Ամերիկայի Հայկական Համագումարը զեկույց է ներկայացրել ԱՄՆ Կոնգրեսին՝ Հայաստանին և Արցախին օգնություն տրամադրելու և Քեսաբահայերին պաշտպանելու վերաբերյալ
• 10-04-2014 19:10:52   | ԱՄՆ  |  Բարեգործություն
Վաշինգտոն- Անցած շաբաթ, Ամերիկայի հայկական համագումարը (Համագումարը) զեկույց է ներկայացրել Ներկայացուցիչների պալատի հատկացումների ենթահանձնաժողովին՝ պետական արտաքին գործառնությունների և ԱՄՆ բյուջեի 2015թ. առաջարկվող ֆինանսական տարվա հարակից ծրագրերի վերաբերյալ: Միևնույն ժամանակ Կոնգրեսի Հայկական հարցերով զբաղվող հանձնախումբը, որը ղեկավարում են համանախագահ Ֆրանկ Փալոնե կրտսերը և Մայքըլ Գրիմը, նամակ է հղել վերոնշյալ ենթահանձնաժողովի նախագահ Քեյ Գրանգերին և հանձնաժողովի բարձրաստիճան անդամ Նիտա Լովիին` կարևորելով Միացյալ Նահանգների արտաքին օգնության առաջնահերթությունները Հայաստանի և Արցախի համար:
Համագումարի զեկույցում մասնավորապես ասվում է. «Ամերիկայի հայկական համագումարը կոչ է անում Ներկայացուցիչների պալատի հատկացումների ենթահանձնաժողովին տրամադրել 40 միլիոն ԱՄՆ դոլարից ոչ պակաս օգնություն Հայաստանին, ներառյալ նվազագույնը 1.7 միլիոն ԱՄՆ դոլար Արտաքին ռազմական ֆինանսավորման և 600.000 ԱՄՆ դոլար` Միջազգային ռազմական կրթության և վերապատրաստման համար: Ի լրումն, Համագումարը պահանջում է նվազագույնը 5 միլիոն ԱՄՆ դոլար օգնություն Լեռնային Ղարաբաղի համար, ինչպես նաև անմիջական միջոցներ տրամադրել Վրաստանի՝ մեծամասամբ հայաբնակ Սամցխե-Ջավախք տարածաշրջանին և ապահովել օգնություն Մերձավոր Արևելքում վտանգի ենթարկված քրիստոնյա ու այլ փոքրամասնական համայնքներին` հատկապես հաշվի առնելով վերջին զարգացումները Քեսաբում»:
Կարևորելով Քեսաբում վերջին օրերի ճգնաժամը` Համագումարը, նախագահ Օբամային ուղղված իր նամակից և Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարության հետ հանդիպումից հետո, զեկույց ներկայացրեց Կոնգրեսին. «Հաշվի առնելով այն մտահոգիչ զեկույցները, ըստ որոնց Թուրքիան թույլ էր տվել Ալ-Քաիդային հարող ապստամբներին անցնել իր սահմանը դեպի Սիրիա, որի հետևանքով գերազանցապես հայաբնակ Քեսաբ քաղաքի բնակիչները լքեցին իրենց բնակավայրերը, մենք կոչ ենք անում Կոնգրեսին անհապաղ գործողություններ իրականացնել՝ պաշտապանելու այնտեղի հայկական համայնքը»:
Համագումարի զեկույցն անդրադառնում է 9 առանցքային ոլորտների, որտեղ Համագումարը կարծում է, որ Միացյալ Նահանգների կարող է և պետք է կարևոր դեր խաղա` պաշտպանելով տարածաշրջանում ամերիկացիների և ամերիկահայերի շահերը, մասնավորապես. աջակցություն Հայաստանին, աջակցություն Լեռնային Ղարաբաղին, աջակցություն Վրաստանի Սամցխե-Ջավախք տարածաշրջանին, աջակցություն Մերձավոր Արևելքում վտանգի ենթարկված քրիստոնյա փոքրամասնություններին, Ազատության ակտի 907-րդ ուղղում, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ բանակցային գործընթաց, Միացյալ Նահանգների ռազմական օգնություն, էներգետիկ անվտանգություն, և Միացյալ Նահանգների` Հայոց Ցեղասպանության վերահաստատման կարևորություն:
«Համագումարը ակնկալում է աշխատել Կոնգրեսի անդամների հետ այս հույժ կարևոր խնդիրների վերաբերյալ և կրկին կոչ է անում կոնկրետ միջոցներ ձեռնարկել պաշտպանելու քեսաբահայերին, և ընդհանրապես Մերձավոր Արևելքում վտանգի ենթարկված բոլոր փոքրամասնական համայնքներին»,- հայտնեց Համագումարի գործադիր տնօրեն Բրայան Արդունին:

10-04-2014 19:10:52 | USA | Сharity
WASHINGTON, D.C. - Last week, the Armenian Assembly of America (Assembly) submitted testimony to the House Appropriations Subcommittee on State-Foreign Operations and Related Programs on the proposed Fiscal Year (FY) 2015 U.S. budget, reported the Assembly. Also last week, the Assembly reported that the Congressional Caucus on Armenian Issues, led by Co-Chairs Rep. Frank Pallone, Jr. (D-NJ) and Rep. Michael Grimm (R-NY), sent a letter to Subcommittee Chairwoman Rep. Kay Granger (R-KY) and Committee Ranking Member Nita Lowey (D-NY) highlighting U.S. foreign aid priorities for Armenia and Artsakh.
"The Armenian Assembly urges the Subcommittee to allocate not less than $40 million in assistance to Armenia, including at least $1.7 million in Foreign Military Financing, and $600,000 in International Military Education Training assistance to Armenia," the Assembly testimony reads in part. "In addition, the Assembly requests at least $5 million in assistance to Nagorno Karabakh as well as directing funds to the largely Armenian populated Samtskhe-Javakheti region of Georgia and ensuring assistance to Christian and other minority communities at risk in the Middle East, and especially given the recent developments in Kessab, Syria."
Emphasizing the recent crisis in Kessab, and following through on its letter to President Obama and meeting with the U.S. Department of State, the Assembly reported to Congress: "Further, given the troubling reports that Turkey allowed Al-Qaeda linked fighters to cross its border into Syria, a consequence of which residents of the predominantly Armenian populated town of Kessab fled for their lives, we call upon Congress to take immediate action to safeguard the Armenian community there."
The Assembly testimony touches on nine key areas where the Assembly believes the United States can and should play a pivotal role in advancing American and Armenian American interests in the region, specifically: assistance to Armenia; assistance to Nagorno Karabakh; assistance to the Samtskhe-Javakheti region of Georgia; assistance to Christian minorities at risk in the Middle East; Section 907 of the Freedom Support Act; the Nagorno Karabakh peace process; U.S. military assistance; energy security; and the importance of reaffirming the U.S. record on the Armenian Genocide.
"The Assembly looks forward to working with Members of Congress regarding these critically important issues, and renews its call for the urgent need to take concrete measures to safeguard the Armenians of Kessab, and all minority communities at risk in Syria and elsewhere in the Middle East," said Assembly Executive Director Bryan Ardouny.