Հարավկովկասյան երկաթուղում ստուգվում են անվտանգության նորմերի պահպանման գործառույթները
Մայիսի 13-ից ՀՀ Տրանսպորտի և կապի նախարարության, Ճանապարհային ոստիկանության և “Հարավկովկասյան երկաթուղի” ՓԲԸ կողմից ձևավորված համատեղ հանձնաժողովը ստուգում է երկաթուղային գծանցներում երթևեկության անվտանգության նորմերի պահպանումը:
Մայիսի 21-ին հանձնաժողովի անդամները ՀՀ Տրանսպորտի և կապի նախարարության Երկաթուղու վարչության պետ Արսեն Մկրտչյանի գլխավորությամբ ստուգեցին Աբովյան-Վարդենիս երկաթուղային հատվածը:
Ինչպես ստուգայցում մասնակցող լրագրողներին հայտնեց Արսեն Մկրտչյանը, նման ստուգումները պլանային են և նպատակ ունեն հիշեցնել երկաթուղում անվտանգության պահանջները ոչ այդքան ուշադիր կատարող քաղաքացիներին երկաթուղային տրանսպորտի վտանգի մասին:
- Հանձնաժողովը կոչված է աջակցել տարբեր գերատեսչությունների գործունեության համակարգմանն ու արդյունավետությանը, որոնք պատասխանատու են երկրում երկաթուղային հաղորդակցության անվտանգության և դժբախտ պատահարների թվի կրճատման համար, որոնք տեղի են ունենում հետիոտնների և վարորդների կողմից երկաթուղային ուղիների հատման կանոնների խախտման պատճառով, - ասաց Արսեն Մկրտչյանը:
Երկաթուղու վարչության պետը հերթական անգամ հիշեցրել է, որ վտանգի դեպքում երկաթուղային տրանսպորտը չի կարող անգելակել և կանգնել միանգամից. գնացքի արգելակման ուղին կազմում է առնվազն 800 մետր:
“ՀԿԵ” ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի տեղակալ, գնացքների անվտանգ երթևեկության գծով գլխավոր վերահսկիչ Լևոն Հակոբյանն իր հերթին նշեց, որ հետիոտների, վարորդների, երկաթուղու մոտակայքում գտնվող տների բնակիչների կողմից անվտանգության նորմերի պահպանումն ավելի արդիական են դառնում գնացքների արագությունների և բեռնվածության աճի պարագայում: Մասնավորապես, ինչպես հայտնեց Լևոն Հակոբյանը, ՀԿԵ-ում արդեն գործում են երկաթուղային հատվածներ, որտեղ արագությունը հասնում է մինչև 100 կմ/ժ: Այս տեսակետից առավել վտանգավոր հատվածների շարքում պրն. Հակոբյանը նշեց Մասիս-Արմավիր, Երևան-Գյումրի, Դալարիկ-Արտենի-Քարակերտ հատվածները:
ՀԿԵ ներկայացուցչի խոսքերով, ռիսկի խմբում են այն հետիոտներն ու վարորդները, ովքեր հատում են երկաթուղային ուղիները չսահմանված վայրում, ինչպես նաև հովիվները։
- ՀԿԵ-ն իրականացնում է անվտանգության նորմերի պահպանման համար բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ երկաթուղային կայարաններում տեղադրված են զգուշացնող նշաններ, տեղեկանքներ բնակչության համար, համապատասխան ձևով կահավորված են գծանցները:
Սակայն գնացքների արագությունների և բեռնվածությունների աճի պարագայում դժբախտ պատահարների վիճակագրությունը դեռ աճի միտում ունի: Եթե 2008 թ.–ին գրանցվել է 19 դեպք, 2010 թ.–ին` 29 դեպք, 2012-ին՝ 47 դեպք, ապա այս տարվա ընթացքում արդեն գրանցվել է 25 դեպք, - տեղեկացրեց  գլխավոր վերահսկիչը՝ պարզաբանելով, որ այս թվերում ներառված են ավտոտրանսպորտի, հետիոտների, ինչպես նաև տնային անասունների վրա գնացքների վրաերթերը:

На ЮКЖД проводится проверка переездов и соблюдения норм безопасности
С 13 мая на Южно-Кавказской железной дороге специально созданной совместной комиссией Министерства транспорта и связи Армении, Дорожной полиции и ЮКЖД проводится осмотр железнодорожных переездов на предмет соблюдения норм безопасности движения. 21 мая члены комиссии под председательством начальника Управления железной дороги Министерства транспорта и связи Армении Арсена Мкртчяна проинспектировали участок Абовян-Варденис.
Как сообщил принимающим участие в комиссионном осмотре журналистам Арсен Мкртчян, подобные проверки являются плановыми, проводятся на железной дороге постоянно с целью призвать граждан, не столь внимательно относящихся к необходимости соблюдения на железной дороге норм и правил безопасности, осознать опасность железнодорожного транспорта.
«Комиссия создана для содействия координации и результативности деятельности разных ведомств, отвечающих за безопасность железнодорожного сообщения в стране, сокращения числа несчастных случаев, происходящих из-за нарушения правил пересечения железнодорожных путей пешеходами и водителями», - сказал Арсен Мкртчян.
Начальник управления железной дороги в очередной раз акцентировал внимание на том, что железнодорожный транспорт в случае возникновения опасности и предупреждения наезда не может затормозить сразу: для этого поезду потребуется тормозной путь как минимум в 800 метров.
Заместитель генерального директора ЗАО «ЮКЖД», Главный ревизор по безопасности движения поездов Левон Акопян в свою очередь отметил, что вопросы соблюдения норм безопасности пешеходами, водителями автомашин, жителями расположенных поблизости от железной дороги домов становятся еще более актуальными в свете постоянного увеличения скоростей движения и грузоподъемности поездов. В частности, по словам главного ревизора, на ЮКЖД уже есть участки, где скорость движения поездов достигает 100 км в час. К наиболее опасным с данной точки зрения Левон Акопян отнес, например, участки Масис-Армавир, Ереван-Гюмри, Даларик-Артени-Каракерт.
По его словам, в группу риска попадают пешеходы и водители, пересекающие железнодорожные пути в неположенном месте, а также пастухи, перегоняющие скот через пути.
«ЮКЖД предпринимает все меры необходимые для соблюдения безопасности: на территориях железнодорожных станций размещены предупредительные знаки, информационные памятки для населения, соответствующим образом оборудованы переезды.
Но из-за последовательного роста скоростей и грузоподъемности поездов пока статистика несчастных случаев имеет тенденцию к росту: в 2008 году было зафиксировано 19 случаев, в 2010 – 29, в 2012 – 47, а за истекший период 2014 года зарегистрировано уже 25 случаев», - сказал главный ревизор, пояснив, что в представленную статистику входят случаи наезда на автотранспорт, пешеходов, а также домашний скот.