Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և Վլադիմիր Պուտինը ծաղկեպսակ են դրել երկրաշարժի զոհերի հուշակոթողին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և նրա հրավերով պետական այցով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այսօր հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային երրորդ համաժողովի բացումից հետո Գյումրիում, 1988թ. Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի 25-րդ տարելիցի նախօրեին, ծաղկեպսակ են դրել երկրաշարժի զոհերի հիշատակին, նաև փրկարարներին և Հայաստանին օգնության ձեռք մեկնած բոլոր պետություններին ու ժողովուրդներին նվիրված հուշակոթողին:
Լրացուցիչ տեղեկություններ
1988թ. երկրաշարժի զոհերին նվիրված հուշակոթողի վերաբերյալ
Հուշակոթողի բացումը տեղի է ունեցել 2008 թվականի դեկտեմբերի 7-ի ավերիչ երկրաշարժի 20–րդ տարելիցի կապակցությամբ: Այն կերտել է ՌԴ և Ուկրաինայի ժողովրդական նկարիչ, Հայաստանի վաստակավոր նկարիչ, Լենինյան մրցանակի դափնեկիր, ծագումով գյումրեցի՝ Ֆրիդ Սողոյանը: Պղնձաձույլ հուշարձանը պարունակում է 17 մարդկային ֆիգուր, ինչը կազմում է քանդակի կոմպոզիցիան: Հուշարձանի խորհուրդն արտահայտվում է հակիրճ ձևակերպմամբ` «Անմեղ զոհերին, բարեգութ սրտերին»: 7 մետր բարձրություն ունեցող պղնձաձույլ հուշակոթողը խորհրդանշում է աղետ տեսած ժողովրդի ցավը, իսկ մյուս կողմից՝ արիությունը, որով նա վերածնվում է փլատակներից: Հուշակոթողը պատրաստվել է Ֆրիդ Սողոյանի մոսկովյան արվեստանոցում: Հուշակոթողի կողքին տեղակայված հինգ քարե սալիկներին գրված է բարեգութ այն անձանց ու երկրների անունները, որ աղետի առաջին իսկ պահից զորակցության ձեռք մեկնեցին հայ ժողովրդին: Հուշակոթողի ստեղծման և տեղափոխման գործում մեծ օգնություն է ցուցաբերել Նիկոլայ Ռիժկովը, ով ժամանակին գլխավորում էր «Երկրաշարժի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հանձնաժողովի հոգաբարձուների խորհուրդը»:
Ֆրիդ Սողոյանը նաև այսօր Երևանում բացված հայ և ռուս ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը խորհրդանշող «Միասնական խաչ» հուշարձանի հեղինակային խմբի ղեկավարն է:
Այս մասին «ՆՏ«-ին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ վարչությունից

Президенты Серж Саргсян и Владимир Путин в Гюмри возложили венок к мемориалу памяти жертв землетрясения
• 02-12-2013 16:45:46   |   |  Общество
Президент Серж Саргсян и прибывший по его приглашению в Республику Армения Президент Российской Федерации Владимир Путин сегодня после открытия Третьего межрегионального армяно-российского форума в Гюмри, в преддверии 25-й годовщины Спитакского разрушительного землетрясения 1988 года возложили венок к мемориалу, посвященному памяти жертв землетрясения, а также спасателям и всем государствам и народам, протянувшим руку помощи Армении.
Дополнительные сведения о мемориале памяти жертв землетрясения 1988 года
Открытие мемориала состоялось 7 декабря 2008 года в связи с 20-й годовщиной разрушительного землетрясения 7 декабря. Скульптурная композиция была создана народным художником России и Украины, заслуженным художником Армении, лауреатом Ленинской премии, уроженцем Гюмри Фридом Согояном. Медная скульптура содержит семнадцать человеческих фигур, которые составляют скульптурную композицию. Смысл мемориала выражается краткой формулировкой: “Невинным жертвам, милосердным сердцам”. Памятник высотой в семь метров символизирует боль народа, пережившего жестокий удар стихии, а с другой стороны - его мужество, которым он возрождается из руин. Памятник был изготовлен в московской мастерской Фрида Согояна, откуда самолетом был доставлен в г. Гюмри. Рядом с мемориалом расположены пять каменных плит, на которых написаны история землетрясения, а также имена тех милосердных людей и стран, которые с первых минут бедствия протянули руку помощи армянскому народу. В деле создания и транспортировки памятника большую помощь оказал Николай Иванович Рыжков, который в то время руководил Попечительским советом по увековечению памяти жертв землетрясения.
Фрид Согоян является и руководителем авторской группы открывшегося сегодня в Ереване памятника «Единый крест», символизирующего вековую дружбу армянского и русского народов.