«ՂՐԻՄԻ ԿՂԶԻՆ», ԲԱՅՑ ՀԱԿԱՌԱԿԸ
Ղրիմի հարցն, իհարկե, աշխույժ և բուռն բանավեճեր է առաջացրել հայկական հանրությունում, և այլ կերպ չէր էլ կարող լինել։ Չէ՞ որ Հայաստանի համար հենց «ինքնորոշում» արժեքային-քաղաքական հասկացությունն է թելադրում մեր պատմության զարգացման տրամաբանությունը վերջին քառորդ դարում։ Ընդ որում՝ խոսքն, ըստ էության, ազգային ինքնապահպանման բնազդի դրսևորման մասին է, քանզի ակնհայտ է. եթե այդ բնազդը չգործեր, առնվազն Արցախի հայերը կստանային այն հայերի կարգավիճակին նման մի կարգավիճակ, որոնց կոչում են վանեցի կամ կարսեցի։ Եվ մի՞թե ինքնապահպանման հենց այդ բնազդը չէր՝ պատմական, էթնիկական և քաղաքական գործոնների կողքին, որ, առաջին հերթին, պայմանավորեց ղրիմցիների կամարտահայտումը։
Հեռուն գնալ պետք չէ, բավական է անդրադառնալ այդ նույն «Ազատություն» ("Свобода") կուսակցության (որը գլխավորում է Օլեգ Տյագնիբոկը) ծրագրային դրույթներին, որոնցով պահանջվում է անձնագրում մտցնել «ազգությունը» տողը՝ ճիշտ իմանալու համար, թե ով ով է՝ «մոսկա՞լ» է, թե՞ տվյալ դեպքում նրան հավասարեցված «ջհուդ» կամ «արմյաշկա»։
«Այդ նույն ծրագրով անհրաժեշտ է համարվում նաև սահմանադրությունում դրույթ ամրագրել այն մասին, որ ներկայիս պետությունը 1941թ. հունիսի 30-ին հռչակված Ուկրաինայի իրավահաջորդն է, որի համաձայն՝ «Відновлена Українська Держава буде тісно співдіяти з Націонал-Соціалістичною Велико-Німеччиною, що під проводом Адольфа Гітлера творить новий лад в Европі...»,- ասում է անկախ փորձագետ Գ.Տերտերովը։- Կարծում եմ՝ թարգմանությունը «ԳԱ» ընթերցողների համար ավելորդ է, բայցևայնպես նշեմ, որ ըստ այդ սահմանադրության՝ ներկայիս Ուկրաինան սերտորեն համագործակցելու է Ադոլֆ Հիտլերի հետ «նոր աշխարհակարգ» հաստատելու գործում։ Ծրագրում կա նաև դրույթ միջուկային տերության կարգավիճակ («տակտիկական հրթիռամիջուկային զինանոց» ունեցող) ձեռք բերելու մասին։ Մեկնաբանություններն ավելորդ են, այնպես չէ՞։ Հետաքրքիր է, որ նախագահի նախկին թեկնածու, իսկ այժմ՝ հասարակ ամերիկացի սենատոր Ջ.Մակքեյնը հրապարակավ շնորհավորել է Տյագնիբոկին «դեմոկրատիզատորական» մեծ հաջողության համար և հանդիսավոր պահին համապատասխանող բոցաշունչ ճառ է արտասանել մայդանում»։
Մինչդեռ, Տյագնիբոկը համարյա թե հրեշտակ է երևում Ուկրաինայի նախագահի ներկայիս թեկնածու, ուլտրաարմատական «Տրիզուբ» կազմակերպության (իրեն համարում է այն ուժերի իրավահաջորդը, որոնք Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին գործել են էսէսականների անմիջական ղեկավարության ներքո, «Գալիչինա» և «Նախտիգալ» զորամիավորումների կազմում) պարագլուխ Դմիտրի Յարոշի համեմատ։
«Նրանք առանձնակի դաժանությամբ էթնիկական զտումներ, վայրագություններ էին իրականացնում,- շարունակում է Գ.Տերտերովը։- Օրինակ, արդեն 1941թ. հունիսի 30-ին նրանք մտան Լվով, հասցեների գրքում որոնում-գտնում էին իրենց զոհերին և քարշ տալիս մահապատժի։ Նրանց մեջ էին Լեհաստանի նախկին վարչապետ, պրոֆեսոր, աշխարհի բազմաթիվ ակադեմիաների անդամ Կազիմիր Բարտելը, Լվովի համալսարանի ռեկտոր Ռոման Ռեմսկոյը և շատ ուրիշներ։ Նրանց խղճի վրա է նաև Վոլինի ողբերգությունը, որտեղ 1943թ. ոչնչացվեցին առնվազն 60 հազար լեհ, հրեա, չեխ և ուկրաինացի։ Զարմանալի չէ, որ այսօր Յարոշի գրոհայիններն իրենց անվանում են «քրիստոնյա թալիբներ» (ինչը կրկնակի սրբապղծություն է), որ «աջ սեկտորի» դիպուկահարները սառնասրտորեն գնդակահարում էին, անկախ ազգությունից, ինչպես մայդանցիներին, այնպես էլ «Բերկուտի» մարտիկներին...»։
Ուկրաինայի ներկա քաղաքական հոսանքների անցյալի և ներկայի մասին կարելի է անվերջ ծավալվել։ Բայց փաստն այն է, որ Տյագնիբոկի ու Յարոշի և հեղաշրջման արդյունքում մեջտեղ եկած ամեն տեսակ պոլիտիկան-բռնցքամարտիկների ֆոնին ղրիմցիների երկյուղներն, անշուշտ, ավելի քան հիմնավորված են, և ոչ նրանք, ոչ անգամ Ռուսաստանը այլ ելք պարզապես չունեին։ Ո՞վ է վիճարկում սա։
«Ժամանակին Վասիլի Ակսյոնովը մի տաղանդավոր ուտոպիկ վեպ է գրել՝ «Ղրիմի կղզին», որի «սամիզդատյան» օրինակը մի գիշերով տվեցին ինձ. գիրքը կարդալ ցանկացողները շատ էին,- ասում է Տերտերովը։- Ֆաբուլան ողբերգական է և հայտնի. «սպիտակ գվարդիան» հրաշքով կարողանում է Ղրիմը պահել բոլշևիկներից, բայց շատ տարիներ հետո «սովետները», միևնույն է, անեքսիայի են ենթարկում «կղզին»։ Այսօր հակառակն է ստացվել. ղրիմցիները հրաշքով (նաև իրենց կազմակերպվածության և Սևաստոպոլի ծովային բազայի առկայության հաշվին) կարողացան զերծ մնալ օկուպացիայից և վերամիավորվել Ռուսաստանին...»։
Բայց վերադառնանք հարազատ տեղեկատվական տարածք։ Հատկանշական է, որ «աջ սեկտորի» «թալիբները» կազմել են Ղրիմում քանդման ենթակա հուշարձանների պատկառելի ցուցակը։ Եվ դա զարմանալի չէ. չէ՞ որ ցանկացած ագրեսոր իր առաջին գործն է համարում ջնջել հակառակորդի պատմական հիշողությունը, վերացնել, այսպես կոչված, հիշողության «մարկերները»։ Ինչո՞ւ հիշեցինք այս մասին։
«Միանգամայն ակնհայտ է, որ նման բան տեղի է ունենում նաև մեզ մոտ, թեև բացահայտ օկուպանտներ կարծես թե չկան. նրանց ժամանակին բարեհաջող ցույց տվեցին իրենց տեղը։ Բայց, թերևս, այս փաստը ոմանց ձեռք չի տալիս, և նրանք ինքնամոռաց սևացնում են ոչ միայն Ղրիմն ու Ռուսաստանը, այլև նրանց, ովքեր Հայաստանում (նրանց հիշեցնենք, որ հարկ է Հայաստան ասելիս նկատի ունենալ ինչպես ՀՀ-ն, այնպես էլ ԼՂՀ-ն) համարժեք կերպով են արձագանքել վերամիավորմանը,- նշում է Գ.Տերտերովը։- Չար լեզուները պնդում են, որ դրա համար նրանց 30 պայմանական միավոր են տվել և հետն էլ ոչ մեծ (2 մետրը 3-ի վրա), բայց «պրեստիժ» հողակտորներ են խոստացել «Շահիդների ծառուղում»...

«ОСТРОВ КРЫМ» НАОБОРОТ
Конечно, крымский вопрос вызвал оживленные и бурные дискуссии в армянском обществе, и это не могло быть по-другому. Ведь именно ценностно-политическое понятие "самоопределение" для Армении диктует логику развития нашей истории за последнюю четверть века. Причем речь идет, по сути, о проявлении инстинкта национального самосохранения, ибо очевидно: не сработай этот инстинкт, как минимум арцахские армяне получили бы статус, аналогичный статусу армян, которых называют ванеци или карсеци. И разве не тот же инстинкт самосохранения в первую очередь определил волеизъявление крымчан – наряду с историческими, этническими и политическими факторами?
ДАЛЕКО ХОДИТЬ НЕ НАДО – ДОСТАТОЧНО ОБРАТИТЬСЯ К ПРОГРАММНЫМ положениям той же партии "Свобода", возглавляемой Олегом Тягнибоком, настаивающим на необходимости ввести графу "национальность" в паспорте, чтобы точно знать, кто есть кто - "москаль" или же приравненные к нему в данном конкретном случае "жид" или "армяшка".
"По этой же программе необходимо также закрепить в конституции положение о том, что нынешнее государство является правопреемником декларированной 30 июня 1941 года Украины, согласно которой: "Відновлена Українська Держава буде тісно співдіяти з Націонал-Соціалістичною Велико-Німеччиною, що під проводом Адольфа Гітлера творить новий лад в Европі..." - говорит независимый эксперт Г. Тертеров. - Думаю, перевод для читателей "ГА" излишен, но на всякий случай отмечу, что по такой конституции нынешняя Украина будет тесно сотрудничать с Адольфом Гитлером по установлению "нового миропорядка". Есть в программе и положение о приобретении статуса ядерной державы с "тактическим ракетно-ядерным арсеналом" и т.д. Комментарии излишни, не так ли? Любопытно, что бывший кандидат в президенты, а ныне простой американский сенатор Дж. Маккейн публично поздравил Тягнибока с большим «демократизаторским» успехом и произнес на майдане соответствующую торжественному моменту пламенную речь".
Между тем одиозный Тягнибок выглядит едва ли не ангелом по сравнению с Дмитрием Ярошем – нынешним кандидатом в президенты Украины, предводителем ультрарадикальной организации "Тризуб", позиционирующей себя правопреемницей сил, действовавших в годы Второй мировой войны под непосредственным руководством СС в составе воинских соединений "Галичина" и "Нахтигаль".
"Они с особой жестокостью проводили этнические чистки, творили бесчинства, - продолжает Г.Тертеров. - Так, уже 30 июня 1941 года они вошли во Львов, начали выискивать по адресным книгам свои жертвы и тащить их на казнь. Среди них - бывший премьер-министр Польши, профессор, член многих академий мира Казимир Бартель, ректор Львовского университета Роман Ремской и многие другие. На их совести и трагедия Волыни, где в 1943 году жертвами стали как минимум 60 тысяч поляков, евреев, чехов и украинцев. Неудивительно, что сегодня боевики Яроша называют себя "христианскими талибами" (что вдвойне кощунственно), и снайперы "правого сектора" хладнокровно расстреливали, невзирая на национальность, как майдановцев, так и беркутовцев..."
О ПРОШЛОМ И НАСТОЯЩЕМ НЫНЕШНИХ УКРАИНСКИХ ПОЛИТИЧЕСКИХ течений можно распространяться бесконечно. Но факт тот, что на фоне Тягнибока и Яроша, да и других пришедших в результате переворота всякого рода боксеров – политиканов опасения крымчан, безусловно, более чем обоснованны, и иного выхода ни у них, ни даже у России просто не было. Кто с этим поспорит?
"В свое время Василий Аксенов написал талантливый утопический роман "Остров Крым", самиздатовский экземпляр которого дали мне только на одну ночь – желающих прочесть книгу было много, - говорит Тертеров. - Фабула трагичная и известная: белая гвардия каким–то чудом отстояла у большевиков Крым, однако много лет спустя Советы все равно аннексировали "остров". Сегодня получилось наоборот: крымчане чудом (да и за счет своей организованности и наличия севастопольской морской базы) сумели избежать оккупации и воссоединиться с Россией…"
Но вернемся в родное информационное пространство. Характерно, что "талибы" "правого сектора" определили внушительный список памятников, подлежащих сносу в Крыму. И это неудивительно – ведь любой агрессор стремится первым делом стереть историческую память противника, уничтожить так называемые маркеры памяти. Почему мы об этом вспомнили?
"Совершенно очевидно, что подобное происходит и у нас, несмотря на то что явных оккупантов вроде бы и нет - их в свое время благополучно побили. Однако, похоже, данный факт некоторых не устраивает, и они самозабвенно очерняют не только Крым и Россию, но и тех в Армении (напомним им, что под этим словом следует воспринимать как РА, так и НКР), кто адекватно отреагировал на воссоединение, - отмечает Г.Тертеров. - Злые языки утверждают, что за это им дали 30 у.е. да пообещали небольшие (2 м х 3 м), но престижные земельные участки на "Аллее шахидов"...