Հարութ Սասունյան.Հպարտության պահ հայության համար. ամերիկյան դատարանի շենքը անվանակոչվել է նահանգապետ Դեքմեջյանի անունով
• 04-12-2013 13:28:54   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Երկու նշանավոր ամերիկահայեր վերջերս արժանացել են բացառիկ պարգևների՝ հպարտության զգացում պարգևելով հայությանը իրենց իրագործումների համար:
Հուլիսին Միացյալ Նահանգների ռազմածովային ուժերը հայտարարել էին, որ նոր ռազմանավերից մեկը կրելու է ԱՄՆ Դաշնային կառավարության ամենաբարձրաստիճան ամերիկահայ պաշտոնյա Փոլ Իգնատիուսի (Իգնատոսյան) անունը: Նա ութ տարի շարունակ ծառայել է Ջոն Քենեդու և Լինդոն Բ. Ջոնսոնի նախագահական վարչակազմում որպես ԱՄՆ բանակի նախարարի օգնական, բանակի նախարարի տեղակալ, պաշտպանության նախարարի օգնական, և վերջապես 1967 թվականին` ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի նախարար:
Անցյալ շաբաթ Կալիֆորնիայի Լոնգ Բիչ քաղաքում Գերագույն դատարանի մի նոր շենք անվանակոչվեց նահանգապետ Ջորջ Դեքմեջյանի անունով: 339 միլիոն դոլար արժողությամբ դատական համալիրի անվանակոչման արարողությունը տեղի ունեցավ նոյեմբերի 21-ին:
Նահանգապետ Դեքմեջյանը 28 տարի շարունակ պատվով ծառայել է Կալիֆորնիայի նահանգին: 1982 թվականին որպես նահանգապետ իր առաջին ընտրությունն աննշան առավելությամբ հաղթելուց հետո, նա համոզիչ հաղթանակով վերընտրվեց 1986 թվականին: Ավելի վաղ նա չորս տարի աշխատել էր որպես գլխավոր դատախազ (1979-83 թթ.), տասներկու տարի նահանգային սենատոր (1967-1979 թթ.) և Սենատի մեծամասնության առաջնորդ (1969 թ.), և չորս տարի նահանգի օրենսդիր մարմնի պատգամավոր (1963-67 թթ.): 1988 թվականին, այն ժամանակ փոխնախագահ և նախագահի թեկնածու Ջորջ Բուշ ավագը նահանգապետ Դեքմեջյանին նկատի էր ունեցել որպես փոխնախագահի հնարավոր թեկնածու: Սակայն, Դեքմեջյանը խնդրել էր իր անունը հանել քննարկումից, որպեսզի Կալիֆորնիան չթողնի դեմոկրատ փոխնահանգապետի ձեռքում: Եթե Դեքմեջյանը չհրաժարվեր և դառնար Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահի թեկնածուն, նա այդ տարի կարող էր ընտրվել փոխնախագահ, նախագահ Բուշի հետ միասին: Հետագայում նա կարող էր առաջադրվել նախագահի պաշտոնում և դառնալ Միացյալ Նահանգների առաջին հայազգի նախագահը:
Նահանգապետին մեծարելու համար ավելի քան 500 պետական պաշտոնյաներ, նախկին գործընկերներ, բարեկամներ, ընտանիքի անդամներ և պատվավոր հյուրեր էին մասնակցում դատարանի շենքի անվանակոչման արարողությանը: Շնորհավորական ուղերձներով հանդես եկան Կալիֆորնիայի Գերագույն դատարանի, Լոս Անջելեսի շրջանային Գերագույն դատարանի, ԱՄՆ Կոնգրեսի, Նահանգային օրենսդիր պալատի, Լոս Անջելեսի շրջանային խորհրդի անդամները, Լոնգ Բիչի քաղաքապետը և Լոնգ Բիչի իրավաբանների ընկերակցությունը:
Ավելի քան 50 հազար քառակուսի մետր մակերես ունեցող Դեքմեջյանի անվան դատարանի շենքը ներառում է 31 դատական դահլիճներ, վարչական տարածքներ, կալանքի տակ պահելու տեղամասեր, շրջանի արդարադատության մարմինների գրասենյակներ և համատեղելի առևտրական տարածքներ: Շենքն աչքի է ընկնում անվտանգության և բնապահպանական վերջին նորամուծություններով ապահովված գործնական հանրային տարածքներով` բիզնեսի արդյունավետ վարման և ողջ շենքում մարդկանց տեղաշարժման համար:
Միմյանց հաջորդող բանախոսներն ընդգծեցին նահանգապետ Դեքմեջյանի կայուն ընտանեկան արժեքներն ու նրա հայկական ժառանգությունը: Կալիֆորնիայի գերագույն դատարանի դատավոր Մարվին Բաքստերը (Բաղդասարյան), որն աշխատել էր նահանգապետ Դեքմեջյանի մոտ որպես նշանակումների քարտուղար, իր ելույթում նշեց, որ նահանգապետը «1955 թվականին Նյու Յորքից տեղափոխվել է Կալիֆորնիա՝ զինված լինելով միայն իր իրավաբանական կրթությամբ և ամերիկահայ ներգաղթյալ ծնողների ներարկած բարձր սկզբունքներով…. Նա եղել է ականավոր օրենսդիր, գլխավոր դատախազ և նահանգապետ: Նա արժանացել է մեր հարգանքին ու պահպանել այն ավելի քան քառորդ դար ամենաբարձր մակարդակներում գերազանց հանրային ծառայության միջոցով»:
Նահանգապետ Դեքմեջյանը ծնունդով Նյու Յորքի Մենանդս գյուղից է. ծնողները նրան կնքել էին Գուրգեն անունով: Հայրը՝ Գուրգենը, Այնթափից էր, իսկ մայրը՝ Էլբիսը (Ալիս), Արաբկիրից:
Դատավոր Բաքստերը հիշեցրեց, որ Կալիֆորնիայի օրենսդրական խորհուրդը միաձայն քվեարկությամբ որոշել էր նոր շենքը կոչել որպես նահանգապետ Ջորջ Դեքմեջյանի անվան դատարանի շենք: «Այս որոշումն արտացոլում է զույգ կուսակցությունների հարգանքն ու աջակցությունը», որ նահանգապետը վայելում է «այս ամբողջ երկրի և նահանգի կողմից», հպարտությամբ հայտարարեց Բաքստերը:
Կալիֆորնիայի 35-րդ նահանգապետը երեկոյի վերջին ելույթ ունեցողն էր մինչ հուշատախտակի բացումը՝ շրջապատված կնոջ` Գլորիայի, երեխաների և թոռների կողմից:
«Այնքան շատ խմբեր են վարպետորեն միավորվել իրենց տաղանդով ու փորձով՝  դատարանի իսկապես արտակարգ նոր շենքը Լոնգ Բիչում կառուցելու համար», հայտարարեց նահանգապետ Դեքմեջյանը: «Սա բացառիկ համալրում է քաղաքի դիմագծին ու կառուցվածքին, և ես ուրախ եմ ու հպարտ, որ իմ անունը կապված է դրա հետ»: Նա անվանակոչության արարողությունն անվանեց «հրաշալի, հուզիչ և խոնարհեցնող դափնեպսակ իմ կյանքում և պետական ծառայության կարիերայում»:
Նահանգապետ Դեքմեջյանը զվարթ տրամադրությամբ ինքն իրեն թերագնահատող ելույթ ունեցավ՝ իր հանրահայտ «խարիզմայի բացակայության» և երկար ազգանվան մասին, որը երբեք չի մտածել փոխել կամ կրճատել:  «Իմ միակ մտահոգությունն այն էր, որ իմ անունը չի տեղավորվի» դատարանի շենքի վրա, կատակեց նահանգապետը` զվարճացնելով ներկա գտնվող հյուրերին:
Կարելի է հուսալ, որ շուտով 85-ամյա նահանգապետն իր առաջին այցը կկատարի դեպի Հայաստան: Շատ կարևոր է, որ Հայրենիքում ապրող երիտասարդ սերունդը ճանաչի նրան որպես օրինակելի և ոգեշնչման ակնառու տիպար իրենց ապագա նվաճումների համար:

Арут Сасунян. Момент гордости для армян: здание суда США названо в честь губернатора Декмеджяна
Два знаменитых американских армянина недавно удостоились уникальных наград, вызвав у всего армянства чувство гордости за их достижения.
В июле Военно-морские силы Соединенных Штатов заявили, что один из военных кораблей будет назван в честь высокопоставленного должностного лица федерального правительства США, армянина по происхождению Пола Игнатиуса (Игнатосян). В администрациях президентов Джона Кеннеди и Линдона Джонсона он на протяжении 8 лет служил на посту заместителя начальника генштаба армии США, заместителя министра обороны и, наконец (в 1967г.), на должности министра Военно-морских сил США.
На прошлой неделе новое здание Верховного суда в г. Лонг-Бич (Калифорния) было названо в честь губернатора Джорджа Декмеджяна. Церемония присуждения имени судебному комплексу стоимостью 339 млн долларов состоялась 21 ноября.
Губернатор Декмеджян на протяжении 28 лет с честью служил штату Калифорния. На своих первых выборах на пост губернатора в 1982г. он выиграл с незначительным преимуществом, а уже в 1986г., одержав убедительную победу, был переизбран. До этого он 4 года проработал в качестве генпрокурора (1979-83 гг.), 12 лет – в качестве сенатора штата (1967-1979 гг.) и лидера большинства Сената (1969г.), еще 4 года – в качестве депутата законодательного органа штата (1963-67 гг.). В 1988г., тогдашний вице-президент и кандидат в президенты Джордж Буш-старший рассматривал губернатора Декмеджяна в качестве вероятного кандидата на пост вице-президента. Однако, Декмеджян попросил снять его имя с обсуждения, чтобы не оставлять Калифорнию в руках вице-губернатора от Демократической партии. Если бы Декмеджян не отказался и стал кандидатом в вице-президенты от Республиканской партии, то в тот год он мог бы быть избран на этот пост, вместе с президентом Бушем. В дальнейшем он мог также баллотироваться на пост президента и стать первым армянином – президентом Соединенных Штатов.
Для чествования губернатора свыше 500 государственных должностных лиц, бывших коллег, друзей, членов семьи и почетных гостей участвовали в церемонии наименования здания суда.
С поздравительными посланиями выступили члены Верховного суда Калифорнии, Верховного окружного суда Лос-Анджелеса, Конгресса США, законодательной палаты штата, окружного совета Лос-Анджелеса, мэр Лонг-Бич и представители Ассоциации  юристов Лонг-Бич.
Здание суда им. Декмеджяна площадью свыше 50 тыс. кв.м вмещает 31 судебный зал, административные помещения, участки для содержания под арестом, офисы органов правосудия штата и торговые территории. Здание бросается в глаза комфортабельными  общественными помещениями, оснащенными инновациями в области безопасности и экологии для эффективного ведения бизнеса и передвижения людей в здании.
Сменявшие друг друга выступающие подчеркнули прочные семейные ценности губернатора Декмедяжна и его армянское происхождение. Судья Верховного суда Калифорнии Марвин Бакстер (Багдасарян), работавший у губернатора Декмеджяна в качестве секретаря по вопросам назначений, в своем выступлении отметил, что губернатор «в 1995г. из Нью-Йорка переселился в Калифорнию, вооруженный лишь своим юридическим образованием и высокими принципами, усвоенными от родителей-эмигрантов, американских армян»: «Он был выдающимся законодателем, генпрокурором и губернатором. Он заслужил наше уважение и сохранял его на протяжении более четверти века путем отличной общественной службы на самых высоких уровнях».
Губернатор Декмеджян родом из деревни Менандс (Нью-Йорк): родители его крестили под именем Гурген. Отец – Гурген, был из Айнтапа, а мать – Элбис (Алис), из Арабкира.
Судья Бакстер напомнил, что законодательный совет Калифорнии, проголосовав единогласно, решил назвать новое здание суда в честь губернатора Джорджа Декмеджяна. «Это решение отражает уважение и партийную поддержку, которой пользуется губернатор во всей стране и в штате», - заявил Бакстер.
35-ый губернатор Калифорнии выступил последним до открытия мемориальной доски. Он был в окружении жены Глории, детей и внуков.
«Столько групп мастерски объединили свой талант и опыт для строительства действительно отличного нового здания суда в Лонг-Бич. Этот уникальный комплекс отражает облик и структуру города, и я рад и горд тем, что мое имя связано с ним», - заявил губернатор Декмеджян. Он назвал эту церемонию «прекрасным, волнительным и вызывающим преклонение лавровым венком в его жизни и карьере». Губернатор Декмеджян был в приподнятом настроении и с самоиронией заявил об «отсутствии» у него харизмы и наличии длинной фамилии, которую, тем не менее, никогда не собирался  менять или сокращать. «Моим единственным опасением было то, что мое имя не поместится на здании суда», - пошутил губернатор, веселя присутствующих гостей.
Можно надеяться, что в скором времени 85-летний губернатор совершит свой первый визит в Армению. Очень важно, чтобы молодежь, проживающая на Родине, узнала его  как выдающегося и образцового человека, вселяющего воодушевление для будущих свершений.