Նորաշեն եկեղեցու ամրացման աշխատանքներին թբիլիսահայերը սպասել են ավելի քան 20 տարի
8 հոկտեմբերի 2014թ….Օր, որին թբիլիսահայերը սպասել են ավելի քան 20 տարի…Օր, երբ սկսվեց Թբիլիսիի կենտրոնում գտմվող հայկական Նորաշեն եկեղեցու ամրացման աշխատանքները…
Նորաշենի ամրացման աշխատանքների սկզբին նախորդում էր կառավարական հանձնաժողովի բազմամսյա աշխատանքը: Կառավարական հանձնաժողովի կազմում էին Վրաստանի Մշակույթի նախարարության, Հայ Առաքելական Եկեղեցու Վիրահայոց Թեմի, Վրաց Պատրիարքարանի, «Բազմազգ Վրաստան» և  «21 դար» կազմակերպությունների  ներկայացուցիչները: Կառավարական հանձնաժողովի հիմնական նպատակն է այն խնդիրների լուծման ուղիների մշակումը, որը չի կարողացել իր հանգուցալուծումը գտնել երկար տարիների ընթացքում:
Իսկ խնդիրը կայանում է նրանում, որ Վրաստանի անկախության ձեռքբերումից հետո, 1991թ.-ից պետությունը սկսել է վարել խտրական քաղաքականություն կրոնական «փոքրամասնությունների» հանդեպ: Խտրական քաղաքականության գոյության ամենավառ ապացույցը դարձավ այն, որ կրոնական շենքերը, որոնք մինչ խորհրդային բռնագրավումը պատկանում էին տարբեր կրոնական միաբանություններին  (Հայ Առաքելական, Հռոմեական-կաթոլիկ, Լյութերական եկեղեցիներին և այլն), Վրաստանի անկախության հռչակումից հետո անցան Վրաստանի Պատրիարքարանի հովանու ներքո: Արդյունքում վրացական եկեղեցին իրականացրել է եկեղեցական շենքերի փաստացի բռնագրավում և նվաճում, հիմնականում հայկական և կաթոլիկ: Շատ եկեղեցիներ, որոնք առաջ հայկական էին, այսօր արդեն վերափոխվել են վրացականի… Այն եկեղեցական հաստատությունները (Թբիլիսիում և շրջաններում), որոնք վրացական եկեղեցին «չի հասցրել» նվաճել, հայտարարված են «վիճահարույց»:
Այսպես կոչված «վիճահարույց» եկեղեցիների դրությունը նախանձելի չէ… Եկեղեցական շենքերի պատկանելության վեճը արդեն ձգվում է 20 տարուց ավելի, միևնույն ժամանակ վեճի առարկաները ոչնչացվում են: Բառիս բուն իմաստով: Որոշ դեպքերում մտածված, որոշ դեպքերում էլ անուղղակի մտածված` բնական գործոնների ազդեցությամբ… Քրիստոնյա երկրում քրիստոնեական եկեղեցու ոչնչացման վերջին փաստը կատարվել է բոլորովին վերջերս` սեպտեմբերի 21-ին, երբ քանդվեց «վիճահարույց» Սուրբ Մինաս եկեղեցու տանիքը: Մինչ այդ քանդվել էր Սուրբ Նշանը, ավելի առաջ Մուղնեցոց Սուրբ Գևորգը և այլն:
Ամեն նման քանդվելու փաստից հետո պետությունը հրապարակայնորեն խոստանում է հետագայում թույլ չտալ երկրի մշակութային ժառանգության ոչնչացում, մինչդեռ իրականում ոչինչ չի փոխվում: Եկեղեցիները շարունակում են քանդվել…
Այդ կերպ, Նորաշենի ամրացման աշխատանքների մեկնարկը աննախադեպ առաջընթաց է: Մեռած վայրի տեղաշարժ… Դա առաջին վիճելի եկեղեցին է, որի ամրացումը իրականացվում է մինչ նրա քանդվելը կամ վնասվելը:
«Նորաշեն եկեղեցու ամրացման աշխատանքները կձգվեն մոտավորապես մեկ տարի: Աշխատանքներն իրականացնում է Վրաստանի մշակույթի նախարարությունը և տվյալ աշխատանքների նպատակն է թույլ չտալ եկեղեցիները ոչնչացումը: Հարկ է նշել, որ Նորաշեն տաճարի ամրացման աշխատանքներ սկսելու որոշումը հանձնաժողովը ընդունեց միայն այն բանից հետո, երբ մենք հարցից տարանջատեցինք քաղաքական գործոնը: Այսինքն հանձնաժողովը պայմանավորվել է, որ առաջին հերթին անհրաժեշտ է ամրացնել եկեղեցու շենքը, թույլ չտալ նրա քանդվելը, և շենքը փրկելուց հետո միայն թող կողմերը նստեն և որոշեն, թե ում է պատկանում շենքը: Մենք կարծում ենք, որ դա միակ ճիշտ ուղին է: Հայկական և վրացական եկեղեցիները արդեն 20 տարուց ավել է, ինչ վիճում են եկեղեցական շենքերի պատկանելության շուրջ, և միաժամանակ Մենք Վրաստանի քաղաքացիներս և վիրահայերս, կորցնում ենք պատմամշակութային ժառանգության հուշարձանները… Այդ քաղաքականության պատճառով մենք արդեն կորցրել ենք շատ ժամանակ և շատ հուշարձաններ: Եկել է մոտեցումը փոխելու ժամանակը: Նորաշենի ամրացման աշխատանքերի սկիզբը տվյալ հարցի շուրջ քաղաքականության փոփոխության արդյունք է: Եկեղեցին կամրացվի, կպաշտպանվի ոչնչացումից: Բարեբախտաբար մենք ականատեսը չենք լինի, թե ինչպես է ոչնչանում Նորաշենը մյուս եկեղեցիների նման… Հանձնաժողովի որոշմամբ կամրացվեն հիմքը և պատերը: Ինչ վերաբերում է արտաքինին, ապա նրան ոչ ոք չի դիպչի: Ամեն ինչ կմնա ինչպես որ կա», -խմբագրության հետ զրույցում ասաց կառավարական հանձնաժողովի անդամ, «Բազմազգ Վրաստան» կազմակերպության ղեկավար Առնոլդ Ստեփանյանը:
Դե´ ինչ: Նորաշեն տաճարի հարցը շարժվեց մեռաց տեղից… Թե ինչո՞վ կավարտվի եկեղեցու պատկանելության «վիճելի» հարցը կախված է մեզնից յուրաքանչյուրից: Կախված է նրանից, թե ինչքան արդյունավետ կկարողանա վիրահայությունը համակարգել իր քայլերն այդ ուղղությամբ և պաշտպանել իր արդար շահերը:
Ցավոք, այն պայմաններում, որտեղ մենք ապրում ենք, ստիպված ենք ապացուցել այն, ինչ այնպես էլ պարզ է բոլորի համար… Ստիպված ենք ապացուցել, որ հայկական եկեղեցական ճարտարապետության բոլոր կանոնների համաձայն և տեսանելի ապացույցով` ներքին գեղանկարչության և ինտերիերի տեսքով կառուցված եկեղեցին հայկական է… Էլ չենք խոսում այն մասին, որ գոյություն ունեն բազում հաստատող փաստաթղթեր և վկայականներ, որոնք փաստում են, որ Նորաշենն ու այլ եկեղեցիները բացի մեզնից` հայերից, ուրիշ ոչ ոքի չեն պատանում: Ահա այսպիսի իրականություն: Այն չի կարելի հասկանալ և արդարացնել, բայց անհրաժեշտ է հաշվի առնել և իրականությանը դիմակայել և մեր համառությամբ ու նպատակաուղղվածությամբ հասնել խնդրի արդար լուծմանը:

В Тбилиси начались работы по укреплению Норашена
8 октября 2014 года… День, которого тбилисские армяне ждали более двадцати лет… День, когда начались укрепительные работы расположенной в центре Тбилиси армянской церкви Норашен…
Началу работ по укреплению Норашена предшествовала многомесячная работа правительственной комиссии. В состав правительственной комиссии входят представители министерства Культуры Грузии, грузинской Епархии Армянской Апостольской Церкви, грузинской Патриархии, организации «Многонациональная Грузии» и организации «21 век». Основной задачей работы правительственной комиссии является разработка путей решения проблемы, которая не смогла найти свое решение уже на протяжении многих лет.
А проблема состоит в том, что со дня восстановления Грузией независимости, в 1991 году, государство начало проводить дискриминационную политику по отношению к религиозным «меньшинствам». Самым очевидным доказательством существования дискриминационной политики стало то, что все религиозные строения, которые до советской оккупации принадлежали различным религиозным объединениям (Армянской Апостольской, Римско-Католической, Лютеранской церквям и др.), после провозглашения независимости Грузией были переданы под управление Грузинской Патриархии. В результате грузинская церковь осуществила фактическую оккупацию и захват церковных зданий, в основном армянских и католических. Множество церквей, которые раньше были армянскими, сегодня уже переделаны в грузинские… Те церковные здания (в Тбилиси и регионах), которые грузинская церковь «не успела» захватить, объявлены «спорными».
Положение так называемых «спорных» церквей  –незавидное… Спор о принадлежности церковных зданий длиться уже более двадцати лет, а тем временем объекты спора –уничтожаются. В прямом смысле этого слова. Где то умышленно, а где то умышленно косвенно –под воздействием природных факторов… Последний факт разрушения христианского храма в христианской стране, произошел совсем недавно -21 сентября, когда рухнула крыша «спорной» церкви Сурб Минас. До этого разрушился Сурб Ншан, еще раньше –Мугнецоц Сурб Геворг и т.д.
После каждого такого факта разрушения государство публично обещает в дальнейшем не допустить уничтожение культурного наследия страны, однако, в реальности ничего не меняется. Церкви продолжают рушиться…
Таким образом, начало укрепительных работ Норашена, является действительно беспрецедентным прорывом. Сдвигом с мертвой точки… Это первая «спорная» церковь, укрепление которой осуществляется еще до ее разрушения либо повреждения.
«Работы по укреплению церкви Норашен продлятся приблизительно один год. Работы проводит министерство Культуры Грузии, и цель данных работ –не допустить разрушение церкви. Следует отметить, что решение о начале укрепительных работ в храме Норашен комиссия смогла принять лишь после того, как мы отделили от вопроса политический компонент. То есть, комиссия договорилась, что в первую очередь необходимо укрепить здание, не допустить его разрушения, а уже после спасения здания пусть стороны сядут и решают –кому должно принадлежать здание. Мы считаем, что это единственно верный путь. Армянская и Грузинская церкви уже более двадцати лет, как спорят о принадлежности церковных строений, а тем временем Мы –граждане Грузии и тбилисцы, теряем памятники культурно-исторического наследия…  Из-за этой политики Мы уже и так потеряли много времени и памятников. Настало время поменять подход. Начало работ по укреплению Норашена является результатом изменения политики по данному вопросу. Церковь будет укреплена, будет защищена от разрушения. К счастью, мы не станем свидетелями того, как Норашен разрушается, подобно другим храмам… По решению комиссии будет укреплен фундамент и стены храма. Что касается интерьера –то к нему прикасаться никто не будет. Все останется так, как есть», -в беседе с редакцией сказал член правительственной комиссии, руководитель организации «Многонациональная Грузия» Арнольд Степанян.
Ну что же! «Вопрос» храма Норашен сдвинулся с мертвой точки… Чем закончиться «спор» о принадлежности храма –зависит от каждого из нас. Зависит от того, насколько качественно сможет армянство Грузии и Тбилиси скоординировать свои шаги в этом направлении и защитить свои справедливые интересы…
К сожалению, в тех условиях. При которых мы живем, на приходиться доказывать то, что и так очевидно для всех… Приходиться доказывать, что здание построенное по всем правилам армянской церковной архитектуры и имеющее наглядное доказательство в виде внутренней росписи и интерьера –является армянским храмом… Уже не говорим о том, что существует множество документов и свидетельств подтверждающих, что Норашен и другие церкви ни чьи иные, как Наши. Армянские. Вот такая реальность. Ее невозможно понять и оправдать, но необходимо учитывать, и противопоставить реальности нашу сплоченность и целеустремленность достигнуть справедливого решения проблемы.