Հարգելի ընթերցողի ուշադրությանն ենք ներկայացնում տեսաբան, Վրաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակին կից գործող Կրոնական Կազմակերպությունների Խորհրդի ղեկավար Բեքա Մինդիաշվիլու հետ հարցազրույցը.
Հոկտեմբերի 27-ին վարչապետը հասարակությանը ներկայացրեց երկու տարվա ընթացքում Կառավարության կատարած աշխատանքի մասին հաշվետվություն: Հաշվետվության ընթացքում վարչապետն անդրադարձավ շատ թեմաների և հարցերի, մինչդեռ մի բառ անգամ չասաց Անկախ Վրաստանի ծննդյան օրվանից գոյություն ունեցող խնդրի` երկրում կրոնական անհանդուրժողականության մասին, որի վերջին դեպքը Մոխե գյուղի իրադարձությունների օրինակն է: Ի՞նչ եք կարծում, ինչո՞ւ վարչապետը շրջանցեց այդ թեման:
- Վերջերս Մոխե գյուղում տեղի ունեցած դեպքերը Կառավարության ամենալուրջ անհաջողություններից մեկն է, միաժամանակ դա կրոնական փոքրամասնությունների խմբերի նկատմամբ վարած նպատակաուղղված խտրական քաղաքականության արդյունք է: Այդ խտրական քաղաքականությունը հատկապես ցայտուն է արտահայտվում երկրի մուսուլմանների նկատրմամբ: 2012թ.-ից երկրում կատարվել է 6 խոշոր խտրական փաստ մուսուլման համայնքի նկատմամբ, երեք անգամ անմկիջական հարձակումներ են իրականացվել, այդ թվում նաև պետության կողմից կազմակերպված գործողություններ Ճելա և Մոխե գյուղում: Միաժամանակ պետությունը ոչինչ չի անում խտրականությունը կանխելու համար… Այս ամբողջ ընթացքում կատարվածի համար ոչ ոք պատիժ չի կրել: Դա շատ լուրջ խնդիր է ինչպես իշխանության համար, այնպես էլ ողջ երկրի: Դա սպառնալիք է մեր անվտանգության և պետականության հանդեպ: Իսկ այն փաստը որ վարչապետը բառ անգամ չասաց գոյություն ունեցող սպառնալիքի մասին, հաստատում է այն ենթադրությունը, որ ստեղծված խնդրահարույց իրավիճակի մեղքը և պատասխանատվությունն ընկած է հենց կառավարության ուսերին:
Ի՞նչ է ստանում իշխանությունը նման իրավիճակից, և ինչո՞ւմ է նրա շահագրգռվածությունը: Չէ՞ որ ամեն ինչ պետք է ունենա իր պատճառները:
- Ինչ էլ որ նրանք շահեն նման իրավիճակից, դա երկրի շահերից չի բխում: Այն ինչ արվում է այդ ուղղությամբ խոսում է իշխանության անիրազեկության մասին: Դժվար է հասկանալ և բացատրել ինչո՞ւմ է իշխանության շահը….
Կրոնական հարցերով Պետական գործակալությունը վերջերս հայտարարել է, որ կստեղծվի հաձնաժողով վիճահարույց շենքի պատկանելության հարցը որոշելու համար: Չի՞ ուշանում արդյոք այդ լուծումը:
- Դա մեծ հիմարություն է: Պետությունը ստեղծել է կրոնական հարցերով նախարարության նման մի բան: Նման կառույցի ստեղծումը շատ է նմանվում խորհրդային համակարգի վերադարձին: Այն ժամանակ ևս պետությունը խառնվում էր կրոնական միավորումների գործերին: Ղեկավարում և վերահսկում էր նրանց: Նորաստեղծ գործակալության միակ խնդիրն է վերահսկել կրոնական միավորումների գործունեությունը և ստիպել նրանց անել այն, ինչ ուզում է կառավարությունը: Իսկ թե ի՞նչ է ուզում Կառավարությունը, մենք բոլորս շատ լավ տեսնում ենք:
Վերջերս կրոնական հարցերով պետական գործակալության նախագահը բացեիբաց հայտարարեց, որ «եթե առաջ կրոնական միավորումների հետ կապված հարցերը ընկալվում էին կրոնական փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության համատեքստում, ապա այսօր վերաբերմունքը խնդիրների հանդեպ փոխվել է, և դրանք ուսումնասիրվում են անվտանգության համատեքստում»: Այն, ինչ այսօր արվում է, դա անվտանգության խախտման անմիջական ճանապարհ է, և կարծիք է ստեղծվում, որ այդ ամենն արվում է մտածված:
Այն, ինչ վերաբերում է հանձնաժողովի ստեղծմանը, արդեն իսկ պարզ է, թե ինչ որոշում կընդունի այն: Հենց խոսակցությունն այն մասին, թե հանձնաժողովը կուսումնասիրի շենքը, նյութը, ինչից այն կառուցված է և այլն, անհեթեթություն է: Ավելին, մուսուլմանների համար դա ուղղակի վիրավորանք է… Հանձնաժողովի ստեղծումը հերթական օրինակն է, որ իշխանությունը կրոնական մեծամասնության շահերն է պաշտպանում:
2004թ.ից գոյություն ունի կաթոլիկ «վիճահարույց» եկեղեցիների հարցերով հանձնաժողով, գոյություն ունի նաև հայկական «վիճահարույց» տաճարների հարցերով հանձնաժողով: Իրականում հանձնաժողովը հարցի լուծումը ձգձգելու լավ միջոց է: Այդ հանձնաժողովները այդպես էլ ոչինչ չորոշեցին, նրանք միայն ժամանակ են ձգում և ոչ մի որոշում չեն ընդունում:
Եթե պետությունը ցանկանար լուծել այդ հարցերը, ապա չէր ստեղծվի ոչ մի հանձնաժողով: Ինչի՞ համար է պետք հանձնաժողով հասկանալու համար շենքը կաթոլիկ է, թե՞ վրացական: Չէ՞ որ դա այսպես էլ հասկանալի է: Նույն բանը նաև հայկական եկեղեցիների հետ է կատարվում: Բոլորը գիտեն, չէ՞, որ դրանք հայկական եկեղեցիներ են: Ուրեմն վերադարձրե´ք նրանց իրենց տաճարները: Իսկ չեն վերադարձնում, որովհետև կրոնական մեծամասնությունը վարում է բռնատիրական քաղաքականություն, և այդ բռնատիրությունն իրականացնելու համար օգտագործում է Պետությանը: Իր հերթին պետությունը ևս վարում է բռնատիրական քաղաքականություն և օգտագործում տարբեր գործիքներ:
Կարելի է ուղղակի ասել, որ նման քաղաքականությունը կհասցնի երկրին ողբերգության: Այս գործընթացը պետք է դադարեցվի: Պետությունը պետք է գործի օրենքի և սահմանադրության շրջանակներում: Չինովնիկները, որոնք անօրինական որոշումներ են ընդունում, պետք է պատժվեն: Պետությունն արդեն շատ հեռու է գնացել, և եթե նրանք ուզում են ուղղել իրենց կատարած սխալները, պետք է հստակ որոշումներ կայացնեն: Պետք է ներողություն խնդրել մեր քաղաքացիներից, որոնց հանդեպ խտրականություն է իրականացվում միայն նրա համար, որ նրանք ուղղափառ չեն: Բայց ցավոք, ինչպես երևում է, կառավարությունը մտադիր չէ ուղղել իր սխալները… Իրավիճակը կշարունակի խորանալ, բայց թե ո՞ւր կհասցնի մեզ այն, դրա մասին նույնիսկ խոսել չեմ ցանկանում:

Вниманию уважаемого читателя представляем интервью с теологом, руководителем Совета Религиозных Организация при аппарате Народного Защитника Грузии –Бекой Миндиашвили.
27 октября премьер министр представил обществу отчет о проделанной в течении последних двух лет работы Правительства. В отчете премьер затронул много тем и вопросов, однако ни слова не упомянул о проблеме существующей со дня рождения Независимой Грузии(1991) –о проблеме религиозной нетерпимости в стране. В последний раз проявившей себя на примере событий в селе Мохе. Как вы считаете, почему премьер обошел эту тему стороной?
- События произошедшие недавно в селе Мохе, являются одним из самых серьезных провалов в деятельности Правительства, в то же время это результат целенаправленной политики по дискриминации групп религиозных меньшинств. Особенно сильно выражается эта дискриминационная политика в отношении мусульман страны. С 2012 года в стране произошло 6 крупных фактов дискриминации мусульманской общины, три раза были осуществлены прямые нападения, в том числе и спланированные государством операции в селе Чела и Мохе. В то же время государство ничего не делает, что бы пресечь дискриминацию… За все время никто не понес наказании за совершенное. Это является очень серьезной проблемой как для власти, так и для всей страны. Это угроза нашей безопасности и государственности. А тот факт, что премьер министр ни сказал ни слова о существующей угрозе, подтверждает предположение, что вина и ответственность за создание проблемной ситуации лежит именно на правительстве.
Что получает власть от подобной ситуации, в чем заключается заинтересованность правительства? Ведь у всего должны быть свои причины.
- Что бы они не выигрывали от подобных ситуаций, это явно не в интересах страны. То, что делается в этом направлении говорит о некомпетентности властей. Сложно понять и объяснить –в чем же может быть интерес властей…
Государственное Агентство по вопросам Религии недавно заявило, что создаст комиссию, для установления принадлежности спорного здания. Не запоздалое ли это решение?
- Это большая глупость. Государство создало что то вроде министерства по вопросам религии. Создание подобной структуры «попахивает» возвращением в советскую систему. Тогда тоже государство вмешивалось в дела религиозных объединений. Управляло и контролировало их. Единственная задача ново-созданного Агентства –контролировать деятельность религиозных объединений и принуждать их делать то, что хочет правительство. А что хочет правительство, это мы все прекрасно видим.
Недавно председатель государственного Агентства по вопросам религии открыто заявил, что «если раньше вопросы связанные с религиозными объединениями рассматривались в контексте соблюдения прав религиозных меньшинств, то сегодня отношение к вопросам поменялось и они рассматриваются в контексте безопасности». То что сегодня делается, это прямой путь к созданию угрозы безопасности, и складывается мнение, что все это делается умышленно.
Что же касается созданной комиссии –уже сейчас понятно какое решение она примет. Сам разговор о том, что комиссия будет изучать здание, материал из которого она построена и т.д., является абсурдным. Более того для мусульман это прямое оскорбление… Создание комиссий это очередной пример того, что власть проводит интересы религиозного большинства.
С 2004 года существует комиссия по вопросам католических «спорных» церквей, такая же комиссия существует и по вопросам связанным с «спорными» армянскими храмами. На самом же деле комиссия является хорошим способом еще больше затянуть решение вопроса. Эти комиссии ничего так и не решили, они только тянут время и не принимают никаких решений.
Если бы государство хотело решить эти вопросы, то не было бы создано никаких комиссий. Зачем нужна комиссия, для того, что бы понять здание католическое или грузинское?! Это ведь и так видно. Тоже самое и с армянскими церквями. Все ведь знают, что эти церкви армянские. Так верните им их храмы! Так зачем тянуть время?! А не возвращают по тому, что религиозное большинство ведет насильственную политику и в проведении этого насилия использует государство. В свою очередь государство тоже проводит насильственную политику и задействует различные инструменты.
Можно прямо сказать, что подобная политика приведет страну к катастрофе. Этот процесс должен быть остановлен. Государство должно действовать в рамках конституции и закона. Чиновники, которые принимают незаконные решения должны быть наказаны. Государство уже зашло очень далеко, и если они хотят исправить совершенные ошибки, должны принять отчетливые решения. Необходимо извиниться перед нашими гражданами, которых дискриминируют только за то, что они не являются православными. Но к сожалению, как видно, правительство не намеренно исправлять ошибки… Ситуация продолжит усугубляться, но куда она нас приведет –даже не хочется говорить.