Վրաստանում ծնելիության ցածր ցուցանիշը բարձրացնելու նպատակով կառավարությունը ֆինանսական օգնություն կտրամադրի նորածիններին
• 28-10-2014 10:07:37   | Վրաստան  |  Ի՞նչ է գրում մամուլը
Կառավարության նոր նախաձեռնության համաձայն` շրջաններում, որտեղ առկա է ցածր ծնելիություն, պետությունը ֆինանսական օգնություն կտրամադրի նորածիններին: «Լեռնային շրջանները բնակչություն են կորցնում, և մենք պետք է դիմադրենք բարձրալեռ շրջաններին սպառնացող մարտահրավերներին: Ժողովրդագրական պատկերի բարելավման համար մենք որոշել ենք ֆինանսական օգնություն հատկացնել այն շրջաններին, որտեղ նկատվում է ցածր ծնելիություն: Պետությունը ամեն երրորդ և հաջորդ երեխային կտա 200 լարի լեռնային և 150 լարի ցածրադիր շրջաններում», -հայտարարել է երկրի վարչապետը:
«Կառավարությունը վերջին 9 ամիսների ընթացքում պետական բյուջեից ծախսել է 4 000 000 լարի ամերիկյան լոբբիստական ընկերության ծառայությունների համար», -հոկտեմբերի 27-ին հայտարարել է Խորհրդարանական փոքրամասնության ներկայացուցիչը` ներկայացնելով գոյություն ունեցող փաստաթուղթ, որի համաձայն Վրաստանի կառավարությունը պատվիրել է ծառայություններ ամերիկյան Patton Boggs ընկերությունից` կապված ԱՄՆ-ի կառավարական խմբակներում «Վրացական երազանք» կուսակցության շահերի լոբբինգի հետ: Տվյալ տեղեկությունը հաստատել է Կառավարության Ընդունարանը, մինչդեռ նշել է, որ ընկերությունը իրականանցնում է կառավարության և ոչ թե կուսակցության շահերի լոբբինգը:
«Վրաստանը աբխազներին և օսերին առաջարկում է ինքնավարության լայն մակարդակ, բայց Վրաստանի կազմում: Լավ կլիներ, եթե աբխազները և օսերը մտածեին մեր առաջարկության մասին: Մենք բոլորս մի երկրի զավակներ ենք: Սա մեր տարածաշրջանն է, մեր հայրենիքը: Մեզ միավորում է նույն ցավը, և մենք միասին պետք է առաջ ընթանանք: Ուզում եմ առիթից օգտվելով` շնորհավորել աբխազներին աբխազերենի օրվա կապակցությամբ: Ես համոզված եմ, որ միայն եվրոպական Վրաստանի կազմում աբխազները կկարողանան պահպանել իրենց լեզուն ու մշակույթը: Աբխազիան և Օսեթիան մեր նախնիների հողերն են, որոնք նրանք պահպանել են մեզ համար իրենց արյան գնով: Դուք երջանիկ չեք լինի առանց մեզ, իսկ մենք առանց ձեզ: Մենք իսկապես ուզում ենք, որ մեր մեջ վստահությունը վերականգնվի: Մենք միասին հաղթահարել ենք ծանր անցյալ: Թույլ են տրվել ծանր սխալներ, բայց այսօր մենք ապրում ենք 21-րդ դարում և ցանկանում ենք առաջարկել ձեզ ապրել մեզ հետ մեկ երկրում, որտեղ դուք կունենաք ինքնավարության լայն մակարդակ: Կոչ եմ անում աբխազներին և օսերին ևս մեկ անգամ վերլուծել, որ սա Վրաստանի տարածաշրջանն է: Դուք ինքնավար Հանրապետություն եք եղել, և մենք ձեզ նույն բանն ենք առաջարկում, բայց արդեն ժողովրդավարական և ուժեղ Վրաստանի կազմում», -հոկտեմբերի 27-ին դիմելով աբխազներին և օսերին` հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը:
«Մոխե գյուղում վիճահարույց շենքի պատկանելությունը որոշելու համար կստեղծվի հատուկ հանձնաժողով: Հանձնաժողովի աշխատանքների ընթացքում մասնագետները կպարզեն այդ շենքը պատկանում է մուսուլմաններին, թե՞ քրիստոնյաներին: Շենքի ապագայի մասին որոշումը կկայացվի հաձնաժողովի կատարած աշխատանքների արդյունքների հիման վրա», -հոկտեմբերի 27-ին Մոխե գյուղի մուսուլման բնակչության հետ հանդիպման ավարտին հայտարարել է Կրոնական հարցերով Պետական գործակալության նախագահը: Հիշեցնենք, որ Սամցխե-Ջավախքի Ադիգենի շրջանում ահա արդեն մեկ շաբաթից ավել է, ինչ չեն դադարեցվում տեղական ինքնակառավարման մարմինների` նախկին մզկիթը քանդելու և փոխարենը գյուղական ակումբ կառուցելու փորձերի հետևանքով առաջացած բողոքի ցույցերը:
Պանկիսյան կիրճի ավագների խորհուրդը քննադատում է խտրական քաղաքականությունը երկրի մուսուլման բնակչության հանդեպ և կոչ է անում կառավարությանը գործել գոյություն ունեցող օրենսդրության շրջանակներում: «Պանկիսյան կիրճի երեցները և մուսուլմանները` Ավանդական Իսլամի հետևորդներս, հատուկ ուշադրությամբ հետևում ենք վերջին ժամանակներս Վրաստանում կատարվող կրոնական միկրո-բախումներին և անհանգստություն ենք հայտնում օրենքով երաշխավորված հավատքի և խղճի ազատության իրավունքի խախտման վերաբերյալ: Նիգվզիանի, Սամթածղարո, Ծինծղարո, Ճելա և Մոխե գյուղերի իրադարձությունները ստվեր են գցում վրաց ժողովրդին հատուկ հայտնի  հանդուրժողականության վրա», -ասված է Վրաստանի հյուսիս-արևելյան շրջանի մուսուլմանների հայտարարությունում:
«2012թ. «Վրացական երազանքի» նախընտրական շրջանում տրված խոստումների 60-70% իրագորղել է», -հայտարարել է «Վրացական երազանք» կուսակցության ներկայացուցիչ Էլիսո Չափիձեն: «Նախընտրական խոստումների 60-70% արդեն իրագործվել է: Երկու տարվա ընթացքում մենք կատարել ենք աննախադեպ բարեփոխում աջողջապահության բնագավառում, ինչպես նաև բարեփոխումներ ենք անցկացրել կրթության բնագավառում: Հաջորդ երկու տարվա համար մեր խնդիրներն են տնտեսական և սոցիալական խնդիրների լուծումները: Դա բավականին դժվար ուղղություն է», -հայտնել է էլիսո Չապիձեն:
Հոկտեմբերի 27-ին Վրաստանի վարչապետը ելույթ է ունեցել հանրային զեկույցով այն աշխատանքի վերաբերյալ, որը կատարել է Կառավարությունը երկրում երկու տարվա ընթացքում, ընտրվելու օրց ի վեր: «Ուզում եմ ասել, որ վարչապետի ելույթը շատ տպավորիչ էր: Անկեղծորեն խոստովանեմ, որ նրա ելույթում կային շատ բաներ ,որոնք ես մինչ այժմ չգիտեի: Ես զարմացած եմ և հպարտ այն ձեռքբերումներով, որին հասել է Վրաստանը այս երկու տարվա ընթացքում», -մեկնաբանելով վարչապետի` Կառավարության կողմից երկու տարվա ընթացքում կատարված աշխատանքի մասին հաշվետվությունը` հայտնել է Կառավարության անդամ` Վրաստանի Արտաքին գործերի նախարարը:

Согласно новой инициативе правительства в регионах, где наблюдается низкая рождаемость, государство будет выдавать финансовую помощь новорожденным. «Горные районы теряют население и мы должны противиться этому вызову грозящему высокогорным регионам. Для улучшения демографической картины мы решили выдавать финансовую помощь в тех регионах, где отмечается низкая рождаемость. Государство будет давать на каждого третьего и последующего ребенка по 200 лари в горных и 150 лари в низинных районах», -заявил премьер министр страны.
«Правительство, в течении последних 9 месяцев, потратило из государственного Бюджета 4 000 000 лари на услуги американской лоббистской компании», -27 октября заявил представитель парламентского меньшинства, представив соответствующий документ согласно которому правительство Грузии заказало американской компании Patton Boggs услуги связанные с лоббированием интересов партии «Грузинская мечта» в правительственных кругах США. Данную информацию подтвердила глава Канцелярии Правительства, однако отметила, что компания осуществляет лоббирование интересов правительства а не партии.
«Грузия предлагает абхазам и осетинам широкий уровень автономии, но в составе Грузии. Хорошо было бы если бы абхазы и осетины задумались над нашим предложением. Все мы дети одной страны. Это наша территория, наша Родина. Нас объединяет одна боль и мы вместе должны продолжить путь вперед. Хочу воспользоваться возможностью и поздравить абхазов с днем абхазского языка. Я уверен в том, что только в составе европейской Грузии абхазы смогут сохранить свой язык и свою культуру. Абхазия и Осетия это земля наших предков которую они сохранили нам ценой своей крови. Вы не будете счастливы без нас, а мы –без вас. Мы действительно хотим, что бы между нами было восстановлено доверие. Мы вместе перенесли тяжелое прошлое. Были допущены тяжелые ошибки, но сегодня мы живем в 21 веке и хоти предложить Вам жить с нами в одной стране, где у вас будет широкий уровень автономии. Призываю абхазов и осетин еще раз хорошенько проанализировать, что это территория Грузии. Вы были автономной республикой, и мы предлагаем Вам то же самое, но уже в составе демократической и сильной Грузии», -27 октября обращаясь к абхазам и осетинам заявил премьер министр Грузии.
«С целью установления принадлежности спорного здания в селе Мохе, будет создана специальная комиссия. В ходе работы комиссии специалисты установят принадлежит ли это здание мусульманам или оно христианское. Решение о будущем здания будет принято на основании результатов проделанной комиссией работы», -27 октября, по окончанию встречи с мусульманским населением села Мохе заявил председатель Государственного Агентства по вопросам Религии. Напомним, что в Адигенском районе Самцхе-Джавахка вот уже более недели, как не прекращаются протестные акции мусульманского населения вызванные попыткой органов местного самоуправления снести здание бывшей мечети и построить на его месте сельский клуб.
Совет старейшин Панкисского ущелья осуждает осуществляемую дискриминационную политику по отношению к мусульманскому населению страны и призывает правительство действовать в рамках существующего законодательства. «Старейшины и правоверные мусульмане Панкисского ущелья, приверженцы Традиционного Ислама с особым вниманием следим за происходящими в Грузии в последнее время религиозными микро-конфликтами и выражаем тревогу относительно ущемления гарантированных законом свобод вероисповедания и свободы совести. События произошедшие в селах Нигвзиани, Самтацкаро, Цинцкаро, Челе и Мохе бросают тень на знаменитую толерантность грузинского народа», -сказано в заявлении мусульман северо-восточного региона Грузии.
«60-70% предвыборных обещаний, данных «Грузинской мечтой» в 2012 году -исполнено», -заявила представитель партии «Грузинская мечта» Элисо Чапидзе. «60-70% предвыборных обещаний уже выполнено. В течении двух лет мы провели беспрецедентную реформу в системе здравоохранения, так же провели реформы в сфере образования. На следующие два года нашей задачей является решение экономических и социальных проблем. Это довольно сложное направление», -заявила Элисо Чапидзе.
27 октября премьер министр Грузии выступил с публичным докладом относительно той работы, которую провело его Правительство в стране на протяжении двух лет, со дня избрания. «Хочу сказать, что выступление премьер министра было очень впечатляющим. Честно признаюсь, в его выступлении было много такого, о чем я до этого не знала. Я поражена и горда теми достижениями, которые сделала Грузия на протяжении последних двух лет», -комментируя доклад премьер министра о проделанной за два года работе, заявила член Правительства –министр Иностранных дел Грузии.