Հայկ Քոթանջյան . «Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ բանակցություններում կառուցողական շրջադարձի գրավականը ԱԴՐՀ և ԼՂՀ կողմերի փոխադարձ ճանաչումն է»
• 11-12-2013 13:57:47   | Հայաստան  |  Հարցազրույցներ
«Նոյյան Տապանի» հարցերին պատասխանում է ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր (ՌԴ),  հակաահաբեկչության գծով գիտական փորձագետ (ԱՄՆ), ՀԱՊԿ-ի գիտափորձագիտական խորհրդի անդամ, գեներալ-մայոր Հայկ Սարգսի Քոթանջյանը:
«Նոյյան Տապանի»  – Պարո՛ն Քոթանջյան, Դուք վերջերս եք վերադարձել Բուխարեստից: Ինչպե՞ս կբնութագրեք Ռումինիայում անցկացված Հարվարդի` Սևծովյան անվտանգության ծրագրի գիտաժողովը:
Հ. Ք. – “Սևծովյան տարածաշրջանում միջազգային համագործակցությունն անցած և ապագա 20 տարում” թեմայով գիտաժողովը կազմակերպվել էր Ձեր հիշատակած Հարվարդի ծրագրի կողմից` Ռումինիայի ազգային հետախուզական ծառայության հետ համատեղ: Դրան մասնակցում էին մասնագետներ 11 պետություններից, այդ թվում` տարածաշրջանի երկրներից, ցավոք` բացառությամբ Ռուսաստանի: Հարվարդի հետ պայմանավորվածության համաձայն այսուհետև տվյալ Համաժողովը կվարի Ռումինիայի ազգային հետախուզության ծառայությունը:
«Նոյյան Տապանի» – Ղարաբաղյան հարցի կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների, ինչպես նաև արտաքին գործերի նախարարների միջև բանակցությունների վերսկսման հաշվառմամբ` գիտաժողովում Ղարաբաղյան պրոբլեմը  որևէ  կերպ շոշափվե՞լ է:
Հ. Ք. – Դեռ նախքան Համաժողովը թուրքական և ադրբեջանական կողմերն ըստ Վիեննայում և Կիևում վերսկսված հանդիպումների արդյունքների հայտարարություններ են արել, թե Ղարաբաղյան հակամարտության լուծման ուղղությամբ կառուցողական բանակցությունների համար հիմք կարող է դառնալ Լեռնային Ղարաբաղից ՀՀ զորքերի դուրսբերումը, որոնք, ինչպես գիտեք, երաշխավորում են ԼՂՀ բնակչության անվտանգությունը: Ադրբեջանի կողմից պարտադրված սպառազինությունների ինտենսիվ մրցավազքի և հարձակողական սպառազինությունների ու ռազմամոլական  ճարտասանության աճման պայմաններում նման առաջարկությունը, որը ԼՂՀ բնակչությանը զրկում է իր ֆիզիկական անվտանգության համար ռազմական երաշխիքներից, գործում է Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից քաղաքական խաղադրույքների կանխամտածված մեծացման տպավորություն, որի նպատակը բանակցային գործընթացը կառուցողական փուլ փոխադրելու փորձերի  խաթարումն է: Այս առումով էլ Ղարաբաղյան պրոբլեմը շոշափվեց իմ զեկուցման մեջ: Այնտեղ ես հակամարտության կողմերին, այն է` ԱդրՀ-ին, ԼՂՀ-ին և ՀՀ-ին, առաջարկեցի հակամարտության կողմերի միջև բանակցությունները կառուցողական հուն տեղափոխելու գործընթացն սկսել Ադրբեջանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության փոխադարձ ճանաչմամբ:
Ստորև բերվում է դոկտոր Հայկ Քոթանջյանի զեկուցումը` արված Հարվարդի Սևծովյան անվտանգության հարցերով գիտաժողովում:
ԵՐԿԽՈՍՈՒԹՅՈՒՆՆ ՈՒ ԻՆՏԵԳՐՈՒՄԸ` ՈՐՊԵՍ ԸՆԴԼԱՅՆՎԱԾ ՍԵՎԾՈՎՅԱՆ ՏԱՐԱԾԱՇՐՋԱՆՈՒՄ ԿԱՅՈՒՆՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ԱՊԱՀՈՎՄԱՆ ՀԻՄՆԱՍՅՈՒՆԵՐ
Հարգելի՛ պարոն Նախագահ,
Հարգելի՛ գործընկերներ
ՈՒզում եմ իմ երախտագիտությունը հայտնել Հարվարդի համալսարանի Սևծովյան անվտանգության ծրագրի 12-րդ միջազգային գիտաժողովին մասնակցելու հրավերի համար: Այս գիտաժողովը համախմբում է տարածաշրջանային անվտանգության դինամիկայի հարցերով զբաղվող առաջատար փորձագետների, որոնք այսպիսով կարող են մտքեր փոխանակել ու քննարկել Ընդլայնված սևծովյան տարածաշրջանում առաջիկա 20 տարվա կտրվածքով զարգացման հնարավոր սցենարները:
Համոզված եմ, որ ավելի կայուն և անվտանգ տարածաշրջան ունենալու հիմնական ուղին տարածաշրջանային երկրների, ինչպես նաև Սևծովյան տարածաշրջանում ներգրավված ուժային կենտրոնների միջև ինտեգրման և երկխոսության խթանումն է: Երկխոսությունն ու ինտեգրումը նաև Հայաստանի արտաքին քաղաքականության հիմնասյուներն են: 1991 թ. անկախության ձեռքբերումից ի վեր` մեր պետությունը իր արտաքին քաղաքա-կանության մեջ ակտիվ կերպով իրականացնում է փոխլրացման սկզբունքը` զարգացնելով ռազմավարական դաշնակցային հարաբերություններ Ռուսաստանի հետ և առաջ մղելով գործընկերությունը Արևմտյան ուժային կենտրոնների հետ, այդ թվում` ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի և ՆԱՏՕ-ի: Հայաստանը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) հիմնադիր անդամն է և միևնույն ժամանակ սերտ կապեր է հաստատում Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ` մասնակցելով նրա խաղաղարարական օպերացիա-ներին Իրաքում, Կոսովոյում, իսկ ներկայումս նաև Աֆղանստանում, ինչպես նաև իրագոր-ծելով Հայաստան–ՆԱՏՕ ԱԳԳԾ-ով ամրագրված պաշտպանական-անվտանգային բարեփոխումները :
Երկխոսությունն ու ինտեգրումը եղել են նաև այն կարևոր շարժիչ ուժը, որը Հայաստանին մղել է ակտիվ կերպով ներգրավվելու Եվրամիության Արևելյան գործընկերության  ծրագրում` միևնույն ժամանակ բանակցելով ԵՄ-ի հետ Ասոցիացված անդամության համաձայնագրի հնարավոր ստորագրման հարցով: Զուգահեռաբար Հայաստանը խորհրդակցել է Ռուսաստանի հետ Մաքսային միությանը միանալու վերաբերյալ: 2013 թ. սեպտեմբերին Հայաստանը կայացրեց Մաքսային միությանը միանալու գործնական առումով ճշգրիտ որոշում, որը մեծապես պայմանավորված է Հարավային Կովկասում ստեղծված ռազմաանվտանգային իրողությամբ : Միևնույն ժամանակ, Հայաստանը շարունակում է ԵՄ-ի հետ իր կառուցողական համագործակցությունը երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող զանազան բնագավառներում հարաբերությունները զարգացնելու նպատակով:
Սևծովյան տարածաշրջանի ավելի անվտանգ ու կայուն զարգացման համար խոչընդոտներից են Ղարաբաղյան հակամարտության չկարգավորվածությունը և հարևան պետության կողմից Հայաստանի Հանրապետության ու Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը: Ինչպես գիտեք, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ուղիղ ժողովրդավարության միջոցներով` օրինապատշաճ հանրաքվեի արդյունքներով կազմավորվել է ԽՍՀՄ փլուզման ընթացքում` Վերակառուցման ժամանակաշրջանի խորհրդային օրենսդրութ-յանը համապատասխան, նախքան ԽՍՀՄ կազմալուծման մասին Ալմա-Աթայի հռչակագրի ստորագրումը : Թեև հայկական կողմը ընտրացուցակներում ընդգրկել էր ադրբեջանական փոքրամասնությանը, սակայն Բաքվի իշխանությունների ցուցումով ադրբեջանական ընտրազանգվածը բոյկոտեց հանրաքվեն: Ցավոք, ժողովրդավարական ճանապարհով` հանրաքվեով, Լեռնային Ղարաբաղի պետության օրինական ստեղծումը ադրբեջանական և հայկական կողմերի համար չդարձավ Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ և արդար լուծման հիմք: Փոխարենը Ադրբեջանը ագրեսիա ձեռնարկեց օրինապատշաճ կերպով կազմավորված այդ պետության հանդեպ և սկսեց արյունալի պատերազմ, որը խլեց 25 000 մարդու կյանքը :
1994 թ. կնքված զինադադարից հետո և´ Հայաստանի Հանրապետությունը, և´ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը շահագրգռված կերպով աջակցում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո ծավալված խաղաղ գործընթացին: Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ջանքերն ուղղված են վստահության ամրապնդմանը, որովհետև հենց փոխադարձ վստահությունը Հայաստանի Հանրապետության, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև տևական խաղաղության ու կայունության հաստատման բանալին է: Մինչդեռ հարևան պետության գործողությունները մինչև Հայաստանի Հանրապետության ու Ադրբեջանի Հանրապետության ղեկավարների վերջին բանակցությունները հրապարակավ խարխլում էին փոխադարձ վստահության ստղծման համար ցանկացած հիմք:
Պետք է հուսալ, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների` Վիեննայում կայացած վերջին հանդիպումը խաղաղության գործընթացի վերագործարկման խոստումնալից ազդանշան է : Այդուհանդերձ հարկ է նշել, որ բանակցությունների այս փուլի հաջողությունը կախված կլինի այն բանից, թե կկարողանա Ադրբեջանի ղեկավարությունը հաշտվել իրականության հետ ու հրաժարվել Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նկատմամբ թելադրանքի քաղաքականությունից:
Հակամարտության կարգավորման գործում ներգրավված հարգարժան միջազգային միջնորդները պետք է լուրջ կերպով հաշվի առնեն, որ Ղարաբաղյան հակամարտությունը չի լուծվում, քանի որ Ադրբեջանը չի ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության գոյության իրավունքը: Ղարաբաղյան հակամարտության զինված փուլն սկսվեց հենց այն պատճառով, որ Ադրբեջանը փորձեց ոչնչացնել օրինական կերպով ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը` Ցեղասպանությունը կրկնելու սպառնալիքով: Ղարաբաղյան հակամարտության լուծման վերաբերյալ բանակցություններում դեպի կառուցողական երկխոսություն շրջադարձ կատարելու մասին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կոչը ենթադրում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության վերադարձումը բանակցային գործընթաց`որպես Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ մեկտեղ հակամարտության կողմի: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո ընթացող բանակցությունների`Հայաստան – Լեռնա-յին Ղարաբաղի Հանրապետություն – Ադրբեջան եռակողմ ձևաչափում Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ լուծման հիմք պետք է պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության նմանությամբ դառնա դիմակայության գլխավոր կողմերի` Ադրբեջանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության փոխադարձ ճանաչումը:
Հույս ունենալով, թե բանակցային գործընթացում տեղի կունենա արդյունարար շրջադարձ, պետք է համոզված լինենք, որ միայն փոխադարձ ճանաչումը կապահովի կայունություն և հարատև խաղաղություն Հարավային Կովկասում, որը` որպես Ընդլայնված սևծովյան տարածաշրջանի մաս, ներդրում կունենա տարածաշրջանում համընդհանուր կայու-նության և անվտանգության հաստատման գործում: Ղարաբաղյան հակամարտության լուծման մեկ այլ հիմնասյուն պետք է լինեն Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության համար անվտանգության` միջազգային աջակցության արժանացած երաշխիքները, որոնք պետք է մշակվեն բանակցությունների ընթացքում:
Վերջում կցանկանայի ներկայացնել Հայաստանի Ազգային ռազմավարական հետազո-տությունների ինստիտուտի` երկխոսությունը և ինտեգրումը Ռազմավարական քաղաքական ֆորումների կազմակերպմամբ առաջ մղելու փորձը : Այդ Ֆորումներին մասնակցում են  ՀԱՊԿ-ի անդամ պետությունների առաջատար կազմակերպությունները, ինչպես նաև ժամանակով ստուգված մեր արևմտյան գործընկերները, ինչպիսիք են` Հարվարդի և Օքսֆորդի համալսարանները, ԱՄՆ-ի Պաշտպանական ազգային համալսարանը, «Չաթեմ հաուզ»-ը, Ստամբուլի Քադիր Հաս համալսարանը, Երուսաղեմի համալսարանը և այլն: Դրանք հնարավորություն են տալիս գիտական ձևաչափում դիտարկելու տարածաշրջանում և նրա սահմաններից դուրս եղած կնճռոտ անվտանգային պրոբլեմների լուծման նկատմամբ տարբեր մոտեցումներ: Նախատեսվում է հաջորդ Ռազմավարական քաղաքական ֆորումը կազմակերպել 2014 թ. մայիսին, այն կարող է քաղաքականության ոլորտի փորձագետների ու մշակողների համար ձևավորել գիտական հարթակ` Ընդլայնված սևծովյան տարածաշրջանի մարտահրավերներն ու հնարավորությունները քննարկելու համար:

ГАЙК КОТАНДЖЯН: “ЗАЛОГ КОНСТРУКТИВНОГО ПОВОРОТА ПЕРЕГОВОРОВ ПО КАРАБАХСКОМУ КОНФЛИКТУ ВО ВЗАИМНОМ ПРИЗНАНИИ СТОРОН АЗ.Р И НКР”.
• 11-12-2013 13:57:47   | Армения  |  Интервью
На вопросы (НТ) отвечает Начальник Института национальных стратегических исследований Минобороны РА, доктор политических наук (РФ), научный эксперт по контртерроризму (США), член Научно-экспертного совета ОДКБ, генерал-майор Гайк Саргисович Котанджян.
(НТ): Гайк Саргисович, Вы недавно вернулись из Бухареста. Как бы Вы охарактеризовали проведенную в Румынии Конференцию Гарвардской Программы безопасности Черноморского бассейна?
Г.К.: Конференция была организована упомянутой Вами Гарвардской Программой совместно со Службой национальной разведки Румынии по теме “Международное сотрудничество в Черноморском регионе в прошедшие и будущие 20 лет” с участием специалистов из 11 государств, в том числе из стран региона, к сожалению, – за исключением России. По договоренности с Гарвардом в последующие годы данный Форум будет вести Служба национальной разведки Румынии.
(НТ): С учетом возобновления переговоров по Карабахскому урегулированию между президентами Армении и Азербайджана, а также их министрами иностранных дел, каким-либо образом Карабахская проблема затрагивалась на Конференции?
Г.К.: До Форума турецкой и азербайджанской сторонами по итогам возобновленных встреч в Вене и Киеве были сделаны заявления о том, что основой для конструктивных переговоров по разрешению Карабахского конфликта мог бы стать вывод войск РА из Нагорного Карабаха, которые, как известно, гарантируют безопасность населения НКР. В условиях навязанной Азербайджаном интенсивной гонки вооружений с наращиванием наступательных вооружений и милитаристской риторики данное предложение, лишающее население НКР военных гарантий его физической безопасности, выглядит как преднамеренное повышение азербайджанской и турецкой сторонами политических ставок с целью подрыва перевода переговорного процесса в конструктивную фазу. Исходя из этого и была в моем докладе затронута Карабахская проблема. Мною было предложено сторонам конфликта, а именно – АзР, НКР и РА, начать перевод переговоров между сторонами конфликта в конструктивное русло со взаимного признания Азербайджанской Республики и Нагорно-Карабахской Республики.
Ниже (НТ) приводит текст доклада доктора Гайка Котанджяна на Гарвардской Конференции по безопасности Черноморского бассейна.
ДИАЛОГ И ИНТЕГРАЦИЯ КАК ОСНОВНЫЕ ПРИНЦИПЫ ОБЕСПЕЧЕНИЯ СТАБИЛЬНОСТИ И БЕЗОПАСНОСТИ В БОЛЬШОМ ЧЕРНОМОРСКОМ РЕГИОНЕ
Уважаемый г-н Председатель!
Дорогие коллеги!
Хочу выразить благодарность за приглашение принять участие в XII международной Конференции Гарвардской программы по Черноморской безопасности, который объединил ведущих экспертов по динамике региональной безопасности для обмена мнениями и обсуждения вероятных сценариев развития Большого Черноморского региона на ближайшие 20 лет.
Уверен, что основным путем достижения большей стабильности и безопасности в регионе является продвижение интеграции и диалога между государствами региона, как и центрами силы, вовлеченными в геополитику Черно¬морского региона. Диалог и интеграция являются также основопологающими принципами внешней политики Армении. После обретения независимости в 1991 г. наше государство в своей внешней политике активно осуществляет принцип взаимодополняемости, развивая стратегические союзнические отношения с Россией и продвигая партнерство с западными центрами силы, в том числе – с США, ЕС, НАТО. Армения является членом–учредителем Организации Договора о коллективной безопасности и одновременно налаживает тесные отношения с НАТО, участвуя в миротворческих операциях Альянса в Ираке, Косово, а в настоящее время  и в Афганистане и осуществляя оборонно-безопасностные реформы, предусмотренные по ПДИП Армения – НАТО .
Диалог и интеграция служили также ключевым стимулом для активного вовлечения Армении в программу Восточного партнерства Евросоюза с одновременными переговорами о возможном подписании Договора об ассоциированном членстве. Параллельно с этим Армения проводила консультации с Россией по вопросу присоединения к Tаможенному союзу. В сентябре 2013 года Армения приняла прагматически выверенное решение о вступлении в Таможенный союз, в значительной степени продиктованное военно-безопасностными реалиями на Южном Кавказе . Вместе с тем Армения продолжает конструктивное сотрудничество с ЕС в целях развития отношений в различных сферах, представляющих взаимный интерес.
Одним из препятствий для более безопасного и стабильного развития Черноморского региона являются неразрешенность Карабахского конфликта и вероятность возобновления военных действий со стороны соседнего государства в отношении Республики Армения и Нагорно-Карабахской Республики. Как известно, Нагорно-Карабахская Республика была создана средствами прямой демократии путем проведения в соответствии с советским законодательством времен Перестройки законосообразного референдума в процессе распада Советского Союза – до подписания Алма-Атинской декларации о роспуске СССР . Хотя армянская сторона включила в избирательные списки и азербайджанское меньшинство, однако Бакинские власти дали указание азербайджанскому электорату бойкотировать референдум. К сожалению, демократический путь легального создания Нагорно-Карабахского государства посредством референдума не стал для азербайджанской и армянской сторон основой для мирного и справедливого решения Карабахского конфликта. Вместо этого Азербайджан предпринял агрессию против легитимно образованного государства и развязал кровопролитную войну, унесшую жизни 25000 человек .
После заключения соглашения о прекращении огня в 1994 г. и Армения, и Нагорно-Карабахская Республика по-заинтересованному поддерживают мирный процесс под эгидой МГ ОБСЕ. Усилия Республики Армения и Нагорно-Карабахской Республики направлены на укрепления доверия, поскольку именно взаимное доверие является ключом к установлению длительного мира и стабильности между Республикой Армения, Нагорно-Карабахской Республикой и Азербайджанской Республикой. Между тем действия соседнего государства до последних переговоров лидеров Республики Армения и Азербайджанской Республики публично разрушали любую основу для создания взаимного доверия.
Хочется верить, что последняя встреча президентов Армении и Азербайджана в Вене является многообещающим сигналом к возобновлению мирного процесса . Тем не менее следует отметить, что успех данного этапа переговоров зависит от способности руководства Азербайджана признать реальности и отказаться от политики диктата в отношении Республики Армения и Нагорно-Карабахской Республики.
Многоуважаемые международные посредники, вовлеченные в процесс разрешения конфликта, должны трезво учитывать то обстоятельство, что Карабахский конфликт не был разрешен, поскольку Азербайджан не признает право Нагорно-Карабахской Республики на существование. Вооруженный этап Карабахского конфликта начался в результате попытки Азербайджана уничтожить легитимно самоопределившуюся Нагорно-Карабахскую Республику, сопровождавшейся угрозой повторения геноцида. Призыв Минской группы ОБСЕ к повороту переговоров по разрешению Карабахского конфликта к конструктивному диалогу предполагает возвращение Нагорно-Карабахской Республики в переговорный процесс как стороны конфликта – наряду с Арменией и Азербайджаном. Основой для мирного решения Карабахского конфликта в трехмерном формате переговоров Армения – Нагорно-Карабахская Республика – Азербайджан под эгидой Минской группы ОБСЕ должно стать – как в случае Палестино-Израильского конфликта – взаимное признание главных сторон противостояния: Азербайджанской Республики и Нагорно-Карабахской Республики.
Рассчитывая на продуктивный поворот переговорного процесса, следует быть уверенным, что только взаимное признание обеспечит стабильность и долговременный мир на Южном Кавказе, который в качестве составляющего Большого Черноморского региона внесет свой вклад во всеобщую стабильность и безопасность региона. Другим базисом для разрешения Карабахского конфликта должны стать международно поддержанные гарантии безопасности для Нагорно-Карабахской Республики, выработанные в процессе переговоров.
В заключение, я бы хотел поделиться опытом Института национальных стратегических исследований Армений по продвижению диалога и интеграции путем организации Стратегических политических форумов  с участием ведущих организаций государств–участников ОДКБ, а также с привлечением наших испытанных западных партнеров, таких, как Гарвардский и Оксфордский университеты, Национальный университет обороны США, Чатам-хаус, Стамбульского Университета Кадыр Хас, Иерусалимский университет и т. д. Эти форумы дают возможность в академическом формате обсуждать различные подходы к решению сложных безопасностных проблем в регионе и за его пределами. Следующий Стратегический политический форум намечается в мае 2014 г. и может сформировать академическую платформу для экспертов и разработчиков политики для обсуждения вызовов, как и возможностей Большого Черноморского региона.