուդուկի ընտրյալ» նախագծերի հաղթող և մասնակից շնորհալի երգիչների և նվագարանների կատարողների մասնակցությամբ: Բարեգործական համերգը, որը վերածվեց հայ ժողովրդական երգի տոնի, նվիրված էր Սայաթ-Նովայի 300-ամյակին: Համերգի նպատակն էր Հայաստանից դուրս հայաբնակ վայրերում հնչեցնել հայ ժողովրդական երգն ու երաժշտությունը: Ախալքալաքում, Նինոծմինդայում և Ծալկայում բարեգործական համերգներից հետո խմբի հերթական կանգառը Թբիլիսին էր: Այստեղ համերգը տեղի ունեցավ ՀՀ Սփյուռքի նախարարության բարձր հովանու ներքո, Վիրահայոց թեմի առաջնորդի, «Հայարտուն» կենտրոնի և հոգաբարձուների խորհրդի անդամ, բարերար Սոս Սահակյանի աջակցությամբ: Համերգին ներկա էին ՀՀ Սփյուռքի նախարարության ԱՊՀ երկրների Կովկասյան տարածաշրջանի հայ համայնքների հետ կապի վարչության պետ Տարոն Շագոյանը, Վրաստանում ՀՀ դեսպանության խորհրդական Լևոն Թորգոմյանը, թբիլիսահայ հասարակայնության ներկայացուցիչներ:
Ու հնչեցին ու տարածվեցին բազմամարդ դահլիճում սայաթնովյան անմահ ստեղծագործությունները, գուսանական ու ժողովրդական երգն ու երաժշտությունը՝ դուդուկի, դհոլի, զուռնայի և ժողովրդական մյուս նվագարանների կենդանի կատարումներով: Բուռն ծափահարություններով ուղեկցվող համերգը շուտով իր տրամադրության տակ առավ հանդիսատեսին:
Համերգի ավարտին բեմահարթակ բարձրացան ՀՀ Սփյուռքի նախարարության ներկայացուցիչ Տարոն Շագոյանը, Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի համակարգող Լևոն Չիդիլյանը, Թբիլիսիի Վանք» պարային համույթի անդամները և պարուսույց Լիանա Կաշավանիձեն: Թեմի մշակույթի բաժնի պատասխանատուն և կենտրոնի համակարգողը շնորհակալության խոսքեր ուղղեց ՀՀ Սփյուռքի նախարարությանը, Վիրահայոց թեմի առաջնորդին, «Հայարտուն» կենտրոնի բոլոր աշխատակիցներին և բարերար Սոս Սահակյանին համերգի կազմակերպմանը ցուցաբերած աջակցության համար: Պարուսույց Լիանա Կաշավանիձեն շնորհակալություն հայտնելով հայ երգը մայր հայրենիքից դուրս տարածելու ՀՀ Սփյուռքի նախարարության նախաձեռնության համար, պարոն Տարոն Շագոյանին նվիրեց Թբիլիսիի Սուրբ Գևորգ հայկական եկեղեցու պատկերով կտավ և հուշանվերներ՝ համերգի բոլոր մասնակիցներին:

В Тбилиси вновь прошел праздник народной песни
25 сентября, в концертном зале Tbilisi Art Hall состоялся концерт с участием талантливых певцов и музыкантов - победителей и участников проектов телекомпании РА «Шант»- «Народный певец» и «Избранные дудука». Благотворительный концерт, который также был праздником народной песни, был посвящен 300-летию Саят-Новы. Целью концерта являлось озвучить армянскую народную песню и музыку в армянонаселенных местах за пределами Армении. После благотворительных концертов в Ахалкалаки, Ниноцминда и Цалке очередной остановкой стал город Тбилиси. Здесь концерт прошел под эгидой Министерства Диаспоры РА, при поддержке главы Епархии ААЦ в Грузии, центра «Айартун» и члена Совета попечителей, благодетеля Соса Саакяна. На концерте присутствовали руководитель Кавказского отдела Министерства диаспоры РА Тарон Шагоян, советник посольства РА в Грузии Левон Торгомян, представители армянской общественности Тбилиси.
И зазвучали в многолюдном зале бессмертные произведения Саят-Новы, гусанские и народные песни и музыка в живом исполнении под аккомпанемент дудука, дхола, зурны и других народных инструментов. Концерт сопровождался бурными аплодисментами и вскоре захватил аудиторию и передал ей свое настроение.
Под конец концерта на сцену поднялись представитель Министерства диаспоры РА Тарон Шагоян, координатор центра «Айартун» Епархии ААЦ в Грузии Левон Чидилян, члены Тбилисского танцевального ансамбля «Ванк» и хореограф Лиана Кашаванидзе. Ответственный за отдел культуры Епархии и координатор центра поблагодарил Министерство Диаспоры РА, предводителя Епархии ААЦ в Грузии, всех сотрудников центра «Айартун» и благодетеля Соса Саакяна за поддержку, оказанную в организации концерта. Хореограф Лиана Кашаванидзе поблагодарил Министерства Диаспоры РА за инициативу распространить армянскую песню за пределами родины, подарила господину Тарону Шагояну полотно с изображением армянской церкви Сурб Геворг города Тбилиси и вручила сувениры всем участникам концерта.