Հայկ Քոթանջյան . «Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ բանակցություններում կառուցողական շրջադարձի գրավականը ԱԴՐՀ և ԼՂՀ կողմերի փոխադարձ ճանաչումն է»
• 11-12-2013 13:57:47   | Հայաստան  |  Հարցազրույցներ
«Նոյյան Տապանի» հարցերին պատասխանում է ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր (ՌԴ),  հակաահաբեկչության գծով գիտական փորձագետ (ԱՄՆ), ՀԱՊԿ-ի գիտափորձագիտական խորհրդի անդամ, գեներալ-մայոր Հայկ Սարգսի Քոթանջյանը:
«Նոյյան Տապանի»  – Պարո՛ն Քոթանջյան, Դուք վերջերս եք վերադարձել Բուխարեստից: Ինչպե՞ս կբնութագրեք Ռումինիայում անցկացված Հարվարդի` Սևծովյան անվտանգության ծրագրի գիտաժողովը:
Հ. Ք. – “Սևծովյան տարածաշրջանում միջազգային համագործակցությունն անցած և ապագա 20 տարում” թեմայով գիտաժողովը կազմակերպվել էր Ձեր հիշատակած Հարվարդի ծրագրի կողմից` Ռումինիայի ազգային հետախուզական ծառայության հետ համատեղ: Դրան մասնակցում էին մասնագետներ 11 պետություններից, այդ թվում` տարածաշրջանի երկրներից, ցավոք` բացառությամբ Ռուսաստանի: Հարվարդի հետ պայմանավորվածության համաձայն այսուհետև տվյալ Համաժողովը կվարի Ռումինիայի ազգային հետախուզության ծառայությունը:
«Նոյյան Տապանի» – Ղարաբաղյան հարցի կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների, ինչպես նաև արտաքին գործերի նախարարների միջև բանակցությունների վերսկսման հաշվառմամբ` գիտաժողովում Ղարաբաղյան պրոբլեմը  որևէ  կերպ շոշափվե՞լ է:
Հ. Ք. – Դեռ նախքան Համաժողովը թուրքական և ադրբեջանական կողմերն ըստ Վիեննայում և Կիևում վերսկսված հանդիպումների արդյունքների հայտարարություններ են արել, թե Ղարաբաղյան հակամարտության լուծման ուղղությամբ կառուցողական բանակցությունների համար հիմք կարող է դառնալ Լեռնային Ղարաբաղից ՀՀ զորքերի դուրսբերումը, որոնք, ինչպես գիտեք, երաշխավորում են ԼՂՀ բնակչության անվտանգությունը: Ադրբեջանի կողմից պարտադրված սպառազինությունների ինտենսիվ մրցավազքի և հարձակողական սպառազինությունների ու ռազմամոլական  ճարտասանության աճման պայմաններում նման առաջարկությունը, որը ԼՂՀ բնակչությանը զրկում է իր ֆիզիկական անվտանգության համար ռազմական երաշխիքներից, գործում է Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից քաղաքական խաղադրույքների կանխամտածված մեծացման տպավորություն, որի նպատակը բանակցային գործընթացը կառուցողական փուլ փոխադրելու փորձերի  խաթարումն է: Այս առումով էլ Ղարաբաղյան պրոբլեմը շոշափվեց իմ զեկուցման մեջ: Այնտեղ ես հակամարտության կողմերին, այն է` ԱդրՀ-ին, ԼՂՀ-ին և ՀՀ-ին, առաջարկեցի հակամարտության կողմերի միջև բանակցությունները կառուցողական հուն տեղափոխելու գործընթացն սկսել Ադրբեջանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության փոխադարձ ճանաչմամբ:
Ստորև բերվում է դոկտոր Հայկ Քոթանջյանի զեկուցումը` արված Հարվարդի Սևծովյան անվտանգության հարցերով գիտաժողովում:
ԵՐԿԽՈՍՈՒԹՅՈՒՆՆ ՈՒ ԻՆՏԵԳՐՈՒՄԸ` ՈՐՊԵՍ ԸՆԴԼԱՅՆՎԱԾ ՍԵՎԾՈՎՅԱՆ ՏԱՐԱԾԱՇՐՋԱՆՈՒՄ ԿԱՅՈՒՆՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ԱՊԱՀՈՎՄԱՆ ՀԻՄՆԱՍՅՈՒՆԵՐ
Հարգելի՛ պարոն Նախագահ,
Հարգելի՛ գործընկերներ
ՈՒզում եմ իմ երախտագիտությունը հայտնել Հարվարդի համալսարանի Սևծովյան անվտանգության ծրագրի 12-րդ միջազգային գիտաժողովին մասնակցելու հրավերի համար: Այս գիտաժողովը համախմբում է տարածաշրջանային անվտանգության դինամիկայի հարցերով զբաղվող առաջատար փորձագետների, որոնք այսպիսով կարող են մտքեր փոխանակել ու քննարկել Ընդլայնված սևծովյան տարածաշրջանում առաջիկա 20 տարվա կտրվածքով զարգացման հնարավոր սցենարները:
Համոզված եմ, որ ավելի կայուն և անվտանգ տարածաշրջան ունենալու հիմնական ուղին տարածաշրջանային երկրների, ինչպես նաև Սևծովյան տարածաշրջանում ներգրավված ուժային կենտրոնների միջև ինտեգրման և երկխոսության խթանումն է: Երկխոսությունն ու ինտեգրումը նաև Հայաստանի արտաքին քաղաքականության հիմնասյուներն են: 1991 թ. անկախության ձեռքբերումից ի վեր` մեր պետությունը իր արտաքին քաղաքա-կանության մեջ ակտիվ կերպով իրականացնում է փոխլրացման սկզբունքը` զարգացնելով ռազմավարական դաշնակցային հարաբերություններ Ռուսաստանի հետ և առաջ մղելով գործընկերությունը Արևմտյան ուժային կենտրոնների հետ, այդ թվում` ԱՄՆ-ի, ԵՄ-ի և ՆԱՏՕ-ի: Հայաստանը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) հիմնադիր անդամն է և միևնույն ժամանակ սերտ կապեր է հաստատում Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ` մասնակցելով նրա խաղաղարարական օպերացիա-ներին Իրաքում, Կոսովոյում, իսկ ներկայումս նաև Աֆղանստանում, ինչպես նաև իրագոր-ծելով Հայաստան–ՆԱՏՕ ԱԳԳԾ-ով ամրագրված պաշտպանական-անվտանգային բարեփոխումները :
Երկխոսությունն ու ինտեգրումը եղել են նաև այն կարևոր շարժիչ ուժը, որը Հայաստանին մղել է ակտիվ կերպով ներգրավվելու Եվրամիության Արևելյան գործընկերության  ծրագրում` միևնույն ժամանակ բանակցելով ԵՄ-ի հետ Ասոցիացված անդամության համաձայնագրի հնարավոր ստորագրման հարցով: Զուգահեռաբար Հայաստանը խորհրդակցել է Ռուսաստանի հետ Մաքսային միությանը միանալու վերաբերյալ: 2013 թ. սեպտեմբերին Հայաստանը կայացրեց Մաքսային միությանը միանալու գործնական առումով ճշգրիտ որոշում, որը մեծապես պայմանավորված է Հարավային Կովկասում ստեղծված ռազմաանվտանգային իրողությամբ : Միևնույն ժամանակ, Հայաստանը շարունակում է ԵՄ-ի հետ իր կառուցողական համագործակցությունը երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող զանազան բնագավառներում հարաբերությունները զարգացնելու նպատակով:
Սևծովյան տարածաշրջանի ավելի անվտանգ ու կայուն զարգացման համար խոչընդոտներից են Ղարաբաղյան հակամարտության չկարգավորվածությունը և հարևան պետության կողմից Հայաստանի Հանրապետության ու Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ ռազմական գործողությունների վերսկսման հավանականությունը: Ինչպես գիտեք, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ուղիղ ժողովրդավարության միջոցներով` օրինապատշաճ հանրաքվեի արդյունքներով կազմավորվել է ԽՍՀՄ փլուզման ընթացքում` Վերակառուցման ժամանակաշրջանի խորհրդային օրենսդրութ-յանը համապատասխան, նախքան ԽՍՀՄ կազմալուծման մասին Ալմա-Աթայի հռչակագրի ստորագրումը : Թեև հայկական կողմը ընտրացուցակներում ընդգրկել էր ադրբեջանական փոքրամասնությանը, սակայն Բաքվի իշխանությունների ցուցումով ադրբեջանական ընտրազանգվածը բոյկոտեց հանրաքվեն: Ցավոք, ժողովրդավարական ճանապարհով` հանրաքվեով, Լեռնային Ղարաբաղի պետության օրինական ստեղծումը ադրբեջանական և հայկական կողմերի համար չդարձավ Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ և արդար լուծման հիմք: Փոխարենը Ադրբեջանը ագրեսիա ձեռնարկեց օրինապատշաճ կերպով կազմավորված այդ պետության հանդեպ և սկսեց արյունալի պատերազմ, որը խլեց 25 000 մարդու կյանքը :
1994 թ. կնքված զինադադարից հետո և´ Հայաստանի Հանրապետությունը, և´ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը շահագրգռված կերպով աջակցում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո ծավալված խաղաղ գործընթացին: Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ջանքերն ուղղված են վստահության ամրապնդմանը, որովհետև հենց փոխադարձ վստահությունը Հայաստանի Հանրապետության, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև տևական խաղաղության ու կայունության հաստատման բանալին է: Մինչդեռ հարևան պետության գործողությունները մինչև Հայաստանի Հանրապետության ու Ադրբեջանի Հանրապետության ղեկավարների վերջին բանակցությունները հրապարակավ խարխլում էին փոխադարձ վստահության ստղծման համար ցանկացած հիմք:
Պետք է հուսալ, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների` Վիեննայում կայացած վերջին հանդիպումը խաղաղության գործընթացի վերագործարկման խոստումնալից ազդանշան է : Այդուհանդերձ հարկ է նշել, որ բանակցությունների այս փուլի հաջողությունը կախված կլինի այն բանից, թե կկարողանա Ադրբեջանի ղեկավարությունը հաշտվել իրականության հետ ու հրաժարվել Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նկատմամբ թելադրանքի քաղաքականությունից:
Հակամարտության կարգավորման գործում ներգրավված հարգարժան միջազգային միջնորդները պետք է լուրջ կերպով հաշվի առնեն, որ Ղարաբաղյան հակամարտությունը չի լուծվում, քանի որ Ադրբեջանը չի ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության գոյության իրավունքը: Ղարաբաղյան հակամարտության զինված փուլն սկսվեց հենց այն պատճառով, որ Ադրբեջանը փորձեց ոչնչացնել օրինական կերպով ինքնորոշված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը` Ցեղասպանությունը կրկնելու սպառնալիքով: Ղարաբաղյան հակամարտության լուծման վերաբերյալ բանակցություններում դեպի կառուցողական երկխոսություն շրջադարձ կատարելու մասին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կոչը ենթադրում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության վերադարձումը բանակցային գործընթաց`որպես Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ մեկտեղ հակամարտության կողմի: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հովանու ներքո ընթացող բանակցությունների`Հայաստան – Լեռնա-յին Ղարաբաղի Հանրապետություն – Ադրբեջան եռակողմ ձևաչափում Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ լուծման հիմք պետք է պաղեստինա-իսրայելական հակամարտության նմանությամբ դառնա դիմակայության գլխավոր կողմերի` Ադրբեջանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության փոխադարձ ճանաչումը:
Հույս ունենալով, թե բանակցային գործընթացում տեղի կունենա արդյունարար շրջադարձ, պետք է համոզված լինենք, որ միայն փոխադարձ ճանաչումը կապահովի կայունություն և հարատև խաղաղություն Հարավային Կովկասում, որը` որպես Ընդլայնված սևծովյան տարածաշրջանի մաս, ներդրում կունենա տարածաշրջանում համընդհանուր կայու-նության և անվտանգության հաստատման գործում: Ղարաբաղյան հակամարտության լուծման մեկ այլ հիմնասյուն պետք է լինեն Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության համար անվտանգության` միջազգային աջակցության արժանացած երաշխիքները, որոնք պետք է մշակվեն բանակցությունների ընթացքում:
Վերջում կցանկանայի ներկայացնել Հայաստանի Ազգային ռազմավարական հետազո-տությունների ինստիտուտի` երկխոսությունը և ինտեգրումը Ռազմավարական քաղաքական ֆորումների կազմակերպմամբ առաջ մղելու փորձը : Այդ Ֆորումներին մասնակցում են  ՀԱՊԿ-ի անդամ պետությունների առաջատար կազմակերպությունները, ինչպես նաև ժամանակով ստուգված մեր արևմտյան գործընկերները, ինչպիսիք են` Հարվարդի և Օքսֆորդի համալսարանները, ԱՄՆ-ի Պաշտպանական ազգային համալսարանը, «Չաթեմ հաուզ»-ը, Ստամբուլի Քադիր Հաս համալսարանը, Երուսաղեմի համալսարանը և այլն: Դրանք հնարավորություն են տալիս գիտական ձևաչափում դիտարկելու տարածաշրջանում և նրա սահմաններից դուրս եղած կնճռոտ անվտանգային պրոբլեմների լուծման նկատմամբ տարբեր մոտեցումներ: Նախատեսվում է հաջորդ Ռազմավարական քաղաքական ֆորումը կազմակերպել 2014 թ. մայիսին, այն կարող է քաղաքականության ոլորտի փորձագետների ու մշակողների համար ձևավորել գիտական հարթակ` Ընդլայնված սևծովյան տարածաշրջանի մարտահրավերներն ու հնարավորությունները քննարկելու համար:

HAYK KOTANJIAN: “THE GUARANTEE OF THE CONSTRUCTIVE SWITCH OF THE NEGOTIATIONS ON THE NAGORNO-KARABAKH CONFLICT IS THE MUTUAL RECOGNITION OF THE SIDES - REPUBLIC OF AZERBAIJAN AND THE NAGORNO-KARABAKH REPUBLIC”
11-12-2013 13:57:47 | Armenia | Interviews
Major General Hayk Kotanjian, Head of the Institute for National Strategic Studies, Doctor of Political Science (RF), Counterterrorism Fellow (US), CSTO Academic-Expert Council Member answers the questions of (“NT”):
(“NT”): Mr. Kotanjian, You have recently returned from Bucharest. How would You assess the Harvard Black Sea Security Program Conference held in Bucharest?
Hayk Kotanjian: The “International Cooperation in the Black Sea Region in the Past and Future 20 Years” Conference was organized by the Harvard Program mentioned by You in collaboration with the Romanian National Intelligence Service with participation of experts from 11 states, including the regional ones – except, unfortunately, for Russia. As agreed with the Harvard University, this Forum will be conducted by the Romanian National Intelligence Service in future.
(“NT”): Taking into consideration the resumption of negotiations on the Karabakh conflict resolution between the Presidents of Armenia and Azerbaijan, as well as the Ministers of Foreign Affairs, was the Karabakh issue anyhow touched upon at the Conference?
Hayk Kotanjian: Before the forum on the results of the resumed meetings in Vienna and Kyiv the Turkish and Azerbaijani sides made statements that the withdrawal of the forces of the Republic of Armenia from Nagorno-Karabakh, which, as it is known, guarantee the security of the Nagorno-Karabakh Republic’s population may serve as a basis for constructive talks on the Karabakh conflict resolution. Given the intense arms race imposed by Azerbaijan with the build-up of offensive arms and militaristic rhetoric, this proposal depriving the Nagorno-Karabakh Republic’s population of military guarantees of its physical security, looks like a deliberate increase by the Azerbaijani and Turkish sides of political stakes aimed at undermining the switch of negotiation process to the constructive phase. Proceeding from this, the Karabakh issue was touched upon in my presentation. А proposal was made to the conflict parties, namely, the Republic of Azerbaijan, the Nagorno-Karabakh Republic and the Republic of Armenia, to start the switch of negotiations among the conflict parties to the constructive direction, with the mutual recognition of the Republic of Azerbaijan and the Nagorno-Karabakh Republic.
Below (NT): brings the text of the presentation of Dr. Hayk Kotanjian at the Harvard Conference on the Black Sea Security.
DIALOGUE AND INTEGRATION AS THE MAIN PILLARS FOR ENSURING STABILITY
AND SECURITY IN THE GREATER BLACK SEA AREA
Dear Chairman,
I want to express my gratitude for the invitation to participate in the 12th Harvard Black Sea Security Program international conference, which brings together distinguished experts in regional security dynamics to share ideas and discuss possible scenarios of development in the Greater Black Sea Area in coming 20 years.
I believe that the main path towards a more stable and secure region is through fostering integration and dialogue among the regional states, as well as the power centers involved in the Black Sea Geopolitics. Dialogue and integration are also the pillars of Armenia’s foreign policy. Since gaining independence in 1991 my Nation has been actively implementing the principle of complementarity in its foreign policy developing strategic partnership with Russia and promoting cooperation with the Western power centers including the US, EU and NATO. Armenia is a founding member of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) and simultaneously does have close relations with NATO through participation into the Alliance’s peacekeeping operations in Iraq, Kosovo and currently in Afghanistan and implementation of defense security reforms laid down in the Armenia - NATO IPAP.
Dialogue and integration have been the key driving force for Armenia’s active involvement in the EU’s Eastern Partnership Program with the simultaneous negotiations over the possibility to sign Association Agreement with the EU. In parallel, Armenia has held consultations with Russia over the issue of joining the Customs Union. In September 2013, Armenia made a pragmatically calibrated decision to join the Customs Union which is largely due to the military security realities in the South Caucasus . At the same time, Armenia continues the constructive cooperation with the EU to further relations in different areas of mutual interest.
One of the obstacles towards a more secure and sustainable development of the Black Sea region is the unresolved Karabakh conflict and the possibility of the resumption of hostilities by the neighboring country against the Republic of Armenia and the Nagorno-Karabakh Republic. As you know, the Nagorno Karabakh Republic was established by means of direct democracy – through a legal referendum during the breakup process of the Soviet Union before the Alma-Ata Declaration on the Soviet Union’s dissolution in accordance with the Soviet law of the Perestroika time . Despite the inclusion of the Azerbaijani minority into the electoral lists by the Armenian side, the Baku authorities ordered the Azerbaijani electorate to boycott the referendum. Unfortunately, the democratic path of creation of the legally valid Nagorno-Karabakh state through referendum didn’t become a basis for Azerbaijani and Armenian parties for peaceful and just Karabakh conflict resolution. Instead, Azerbaijan committed an act of aggression against the legally established entity and initiated the bloody war with death toll of 25 thousand .
Since the armistice of 1994 both Armenia and the Nagorno-Karabakh Republic in concerned manners have supported the peace process under the auspices of the OSCE Minsk Group. The Republic of Armenia and the Nagorno-Karabakh Republic’s efforts aimed at fostering confidence building, as mutual trust is the key for lasting peace and stability among the Republic of Armenia, the Nagorno-Karabakh Republic and the Republic of Azerbaijan. Meanwhile, until the recent negotiations between the Armenian and Azerbaijani leaders, the actions of the neighboring state were publicly undermining any base of confidence building.
We believe that the recent meeting between the Armenian and Azerbaijani Presidents held in Vienna is a promising signal for re-launching the peace process. However, it should be noted that the success of this round of negotiations depends on the ability of the Azerbaijani leadership to accept the realities and abandon the policy of coercion towards the Republic of Armenia and the Nagorno-Karabakh Republic.
The respective international mediators engaged in the process of conflict resolution should soberly take into account that the Karabakh conflict is not solved since Azerbaijan does not recognize the Nagorno-Karabakh Republic’s right to exist. The armed phase of the Karabakh conflict started because of Azerbaijani attempts to destroy the legally self-determined Nagorno-Karabakh Republic with the threat of recurrence of the Genocide’s catastrophe. The OSCE Minsk Group’s call to switch the negotiations on the resolution of the Karabakh conflict to the constructive dialogue envisages the return of the Nagorno-Karabakh Republic to the negotiation process as a party to the conflict along with Armenia and Azerbaijan. The basis for the peaceful resolution of the Karabakh conflict within the format of tri-party Armenia – Nagorno-Karabakh Republic – Azerbaijan negotiations under the auspices of the OSCE Minsk group should be - as in the case of the Palestinian-Israeli conflict – the mutual recognition of the main parties to the conflict – the Republic of Azerbaijan and the Nagorno-Karabakh Republic.
Reckoning on the productive switch of the negotiations process one should be sure that only the mutual recognition will secure stability and lasting peace in the South Caucasus, which as a part of the Greater Black Sea Area will contribute to the overall stability and security of the region. Another pillar for the resolution of the Karabakh conflict should be the internationally backed security guarantees for the Nagorno- Karabakh Republic, which should be elaborated during the negotiation process.
In conclusion, I would like to share the experience of the Armenian Institute for National Strategic Studies in the promotion of the dialogue and integration through organizing Strategic Policy Fora with participation of the CSTO member states’ leading organizations, as well as with the engagement of our trusted Western partners, including Harvard and Oxford Universities; US National Defense University; Chatham House; Istanbul Kadir Has University; Jerusalem University etc. These fora offer an opportunity to consider in the academic format different approaches to the solution of thorny security problems in the region and beyond. The next Strategic Policy Forum is scheduled for May 2014 and may form an academic platform for experts and policy makers to discuss the challenges, as well as the opportunities facing the Greater Black Sea Area.