«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն մասնակցում է Digitec Expo 2013 տեխնոլոգիական ցուցահանդեսին
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ մասնակցում է հոկտեմբերի 4-ին Երևանում մեկնարկած Digitec Expo 2013 իններորդ տեխնոլոգիական ցուցահանդեսին: Երկաթուղին ներկայացված է գործընկեր «GNC-ALFA» ընկերության հետ համատեղ տաղավարով:
Այսօր ՀԿԵ-ի տաղավարի հետ ծանոթացավ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը: «ՀԿԵ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը հանրապետության ղեկավարին ներկայացրեց երկաթուղում իրականացվող նորարարական նախագծերը, ծանոթացրեց ՀԿԵ-ի աշխատանքներում կիրառվող օպտիկամանրաթելային համակարգի հզորության, գնացքների շարժը, մեկնման ու ժամանման ժամանակը, բեռնման և բեռնաթափման ընթացքը հսկող ավտոմատացված ծրագրերի գործողությունը:
Ընկերության ղեկավարը տեղեկացրեց Հայաստանի նախագահին, որ երկաթուղու բոլոր էլեկտրաքարշերի վրա տեղադրված են հատուկ վիդեոնկարահանման սարքեր, որոնք թույլ են տալի հետևել շարժին: Տեսախցիկները տեղադրված են նաև բուժկետերում, որտեղ լոկոմոտիվային բրիգադներն անցնում են զննում չվերթից առաջ և հետո:
Ցուցահանդեսի ժամանակ Վիկտոր Ռեբեցը հանդիպումներ ունեցավ նաև Լանար ընկերության ներկայացուցիրների, Microsoft ընկերության հայաստանյան ներկայացուցչության՝ Microsoft RA ընկերության տնօրեն Գրիգոր Բարսեղյանի հետ:
Գ.Բարսեղյանը շնորհակալություն հայտնեց երկաթուղու ղեկավարին միմիայն լիցենզավորված ծրագրերի օգտագործման և IT-մասնագետների որակյալ պատրաստման և վերապատրաստման համար:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվեց նաև ՀԿԵ հաշվողատեղեկատվական կենտրոնի հինգ մասնագետների Microsoft RA ընկերությունում վերապատրաստման հարցը:

ЗАО «ЮКЖД» принимает участие в девятой технологической выставке Digitec Expo 2013
ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» принимает участие в открывшейся 4 октября в Ереване девятой технологической выставке Digitec Expo 2013. Железная дорога представлена совместным павильоном с компанией-партнером «GNC-ALFA».
Сегодня с экспозицией ЮКЖД ознакомился президент Армении Серж Саргсян. Генеральный директор ЗАО «ЮКЖД» Виктор Ребец представил главе государства реализуемые на железной дороге инновационные проекты, ознакомил с географией используемой в работе ЮКЖД оптико-волоконной сети, механизмами функционирования автоматизированных программ, позволяющих отслеживать движение поездов, время их прибытия и отправления со станций, а также начало погрузки и выгрузки.
Руководитель Компании проинформировал президента Армении, что на всех электровозах железной дороги установлены специальные видеокамеры, позволяющие контролировать их движение. Также камеры установлены в медпунктах, где локомотивные бригады проходят пред- и послерейсовое обследование.
В рамках выставки генеральный директор ЗАО «ЮКЖД» провел также встречи с представителями компании Ланар, директором армянского представительства компании Microsoft – Microsoft RA Григором Барсегяном.
Г.Барсегян выразил руководителю железной дороги благодарность за использование исключительно лицензионных программ, а также большое внимание к вопросу подготовки и переподготовки специалистов в сфере IT.
Во время встречи был обсужден вопрос направления на обучение в Microsoft RA пяти специалистов информационно-вычислительного центра ЗАО «ЮКЖД».