Ըստ կանխատեսումների, 2050 թ.-ին Հայաստանի բնակչության գրեթե մեկ երրորդը կլինի 60-ն անց
ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամը և ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը ներկայացրեցին տարեցներին առնչվող ներկա և ապագա խնդիրներն ու հնարավոր լուծումները
Երևան, 1-ը հոկտեմբերի, 2013 թ.: Այսօր մամուլի «Հենարան» ակումբում տեղի ունեցավ ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի (ՄԱԲՀ) և ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության (ԱՍՀՆ) համատեղ ասուլիսը՝ նվիրված Տարեցների միջազգային օրվան: Ասուլիսին բանախոսում էին ՄԱԲՀ հայաստանյան գրասենյակի գործադիր ներկայացուցիչ Գարիկ Հայրապետյանը և ՀՀ ԱՍՀՆ Տարեցների հիմնահարցերի բաժնի պետ Անահիտ Գևորգյանը:
Ըստ բանախոսների, Հայաստանը դասվում է աշխարհի արագորեն ծերացող երկրների շարքին: Արդեն այսօր երկրի բնակչության 14.4 տոկոսի տարիքը 60-ից բարձր է: Երևույթին նպաստում են ինչպես ծնելիության անկումը և ակտիվ տնտեսական ու վերարտադրողական տարիքի բնակիչների արտագաղթը, այնպես էլ կյանքի միջին տևողության երկարաձգումը, ինչը պայմանավորված է նաև ժամանակակից բժշկության ձեռքբերումներով: ՄԱԲՀ փորձագիտական վերլուծության կանխատեսումները ցույց են տալիս, որ 2050 թ.-ին Հայաստանի բնակչության գրեթե մեկ երրորդը՝ 31.5 տոկոսը, կարող է լինել 60-ն անց:
«Բնակչության կազմում տարեց բնակիչների բաժնի նման աճը մեծ սոցիալ-տնտեսական բեռ է ենթադրում պետության համար, և այստեղ շատ կարևոր է կանխավ պատրաստվել և համապատասխան քաղաքականություններ ներդնել մինչև այդ համամասնությանը հասնելը: Լուծումներից մեկը, օրինակ, կարող է լինել այսպես կոչված «ակտիվ երկարակեցության» հայեցակարգի իրականացումը, ըստ որի տարեց մարդիկ հնարավորինս երկար են մնում հասարակության, իրենց համայնքների և ընտանիքների ակտիվ, գործուն և բեղմնավոր անդամներ», - նշեց ՄԱԲՀ հայաստանյան գրասենյակի գործադիր ներկայացուցիչ Գարիկ Հայրապետյանը:
ԱՍՀՆ Տարեցների հիմնահարցերի բաժնի պետ Անահիտ Գևորգյանը ներկայացրեց խնդրի վերաբերյալ պետական քաղաքականությունը, արվող և նախատեսված քայլերն ու միջոցառումները:
Հայաստանի բնակչության նշանակալի հատվածի ծերացումը նշանակում է նաև, որ հասարակության մեջ կնվազի 63-ից բարձր մեկ տարեցի հաշվով աշխատող մարդկանց թիվը կամ աջակցության գործակիցը: Ինչպես ցույց է տալիս ՄԱԲՀ վերլուծությունը, այս գործակցի դրական փոփոխության համար ամենանպաստավորը կարող է լինել ծնելիության բարձրացման և բնակչության զբաղվածության ապահովման համակցումը: Այդուհանդերձ, եթե գործազրկության հաղթահարումը կարելի է համարել համեմատաբար իրատեսական խնդիր, ապա ծնելիության բարձրացումը բավականին դժվար հասանելի է՝ հաշվի առնելով վերջինի ծախսատարությունը և Հայաստանի բնակչության բնական հավելաճի մոտալուտ բացասականացումը:

Press Conference Devoted to the International Day of Older Persons: By 2050 Almost One Third of Armenia’s Population will be Over 60, Projections Show
• 01-10-2013 16:00:42   | Armenia  |  Social
UNFPA Armenia and RA Ministry of Labor and Social Issues presented current and future issues regarding older persons and possible solutions to them.
Yerevan, 01 October 2013 – Today, at Henaran Press Club, UNFPA Armenia and RA Ministry of Labor and Social Issues (MLSI) held a joint press conference devoted to the 2013 International Day of Older Persons. Mr. Garik Hayrapetyan, UNFPA Armenia Assistant Representative, and Ms. Anahit Gevorgyan, Head of RA MLSI Division for Elderly Issues spoke at the press conference.
According to the speakers, Armenia is among the countries with rapidly growing share of elderly population. Around 14.4 per cent of the country’s population is already over 60. Fertility decline and migration of economically and reproductively active population contribute to aging; however, aging is also supported by the prolonged life expectancy that is partly due to the achievements of the modern medicine. According to the projections of the recent UNFPA expert analysis, by 2050 almost one third, 31.5 per cent, of Armenia’s population will be over 60.
“Such a growing share of elderly people among in the population structure implies a significant additional burden for the state, and it is very important to develop and implement appropriate policies beforehand. One of the solutions could be implementation of the concept of Active Aging according to which elderly people stay active members of the society, their own communities and families for as long as possible”, said Garik Hayrapetyan, UNFPA.
Ms. Anahit Gevorgyan, Head of RA MLSI Division for Elderly Issues, presented the state policies regarding elderly people, as well as the current and future measures to tackle problems of older part of the population.
Aging of a considerable portion of Armenian population would also mean worsening of the support ratio or the number of working population aged 15-63 per one 63+ person. As the UNFPA analysis shows, this ratio could mostly benefit of the combined growth in fertility and employment. However, whereas overcoming the unemployment seems to be a relatively achievable task, it is very difficult to increase the fertility because it is a rather expensive task, and also taking into account the natural growth of Armenia’s population that is expected to become negative soon.
UNFPA, the United Nations Population Fund, is an international development agency that delivers a world where every pregnancy is wanted, every birth is safe, every young person's potential is fulfilled.