«Լիտերատուրնայա Արմենիա» հանդեսը 55 տարեկան է
Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի նախաձեռնությամբ և «Դար» հիմնադրամի աջակցությամբ 2013 թվականի դեկտեմբերի 6-ին կկայանա գրական-երաժշտական երեկո` նվիրված «Լիտերատուրնայա Արմենիա» հանդեսի`հայկական միակ ռուսալեզու գրական ամսագրի  55-ամյակին:
«Լիտերատուրնայա Արմենիա» ամսագրի առաջին համարը լույս է տեսել 1958 թվականի դեկտեմբերին: Տարբեր տարիներին ամսագրի էջերում հանդես են եկել Ստեփան Զորյանը, Գեղամ Սարյանը, Նաիրի Զարյանը, Սիլվա Կապուտիկյանը, Համո Սահյանը, Մարո Մարգարյանը, Գուրգեն Մահարին և այլոք:
60-ական և հաջորդող տարիներին «Լիտերատուրնայա Արմենիա» ամսագիրը հրատարակում էր այնպիսի ստեղծագործություններ, որոնք չէին կարող հրատարակվել կենտրոնական ամսագրերում. երկարատև ընդմիջումից լույս են տեսել Օ. Մանդելշտամի «Հայաստան» բանաստեղծությունների շարքը և «Ճանապարհորդություն դեպի Հայաստանը»:  Այստեղ է առաջին անգամ հրատարակվել Ս. Գորոդեցկու «Շամիրամի այգիներ» վեպը, Վ. Գրոսմանի «Բարին ընդ ձեզ», Յու. Կառաբչիևսկու «Հայաստանի կարոտը» վիպակները,  Ա. Բելիի, Մ. Ցվետաևայի, Վ. Բրյուսովի, Մ. Վոլոշինի, Ա. Բիտովի բանաստեղծություններն ու արձակը, ինչի շնորհիվ էլ ամսագիրը նույն շարքում էր այնպիսի հեղինակավոր հրատարակությունների կողքին, ինչպիսիք են «Նովի միր», «Դրուժբա նարոդով», «Զվեզդա», «Զնամյա»: Ամսագիրը 90-ական թվականներին հրաշքով կարողացավ գոյատևել, թեև զգալիորեն սեղմվեցին չափերն և տպաքանակը, իսկ հետագա տարիներին կանգնեց փակման եզրին:
Անցած տարվա վերջին «Դար» տարածաշրջանային զարգացման և մրցունակության հիմնադրամը որոշեց ամսագրին երկրորդ կյանք նվիրել:  ՀՀ Մշակույթի նախարարության և Հայաստանի գրողների միության հետ ամսագրի համատեղ հրատարակման պայմանագիր կնքվեց, որով հիմնադրամը պարտավորվեց իրականացնել ֆինանսավորումը, տեխնիկական վերազինումը` նպաստելով ամսագրի` հանրապետությունում և նրա սահմաններից դուրս տարածմանը:
Ներկա պահին պահպանելով իր լավագույն ավանդույթները` ամսագիրը դիմավորում է իր հոբելյանը նոր դիզայնով, նոր բովանդակությամբ, աշխատանքի կազմակերպման նոր մոտեցումներով, զուգահեռ  ստեղծվել և արդեն հեղինակություն են վայելում ամսագրի պաշտոնական կայքը և նրա առկայությունը Facebook և ВКонтакте սոցիալական ցանցերում:
Հոբելյանին հրավիրվածների թվում են ՀՀ  մշակույթի նախարար Հ.Ս. Պողոսյանը, Հայաստանում ՌԴ Արտակարգ և լիազոր դեսպան Ի. Կ. Վոլինկինը, ՀՀ-ում  Ռուսհամագործակցության ներկայացուցչության ղեկավար Մ. Ա. Կալինինը,  ՌԴ Հանրային պալատի պատվիրակությունը, որի կազմում է բանաստեղծ Անդրեյ Դեմենտևը, ամսագրի հեղինակներ, ստեղծագործ մտավորականության ներկայացուցիչներ:

Журналу «Литературная Армения» 55 лет
6 декабря 2013 года в 16:00 в Российско-Армянском (Славянском) университете по инициативе университета и при поддержке фонда «ДАР» состоится литературно-музыкальный вечер, посвященный 55-летию журнала «Литературная Армения» – единственного армянского русскоязычного литературного журнала.
Первый номер журнала «Литературная Армения» вышел в декабре 1958 года. Авторами ЛА в разные годы были Степан Зорьян, Гегам Сарьян, Наири Зарьян, Сильва Капутикян, Амо Сагиян, Маро Маркарян, Гурген Маари и другие.
В шестидесятые и последующие годы «периферийная» «Литературная Армения» публиковала произведения, которые порой не могли пробить себе дорогу в центральных журналах. Здесь впервые после долгого перерыва увидели свет цикл стихов
О. Мандельштама «Армения» и его же «Путешествие в Армению», впервые опубликованы роман С. Городецкого «Сады Семирамиды», повесть В. Гроссмана «Добро вам», «Тоска по Армении» Ю. Карабчиевского, некоторые произведения А. Белого, М. Цветаевой,
В. Брюсова, М. Волошина, А.Битова, благодаря чему журнал стал в один ряд с такими авторитетными изданиями, как «Новый мир», «Дружба народов», «Звезда», «Знамя». Журнал чудом выжил в трудные 90-е,  правда,  изрядно сжавшись в размерах и тираже, а в последние годы оказался  на грани закрытия.
Однако в конце прошлого года фонд регионального развития и конкурентоспособности «ДАР» принял решение стать другом и союзником журнала и подарить ему вторую жизнь. Был заключен договор с Министерством культуры и Союзом писателей Армении о совместном издании журнала. Фонд осуществляет финансирование,  техническое переоснащение, помогает в распространении издания в республике и за ее пределами.
Сохранив свои лучшие традиции, журнал подошел к своему юбилею с новым дизайном, ярким содержанием новыми подходами в работе; параллельно стартовал и пользуется популярностью у читателя официальный сайт и страницы журнала в социальных сетях Facebook и ВКонтакте.
В числе приглашенных на юбилей гостей министр культуры РА А.С. Погосян, Чрезвычайный и Полномочный Посол РФ в РА И. К. Волынкин, руководитель Представительства Россотрудничества в РА М. А. Калинин, делегация Общественной Палаты РФ, в составе которой поэт Андрей Дементьев, авторы журнала, представители творческой интеллигенции.