Հայաստանից արտահանվող իշխան ձկան տխուր հեռանկարները
Հայաստանը կարող է հավակնել համաշխարհային ձկնարտադրությունում առաջատար տեղեր զբաղեցնելուն. Իսկ ձկան արտադրության աճի դինամիկայով Հայաստանը ակնհայտ առաջատար է:
Արարատյան դաշտավայրի ստորգետնյա ջրերի բացառիկ հանքային բաղադրության, ինչպես նաև հաստատուն ջերմաստիճանի և ճնշման շնորհիվ, արդյունահանվող ձուկը դառնում է երկրի տնտեսության լուրջ մաս: Ձկնաբուծական ֆերմաների քանակը մշտապես աճում է, մեծանում է նաև Ռուսաստանի և Եվրոպայի հետ ապրանքաշրջանառության ծավալը, յուրացվում են շուկաներ Ասիայում և Ամերիկայում:
Արդյո՞ք իրականում ամեն ինչ այդքան ուրախ և դրական է:
Առաջին հայացքից՝ իհարկե: Տնտեսության երկար տարիների ստագնացիայից հետո ակտիվ զարգացող իրական արտադրությունը անշուշտ դրական գործոն է:
Սակայն, եթե ուշադիր նայելու լինենք, ապա միանգամից անպատասխան հարցեր կառաջանան: Ի՞նչ կլինի էկոլոգիայի հետ: Նման բացառիկ բաղադրությամբ ջուրը վաղ թե ուշ կվերջանա: Արտադրողները չպետք է օգտվեն աղբյուրներից առանց վերաշրջանառման համակարգերի: Ի՞նչ կլինի երաշխիքների հետ: Երբ շուկան վերելքում է, բանկերը ակտիվորեն առաջարկում և պարտադրում են վարկավորում: Ձեզ համոզում են  գնել նոր բեռնատար, թույլ տալ թանկ մարկետինգ անել, բարելավել օֆիսային պայմանները: Վարկային փողերը հենց նման բաների համար են: Իսկ հետո, եթե ստացվի այնպես, որ բեռնատարը պահեն մաքսատանը, այդ պահին արդեն ընկերությունը չի ունենա միջոցներ հերթական վարկային վճարման համար: Իրավիճակից դուրս գալու համար ստիպված խնայողությունների է գնում, որոնք կարող են անցանկալի հետևանքների հանգեցնել, ինչն էլ կարող է սպառնալիք դառնալ Հայաստանից ձկնարտադրության արտահանման համար:
Հայաստանում ձկնարդյունաբերությունը դեռ գտնվում է զարգացման վաղ փուլում՝ թե բիզնեսի, և թե պետական տնտեսության տեսանկյունից: Նման փուլում բազմաթիվ առաջատարներ դուրս են մնում հետագա մրցապայքարից, որքան էլ որ ուժեղ չթվան հեռանկարները:
Դրանից հետո բիզնեսը անցնում է էվոլյուցիոն զարգացման փուլ:
Իրավիճակի մասին ավելի մանրամասն տեղեկանալու համար մենք դիմեցինք Հայաստանի ձկնարտադրողների ընկերակցության նախկին ղեկավար Արկադի Գևորգյանին:
-         Պր. Գևորգյան, Հայաստանում ձկան արտադրության ծավալները անշեղորեն աճում են, դա մեր երկրի համար բարի՞ք է, թե՝ չարիք:
-Ինչպես հայտնի է, մեդալը միշտ երկու կողմ ունի: Եթե գործընթացը կառավարվի բնական ձևով, ձկնարդյունաբերությունը կզարգանա ի շահ հանրապետության և ձեռնարկատերերի, իսկ ռեսուրսների հարցերով, տվյալ դեպքում, պետք է զբաղվեն համապատասխան գերատեսչությունները և համապատասխան նորմատիվներով ու սահմանափակումներով ազդեն ձկնարդյունաբերության զարգացման վրա, նպաստելով դրան, այլ ՝ ոչ թե ճնշելով: Շատ կարևոր է բոլոր արտադրողների համար    նույնանման նորմալ պայմաններ ստեղծելը, թույլ չտալով արտադրողների և վաճառողների համար մենաշնորհների ստեղծումը: Ցավոք սրտի, հանրապետությունում տեղի է ունենում հակառակ գործընթացը, չինովնիկները իրենց բացթողումները կամ ասենք ավելին՝ չարաշահումները փորձում են բարդել ձկնարտադրողների վրա, նրանց մեղադրելով չափից ավելի շատ ջուր օգտագործելու մեջ, արհամարհելով այն փաստը, որ ջրի օգտագործման թույլտվությունն իրենք են տվել: Նույն պատկերն է նաև ձկնարդյունաբերության մեջ՝ ի վիճակի չլինելով  կառավարել Սևանա լճից ձկան որսի գործընթացը: Բանը հասել է նրան, որ սիգի պաշարները 40 հազար տոննայից կրճատվել են միչև մի քանի հարյուր տոննայի: Եթե նախկինում հնարավոր էր որսալ տարեկան ավելի քան 10 հազար տոննա սիգ, ապա այժմ այդ ցուցանիշը չի գերազանցում 80 տոննան:
Օրենսդրության մեջ նոր  փոփոխությունները, որոնք կոչված են կարգավորել ձկնարտադրության մեջ  ջրի օգտագործումը, մանր ու միջին արտադրողների մոտ լավատեսության տեղ չեն թողնում : Դրանք, ավելի շուտ նպաստում են ոլորտի մոնոպոլիզացմանը, ինչը գործնականում արդեն եղել է: Եվ այդ ամենը չի նպաստի ձկնարտադրության ընդհանուր աճին, և համապատասխանաբար՝ հանրապետության բյուջե նոր դրամական մուտքերին:
-Ի՞նչն եք դուք համարում առանցքային պահ Հայաստանում ձկնարտադրության ոլորտում:
-Ժամանակակից տեխնոլոգիաներն ու ռեսուրսներին խնամքով մոտենալը:
-Արդյոք դա նշանակո՞ւմ է, որ առավելությունները խոշոր խաղացողների կողմն են, իսկ մանր տնտեսություները նվազագույն շանսեր ունեն:
-Բոլորովին պարտադիր չէ: Խոշոր ընկերությունները հաճախ իրենք իրենց թակարդի մեջ են գցում, փորձելով խաղալ տիպային բիզնես-օրենքներով: Ձկնարդյունահանման ոլորտում առանձնահատկություններն ահռելի են: Շատ կարևոր է փորձագետների հետ համագործակցությունը, ձկան աճի առանձնահատկությունները հաշվի առնելը, մի շարք այլ գործոններ: Ժամանակակից տեխնոլոգիաները թույլ են տալիս հագեցնել թթվածնով, ֆիլտրել ջուրը, ձկանը կերակրել համապատասխան կերով: Ի դեպ, կերի մասին՝ գիտե՞ք, թե ինչու է նորվեգական իշխան ձկան միսը կարմիր գույնի: Իշխանազգի ձկներն իրենց բնույթով սնվում են խեցգետիններով, որոնց մեջ կարոտին կա, ինչն էլ նրանց մսին կարմիր գույն է հաղորդում: Որպեսզի արհեստական պայմաններում աճեցված իշխան ձկան միսը մոտ լինի բնական մսի գույնին, կեր արտադրողները ավելացնում են կարոտինային խմբին պատկանող արհեստական ներկիչներ, որոնք ստացվում են խեցգետնազգիներից:
-Նման տեխնոլոգիաները մանր ձկնային ֆերմաների գրպանի բանը չե՞ն:
-Սկսենք նրանից, որ նման տեխնոլոգիաների խելամտությունն ու նպատակահարմարությունը դեռ պետք է հասկանալ: Իսկ ժամանակակից կերը և ջրի վերաշրջանառությունն ու թթվածնով այն հագեցնելը միանգամայն իրատեսական է մանր արտադրողների համար:
-Դուք ունե՞ք կոնկրետ օրինակներ:
-Որքան ես գիտեմ, «Ֆիշարտ» ընկերությունը հենց դրա լավագույն օրինակն է: Տղաները չեն ձգտում երկնքից աստղեր իջեցնել, ռեկորդներ սահմանել, այլ ուղղակի իրենց գործն են անում: Նոր ջրավազաններ են կառուցում, դրանք սարքավորում առաջադեմ տեխնոլոգիաներով, ներկրում են եվրոպական կեր, համագործակցում են փորձագետ իխտիոլոգների հետ, կապեր ստեղծում: Եթե շատ փոքր ֆերմաները միավորվեն նման կոնգլոմերատների մեջ, դրանից միայն Հայաստանը կշահի: Դա կդառնա ոլորտ, այլ ոչ թե մեկ դերասանի թատրոն; Նույն «Ֆիշարտը» արդեն աշխատատեղեր է ստեղծել և ճշտապահորեն հարկեր է մուծում երկրի բյուջե: Միգուցե ասածս շատ արևմտամետ հնչի, սակայն դրան պետք է գնալ, դրա վրա պետք է հիմնավորվել:
-Որքան ինձ հայտնի է, «Ֆիշարտը» այնուամենայնիվ ռուսաստանյան մասնակցությամբ  և Ռուսաստանի հիմնադիրներով ընկերություն է: Համաձայն չե՞ք, որ այստեղ ավելի շուտ պետք է խոսել ոչ թե Հայաստանի ձկնարդյունաբերության վերելքի, այլ փող աշխատելու մասին:
-Ոչ, կատեգորիկ կերպով համաձայն չեմ: Կարևորն այն է, որպեսզի բոլոր արտադրողների մոտ խաղի կանոնները նույնը լինեն և նպաստեն ձկնարդյունահանմանը: Ի՞նչ վատ բան կա նրանում, որ մեզ մոտ գալիս են արտերկրյա ներդրողներ: Չ՞է որ մենք դրան վաղուց էինք սպասում:Եվ բանը ոչ միայն փողի մեջ է, այլ` փորձ ձեռք բերելու և ընդհանրապես բիզնեսի հանդեպ վերաբերմունք ստեղծելու: Վատ է, երբ ներդրողը գալիս է, այսպես ասած «յուղոտ կտոր պոկելու»՝ մի քիչ փող է տալիս, որպեսզի բիզնեսի վրա վերահսկողություն ստանա և հետո այն ձեռնտու պայմաններով վերավաճառի: Այդ դեպքում դա ներդրող չէ: «Ֆիշարտի»  դեպքում ակնառու է դասական ներդրումային սխեման: Այնտեղ տղաները երեկ չէ, որ սկսել են բիզնեսով զբաղվել` Մուրմանսկում և Նախոդկայում այնպիսի ձեռնարկություններ կան, որոնց հետ «Ֆիշարտի»  հիմնադիրները վաղեմի բաժնետերեր են: Ի դեպ, «Ֆիշարտում»  նաև  հայրենակից ունենք: Հասնակալի է, որ դրա հետևում նավթային փողեր են, իսկ հետո՞ ինչ: Ամեն մեկն իր ունեցածի տերն է` եթե Ռուսաստանն ունի սև ոսկի, հանձինս նավթի, ապա մեր սև ոսկին դա թառափի խավիարն է:
-Այդ դեպքում ինչո՞ւ է բավական հաճախ ռուսաստանյան Россельхознадзор-ը հետկանչում  Հայաստանից Ռուսաստան ձկնամթերքի արտահանման թոյլտվությունները:
-Մենք բազմիցս ենք մեկնաբանել արտահանվող ապրանքի կարգը և որակը, ես պատրաստ չեմ քննարկել հարցի քաղաքական կողմը, այստեղ մենք ձեզ հետ քիչ բան կարող ենք անել: Կարևորն այն է, որ եթե մենք ցանկանում ենք, որպեսզի մեր ձկնարդյունաբերությունը զարգանա, որպեսզի նոր աշխատատեղեր ստեղծվեն և Հայաստանը հերթական անգամ մտնի պատմության մեջ, իր մոտ զարգացնելով համաշխարհային մասշտաբով հազվագյուտ և բացառիկ ձկան ու խավիարի արտադրությունը, ապա պետք է կանոններով խաղալ: Նոր տեխնոլոգիաներ կներդնենք, խնայողություն չանենք կերի որակի վրա, բարձրացնենք մասնագետների որակավորումը: Իսկ եթե գործին մատների արանքով նայենք, ինքներս կմնանք դատարկ ջրավազաններով և չգիտես ուր արտահոսող բացառիկ Արարատյան ջրով:

Нерадужные перспективы радужной форели из Армении
Армения уже может претендовать на ведущее место в списке мировых производителей рыбы. А по динамике роста производства рыбы Армения — явный лидер!
Благодаря уникальному минеральному составу подземных вод араратской долины, постоянной температуре и давлению, разведение товарной рыбы становится серьезной частью экономики страны.
Количество ферм по разведению рыбы постоянно увеличивается. Растет товарооборот с Россией, Европой, осваиваются рынки Азии и Америки.
Действительно ли всё так радужно и позитивно? На первый взгляд — да. Реальное производство, активно развивающееся после многолетней стагнации экономики, — это безусловный плюс. Но если присмотреться повнимательнее, то сразу появится множество безответных вопросов. Что с экологией? Вода, да еще такая уникальная по составу — рано или поздно закончится. Производители не должны пользоваться источниками без систем рециркуляции. Что с гарантиями? Когда рынок на подъеме, банки активно предлагают и навязывают кредитование. Вас убеждают в необходимости купить новый грузовик, позволить себе дорогой маркетинг, улучшить офисные условия. Кредитные деньги — как раз для этого. А потом случится грузовику с рыбой задержаться на таможне и вот у такой компании уже не хватает средств для очередного кредитного платежа. Выкручиваясь, приходится экономить на корме,плотности посадки, обязательных мероприятиях, экспертизах. Тут же появляются бактерии, которые ставят под угрозу не только такого нерадивого производителя, но и весь экспорт рыбной продукции из Армении.
Промышленное рыбопроизводство в Армении проходит раннюю стадию развития. С точки зрения как бизнеса, так и государственной экономики. В теории бизнес-процессов есть этап “первоначальная гонка”. Это то, что мы наблюдаем сейчас. Дальше следует этап «естественный отбор». На этом этапе многие лидеры первоначальной гонки сходят с дистанции, какими бы сильными ни казались их перспективы. После этого бизнес переходит в стадию эволюционного развития.
Чтобы лучше разобраться в ситуации и получить информацию из первых рук, мы обратились к экс-главе Ассоциации рыболовов Армении — Аркадию Федоровичу Геворкяну.
Аркадий Федорович, объем производства рыбы в Армении неуклонно растет. Это благо или беда для нашей страны?
Всякая медаль имеет две стороны. Пока сложно сказать, ответственно ли бизнес подходит к разведению рыбы  и её подготовкой к продаже или бизнес просто использует ресурсы, не задумываясь о долгосрочной перспективе. На рынке много игроков, бюджет Армении получает налоговые поступления, но это сейчас, через год ситуация может измениться коренным образом. Запасы нефти небесконечны, с уникальной армянской водой та же история.    Очень важно создание одинаково нормальных условий для всех производителей, не допуская монополизации производителей и продавцов. К большому сожалению, в Республике происходят обратные процессы, чиновники свои упущения пытаются свалить на рыбоводов, обвиняя их в чрезмерном расточительстве воды, тогда как сами же они и выдавали  разрешения на водопользование без какой бы то нибыло системы. Аналогичная картина  и в рыболовстве в озере Севан – дело дошло до того, что запасы сига сократились с 40 000 тонн  до нескольких сотен тонн. Если в прошлом возможно было вылавливать каждый год более 10 000 тонн сиги, то сейчас этот показатель не превышает 80 тонн, причем  всё это браконьерский улов —  официально лов запрещен.  Новые изменения в законодательстве, призванные регулировать потребление воды в рыбоводстве, не внушают мелким и средним производителям оптимизма. Они, скорее всего, способствуют монополизации отрасли, что уже практически произошло. И все это не будет способствовать общему росту рыбоводства  и , соответственно, поступлению новых денег в бюджет Республики
Что Вы считаете ключевым моментом в области промышленного производства рыбы в Армении?
Современные технологии и бережное отношение к ресурсам.
Значит ли это, что преимущества на стороне крупных игроков, а у мелких хозяйств шансов минимум?
Совершенно не обязательно. Крупные компании часто загоняют себя в ловушку, пытаясь играть по типовым бизнес-законам. Выращивание рыбы — это не продажа курток и не выделка кожи. Специфика колоссальная. Очень важно сотрудничество с экспертами, учет особенностей роста рыбы, нереста, возможных заболеваний и прочего. Современные технологии позволяют насыщать кислородом, фильтровать воду, кормить рыбу подходящим кормом. Кстати, про корм: почему норвежская форель имеет мясо красного цвета?  В природе лососевые, в том числе и форель, питаются ракообразными, в хитине которых содержится каротин, что и придает мясу красный цвет. Чтобы аквакультурная форель была бы близка по цвету к природной, производители кормов добавляют естественный краситель каротиновой группы, добытый из хитина креветок и других ракообразных     это и позволят придать мясу рыбы такой привлекательный по мнению европейцев оттенок.
Такие технологии маленькой рыбной ферме явно не по карману?
Начнем с того, что разумность и целесообразность таких технологий еще надо понять. А современный корм и рециркуляция воды с насыщением её кислородом — это вполне реальный объем ответственного подхода к бизнесу со стороны небольших производителей.
Есть ли у Вас конкретные примеры?
Есть уже и давно, но я бы выделил  молодую компанию Фишарт — это как раз такой показательный пример. Ребята не стремятся сорвать звезд с неба, поставить рекорды размеров и количества скважин, а просто занимаются своим делом. Строят новые бассейны, оборудуют их продвинутыми технологиями, завозят европейский корм, сотрудничают с экспертами-ихтиологами, налаживают контакты и тестируют инвестиционный климат и гостеприимство капитала в Армении. Если совсем малые фермы будут объединятся в такие вот конгламераты, то Армения от этого только выиграет. Это станет отраслью, а не театром одного актера. Тот же Фишарт уже создал рабочие места и прозрачно платит налоги в бюджет страны. Может быть, это очень по-западному звучит, но к этому надо идти, на это надо ориентироваться.
Насколько мне известно — Фишарт — это всё-таки компания с российским участием и учредителями из России. Здесь скорее надо говорить не о подъеме армянского рыбоводства и экономики нашей страны, а о зарабатывании денег. Согласны?
Нет. Категорически не согласен. Важно, чтобы для всех производителей правила игры были одинаковые и способствовали рыбоводству и его развитию. Чтож плохого, что к нам приходят иностранные инвесторы?! Мы же этого так давно ждали. И дело не только в деньгах — дело в опыте и отношению к бизнесу как к таковому. Плохо, когда инвестор приходит, что называется, — срубить куш —  дает немного денег с тем, чтобы получить контроль над бизнесом и потом его выгоднее перепродать. Это не инвестор тогда. В случае с Фишартом — налицо классическая инвест-схема. Ребята там не вчера занялись бизнесом, имеют опыт и профильные инвестиции в  рыболовный флот, и да, за ними стоят “нефтяные” деньги, но что в этом такого? Пусть каждый распоряжается своим достоянием — если у России черное золото — это нефть, то у нас черное золото — это осетровая икра.
Почему тогда достаточно часто российский Россельхознадзор отзывает разрешения на импорт в Россию рыбной продукции из Армении? Что вы думаете по этому поводу?
Я не готов обсуждать политическую сторону вопроса, здесь мы с вами мало, что можем сделать. Главное в другом — если мы хотим, чтобы наша рыбная промышленность развивалась, чтобы появлялись новые рабочие места и Армения в очередной раз вошла в историю, развив у себя производство редкой и уникальной рыбы и икры в мировом масштабе, то надо играть по правилам, надо к этому и стремиться. Будем внедрять новые технологии, не экономить на корме, обучать наших специалистов, а неудачи выкидывать на свалку, не пытаясь их хоть как-нибудь продать — не будет никаких запретов и отзывов разрешений. А будем химичить — сами останемся с пустыми бассейнами и утекающей в никуда уникальной араратской водой. Выбор за нами!
Аркадий Федорович, спасибо вам большое за интересную беседу. Вы действительно пролили свет на актуальное состояние рыбного производства у нас в Армении. Что бы вы хотели сказать в заключение нашего разговора?