Էդվարդ Նալբանդյանը ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին
Դեկտեմբերի 16-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Ժակ Ֆորին, Ջեյմս Ուորլիքին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրչիկին:
Վիենայում նոյեմբերի 19-ին կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի Նախագահների հանդիպման և Կիևում դեկտեմբերի 4-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների բանակցությունների համատեքստում զրույցի ընթացքում շարունակվեցին քննարկումները ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացը առաջ մղելու վերաբերյալ:
Հայաստանի արտգործնախարարը համանախագահների ուշադրությունը հրավիրեց Տավուշի մարզի սահմանային գոտում ադրբեջանական կողմից արձակած կրակի հետևանքով դեկտեմբերի 14-ին հայ զինծառայողի մահվան վրա:
Նախարարն ընդգծեց, որ չնայած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահ երկրների կողմից բազմիցս հնչող հրադադարի ամրապնդման անհրաժեշտության մասին կոչերին, հայ-ադրբեջանական սահմանին և Ադրբեջանի ու Արցախի միջև շփման գծում Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի մշտական խախտումների զոհ են դառնում ոչ միայն զինծառայողներ, այլև քաղաքացիական անձինք, գնդակոծվում են քաղաքացիական օբյեկտներ։ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը շեշտեց, որ նման սադրանքները խոչընդոտում են խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ համանախագահների և Հայաստանի կողմից գործադրվող ջանքերը:
Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, հանդիպմանը արծարծվեց հաջորդ տարեսկզբին Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների նոր հանդիպում կազմակերպելու հնարավորությունը:

Эдвард Налбандян принял сопредседателей Минской группы ОБСЕ
16-го декабря министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял сопредседателей Минской группы ОБСЕ Игоря Попова, Жака Фора и Джеймса Уорлика, а также личного представителя Действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспрчика.
В ходе беседы продолжились обсуждения вокруг продвижения процесса мирного урегулирования карабахского конфликта в контексте встречи Президентов Армении и Азербайджана 19-го ноября в Вене и переговоров министров иностранных дел Армении и Азербайджана 4-го декабря в Киеве.
Министр иностранных дел обратил внимание посредников к инциденту 14-го декабря, повлекшему гибель армянского военнослужащего в приграничной зоне Тавушского марза (района) в результате открытия огня азербайджанской стороной.
Министр подчеркнул, что, несмотря на многочисленные призывы стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ о необходимости укрепления режима прекращения огня, жертвами постоянного нарушения режима прекращения огня азербайджанской стороной на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения Арцаха и Азербайджана становятся не только военнослужащие, но и гражданские лица, обстреливаются гражданские объекты. Руководитель внешнеполитического ведомства Армении отметил, что подобные провокации препятствуют усилиям Армении и международного сообщества по мирному урегулированию.
На встрече была затронута возможность организации встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана в начале следующего года.