«Ազգային փոքրամասնությունների» իրավունքներին վերաբերող հարցերը Վրաստանի կառավարության հաշվետվությունում արտացոլված չեն
• 31-10-2014 16:51:06   | Վրաստան  |  Ի՞նչ է գրում մամուլը
Շաբաթվա սկզբին Վրաստանի Կառավարությունը ներկայացրեց ծավալուն զեկույց երկու տարվա ընթացքում կատարած աշխատանքի մասին: Հաշվետվությունը կարդաց Կառվարության ղեկավարը` երկրի վարչապետը, և կարդաց նա այդ հաշվետվությունը ավելի քան մեկ ժամվա ընթացքում: Մինչդեռ մեկ ժամից ավել տևող հաշվետվության ընթացքում վարչապետը ոչ մի անգամ չարտաբերեց «փոքրամասնություն» բառը: «Ազգային փոքրամասնությունների» իրավունքներին վերաբերող հարցերը կառավարության հաշվետվությունում արտացոլված չէին:
Այն փաստը, որ Կառավարության ծավալուն հաշվետվությունում նշված չի եղել ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության բնագավառը, խոսում է միայն մի բանի մասին` Կառավարությունը ազնվորեն է վարվել: Չնայած նրան, որ ներկայիս կառավարությունը տվել է բազում խոստումներ երկրի ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության մասին, և այդ խոստումների մեծամասնությունը այսօր արտացոլված են պետական պաշտոնական փաստաթղթերում և ծրագրերում, ըստ էության երկու տարվա ընթացքում Կառավարությունն այդպես էլ ժամանակ չգտավ կուտակված խնդիրների լուծումները սկսելու համար և չկատարեց իրական քայլեր (եթե չհաշվենք դեռևս չիրագործած փաստաթղթերի ընդունումը): Այդ կերպ իր հաշվետվությունում չհիշատակելով «ազգային փոքրամասնությունների» հարցը` կառավարությունը ազնվորեն է վարվել, նա խախտեց նախկին իշխանությունների ավանդույթը և չխաբեց հանրությանը` իբրև թե արված աշխատանքի մասին խոսելով:
Կառավարության նման ազնվությունը կարելի է միայն ողջունել, մինչդեռ դա բոլորովին էլ չի նշանակում, որ կառավարությունը կարող է դա շարունակել նույն ոգով… Խոստումները և պարտավորությունները պետք է իրագործվեն` գոյություն ունեցող կուտակված խնդիրները պետք է լուծվեն: Իսկ Կառավարության կողմից վերցված պարտականությունները հետևյալն են.
«Կշարունակվի ազգային փոքրամասնությունների ակտիվ ներքաշումը երկրում ընթացող իրադարձություններին և որոշում ընդունելու գործընթացներին, ազգային փոքրամասնություններին վերաբերող բոլոր պետական ծրագրերը կիրականացվեն իրենց ներկայացուցիչների անմիջական մասնակցությամբ:
Պետությունը կաջակցի պետական լեզվի ուսուցման գործընթացին, բոլոր ցանկացողները պետական լեզուն սովորելու հնարավորություն կստանան: Պետությունը նաև կապահովի կրթություն ստանալու հասանելիությունը ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչների համար:
Պետությունը կնպաստի մշակույթի, լեզվի, սովորույթների և ազգային փոքրամասնությունների արժեքների պահպանմանը: Պետությունը կաջակցի ազգային փոքրամասնությունների խնդիրների, մշակույթի և այլ թեմաների կանոնավոր լուսաբանմանը վրացական ԶԼՄ-ներում: Ազգային փոքրամասնությունների ինքնության պահպանման նպատակով կիրականացվի պատմական հուշարձանների և թանգարանների պաշտպանություն և զարգացում:
Պետությունը կաջակցի ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների արժեքների, մշակույթի, պատմության, կրոնի վերաբերյալ հասարակության գիտելիքների խորացմանը: Ինչպես նաև կնպաստի հանդուրժողականության մակարդակի բարձրացմանը, մշակութային բազմակարծության, միջկրոնական և միջմշակութային երկխոսության, հասարակության մեջ կապերի հաստատմանը: Պետությունը կաջակցի քաղաքային ինտեգրացիայի և ազգային ու կրոնական փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության հարցերով զբաղվող    կազմակերպություններին:
Կմշակվի քաղաքականություն և գործողությունների ծրաքիր, որոնց նպատակը կլինի մի կողմից ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանությունը, նրանց ինքնության պահպանումը, մյուս կողմից նրանց լիարժեք ինտեգրումը վրացական հասարակության մեջ», -ասված է 2013թ. ընդունածՎրաստանի Կառավարության Ծրագրում:
Կառավարության ծրագրի համաձայն` խոստացված փաստաթուղթը` «Ազգային քաղաքականությունը և գործողությունների ծրագիրը» ընդունվել է Կառավարության կողմից 2014թ. ապրիլին: Տվյալ փաստաթղթում գոյություն ունի ազգային փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանությանը վերաբերող հատուկ կետ:
«Նպատակը` հասարակության մեջ հանդուրժողականության բարձր մակարդակի հաստատումն է, խուսափումը ցանկացած տեսակի խտրականությունից և խտրականության հետևանքների չեզոքացումը, Քրեական կոդեքսով որպես հանցագործություն ճանաչված խտրական փաստերի արդյունավետ հետազոտության ապահովումը, ազգային փոքրամասնությունների ներգրավվումը քաղաքացիական հասարակության մեջ և պետության ղեկավարման գործընթացներում:
Խնդիրները` արդյունավետ, կանխարգելիչ միջոցառումների անցկացում, ցանկացած տեսակի խտրականության արգելք ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր սեկտորում, համապատասխան արձագանք և խտրականության հետևանքի վերացում, խտրականության զոհերի իրավունքների վերակագնման ապահովում, ազգային փոքրամասնություններին պետական լեզուն ուսանելու արդյունավետ միջոցառումների անցկացում, ընտրական համակարգի շրջանակներում երկրի քաղաքական կյանքում ազգային փոքրամասնությունների ներգրավման ապահովումը, ազգային փոքրամասնություններին երկրի սոցիալական, տնտեսական, մշակութային և քաղաքական կյանքում ներգրավելու աջակցումը, հասարակությունում հանդուրժողականության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված միջոցառումների անցկացումը»: («Վրաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության Ազգային Ռազմավարություն 2014-2020թթ.»):
2014թ.ին ստեղծվել է նաև Միջգերատեսչական Խորհուրդ, որի նպատակը փաստաթղթում հաստատված դրույթների իրագործման համակարգումն է: Տվյալ Խորհրդի կազմում են մտնում բոլոր պետական գերատեսչությունների ներկայացուցիչները:
Հարկ է նշել, որ չնայած նրան, որ միջգերատեսչական Խորհուրդը, որի նպատակն է Վրաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության «Ազգային Ռազմավարություն 2014-2022թթ.» փաստաթղթի իրականացման համակարգումն է, ստեղծվել է ամռան սկզբին, այն իր առաջին նիստն անցկացրել է հոկտեմբերի 30-ին: Ինչը հերթական անգամ ապացուցում է այն համոզումը, որ պետությունը չի շտապում լուծել ազգային փոքրամասությունների իրավունքների պաշտպանության բնագավառում կուտակված խնդիրները:
Միջգերատեսչական Խորհրդի առաջին նիստը կայացել է հոկտեմբերի 30-ին երկրի վարչապետի ղեկավարությամբ: Վրաստանի վարչապետի վարչության կողմից տարածած տեղեկության համաձայն` «Խորհուրդը քննարկել է «Գործողությունների ծրագրով» նախատեսված խնդիրները»: «Տարբեր պետական գերատեսչությունների ղեկավարները Խորհրդին ներկայացրել են հաշվետվություն մարդու իրավունքների բնագավառում կատարված աշխատանքի մասին, ինչպես նաև ներկայացրել են հետագա գործողությունների ծրագիր: Խորհրդի նիստի ավարտից հետո քննարկում կայացավ: Կողմերը քննարկել են գոյություն ունեցող խնդիրների լուծման արդյունավետ ուղիները: Ինչպես նշել են Խորհրդի անդամները, «Վրաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության Ազգային Ռազմավարություն 2014-2022թթ.» փաստաթղթով նախատեսված որևէ խնդիր չկա, որը չի իրագործվել»:
Ներկայացրած տեղեկության համաձայն` այդ ուղղությամբ «արված» աշխատանքի առաջին հաշվետվությունը կհրապարակվի մոտ ապագայում…

Обещания и Обязанности. Прошло два года
В начале недели Правительство Грузии представило обширный доклад относительно проделанной за два года работы. Доклад зачитал руководитель правительства –премьер министр страны, и читал он этот доклад в течении более чем одного часа. Однако за более чем один час чтения доклада Правительства о проделанной работе премьер министр ни разу не произнес слово «меньшинство». Вопросы касающиеся прав «национальных меньшинств» отражены в докладе правительства не были.
Тот факт, что в обширном докладе Правительства не булла упомянута сфера защиты прав национальных меньшинств, говорит об одном –Правительство поступило честно. Не смотря на то, что нынешнее правительство дало множество обещаний по защите прав национальных меньшинств в стране, и большинство этих обещаний сегодня зафиксированы в официальных государственных документа и программах, по сути дела в течении двух лет, правительство так и не нашло время, что бы начать решать накопившиеся проблемы и не совершило реальных шагов (если не считать принятие пока что не исполненных документов). Таким образом не упомянув в своем докладе вопрос «национальных меньшинств» правительство поступило честно, оно нарушило традицию предыдущих властей и не стало обманывать общество о якобы проделанной работе.
Подобную честность правительства можно только поприветствовать, однако это вовсе не означает, что правительство может продолжать в том же духе… Обещания и обязательства должны быть выполнены -существующие накопившиеся проблемы должны быть решены. А взятые Правительством обязательства таковы:
«Продолжится активное подключение представителей национальных меньшинств в процессы происходящие в стране и в процесс принятия решений. Все государственные программы касающиеся национальных меньшинств будут осуществлены при их непосредственном участии.
Государство будет способствовать изучению национальными меньшинствами государственного языка. Всем желающим изучить грузинский язык будет дана такая возможность. Так же государство обеспечит представителям национальных меньшинств доступность получения образования.
Государство обеспечит защиту культуры, языка, традиций и ценностей национальных меньшинств. Будет способствовать освящению в грузинской прессе проблематики национальных меньшинств. С целью защиты самобытности национальных меньшинств государство осуществит сохранение и развитие исторических памятников и музеев.
Государство будет способствовать повышению уровня информированности общества о культуре, истории и ценностях национальных и религиозных меньшинств. Будет содействовать утверждению принципов толерантности и межкультурного диалога. Государство будет содействовать деятельности организаций работающих в сфере защиты прав национальных и религиозных меньшинств.
Будет разработана политика и план действий, целью которых будет с одной стороны защита прав и свобод национальных меньшинств, а с другой стороны их интеграция в грузинское общество», -сказано в принятой в 2013 году Программе Правительства Грузии.
Обещанный согласно Программе Правительства документ -«государственная политика и план действий» был принят правительством в апреле 2014 года.
В данном документе существует специальный пункт, касающийся защиты прав национальных меньшинств.
«Цель –утверждение в обществе высокого уровня терпимости, избежание дискриминации любого вида и ликвидация последствий дискриминации, обеспечение эффективного расследования фактов дискриминации признанных преступлением согласно уголовному кодеку, интеграция национальных меньшинств в гражданское общество и в процесс управления государством.
Задачи –проведение эффективных превентивных мероприятии; запрет любого рода дискриминации как в государственном, так и в частном секторе; соответствующее реагирование и ликвидация последствий дискриминации; обеспечение восстановления прав жертв дискриминации; проведение эффективных мероприятий по обучению национальных меньшинств государственному языку; в рамках избирательной системы обеспечение включенности национальных меньшинств в политическую жизнь страны; содействие подключения национальных меньшинств в социальную, экономическую, культурную и политическую жизнь страны; проведение мероприятий по повышению уровня терпимости в обществе». (Национальная Стратегия по защите прав человека в Грузии 2014-2020гг.)
В июле 2014 года так же был создан Межведомственный Совет, целью которого является координация исполнения положений зафиксированных в документе. В состав данного Совета входят представители всех государственных ведомств, а возглавляет Совет премьер министр страны.
Следует отметить, что не смотря на то, что межведомственный Совет, целью которого является координировать исполнения документа «Национальная Стратегия по защите прав человека в Грузии 2014-2022гг», был создан в начале лета, первое свое заседание он провел 30 октября. Что в очередной раз подтверждает убеждение, что государство не торопится решать проблемы накопившиеся в сфере защиты прав национальных меньшинств.
Первое заседание Межведомственного Совета состоялось 30 октября, при председательстве премьер министра страны. Согласно информации распространенной администрацией премьер министра Грузии «Совет обсудил предусмотренные «Планом Действий» задачи». «Руководители различных государственных ведомств представили Советы отчет о проделанной в сфере защиты прав человека работе, а так же представили планы дальнейших действий. После окончания заседания Совета состоялась дискуссия. Стороны обсудили пути эффективной ликвидации существующих проблем. Как отметили члены Совета –нет ни одной задачи, предусмотренной «Планом Действий Национальной Стратегии по защите прав человека в Грузии 2014-2022гг», которая не была бы выполнена».
Согласно представленной информации, первый отчет, о «проделанной» в этом направлении работе будет опубликован в ближайшем будущем…