Ֆիզմաթ դպրոցի ֆիզիկայի «ԱյբԼաբ»-ը 7 տարեկան է
2007 թ. մայիսին «Այբ» կրթական հիմնադրամի կողմից և «Այբ» ակումբի անդամ Դավիթ Փախչանյանի բարերարությամբ Երևանի ֆիզիկամաթեմատիկական հատուկ դպրոցում հիմնվեց ֆիզիկայի «ԱյբԼաբ»-ը, որը կրում է անվանի մանկավարժ Բենհուր Փախչանյանի անունը։ Լաբորատոր արդիական սարքավորումներից բացի՝ այս «ԱյբԼաբ»-ը զինված է նաև վիրտուալ փորձերի իրականացման համար նախատեսված սիմուլյացիոն ծրագրերով, ֆիզիկային նվիրված հարուստ տեսադարանով:
Այս 7 տարիների ընթացքում «ԱյբԼաբ»-ում ոչ միայն  անցկացվել են լաբորատոր, գործնական և ցուցադրական աշխատանքներ դպրոցի 7-12-րդ դասարանցիների համար, այլև կազմակերպվել են ֆիզիկայի օլիմպիական խմբակների պարապմունքներ, ինչպես նաև՝ վերապատրաստումներ, սեմինարներ ու մրցույթներ Երևանի և մարզերի դպրոցների ֆիզիկայի ուսուցիչների համար:

«АйбЛабу» по физике физмат школы исполнилось 7 лет
В 2007 году в ереванской физико-математической специальной школе усилиями Образовательного фонда «Айб» и под спонсорством члена Клуба «Айб» Давида Пахчаняна открылась учебная лаборатория физики имени знаменитого педагога Бенгура Пахчаняна. Кроме современного лабораторного оборудования «АйбЛаб» располагает множеством симуляционных программ для проведения виртуальных опытов, а также богатой видеотекой по физике.
В течение последних 7 лет в «АйбЛабе» проводились практические и лабораторные занятия для учеников 7-12-го классов школы, а также для республиканских и международных олимпийских команд по физике. Также был организован ряд мероприятий по переподготовке учителей, семинаров и конкурсов для учителей по физике ереванских и региональных школ.