Ասուլիսի ընթացքում ներկայացվեց ծրագրի նշանակության եւ հետագա զարգացումները:
Ս. Վոնգը կիսվեց իր տպավորություններով հայ մասնագետների, Գերազանցության կենտրոնի վերաբերյալ եւ վիրահատություների ընթաքցում հանդիպած դժվարությունների մասին:
Թեմայի վերաբերյալ .
Հայկական ակնաբուժության ծրագրի (ՀԱՆ) և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության «Մանկական կուրության կանխարգելման գերազանցության կենտրոն» (ՄԿԿԳԿ) ծրագիրը, որը պայքարում է մանկական կուրության դեմ կանխարգելելով անհասության ռետինոպաթիա (ԱՌ) հիվանդությունը, մոտենում է ծրագրի թերևս ամենամեծ մարտահրավեր պարունակող փուլին՝ ԱՌ վիրահատություններին, որոնք մինչև այսօր չեն իրականացվել Հայատանում և տարածաշրջանում: Այս հարցում ՀԱՆ-ը դիմել է բժիշկ Սյու Չեն Վոնգին (Լոնդոն, Մեծ Բրիտանիա, Moorfields Eye Hospital and Royal Free London Hospital), ով մեծ պատրաստակամությամբ համաձայնել է այցելել Հայաստան, իրականացնել այս յուրահատուկ վիրահատությունները և վերապատրաստել հայ մասնագետներին:
Առաջին վիրահատությունները տեղի ունեցան ապրիլի 28-ին, Վերարտադրողական առողջության, պերինատոլոգիայի, մանկաբարձության եւ գինեկոլոգիայի հանրապետական ինստիտուտում տեղակայցված ՄԿԿԳԿ վիրահատարանում՝: Բժիշկ Վոնգին առցանց միացավ նաև Լոս Անջելեսի Մանկական հիվանդանոցի աչքի կենտրոնի տնօրեն, ամերիկյան կողմից ՀԱՆ-ի ՄԿԿԳԿ ծրագրի ղեկավար, բժշիկ Թոմաս Լին, ով կիրառելով վիրահատությունների առցանց մոնիթորինգի նորարարական մեթոդը, կարողացավ Լոս Անջելեսից առցանց հետևել իրականացվող վիրահատություներին և քննարկել դրանք վիրահատարանում գտնվող գործընկերների հետ:
Այսօր «Նոյան Տապան» տեղեկատվական կենտրոնում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ իրականացված վիրահատությունների շուրջ մեկնաբանություններ և դրվագներ ներկայացրեցին բժիշկ Սյու Չեն Վոնգը, բժիշկ Ռոջեր Օհանեսյանը (ՀԱՆ Նախագահ), Պրոֆ. Ալեքսանդր Մալայանը (ՀՀ գլխավոր ակնաբույժ, ՀԱՆ բժշկական տնօրեն), բժիշկ Ռազմիկ Աբրահամյանը (տնօրեն, Վերարտադրողական առողջության, պերինատոլոգիայի, մանկաբարձության եւ գինեկոլոգիայի հանրապետական ինստիտուտ) և Նունե Եղիազարյանը (ՀԱՆ-ի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն):
«ԱՌ և ռետինալ համշխարհային առաջատար մասնագետների ներգրավումը ծրագրում ԱՌ հիվանդության բուժումը տեղափոխում է մի հարթություն, որը շուտով հուսով ենք թույլ կտա Հայաստանը որակավորել որպես տարածաշրջանային կենտրոն: Ծրագիրը միտված է գերազանցություն ապահովել թե բուժման և թե բուժսպասարկան պարագայում: Հուսով ենք, որ հետևելով իրենց միջազգային գործընկերներին, հայ մասնագետները կշարունակեն հաջողությամբ վիրահատություներ իրականացնել Հայաստանում»,- ասաց ՀԱՆ նախագահ Ռոջեր Օհանեսյանը:
Սկսած 2010 թ.՝ ՀԱՆ-ը Հայաստանում իրականացնում է «Անհասության ռետինոպաթիայի ակնային զննումների և բուժման ազգային ծրագիրը»: 2012 թ. ՀԱՆ-ը ՀՀ առողջապահության նախարարության և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ սկսել է նոր ծրագիր` «Մանկական կուրության կանխարգելման գերազանցության կենտրոն», որի տեսլականն է մասնագիտացված ակնաբուժական ծառայությունները հասանելի դարձնել Հայաստանի և տարածաշրջանի երեխաներին, ինչպես նաև կանխագելել ԱՌ հիվանդության հետևանքով մանկական կուրությունը: Առ այսօր հետազոտվել է ավելի քան 2,000 նորածին, որոնցից շուրջ 70-ը ստացել են լազերային բուժում:

New Type of Surgery for Infants Introduced in Armenia
The AECP/USAID project “Center of Excellence for the Prevention of Childhood Blindness” (CEPCB), which combats childhood blindness through the prevention and treatment of the Retinopathy of Prematurity (ROP), is approaching one of the most challenging phases of the program - ROP surgeries, which have never been performed in Armenia or the region before.  The AECP referred to Dr. Sui Chien Wong (Moorfields Eye Hospital and Royal Free London Hospital (London, UK) for high quality and very specific expertise in this area to join the AECP medical team in this effort. The AECP local doctors are in attendance to observe and assist in these cases.
The first surgeries took place at the CEPCB operating room at the Republican Institute of Reproductive Health, Perinatology, Obstetrics, and Gynecology on April 28. Dr. Thomas Lee, Director of the Retina Department at the Vision Center of Children's Hospital of Los Angeles and the AECP mentor of the CEPCB program, used an innovative online monitoring system to observe the surgeries in real time and discussed the overall surgery procedure with Dr. Wong and other colleagues in the operating room.
The episodes of the surgeries have been presented today at Noyan Tapan information center by Dr. Sui Chien Wong (Moorfields Eye Hospital , Royal Free London Hospital), Dr. Roger Ohanesian (AECP President), Prof. Alexander Malayan (Chief Ophthalmologist of Armenia, AECP Medical Director), Dr. Razmik Abrahamyan (Director, Republican Institute of Reproductive Health, Perinatology, Obstetrics, and Gynecology) and Nune Yeghiazaryan (AECP Country Director).
“The continuing involvement in the program of the finest retina and ROP specialists in the world is elevating the treatment of ROP in Armenia to a level that we hope will qualify Armenia as a regional center in the nearest future. The project is committed to ensure excellence both in treatment and in service. We hope very much that after the experience with their international colleagues the Armenian doctors will continue successful operations in Armenia”- said the AECP President, Dr. Roger Ohanesian.
The AECP, in cooperation with USAID and the Ministry of Health, launched the three-year program, “Center of Excellence for the Prevention of Childhood Blindness,” in 2012. The vision of the program is to make specialized eye care accessible to all children in Armenia and surrounding countries and eliminate childhood blindness caused by ROP.  It is the logical continuation of the “National Screening and Treatment Program on Retinopathy of Prematurity in Armenia” that the AECP has implemented since 2010. Over 2,000 infants have been screened and 70 kids have received free-of-charge quality laser procedures.