Սահմանամերձ Երվանդաշատ գյուղում ևս 3 ընտանիք այս աշունը դիմավորում է ուրախ
Երեք ընտանիքի իրականացած երազանք` ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» hամագործակցության շնորհիվ։
Տարեսկզբին մեկնարկած ՎիվաՍել-ՄՏՍ և Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոն» համագործակցության ամենալավ գնահատականը ընտանիքների երջանկությունն է: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը և Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» թիմն այցելել են Երվանդաշատ ՝ կիսելու գյուղի 3 ընտանիքի երկար սպասված երջանկությունը:
Սահմանամերձ Երվանդաշատ գյուղում ևս 3 ընտանիք այս աշունը դիմավորում է ուրախ ու հպարտ՝ առանց մտահոգվելու, թե անձրևներից տանիքը նորից կկաթի և կամ տաք ջրի համար անհրաժեշտ կլինի օջախ վառել:  Անցյալում է մնացել խոնավ պատերի, խունացած առաստաղի ու ամեն անգամ քամուց սուլող պատուհանների տխուր հիշողությունը:
«Դեռ մի քանի ամիս առաջ հույս անգամ չկար, որ այս ամառն այսքան արդյունավետ կլինի և կկատարվի իմ, ընտանիքիս ու նաև շատ համագյուղացիներիս նվիրական երազանքը: Ես անչափ շնորհակալ եմ այս ծրագրին, որն օգնում է կառուցել ոչ միայն տուն, այլև` կյանք, ոչ միայն պատեր, այլև` հույս, ոչ միայն տանիք, այլև` հավատ ապագայի նկատմամբ»,-ասել է Վարուժան Ավետիսյանը, ում ընտանիքը երկար տարիներ ապրել է ծնողների ու եղբոր բազմանդամ ընտանիքի հետ՝ առանց կենցաղային տարրական հարմարությունների:
Հինգ ամսվա ընթացքում Երվանդաշատ գյուղում այս ծրագրի շրջանակներում վերանորոգվել է վեց և կառուցվել երկու կիսակառույց տուն:
«Բնակարանամուտը ընտանեկան կյանքում խորհրդանշում է նոր սկիզբ՝ վերածնված հույսեր, նոր ձգտումներ, նոր ծրագրեր, որոնք հյուսված են սիրով ու սիրո թելերով՝ անցյալում թողնելով անհաջողությունները և հիասթափությունները: Սա հատկապես կարևոր է դառնում, երբ վերաբերում է սահմանամերձ շրջաններին: Սահմանագծին ապրող մեր հայրենակիցներին նոր հույս ներշնչելով՝ մենք նրանց ուժ ու կորով ենք հաղորդում և դրանով վերահաստատում մեր առաքելությունը և բարձրաձայնում մեր ազգային նպատակը. մեր հայրերն ապրել են այս երկրում, մենք ապրում ենք այս երկրում, իսկ հետագայում՝ նաև մեր երեխաներն են ապրելու այս երկրում՝ մեր նախնիների հայրենի տուն Հայաստանում: Այստեղ դրված յուրաքանչյուր քար մեր հոգիներին և մեր միասնական ազգային ոգուն զորություն է պարգևում: Մենք ընդմիշտ ամուր ենք մնալու այս սրբազան հողի վրա: Մենք պարտավոր ենք դա անել և սա մեր ուղերձն է  յուրաքանչյուրին՝ այս երկրում և դրա սահմաններից դուրս»-,նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Մեր համագործակցությունը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ շատ բեղմնավոր է, ու ահա մենք տեսնում ենք արդյունքները: Մինչև տարեվերջ Հայաստանի սահմանամերձ 4 գյուղում 25 ընտանիք կապրի հարմարավետ տներում: Այս ծրագիրը սահմանին ապրող մեր հայրենակիցներին օգնում է զգալ, որ մենակ չեն կանգնած առաջին գծում, որ սեփական տանը նույնիսկ պատերն են օգնում ու լավ է, եթե այդ պատերն ամուր են»,- ասել է «Հայաստանի Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
Սահմանամերձ գյուղերում բնակարանաշինության ծրագրի համար ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կատարել է 55 մլն դրամի ներդրում, իսկ Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնը» ստանձնել է այդ ծրագիրն իրականացնելու գործը:

• 02-10-2014 14:51:57   | Armenia  |  Сharity
At the beginning of the year a project started through VivaCell-MTS & Fuller Center for Housing Armenia partnership aimed at assisting 25 families from borderland villages of Armenia. VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian and Fuller Center for Housing Armenia team visited Yervandashat village to share with three families their long-waited happiness.
Three more families from the borderland village of Yervandashat meet autumn happily and proudly without fear that it will leak from the roof during rainy weather or there will be necessity of burning fire for having hot water. The damp walls, the moldy ceiling and the wind time whistling windows are already in the past.
‘’A few months ago there wasn’t even hope that the summer would be so productive and the cherished dream of mine, my family and my fellow villagers would come true. I’m very thankful to the project that helps not only build homes but also lives, not only walls but also hope, not only roof but also belief in the future,’’ shared Varuzhan Avagyan, whose family has been living with his parents and brother’s extended family for many years without basic necessities.
At five-month period six houses were renovated and two half-constructed houses built in the village of Yervanadashat through this project.
“Entering new home is symbolizing the birth of a new beginning in the family life - renewed hopes, new aspirations, new plans, weaved with love and from love, leaving all misfortunes, frustrations in the past. It’s becoming especially important in the borderland. By renewing the hopes of our compatriots living on the very edge, we all put vital strength into them, make them feel stronger, and by that we restate our declared mission and national objective out loud – our fathers lived in this country, we live in this country, and afterwards, our children will be living in this country, our common descent home Armenia. Every stone that we put on the stone, adds to the vital powers of our souls, our joint national spirit. We will stand firm on this sacred soil, forever, we must, and this is our message to everyone in the country and outside it”, noted VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
‘’Our partnership with VivaCell-MTS is very productive and now we are the eyewitnesses of the results. By the end of the year 25 families from four borderland villages of Armenia will live in their decent homes. The project helps our compatriots living on the border feel that they are not alone on the border, that even the walls of the home help be stronger and it is safe when the walls of that home are solid,’’ said Ashot Yeghiazaryan, Fuller Center for Housing Armenia President.
To remind, VivaCell-MTS has invested 55 million AMD for the housing project in the borderland villages of Armenia and Fuller Center for Housing Armenia has undertaken the implementation of the project.