Հայ-չինական քաղաքական հարաբերություններում որեւէ անհամաձայնություն կամ տարաձայնություն գոյություն չունի.Արմեն Սարգսյան
• 06-02-2014 12:44:45   | Հայաստան  |  Հարցազրույցներ
Չինաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է: Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետությունում Հայաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արմեն Սարգսյանն այս համատեքստում պատահական չի համարում, որ Ասիայի տարածաշրջանում իր առաջին դեսպանությունը Հայաստանը հիմնել է հենց Պեկինում: «Արմենպրես»-ի հետ հարցազրույցում Արմեն Սարգսյանն անդրադարձավ հայ-չինական հարաբերություններին, տնտեսական եւ կրթական ոլորտներում համագործակցությանը:
-Ի՞նչ կասեք հայ-չինական քաղաքական հարաբերությունների ներկա մակարդակի մասին:
-Պետք է նշեմ, որ անցած տարիների ընթացքում մեր երկրները բարեկամության և փոխադարձ վստահության հիման վրա հսկայական ծավալի աշխատանք են կատարել՝ քաղաքական, առևտրատնտեսական, գիտակրթական և մշակութային բնագավառներում մեր հարաբերությունները համապարփակ կերպով խորացնելու ուղղությամբ: Չափազանց կարևոր է այն հանգամանքը, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի վերաբերյալ Չինաստանը մշտապես ունեցել է հավասարակշռված դիրքորոշում. Չինաստանի կառավարությունը պարբերաբար հայտարարում է, որ աջակցում է ԼՂ հիմնախնդրի միայն խաղաղ կարգավորմանը: Հայաստանն էլ իր հերթին ճանաչում է մեկ Չինաստանի քաղաքական սկզբունքը և սատարում նրա ներքին և արտաքին քաղաքական կուրսին, ինչը գոհունակությամբ և երախտագիտությամբ է ընկալվում Չինաստանի կառավարության կողմից:
Մեր երկրներն ունեն համընկնող կամ միանման մոտեցումներ մի շարք միջազգային և տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ: Մենք ակտիվ գործակցում ենք տարբեր միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում: Այս ամենը հիմք է տալիս փաստելու, որ այսօր հայ-չինական քաղաքական հարաբերություններում որևէ անհամաձայնություն կամ տարաձայնություն գոյություն չունի: Այդ մասին բազմիցս հստակ հայտարարվել է ամենաբարձր մակարդակի երկկողմ հանդիպումների ժամանակ:
-Ի՞նչ բարձրաստիճան հայ պաշտոնյաներ են այցելել Չինաստան վերջին 5 տարիներիընթացքում և ի՞նչ չինական պատվիրկություններ է ընդունել պաշտոնական Երևանը:
-Վերջին 5 տարիների ընթացքում տեղի են ունեցել բազնաթիվ պաշտոնական և աշխատանքային փոխայցելություններ: Մասնավորապես, Չինաստան են այցելել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ ընդ որում երկու անգամ, ՀՀ Ազգային Ժողովի նախագահը, երկու աշխատանքային այց է ունեցել ՀՀ վարչապետը: Պեկին են ժամանել նաև ՀՀ փոխվարչապետը, ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահը, արտաքին գործերի, պաշտպանության, էներգետիկայի և բնական պաշարների, առողջապահության, կրթության և գիտության նախարարները, ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետը, ԱԱԽ քարտուղարը, Երևանի քաղաքապետը, վճռաբեկ դատարանի նախագահը, գլխավոր դատախազը, ԱԱԾ տնօրենը, վերահսկիչ պալատի նախագահը, ինչպես նաև մի շարք այլ գերատեսչությունների և կազմակերպությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ: Առանձնահատուկ պետք է նշեմ, որ 2013 թվականի նոյեմբերին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հայրապետական այց կատարեց Պեկին, Շանհայ, Գուանջոու և Հոնկոնգ քաղաքներ, ուր հանդիպումներ ունեցավ տեղի փոքրաթիվ հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Պեկինում Վեհափառ Հայրապետն օրհնեց դեսպանության տարածքում վերջերս տեղադրված Չինաստանում առաջին հայկական խաչքարը: Չինական կողմից ևս բազմաթիվ այցեր են իրականացվել Հայաստան: Կարելի է առանձնացնել Չինաստանի կոմունիստական կուսակցության Կենտրոնական կոմիտեի Քաղբյուրոյի Մշտական կոմիտեի անդամ Լի Չանչունի, ՉԺՀ արտաքին գործերի նախարար Յան Ձիեչիի պաշտոնական այցերը: Հատկանշական է, որ 2011թ. Լի Չանչունին ուղեկցող պատվիրակության կազմում ընդգրկված էին շուրջ 60 անդամներ, այդ թվում` ՉԺՀ կոմերցիայի և մշակույթի նախարարները, փոխնախարարներ, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ: Չինաստանի Կոմունիստական կուսակցության և հայաստանյան մի շարք քաղաքական կուսակցությունների միջև ևս հաստատվել են սերտ կապեր և պարբերաբար տեղի են ունենում փոխայցելություններ:
-Պարոն դեսպան, երկու երկրների հարաբերությունները բնութագրելու առումով չափազանցկարևոր նշանակություն ունի համագործակցության տնտեսական բաղադրիչը, ի՞նչ կարող եքասել այս առնչությամբ:
-Առևտրատնտեսական կապերը մեր երկրների միջև դինամիկ կերպով զարգանում են: Չինաստանը Հայաստանի առևտրային կարևորագույն գործընկերներից է: Գործում է միջկառավարական առևտրատնտեսական համատեղ հանձնաժողով և երկու տարին մեկ անգամ փոխադարձաբար Երևանում և Պեկինում անցկացվում են հանձնաժողովի նիստեր: Այսօր կարելի է փաստել, որ Հայաստանի եւ Չինաստանի ապրանքաշրջանառության ծավալները տարեցտարի աճում են: Այսպես, եթե 2008-ին Հայաստանից արտահանումը կազմում էր ընդամենը 1,8 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ ներմուծումը՝ 169,4 մլն, ապա 2013-ի արդյունքներով, ըստ Հայաստանի վիճակագրական ծառայության տվյալների, արտահանումը կազմել է 68,8 մլն, իսկ ներմուծումը՝ 187,3 մլն ԱՄՆ դոլար:
Հայ-չինական համագործակցության արդյունավետության վառ օրինակ կարելի է համարել Շանսի-Նաիրիտ սինթետիկ կաուչուկի արտադրության համատեղ ձեռնարկությունը, որի հանդիսավոր բացումը տեղի ունացավ 2010թ. Չինաստանի Շանսի նահանգում՝ ՀՀ Նախագահի մասնակցությամբ: 2012թ. Երևանում բացվել էր մեղվաբուծության և մեղվամթերքի արտադրության ՙՙԱնուշակ՚՚ հայ-չինական համատեղ ձեռնարկությունը, որի մասնաճյուղի բացումը վերջերս տեղի ունեցավ Չինաստանի Շանդուն նահանգում: Մեծ բավականությամբ ուզում եմ նշել, որ Հայաստանում արտադրված օրգանիկ մեղրի առաջին խմբաքանակն արդեն ներմուծվել է Չինաստան: Ծրագրվում է ևս մի քանի համատեղ ձեռնարկությունների ստեղծում Հայաստանում, այդ թվում բազալտե մանրաթելերի և ինուլինի արտադրության: Չինացի գործարար շրջանակների հետ մշտապես տարվում են աշխատանքներ Հայաստանում տարբեր ներդրումային նախագծերին նրանց ներգրավելու ուղղությամբ:
Երկկողմ տնտեսական համագործակցությունն ու առևտուրը խթանելու առումով կարևոր իրադարձություն եմ համարում նաև 2011թ. Երևանում անցկացված հայ-չինական գործարար համաժողովը, որը մասնակիցների թվաքանակով և մակարդակով այս բնագավառում ամենաներկայացուցչականն էր:
Միաժամանակ հարկ է նշել, որ ի տարբերություն քաղաքական հարաբերությունների, մեր տնտեսական կապերի խորացման համար դեռևս լիովին չի օգտագործվում առկա ներուժը: Այս առումով նոր հնարավորություններ կարող է ընձեռել 2013թ. սեպտեմբերին հայկական տաղավարի հիմնումը չինական Թայջոու քաղաքում մշտապես գործող միջազգային տոնավաճառում, որը ապահովում է օտարերկրյա ապրանքատեսակների մուտքը չինական շուկա:  Այնտեղ ցուցադրման են ներկայացված մեր կոնյակը, գինին, ինչպես նաև հյութեր և պահածոներ: Այսօր հայաստանյան արտադրողները պարբերաբար մասնակցում են ՉԺՀ տարբեր քաղաքներում անցկացվող տարաբնույթ տոնավաճառների և ցուցահանդեսների:
Իհարկե, երկկողմ առևտրի ծավալների դանդաղ աճը պայմանավորված է նաև օբյեկտիվ պատճառներով, այդ թվում մեր երկրների միջև մեծ հեռավորությամբ և փոխադրումների թանկությամբ: Այս ուղղությամբ ևս ներկայումս բանակցություններ են ընթանում չինական ավիաընկերությունների հետ՝ Հայաստան-Չինաստան ուղիղ չվերթներ կազմակերպելու հարցի շուրջ:
-Պարոն Սարգսյան, կխնդրեի անդրադառնալ նաև համագործակցությանը կրթական ևմշակութային ոլորտներում:
-Հարաբերությունների զարգացման առումով անմասն չեն մնում նաև գիտակրթական և մշակութային ոլորտները: Նշեմ, որ միջկառավարական համաձայնագրի շրջանակներում մեր երիտասարդները ուսանում են ՉԺՀ առաջատար բուհերում, իսկ Հայաստանում ունենք ուսանողներ Չինաստանից: Երևանում մեծ հաջողությամբ գործում է Կոնֆուցիուսի կենտրոնը: Մոտ ապագայում կունենանք մի շատ կարևոր կապող օղակ ևս. Երևանում Չինաստանի կառավարության օժանդակությամբ կկառուցվի չինարեն լեզվի խորացված ուսուցմամբ միջնակարգ դպրոց:
Ամեն տարի, հաջորդաբար Հայաստանում և Չինաստանում, անց են կացվում մեր երկրների մշակութային օրեր: Կազմակերպվում են տարաբնույթ ստեղծագործական համույթների ելույթներ, կերպարվեստի նմուշների ցուցահանդեսներ: Օրինակ, հաջորդ ամսվա ընթացքում Երևանում համերգներով հանդես կգա Չինաստանի հաշմանդամների համույթը, որն իր տեսակի մեջ եզակի է:
-Ի՞նչ կասեք Չինաստանի կառավարության կողմից Հայաստանին տրամադրվող օժանդակությանմասին:
-Ամեն տարի Չինաստանի կառավարությունը Հայաստանին տրամադրում է մեծածավալ ֆինանսական օժանդակություն: Այդ օգնության շնորհիվ է, որ Երևանում հայտնվեցին չինական արտադրության քաղաքային ավտոբուսներն ու շտապօգնության մեքենաները: Անցյալ տարեվերջին Հայաստան բերվեց սահմանային անցակետերում բեռների ստուգման համար նախատեսված արդիական շարժական զննիչ սարքը: Ի դեպ, Հայաստանի զինված ուժերը նույնպես որոշակի օժանդակություն են ստանում Չինսատանի ազգային պաշտպանության նախարարության կողմից:
-Ասացեք, խնդրեմ, քանի՞ հայ կա այսօր Չինաստանում և ինչո՞վ են նրանք զբաղվում:
-Ներկայումս Չինաստանի մեծ քաղաքներում՝ Պեկինում, Շանհայում, Գուանջոույում, Հոնկոնգում ուսանում կամ աշխատում են ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ աշխարհի տարբեր երկրներից ժամանած շուրջ 500 հայեր: Ասեմ, որ 2013թ. Հոնկոնգում բացվեց տարածաշրջանի առաջին հայկական կենտրոնը, որը նպատակ ունի համախմբելու ոչ միայն Չինաստանում, այլև տարածաշրջանի մյուս երկրներում բնակվող հայերին: Կենտրոնի բացմանը մասնակցեց և իր օրհնությունը բերեց Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը:
-Քանի՞ հոգուց է բաղկացած ՉԺՀ ում ՀՀ դեպսանությունը և քանի՞ երկիր է այսօր սպասարկումՊեկինում մեր ներկայացուցչությունը:
-Զուտ դիվանագիտական անձնակազմը փոքրաթիվ է. բացի դեսպանից այստեղ աշխատում է ընդամենը երեք դիվանագետ: Այս կապակցությամբ կցանկանայի նշել, որ բացի Չինաստանից, համատեղության կարգով դեսպանությունը մինչև վերջերս սպասարկում էր Սինգապուրի Հանրապետությանը, Կորեայի Հանրապետությանը և Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետությանը: Անցյալ տարվա օգոստոսին Վիետնամում բացվեց ՀՀ դեսպանություն, իսկ այս տարվա հունվարին Կորեայի սպասարկումը հանձնվեց Ճապոնիայում մեր դեսպանությանը: Միաժամանակ մեր դեսպանությունն այս տարի ստանձնում է մի նոր երկրի՝ Մոնղոլիայի սպասարկումը, որտեղ մինչ այդ Հայաստանը հավատարմագրված դեսպան չի ունեցել: Այս երկրների հետ հարաբերությունների առնչությամբ ասեմ, որ 2012թ. մարտին իրականացվել է ՀՀ Նախագահի պետական այցը Սինգապուր, նույն թվականի հունիսին կազմակերպվել է նրա պաշտոնական այցը Վիետնամ: Իսկ նույն տարում ՀՀ Նախագահն այցելել է Կորեայի Հանրապետություն, ուր աշխարհի ավելի քան 60 երկրների ղեկավարների հետ միասին մասնակցել է միջուկային անվտանգության գագաթնաժողովին: Նշված երկրներ վերջին տարիների ընթացքում պաշտոնական այցեր է իրականացրել նաև ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը: Վերջում կցանկանայի ավելացնել, որ չնայած մշտական ծանրաբեռնվածությանը, դեսպանության բոլոր դիվանագետները հաճույքով ու նվիրվածությամբ են կատարում իրենց վրա դրված բարդ և միաժամանակ հետաքրքիր պարտականությունները:

В армяно-китайских отношениях какого-либо несогласия или разногласия не существует: посол
Развитие отношений с Китаем – одно из приоритетных направлений внешней политики Армении. В этой связи посол Армении в Китайской Народной республике Армен Саркисян считает неслучайным, что первое посольство  в азиатском регионе Армения открыла именно в Пекине. В интервью Арменпресс Армен Саркисян говорил об армяно-китайских отношениях, о  сотрудничестве в экономической и образовательной сферах.
- Что  можете  сказать  о сегодняшнем уровне армяно-китайских отношений?
- Должен отметить, что за прошедшие годы на фундаменте крепкой дружбы и взаимного доверия наши  страны проделали колоссальную работу по  всеобъемлющему углублению наших отношений в политической, торгово-экономической, научно-образовательной и культурной сферах.
Чрезвычайно важно то обстоятельство, что по вопросу Нагорного Карабаха Китай всегда придерживался сбалансированной позиции: китайское правительство  постоянно заявляет, что  выступает за исключительно мирное разрешение карабахского конфликта. Армения в свою очередь признает политический принцип  одного Китая  и  поддерживает его внутреннюю и внешнюю политику, что с признательностью и удовлетворением признается китайским правительством.
У наших стран совпадающие или одинаковые подходы по ряду международных и региональных проблем.  Мы активно сотрудничаем в рамках различных международных организаций. Все это дает основание утверждать, что сегодня в армяно-китайских политических отношениях не существует какого-либо несогласия  или  разногласия. Об этом не раз  заявлялось во время двусторонних встреч на самом высоком уровне.
- Кто из высокопоставленных армянских чиновников посетил Китай в течение последних 5 лет, и какие китайские делегации принимал официальный Ереван?
- За последние 5 лет состоялись многочисленные взаимные официальные и рабочие визиты. В частности, Китай посетил президент РА Серж Саргсян (причем дважды), председатель Национального собрания, также дважды посетил КНР премьер-министр РА.
Пекин  посещали также вице-премьер РА, председатель Конституционного суда, министры иностранных дел, обороны, энергетики и природных ресурсов, здравоохранения,  науки и образования, начальник Генштаба ВС РА, секретарь Совета национальной безопасности, мэр Еревана, председатель Апелляционного суда, Генеральный прокурор РА, директор СНБ Армении, а также высшие чины других организаций и ведомств. Особо хочу отметить, что в ноябре Католикос Всех Армян Гарегин II совершил визиты в Пекин, Шанхай, Гуанчжоу и Гонконг, где имел встречи с представителями немногочисленных местных армянских общин.
В Пекине Верховный Патриарх освятил первый в Китае армянский хачкар, недавно установленный  на территории посольства. Состоялись также многочисленные визиты в Армению и с  китайской стороны. Среди них можно выделить официальные визиты члена Постоянного комитета Политбюро ЦК Коммунистической партии Китая Ли Чанчуня, министра ИД КНР Яна Дзиечи. Знаменательно, что в 1911г. в составе  делегации, сопровождающей  Ли Чанчуня, было  около 60 человек и  в том  числе – министры коммерции и культуры КНР, заместители министров, другие высокопоставленные чины. Между Компартией Китая и рядом армянских политических партий также установлены тесные связи, регулярно проходят взаимные визиты.
- Господин посол, для характеристики отношений двух стран чрезвычайно важное значение имеет экономическая составляющая сотрудничества. Что  можете сказать в этой связи?
- Торгово-экономические связи между нашими странами динамично развиваются. Китай – один из важнейших торговых партнеров Армении. Действует межправительственная совместная торгово-экономическая комиссия, и раз  в два года в Ереване и Пекине проводятся заседания комиссии. Сегодня можно утверждать, что объем товарооборота между Арменией и Китаем  растет из года в год. Так, если в 2008г. экспорт из Армении составлял всего 1.8 млн долларов США, а импорт – 169.4 млн, то по данным Национальной статистической службы РА  2013г.,  экспорт из Армении составил 68.8 млн долларов США, а импорт – 187.3 млн
Ярким примером эффективного армяно-китайского сотрудничества можно считать совместное предприятие по производству синтетического каучука Шанси-Наирит, торжественный запуск которого при участии президента РА состоялся в китайской провинции Шанси в 2010г. В 2012г. в Ереване  открылось совместное армяно-китайское предприятие по пчеловодству и производству меда «Анушак», филиал которого недавно открылся в китайском городе Шаньдун. С удовольствием хочу отметить, что первая  партия произведенного в Армении органического меда уже ввезена в Китай.
Планируется создание в Армении и нескольких других совместных предприятий, в том числе по производству базальтового волокна и инулина. Постоянно  проводится работа с  китайскими деловыми кругами по вовлечению их в различные инвестиционные проекты в Армении.
В плане стимулирования двустороннего экономического сотрудничества и торговли важным  событием считаю и  состоявшийся в Ереване в 2011г. армяно-китайский  бизнес-форум,  состав участников которого (по числу и по уровню) был самым представительным  в этой области.
В то же время следует отметить, что в отличие  от политических отношений, для углубления  наших торговых связей существующий потенциал используется пока не полностью. В этом плане новые возможности может предоставить армянский павильон, открытый в сентябре 2013г. на постоянно действующей международной ярмарке в Тайджоу, который обеспечивает выход иностранных товаров на китайский рынок. Там выставлены наш коньяк, наши вина, а также соки и консервы. Сегодня армянские товаропроизводители периодически участвуют в различных ярмарках и выставках, проходящих в городах Китая.
Разумеется, медленный рост объемов двусторонней торговли обусловлен объективными причинами, в том числе – удаленностью наших стран и высокой ценой перевозок. В этом направлении в настоящее время с китайскими авиакомпаниями также идут переговоры – по вопросу организации прямых рейсов Армения-Китай.
- Господин Саркисян, попрошу вас прокомментировать и сотрудничество в сферах образования и культуры.
- В развитиидвусторонних отношений особую роль играют научно-образовательная и культурная сферы. Отмечу, что в рамках межправительственного договора наши студенты учатся в ведущих вузах КНР, а в вузах Армении есть студенты из Китая. В Ереване успешно функционирует Центр Конфуция. В ближайшее время у нас появится  еще одно очень важное связующее звено: при содействии правительства Китая в Ереване  будет построена средняя школа с углубленным изучением китайского языка.
Каждый год, попеременно в Армении и Китае, проводятся дни культуры наших стран. Организуются выступления различных коллективов, выставки произведений изобразительного искусства. К примеру,  в течение следующего месяца в Ереване выступит с концертами  ансамбль инвалидов из Китая – уникальный в своем роде.
- Что скажете о помощи, предоставляемой Армении правительством Китая?
- Каждый год  правительство  Китая предоставляет Армении значительную   финансовую помощь. Именно благодаря этой помощи в Ереване появились городские автобусы и машины скорой помощи китайского производства. В конце прошлого года в Армению был доставлен мобильный контрольный прибор для проверки грузов на пограничных КПП. Кстати, Вооруженные силы РА также получают определенную помощь от министерства национальной безопасности КНР.
- Скажите, пожалуйста, сколько армян сегодня проживает в Китае, и чем  они занимаются?
-  В китайских мегаполисах – Пекине, Шанхае, Гуанчжоу, Гонконге – учатся  или работают около 500 армян из разных стран мира.
В 2013г. в Гонконге  открылся первый в регионе армянский центр, цель которого – объединить армян, проживающих не только в Китае, в других странах региона. В церемонии открытия центра принял участие, освятив его, и Католикос Всех Армян.
- Каков штат посольства Армении в КНР, и сколько стран обеспечивает наше представительство в Пекине?
- Дипломатический состав немногочислен: кроме посла здесь работают всего три дипломата. В этой связи хотел бы отметить, что до последнего времени, помимо Китая, посольство по совместительству обслуживало Республику Сингапур, Республику Корея и Социалистическую Республику Вьетнам. В августе прошлого года во Вьетнаме  открылось посольство РА, а в январе этого года обслуживание Кореи было передано в ведение нашего посольства в Японии. В то же время нашему посольству  в этом году передается обслуживание новой страны – Монголии, где до сих пор Армения не имела  аккредитованного дипломата.
По поводу наших отношений с этими странами отмечу, что в марте 2012г. состоялся официальный визит президента Армении в Сингапур, а в июне - официальный визит во  Вьетнам. В том же году президент РА посетил Республику Корея, где с главами более 60 стран принимал участие в форуме по ядерной безопасности. За последние годы  названные страны с официальными визитами  посетил и министр иностранных дел Армении.
В конце хотел бы добавить, что, несмотря на постоянную занятость и большую нагрузку, все дипломаты посольства с удовольствием и преданностью выполняют возложенные на них непростые, но интересные  обязанности.