Հարութ Սասունյան.Բացահայտվել է Եվրադատարանում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Շվեյցարիայի բողոքի տեքստը
• 04-04-2014 11:02:06   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Շվեյցարիայի կառավարությունը երկու շաբաթ առաջ՝ եռամսյա ժամկետի վերջին օրը, որոշեց բողոքարկել «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» դատական գործով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) վճիռը:
Չնայած Շվեյցարիայի բողոքի տեքստը կնքված պահվում էր մինչ ՄԻԵԴ-ում դրա քննարկելը, սակայն ինձ հաջողվեց ձեռք բերել մի օրինակ ֆրանսերենով: Շվեյցարական բողոքի բովանդակությունն առաջին անգամ հայտնվում է մամուլում:
2013 թվականի դեկտեմբերի 17-ին Եվրադատարանը վճռեց, որ շվեյցարական դատարանները խախտել էին Դողու Փերինչեքի` թուրքական աննշան մի կուսակցության ղեկավարի իրավունքները, որը 2005 թվականին մեկնել էր Շվեյցարիա՝ Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու հատուկ դիտավորությամբ և տեսնելու, արդյոք շվեյցարական իշխանությունները հանդգնելու էին իրեն պատժել Ցեղասպանությունը «միջազգային սուտ» անվանելու համար:
Ռասայական խտրականության, ցեղասպանության ժխտման և մարդկության դեմ գործած հանցագործությունների վերաբերյալ շվեյցարական օրենքի խախտման մեղադրանքով դատապարտվելուց հետո, Փերինչեքը բողոքարկեց իր դատավճիռը ընդհուպ մինչև Դաշնային դատարան՝ Շվեյցարիայի բարձրագույն դատական ատյան, որը հաստատեց նրա մեղքը: Այնուհետև նա դիմեց Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ մեղադրելով Շվեյցարիային իր տարբեր իրավունքների, այդ թվում՝ խոսքի ազատության խախտման համար: Զարմանալի է, որ Եվրադատարանի յոթ դատավորներից հինգն արդարացրեցին Փերինչեքին` համարելով, որ Շվեյցարիան խախտել է Եվրոպական կոնվենցիայի որոշ դրույթներ:
ՄԻԵԴ-ի որոշումն անպատասխան թողնելը լուրջ նահանջ կլիներ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում, հատկապես մինչև Ցեղասպանության հարյուրամյակի ոգեկոչումն ամբողջ աշխարհում, 2015 թվականի ապրիլի 24-ին: Առավել կարևոր է, որ Եվրադատարանի դատավորները գերազանցելով իրենց մանդատը Փերինչեքի իրավունքների թվացյալ խախտումների վերաբերյալ, հարցեր են բարձրացրել Հայոց ցեղասպանության իրավացիության մասին: Նրանք նաև անհիմն ու մակերեսային տարբերություններ են նշել Հայոց ցեղասպանության և հրեական Հոլոքոստի միջև, սահմանելով, որ առաջինը ժխտողներին պատժելն անօրինական է, մինչդեռ վերջինը ժխտողներին մեղադրելը` ճիշտ:
Հաշվի առնելով այս անարդար որոշման խիստ վնասակար հետևանքները Հայ դատի վրա, Հայաստանի կառավարությունը, աշխարհասփյուռ հայկական համայնքները և հատկապես Շվեյցարիայի հայերը, մեծ աշխատանք կատարեցին, որպեսզի Շվեյցարիան բողոքարկի  ՄԻԵԴ-ի վճիռը Փերինչեքի գործով: Իրականում, շվեյցարական իշխանությունները հայերի կողմից հորդորման կարիք չպետք է ունենային, քանի որ նրանք պարտավոր էին պաշտպանել իրենց սեփական դատարանների որոշումները, այդ թվում նաև Դաշնային դատարանի և իրենց երկրի իրավական համակարգի վարկը:
2014 թվականի մարտի 17-ին ներկայացված վեց էջանոց շվեյցարական բողոքը հաստատում է, որ ՄԻԵԴ-ի վճիռը բարձրացնում է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի հետ կապված «մեկնաբանման և կիրառման լուրջ հարցադրումներ» հետևյալ երեք պատճառներով.
- Դատական որոշումը ներառում է մի հարց` Հայոց ցեղասպանությունը, որը երբեք չի քննարկվել ՄԻԵԴ-ում: Այս գործը երկու հիմնարար իրավական հարցեր է բարձրացնում, որոնցով Եվրադատարանը չի զբաղվել. Ցեղասպանության իրավական որակավորումը և խոսքի ազատության սահմանը, երբ Կոնվենցիայի մի անդամ  պետություն, ռասիզմի դեմ պայքարի շրջանակում, քրեականացնում է ցեղասպանության ժխտումը:
- Դատական որոշումն անհարկի ձևով նվազեցնում է Շվեյցարիայի «հայեցողության շրջանակը»` համաձայն ՄԻԵԴ-ի իրավագիտության պրակտիկայի: Փերինչեքը բազմիցս հայտարարել է, որ նա երբեք չի փոխի իր կարծիքը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ: Նրա ժխտողական դիրքորոշումը «խիստ վիրավորական» է: Եվրադատարանի պնդումը, որ նման անձնավորությունը կարող է սույն հարցի վերաբերյալ իր ավանդը բերել «բանավեճին և պատմական ուսումնասիրությանը»` «շեղում է ՄԻԵԴ-ի հաստատված և հավասարակշռված իրավագիտությունից»:
- Դատական որոշումը ստեղծում է «արհեստական տարբերություններ»:  Փերինչեքը ոչ միայն պարզապես չի օգտագործել ցեղասպանությունը եզրը, այլև հայերի զանգվածային սպանությունները որակել է որպես «միջազգային սուտ»: Բացի այդ, թեև չի եղել միջազգային դատավճիռ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ, սակայն թուրքական դատարանի 1919 թվականի վճիռն ընդդեմ Հայոց ցեղասպանության հեղինակների «կազմել է արժանահավատ ապացույցների տարր` «ճանաչելով փաստերը կամ անբարենպաստ վերաբերմունքը» Միջազգային դատարանի իրավագիտության պրակտիկայի վերաբերյալ: Ավելին, նույնիսկ «Նյուրնբերգյան դատարանը չի նշել ցեղասպանություն եզրը» և նացիստական հանցագործներին «դատապարտել է ոչ թե ցեղասպանություն իրականացնելու, այլ խաղաղության դեմ հանցագործությունների, ռազմական հանցագործությունների և մարդկության դեմ գործած հանցագործությունների համար:
Շվեյցարական բողոքը ներկայացրել էր համոզիչ փաստարկներ և անառարկելի ապացույցներ, որ ՄԻԵԴ-ի յոթ դատավորներից հինգը թույլ են տվել լուրջ դատողության և տվյալների սխալներ` որոշում կայացնելով ի նպաստ Փերինչեքի և ընդդեմ Շվեյցարիայի:
Այժմ Եվրադատարանի հինգ նոր դատավորների կազմը որոշելու է, թե արդյոք Շվեյցարիայի բողոքը ուղարկել17 դատավորներից կազմված Մեծ պալատ` վերջնական լուծում տալու համար:

Арут Сасунян.Рассекречен текст жалобы Швейцарии в ЕСПЧ по поводу Геноцида армян
Две недели назад правительство Швейцарии, в последний день трехмесячного срока, решило опротестовать вердикт Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) по судебному делу «Перинчек против Швейцарии».
Хотя текст жалобы Швейцарии держится в секрете до его рассмотрения в ЕСПЧ, однако мне удалось получить экземпляр документа на французском языке. Содержание швейцарской жалобы впервые оказывается в прессе.
17 декабря 2013г. Европейский суд постановил, что швейцарские суды нарушили права руководителя малозначимой турецкой партии Догу Перинчека, который в 2005г. отправился в Швейцарию, чтобы намеренно опровергнуть факт Геноцида армян и посмотреть, действительно ли швейцарские власти осмелятся наказать его за то, что он назвал Геноцид «международной ложью».
После того, как Перинчека осудили по обвинению в нарушении швейцарского закона о расовой дискриминации, отрицании геноцида и преступлениях против человечности, он опротестовал вердикт, дойдя вплоть до Федерального суда – высшей судебной инстанции Швейцарии, который подтвердил его вину. Затем он обратился в Европейский суд по правам человека, обвинив Швейцарию в нарушении различных своих прав, в том числе – свободы слова. Удивительно, но 5 из 7 судей Европейского суда оправдали Перинчека, сочтя, что Швейцария нарушила некоторые положения Европейской конвенции.
Если бы решение ЕСПЧ осталось без ответа, то это стало бы серьезным отступлением в деле признания Геноцида армян, особенно, перед столетием Геноцида армян, который будет отмечаться по всему миру 24 апреля 2015 года. Еще важнее то, что судьи Европейского суда, превысив свой мандат на рассмотрение якобы нарушенных прав Перинчека, подняли вопрос об истинности Геноцида армян. Они также отметили необоснованные и поверхностные различия между еврейским Холокостом и Геноцидом армян, постановив, что наказывать за отрицание первого законно, а наказывать за отрицание второго незаконно.
Учитывая вредоносные последствия этого несправедливого решения для «Ай Дат»-а, правительство Армении, армянские общины мира и, особенно, армяне Швейцарии провели огромную работу для того, чтобы Швейцария опротестовала вердикт ЕСПЧ по делу Перинчека. Вообще-то, швейцарские власти не должны были нуждаться в увещевании со сторон армян, поскольку они обязаны были защитить решения собственных судов, в том числе – позицию Федерального суда и правовой системы своей страны.
Шестистраничная жалоба Швейцарии, поданная 17 марта 2014г., подтверждает, что вердикт ЕСПЧ вызывает «серьезные вопросы трактовки и применения», связанные с Европейской конвенцией по защите прав человека, по следующим трем причинам:
- В судебном решении содержится вопрос – Геноцид армян, который никогда не рассматривался в ЕСПЧ. Это дело поднимает два правовых вопроса, которыми Европейский суд не занимался: правовая квалификация геноцида и предел свободы слова, когда один член Конвенции в рамках борьбы с расизмом криминализирует отрицание геноцида.
- Судебное решение неуместно суживает «рамки усмотрения» Швейцарии. Перинчек неоднократно заявлял, что он никогда не изменит своего мнения относительно Геноцида армян. Его позиция «весьма оскорбительна». Утверждение Европейского суда о том, что такая личность, как он, может внести свой вклад «в диспут и историческое исследование», является «отклонением от утвержденной и сбалансированной юриспруденции».
- Судебное решение создает «искусственные различия». Перинчек не просто не использовал термина «геноцид», но и квалифицировал массовые убийства армян как «международную ложь». Кроме того, хотя международного судебного вердикта по поводу Геноцида армян не было, однако вердикт турецкого суда от 1919г. против авторов Геноцида армян составляет «элемент достоверных доказательств», «признавая факты или недружелюбное отношение» к правовой практике международного суда. Более того, даже «Нюрнбергский суд не отметил термин «геноцид» и осудил нацистских преступников не за совершение геноцида, а за преступления против мира, за военные преступления и преступления против человечности.
В швейцарской жалобе представлены убедительные аргументы и неопровержимые доказательства того, что пять из семи судей ЕСПЧ допустили серьезное упущение и ошибки в данных, приняв решение в пользу Перинчека против Швейцарии.
Теперь новый состав судей Европейского суда решит, отправлять ли жалобу Швейцарии в Большую палату, состоящую из 17 судей, для вынесения окончательного решения.