ՀԿԵ-ում ամփոփել են մայիս ամսվա ընթացքում կատարված աշխատանքները
Հարավկովկասյան երկաթուղու գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը հունիսի 9-ին կայացած խորհրդակցության ժամանակ ամփոփեց ընկերության մայիսին կատարած աշխատանքի արդյունքները: ՀԿԵ գլխավոր տնօրենի խոսքերով, երկաթուղու աշխատանքի ցուցանիշները դրական միտումներ ունեն:
Մասնավորապես, բեռնափոխադրումների ծավալը նախատեսված ցուցանիշների հետ համեմատ մայիսին աճել է 5,8%՝ միևնույն ժամանակ աճի միտումներ ցուցադրելով նաև 2013 թ-ի մայիսի հետ համեմատած: Բեռնափոխադրումների աճը հիմնականում պայմանավորված է ներմուծման հաղորդակցությունում փոխադրվող բեռների ավելացմամբ. այստեղ գրանցվել է 27% աճ՝ նախատեսված ցուցանիշների հետ համեմատ: Իսկ 2013 թ-ի մայիսի հետ հանենատ ներմուծումը 2014 – ին աճել է 1,5 անգամ:
Աճ նկատվում է նաև բեռնաթափման գծով. 15,9%-ով՝ նախատեսված ցուցանիշների և 28%-ով՝ անցյալ տարվա մայիսի հետ համեմատ:
Միևնույն ժամանակ Վիկտոր Ռեբեցը դրական միտումներ է արձանագրել երկաթուղու աշխատանքի որակական ցուցանիշների գծով: Օրինակ՝ 1,4 ժամով կրճատվել է վագոնի պարապուրդի ժամանակը, ավելացել է բեռնատար գնացքների երկարությունը, իսկ լոկոմոտիվի միջին օրեկան արտադրողականությունը և վազքը 2013-ի հետ համեմատ ավելացել են 9%-ով:
Երկաթուղու աշխատողների աշխատավարձերի հարցով ՀԿԵ գլխավոր տնօրենը նշեց, որ ապրիլի արդյունքներով միջին աշխատավարձը կազմում էր 182 հազ. դրամ (հանրապետությունում գրանցված 159,5 հազ. դրամի դիմաց), իսկ մայիսի արդյունքներով այն կազմեց արդեն 197 հազ. դրամ:
Միևնույն ժամանակ Վիկտոր Ռեբեցը ներկաներին հորդորեց շարունակել աշխատանքը գնացքների տեղամասային արագությունների բարձրացման ուղղությունով՝ նշելով, որ այս ցուցանիշը վերջին երկու տարիների ընթացքում առաջին անգամ անկում է արձանագրում:
Ամփոփելով խորհրդակցության արդյունքները՝ ՀԿԵ գլխավոր տնօրենը հանձնարարեց շարունակել աշխատանքները բյուջեի եկամտային ու ծախսային մասերի հավասարման, գնացքների անվտանգ երթևեկության ապահովման և երկաթուղի փոխադրումների նոր ծավալների ներգրավման ուղղություններով:

На ЮКЖД подвели итоги работы в мае
Генеральный директор ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Виктор Ребец на состоявшемся 9 июня селекторном совещании подвел итоги работы Компании в мае текущего года. По словам руководителя ЮКЖД, показатели работы железной дороги в мае продемонстрировали положительную направленность.
В частности, согласно статистическим данным, объем перевозок грузов в отчетном месяце увеличился на 5,8% по сравнению с плановыми показателями, демонстрируя рост и по сравнению с прошлогодними показателями. Причем рост грузоперевозок был обеспечен в основном за счет увеличения объемов импорта: на 27% - по сравнению с плановыми и в 1,5 раза - с майскими показателями прошлого года.
Также рост зафиксирован и по линии выгрузки: на 15,9% - по сравнению с плановыми показателями и на 28% - к маю прошлого года.
Вместе с тем Виктор Ребец отметил положительные подвижки в выполнении качественных показателей работы железной дороги. В частности, на 1,4 часа сократился показатель простоя вагона под одной грузовой операцией, возросла длина грузовых составов, а среднесуточная производительность локомотива и его пробег увеличились на 9% по сравнению с прошлогодними данными.
Что же касается заработной платы сотрудников железной дороги, то генеральный директор ЮКЖД заметил, что по итогам апреля среднемесячная заработная плата достигла почти 182 тыс. драмов (против 159,5 тыс. драмов в среднем по республике), а по итогам мая показатель составил 197 тыс. драмов.
Вместе с тем Виктор Ребец обратил внимание собравшихся на необходимость продолжения мер по повышению участковых скоростей на железной дороге, отметив, что впервые за последние 2 года этот показатель демонстрирует спад.
Также генеральный директор ЮКЖД подчеркнул необходимость сбалансирования доходной и расходной статей бюджета Компании, выполнения графика движения, постоянного повышения уровня безопасности движения поездов, привлечения на железную дорогу новых объемов грузовых перевозок.