Հոկտեմբերի 21-ին վրացական խոշորագույն թերթերից մեկը «Կվիրիս պալիտրան» հարցազրույց է հրատարակել Բաթումիից 26 ամյա նախկին իրավապաշտպանի հետ: Անկեղծ ասած վրացական հանրությունը ոչ հատուկ ոգևորությամբ է «լսում-կարդում» իրավապաշտպանների խոհերը: Մինչդեռ Բաթումիից նախկին իրավապաշտպանի հետ հարցազրույցը լուրջ ռեզոնանս է առաջացրել հասարակության մեջ… Դրա պատճառը գուցե այն է, որ այսօր Բաթումիի նախկին իրավապաշտպանն այլևս չի պաշտպանում Աջարիայի մուսուլմանների իրավունքները: Նա «պաշտպանում է» մուսուլմանների գլոբալ իրավունքները… Այսօր 26 ամյա իրավապաշտպան-տնտեսագետ Թամազ Ճաղալիձեն Բաթումիից «Իսլամական Պետություն» ահաբեկչական կազմակերպության անդամ է և կռվում է Սիրիայում:
- 5 տարվա ընթացքում խաղաղ ճանապարհով պայքարել եմ հանուն Աջարիայի մուսուլման բնակչության իրավունքների պաշտպանության: Բայց ինչպես տեսնում եք, այն պատճառով, որ ես պահանջել եմ մեր իրավունքների պաշտպանությունը, ես ստիպված եմ եղել լքել Հայրենիքը… Լավ կլիներ, եթե պետությունը հաշվի առներ մեր կարծիքը… Հիմա աշխարհը շատ է փոխվել: Սկսվել են այնպիսի գործընթացներ, որոնք այլևս հնարավոր չէ դադարեցնել: Արդեն ոչ ոք չի փախչի մեր առջև պատասխանատվությունից, ոչ ոք չի փրկվի:
Դուք ի՞նչը նկատի ունեք: Ի՞նչ գործընթացների մասին եք խոսում և ո՞ւմ վրա եք դնում պատասխանատվությունը:
- Պատասխանատվությունն ընկած է Պատրիարքարանի և քաղաքական գործիչների վրա: Նրանք պատասխան կտան, որ այսքան տարիների ընթացքում ստորացրել և վարկաբեկել են երկրի մուսուլմաններին: Երբ սկսվի քաղաքացիական արյունահեղությունը, ոչ ոք չի փախչի պատասխանատվությունից: Ես հինգ տարիների ընթացքում նախազգուշացնում էի, որ ամեն ինչ կարող է վատ ավարտվել: Ինձ լսող չկար… Հիմա արդեն պատասխանատվությունն այն ամենի, ինչ կատարվելու է, ընկած է նրանց վրա:
Պետությունը չի՞ կարող արդյոք ուղղել իրավիճակը:
- Ինձ համար պետությունն արդեն մեռած է: Երբ մենք պաշտպանում էինք Աջարիայում ապրող մուսուլմանների արդար իրավունքները և խոսում էինք իրական խնդիրենրի մասին, հատուկ ծառայությունները միաձայն ասում էին, որ մեզ` իրավապաշտպաններիս, անհրաժեշտ է աքսորել երկրից: Հիմա անհրաժեշտ է, որպեսզի դադարեցվեն Աջարիայի մուսուլմանների հետապնդումները: Պետությունը պետք է թուլատրի մուսուլմաններին մզկիթ կառուցել քաղաքի կենտրոնում: Փակված մզկիթները և հանրակացարանները պետք է վերաբացվեն: Ոստիկանությունը պետք է դադարեցնի մեր գործերին խառնվելը և պետք է դադարեցնի իմամներ և մուֆթիներ նշանակել: Անհրաժեշտ է դադարեցնել արմատական իսլամիստների հետապնդումները: Պետությունը պետք է թույլ տա դասավանդել Ղուրանը Աջարիայի Հանրային հեռուստատեսությամբ:
Դուք երևի ինքներդ էլ հասկանում եք, որ անիրական պահանջներ եք
առաջադրում: Աջարիայում շատ մարդիկ կան, որոնք արդեն հրաժարվել են իսլամից և ընդունել են քրիստոնեությունը: Դուք գիտե՞ք, որ մզկիթի կառուցման դեմ Բաթումիում բազմաթիվ ցույցեր են անցկացվել, որին մասնակցել են հենց իրենք` Աջարիայի բնակիչները:
- Ի՞նչ մարդկանց մասին եք խոսում: Նրանց, ում քրիստոնեականացնելու համար ծախսվել է 36 000 000 լարի: Թե՞ դուք այն միտինգների մասին եք խոսում, որոնց կազմակերպման համար ծախսվել է 2 000 000 լարի: Չէ՞ որ Աջարիան Ինքնավար Հանրապետություն է: Մուսուլմանների դեմ են դուրս գալիս երկրի այլ շրջաններից եկած մարդիկ… Դու գիտեք, չէ՞, որ Աջարիայի բնիկ բնակչությանը աքսորել են Ինքնավար Հանրապետությունից, և նրանց փոխարեն ուրիշ մարդկանց են բերել Կախեթիից, Թբիլիսիից… Մեզ` Աջարացիներիս, ոչ ոք ոչինչ չի հարցրել: Եվ այդպես շարունակվում է արդեն 25 տարի: Մենք հիանալի գիտենք` ինչ է կատարվում և ամեն ինչ հիշում ենք: Հիմա արդեն ետդարձի ճանապարհ չկա: Մենք չենք պատրաստվում երկխոսություն անցկացնել ոչ հավատացյալների (ոչ մուսուլմանների -խմբ.) հետ: Մենք ինքներս կորոշենք` ինչը ինչպես պետք է լինի:
Իսկ ի՞նչ անեն այն մարդիկ, ովքեր ոչնչում մեղավոր չեն, չէ՞ որ նրանք կարող են տուժել:
- Ո՞ւմ մասին եք խոսում: Ո՞վ ոչ մի բանում մեղավոր չի: Նա, ով թույլ չի տալիս փոքր երեխաներին ներս մտնել ուսումնական հաստատություն, ով խոզ է մորթում մուսուլմանական դպրոցի շեմին, թե՞ նա, ով հացի կտորն է խլում արմատական մուսուլմանից: Ովքե՞ր են այդ անմեղ մարդիկ: Թե՞ անմեղ մարդիկ նրանք են, ովքեր վռնդեցին աջարացիներին Աջարիայից և բնավորվեցին նրանց տներում: Երկար տարիների ընթացքում մեզ դարձրել են ստրուկներ մեր իսկ Հայրենիքում: Մենք քրիստոնյաների ստրուկներն ենք: Եթե այդ մասին բարձրաձայն ոչ ոք չի ասում, դա չի նշանակում, որ մենք դա չգիտենք և չենք հասկանում… Տվե´ք ինձ գեթ մեկ մուսուլմանի անուն, որը դարձել է նախարար:
Ահա, օրինակ եհովաներին պաշտպանում է Եվրոպան և Ամերիկան… Բոլորովին վերջերս Ստրասբուրգյան դատարանը մի «եհովային» պատճառած վնասի համար Վրաստանին պարտադրել է վճարել է 500 000 լարի… Իսկ ի՞նչ է կատարվում մուսուլմանների հետ: Ադիգենի մունիցիպալիտետում մուսուլմաններին հալածում են, դրան գումարած ստիպում են տուգանք վճարել միայն այն բանի համար, որ նրանք համարձակվել են խոսել իրենց իրավունքների մասին… Որևէ մեկը պաշտպանե՞ց Ադիգենի մուսուլմաններին:
25 տարվա ընթացքում Աջարիայի ավելի քան 100 000 մուսուլմանի ստիպել են ընդունել ուղղափառ քրիստոնեությունը: Ո՞վ կվերադարձնի մեզ այդ մարդկանց: Ի՞նչ անմեղ մարդկանց մասին եք դուք խոսում: Այդ մարդիկ կաղաչեն ներել իրենց… Ես պատրաստ եմ մեռնել, բայց խոստանում եմ, որ մենք կստիպենք բոլորին պատասխան տալ իրենց արածների համար: Դուք կարծում եք` ես հիմա՞ր եմ և «օդի մեջ» եմ խոսո՞ւմ: Ոչ: Շուտով արդարության օրը կգա:
Ինձ պատժել են միայն այն բանի համար, որ ես իրական խաղաղություն էի ցանկանում մուսուլմանների և քրիստոնյաների միջև: Առաջ ես պայքարում էի քաղաքացիական խաղաղության համար, հիմա կռվում եմ հանուն Շարիաթի: Թող բոլորն իմանան, որ մենք նրանց նախազգուշացրել ենք… Բոլոր նրանք, ովքեր ինձ առաջարկել են տուն, փող, մեքենա քրիստոնեությունն ընդունելու դիմաց, բոլորը կզղջան դրա համար…
Ստացվում է, որ Դուք Աջարիային Ջիխադ եք հայտարարել:
- Ջիխադը պայքար է անհավատների դեմ: Մենք ուզում ենք դառնալ շահիդներ, ուզում ենք դրախտ տեսնել: Այն ամենն, ինչ գրված է Ղուրանում, իրականություն կդառնա: Մինչ հաղթանակը մեզ շատ քիչ է մնացել… Ինչպես մեր մայրերին են ստիպել արտասվել, այդպես կարտասվեն շատ մայրեր… Եթե մեր երխաներին սովորելու հնարավորություն չտան, ապա վատ կլինի: Ջիխադը գլոբալ երևույթ է: Ջիխադի համար սահմաններ գոյություն չունեն...

21 октября одна из крупнейших грузинских газет «Квирис Палитра» опубликовала интервью с 26 летним бывшим правозащитником из Батуми. Честно говоря, грузинское общество обычно без особого энтузиазма «слушает-читает» размышления правозащитников. Однако, интервью с бывшим правозащитником из Батуми вызвало серьезный резонанс в обществе… Причиной этому, вероятнее всего, является то, что 26 летний правозащитник из Батуми сегодня уже не защищает права мусульман Аджарии. Он «защищает» глобальные права мусульман… Сегодня 26 летний правозащитник-экономист Тамаз Чагалидзе из Батуми является членом террористической организации «исламское государство» и воюет в Сирии.
- Я в течении пяти лет мирным путем боролся за соблюдение и защиту прав мусульманского населения Аджарии. Но, как видите, из-за того, что я требовал защиты наших прав, я был вынужден покинуть Родину… Лучше было бы, если бы государство прислушалось к нашему мнению… Сейчас же мир очень сильно изменился. Начались такие процессы, которые уже не остановить. Уже никто не уйдет от ответственности перед нами, никто не спасется.
Что вы имеете ввиду? О каких процессах вы говорите и на кого возлагаете ответственность?
- Ответственность лежит на патриархии и на политиках. Они ответят за то, что на протяжении стольких лет унижали и оскорбляли мусульман страны. Когда начнется гражданское кровопролитие, никто не уйдет от ответственности. Я в течении пяти лет предупреждал, что все может плохо закончиться. Меня не слушали… Сейчас уже вся ответственность за то, что произойдет лежит на них.
Государство не сможет исправить ситуацию?
- Для меня государство уже умерло. Когда мы защищали справедливые права мусульман проживающих в Аджарии и говорили о реальных проблемах, спецслужбы в один голос говорили, что нас, правозащитников, необходимо изгнать из страны. Сейчас необходимо, что бы прекратилось преследование мусульман Аджарии. Государство должно разрешить мусульманам построить мечеть в центре Батуми. Закрытые мечети и пансионаты должны открыться вновь. Полиция должна прекратить вмешиваться в наши дела и должна прекратить назначать имамов и муфтиев. Необходимо прекратить преследование фундаментальных исламистов. Государство должно разрешить преподавать Коран на Общественном телевидении Аджарии.
Вы наверное сами тоже понимаете, что выдвигаете нереальные требования. В Аджарии очень много людей, которые уже отошли от ислама и приняли христианство. Вы же знаете, что против строительства мечети в Батуми проводились многочисленные митинги, в которых участвовали сами жители Аджарии.
- О каких людях вы говорите? О тех, на христианизацию которых было потрачено 36 000 000 лари? Или вы говорите о митингах, на организацию которых потратилось 2 000 000 лари? Аджария ведь является Автономной Республикой! Против мусульман выступают те, люди, которые являются приезжими из других регионов страны… Вы ведь знаете, что коренное население Аджарии выселили из Автономной Республики и на их место поселили других людей из Кахетии, их Тбилиси… Нас, аджарцев никто ничего не спрашивал. И так продолжается на протяжении уже 25 лет. Мы прекрасно знаем что происходит и все помним! Сейчас уже нет пути назад. Мы не собираемся вести диалог с неправоверными(с не мусульманами -ред). Мы сами будем решать –что и как должно быть.
А что делать тем людям, которые ни в чем не виноваты. Ведь они могут пострадать?!
- О ком вы говорите? Кто ни в чем не виноват?! Те, кто не впускает маленьких детей в учебные заведения, кто убивает свинью на пороге мусульманской школы, или те, кто отнимает кусок хлеба у коренного населения? Кто эти «невинные» люди? Может невинные люди это те, кто выгнал аджарцев из Аджарии и заселился в их дома? На протяжении многих лет нас сделали рабами нашей Родины. Мы стали рабами христиан. Если об этом громко никто не говорит, это не значит, что мы этого не знаем и не понимаем… Мы не участвуем в управлении нашей же автономии, мы не участвуем в управлении нашей страны… Назовите мне хотя бы одного мусульманина который стал министром!
Вот например, «еговистов» защищает Европа и Америка… Совсем недавно Страсбургский суд постановил выплатить одному «еговисту» из Грузии 500 000 лари, за причиненный ему вред… а что происходит с мусульманами?! В Адигенском районе мусульман избивают и плюс ко всему еще и заставляют их платить штраф, только за то, что они посмели говорить о своих правах… Кто ни будь встал на защиту адигенских мусульман?!
На протяжении 25 лет более 100 000 мусульман Аджарии принудили принять православное христианство. Кто вернет нам этих людей? О каких «невинных» людях вы говорите…?! Эти люди будут умолять помиловать их… Я готов умереть, но обещаю, что мы заставим всех ответить за свои поступки. Вы думаете, что я ненормальный и говорю «в воздух»? Нет, скоро настанет день справедливости.
Меня наказали только за то, что я хотел настоящего мира и дружбы между христианами и мусульманами. Раньше я сражался за гражданский мир, теперь сражаюсь за Шариат. Пусть все знают, что мы их предупреждали. Мы заставим всех пожалеть о совершенных преступлениях… Все те, кто предлагал мне дом, деньги, машину, взамен на принятие христианства –все пожалеют об этом…
Получается, что Вы объявили Аджарии джихад?
- Джихад, это война против неверных. Мы хотим стать шахидами, хотим увидеть рай. Все, что записано в Коране, все исполниться. До победы нам осталось совсем не долго… Как наших матерей заставили плакать, так будут плакать многие матеря… Если нашим детям не дадут возможность учиться, то будет плохо. Джихад –глобальное явление! Для джихада не существует границ…