Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է աշխարհահռչակ դիրիժոր, ջութակահար Վլադիմիր Սպիվակովին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է աշխարհահռչակ դիրիժոր, ջութակահար, Ռուսաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Վլադիմիր Սպիվակովին: Անվանի երաժիշտը և նրա ղեկավարած նվագախումբը Ա. Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնի շրջանակներում նոյեմբերի 10-ին Երևանում հանդես են եկել համերգով: Իսկ այսօր նվագախումբը ելույթ կունենա Գյումրիում, որով և կեզրափակվի «Գյումրին 2013թ. ԱՊՀ մշակութային մայրաքաղաք» միջոցառումների շարքը: Համերգները կայանում են ՀՀ և ՌԴ մշակույթի նախարարությունների և ԱՊՀ երկրների Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի աջակցությամբ:
Հանդիպմանը Հանրապետության Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել աշխարհահռչակ դիրիժորին՝ նախօրեին կայացած երևանյան հրաշալի համերգի համար, որից, ըստ նրա, բազմաթիվ հիացական արձագանքներ կան: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Վլ. Սպիվակովին Հայաստանում վաղուց արդեն հյուր չեն համարում, այլ հարազատ ու սրտացավ մարդ, ով մեր ժողովրդի համար ամենածանր պահերին եղել է նրա կողքին և մինչ այսօր իր պարբերաբար այցերով հոգևոր մեծ լիցքեր ու լավատեսական տրամադրություն է հաղորդում: Այդ առումով կարևորվել է նաև Գյումրիի այսօրվա գալա համերգը: Նախագահը երախտագիտությամբ է նշել Վլ. Սպիվակովի անվան հիմնադրամի միջոցով հայ տաղանդավոր երեխաներին աջակցելու բարձր առաքելության մասին ևս:
Վլ. Սպիվակովն ընդգծել է, որ մշտապես մեծագույն հաճույքով է այցելում Հայաստան և չափազանց զգացված է իր նկատմամբ ցուցաբերվող ջերմ վերաբերմունքից, որն զգում է ինչպես համերգային դահլիճներում, այնպես էլ մարդկանց հետ փողոցում շփվելիս: Աշխարհահռչակ դիրիժորը պատրաստակամություն է հայտնել ինչպես աշխարհի մի շարք երկրներում, Հայաստանում ևս առաջիկա տարիների ընթացքում երաժշտական փառատոն անցկացնել:

Президент принял всемирно известного дирижера и скрипача Владимира Спивакова
Президент Серж Саргсян сегодня принял всемирно известного дирижера и скрипача, художественного руководителя и главного дирижера Национального филармонического оркестра России Владимира Спивакова. Известный музыкант и возглавляемый им оркестр в рамках международного фестиваля имени А.Хачатуряна 10 ноября выступили с концертом в Ереване. А сегодня оркестр выступит в Гюмри, завершив ряд мероприятий «Гюмри – культурная столица СНГ 2013 года». Концерты проходят при содействии министерств культуры РА и РФ, а также Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества стран СНГ.
На встрече Президент Республики поблагодарил всемирно известного дирижера за состоявшийся накануне в Ереване чудесный концерт, который, по его словам, получил многочисленные восхитительные отклики. Серж Саргсян подчеркнул, что В.Спивакова в Армении давно считают не гостем, а родным и сердобольным человеком, который в самые трудные для нашего народа моменты был рядом с ним и по сегодняшний день своими периодическими визитами передает большие духовные заряды и оптимистическое настроение. В этом плане была также указана важность сегодняшнего гала-концерта в Гюмри. Президент с признательностью отметил и высокую миссию поддержки талантливых армянских детей посредством фонда имени В.Спивакова.
В.Спиваков подчеркнул, что всегда с огромным удовольствием посещает Армению и чрезвычайно тронут теплым отношением к нему, которое ощущает как в концертных залах, так и при общении с людьми на улице. Всемирно известный дирижер выразил готовность, как в ряде стран, так и в Армении провести в ближайшие годы музыкальный фестиваль.