Նոյեմբերի 5-ին Վրաստանում կսկսվի բնակչության համընդհանուր մարդահամարը
Մարդը, քաղաքացին ցանկացած պետության գլխավոր ռեսուրսն է և գանձը… Կան պետություններ, որոնք դա գիտակցում են և հսկայական գումարներ են ծախսում, որպեսզի իրենց քաղաքացիների համար արժանավայել և հարմարավետ կենսապայմաններ ստեղծեն, նաև նրա համար, որ «իրենց տարածքի» մեջ ներգրավվեն օտար երկրներից քաղաքացիներ(ռեսուրս): Այդ «օտար» ռեսուրսի համար այնպիսի պայմաններ են ստեղծում, որպեսզի նա մնա այդ երկրում, ծառայի նրա հզորացմանն ու զարգացմանը: Բայց, ցավոք, կան նաև այնպիսի երկրներ, որոնք անպատասխանատվորեն են վերաբերում «իրենց ռեսուրսներին»: Մտածված կամ անգիտակցաբար, բայց ստիպում են իրենց երկրի քաղաքացիներին տեսնել իրենց ապագան ոչ այն երկրի սահմաններում, որտեղ ծնվել են, և ըստ տրամաբանության պետք է ապրեն և կառուցեն…
Ցավոք, բայց իր երկրի ապագայի հանդեպ նման վնասակար քաղաքականություն վարող «հիասքանչ» օրինակ է Վրաստանը: Երկիր, որն իր անկախության հռչակման օրից ի վեր, ոչ պաշտոնական տվյալների համաձայն` կորցրել է բնակչության շուրջ 35%: Եվ դա առանց հաշվառելու բռնագրավված Աբխազիայի և Հարավային Օսեթիայի բնակչությունը:
Դժվար է ասել` արե՞լ է արդյոք Կառավարությունը որևէ եզրակացություն, մինչդեռ վերջին իրադարձությունները, երբ պետությունը խստացրեց «վիզային քաղաքականությունը», և փաստացիորեն խոչընդոտներ է առաջացնում կրկին Վրաստանի քաղաքացիություն ստանալ ցանկացող իր նախկին քաղաքացիների համար` պատճառաբանելով, որ «նրանք սպառնալիք են ներկայացնում երկրի անվտանգությանը», հանգեցնում է այն մտքին, որ եզրակացություներ չեն արվել: Կամ էլ, ինչն ավելի վատ է, ամբողջ կատարվածը մտածված քաղաքականության մի մասն է կազմում` իր իսկ երկրում ժողովրդագրական տվյալների փոփոխության համար… Մինչդեռ կբերի՞ արդյոք Վրաստանին շահ ժողովրդագրական տվյալների նման փոփոխությունը, ծայրահեղ վիճահարույց հարց է, որի պատասխանը ավելի հեշտ է տալ` հաշվի առնելով ՄԱԿ-ի հրապարակած տվյալները, որոնց համաձայն 2050թ.-ին Վրաստանի բնակչությունը կկրճատվի 28%:
«Վրաստանի առջև կան բազում խնդիրներ, որոնցից մեկն էլ մերր ժողովրդագրական վիճակն է: ՄԱԿ-ն հետազոտություն է անցկացրել, ըստ որի Վրաստանի բնակչությունը 2050 թվականին կկրճատվի 28%-ով: Միաժամանակ մեր հարևանների բնակչությունը կաճի: Ադրբեջանի բնակչությունը 2050 թ.ին կաճի 34%-ով, իսկ Հայաստանինը` 6%-ով: Սա նշանակում է, որ մեր տարածաշրջանում սպասվում է հավասարակշռության խախտում: Մենք, իհարկե, դեմ չենք, որ մեր եղբայրական հարևանների բնակչությունն աճի, բայց մեզ անհանգստացնում է մեր ժողովրդագրական խնդիրը, որը հավասարազոր է ազգի ֆիզիկական գոյատևմանը: Ծնելիությունը սաստիկ նվազել է: Նույնիսկ երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ ծնելիության մակարդակն ավելի բարձր էր, քան հիմա», -2014թ. մարտին հայտարարել է Առողջապահության հարցերով Խորհրդարանական հանձնաժողովի նախագահ Դմիտրի Խունդաձեն:
Վաղը` նոյեմբերի 5-ին, Վրաստանի ամբողջ տարածքով մեկ կսկսվի Բնակչության Համընդհանուր Մարդահամար, որը կտևի մինչ նոյեմբերի 19-ը: Վրաստանի Ազգային Վիճակագրական Գործակալության տարածած տեղեկության համաձայն` Բնակչության Համընդհանուր Մարդահամարի մոտավոր տվյալները հայտնի կդառնան 2015թ. ամռանը, իսկ ամբողջական հաշվետվությունը հրապարակված կլինի 2016թ. ձմռանից ոչ շուտ:
Դե´ ինչ… Հուսանք, որ երկիրը դեռևս չի հատել «անդառնալիի սահմանը», և ստացած տվյալները կծառայեն երկրի Կառավարությանը որպես լրացուցիչ խթան իր իսկ քաղաքացիների կենսապայմանները բարելավվելու և, հետևաբար, պետության ապագա անվտանգության վերագիտակցման համար:
Հիշեցնենք, որ վերջին անգամ Վրաստանում բնակչության ընդհանուր մարդահամար է անցկացվել 2002թ.ին: Հարգելի ընթերցողին ենք ներկայացնում երկրի հայ բնակչությանը վերաբերող մի քանի տվյալներ նախկին մարդահամարից.
Վրաստանի բնակչության ընդհանուր քանակն է` 4 371 535 մարդ.
Վրաստանի` ազգությամբ հայ քաղաքացիները` 248929 մարդ, ինչը կազմում է երկրի ընդհանուր բնակչության 5,7%-ը: Անհրաժեշտ է նշել, որ բնակչության նախկին մարդահամարի ժամանակ, 1989թ.ին Վրաստանում հայերի քանակը կազմում էր 437211 մարդ, որը տոկոսային հարաբերությամբ ընդհանուր բնակչության 8,1 %-ն է: Այդ կերպ 1989-2002թթ. Ժամանակահատվածում Վրաստանում հայերի քանակը պակասել է 188282 մարդով:
Ընթերցողի ուշադրությանն ենք ներկայացնում ազգությամբ հայ քաղաքացիների տվյալներով ցուցակը`ըստ Վրաստանի շրջանների.
շրջան
ընդհանուրբնակչություն
հայեր
տոկոսայինհարաբերությունընդհանուրբնակչությունից
Թբիլիսի
1081679
82586
7,63 %
Աճարիայի ինքն. Հանրապետությունում
376016
8848
2,35 %
Գուրիա
143357
2134
1,48 %
Իմերեթի
699666
1890
0,27 %
Կախեթի
407182
3789
0,93 %
Մցխեթա-Մթիանեթի
125443
532
0,42 %
Ռաճա-Լեչխումի և Ներքին Սվանեթի
50969
28
0,05 %
Մեգրելիա և Վերին Սվանեթի
466100
476
0,1 %
Սամցխե-Ջավախք
207598
113347
54,59
Ադիգենի շրջան
20752
698
3,36 %
Ասպինձայի շրջան
13010
2273
17,47 %
Ախալքալաքի շրջան
60975
57516
94,32 %
Ախալցխայի շրջան
46134
16879
36,58 %
Բորոջոմի շրջան
32422
3124
9,63 %
Նինոծմինդայի շրջան
34305
32857
95,77 %
Քվեմո Քարթլի
497530
31777
6,38 %
Շիդա Քարթլի
314039
3521
1,12 %
Իսկ հիմա եկե՛ք ուշադրություն դարձնենք Մայրենի լեզվի մասին տվյալներին.
Համաձայն «2002թ.ի բնակչության ընդհանուր մարդահամարի» տվյալների` 235531 հայ նշել են Հայերենը` որպես Մայրենի լեզու: Այսինքն Վրաստանի քաղաքացի հայերի 94,61 %-ը իրենց մայրենի լեզուն համարում են Հայոց լեզուն: Միաժամանակ 11 852 վրացի և 1 281 ռուս նշել են, որ կատարյալ տիրապետում են հայերեն լեզվին:
5 692 հայեր նշել են, որ իրենց համար մայրենի լեզուն վրացերենն է: Իսկ 7 525 հայ, որպես մայրենի լեզու է նշել ռուսերենը: Հարկ է նշել, որ հայերենը որպես մայրենի լեզու է նշել 15 վրացի, 19 ադրբեջանցի: 81 414 հայ նշել է, որ կատարյալ տիրապետում է վրացերենին: 95 618 հայեր հայտնել են, որ ոչ մի այլ լեզվի բացի մայրենիից չեն տիրապետում:
Ցավոք, «ՍակՍտատ»-ը չի հրատարակել ոչ մի տեղեկություն, որի համաձայն հնարավոր կլիներ ուսումնասիրել լեզվական պատկերն ըստ երկրի շրջանների: Մինչդեռ ինչ վերաբերում է կրոնին, Ազգային վիճակագրական ծառայությունը ներկայացրել է հետևյալ տվյալները, այդ թվում նաև ըստ շրջանների.
Վրաստանի 171 139 քաղաքացիներ նշել են, որ Հայ Առաքելական Եկեղեցու հետևորդներ են, ինչը կազմում է Վրաստանում ապրող հայության ընդհանուր քանակի 68,б75 %-ը և երկրի բոլոր քաղաքացիների քանակի 3,9%-ը: Հայ Առաքելական եկեղեցու հետևորդներն են. Թբիլիսիում` 51 687 մարդ, Սամցխե-Ջավախքում` 87 827 մարդ, Քվեմո-Քարթլիում` 25 688 մարդ,Աջարիայի ինքնավար հանրապետությունում`3 162 մարդ,Կախեթիում`1 146 մարդ և 1629 մարդ Վրաստանի այլ շրջաններում:

Что имеем не ценим, потерявши -плачем
Человек, гражданин –главный ресурс любого государства, его главная ценность… Есть государства которые это осознают и тратят огромные средства, не только на то, что бы создать своим гражданам комфортные и достойные условия жизни, но и на то, что бы привлечь «на свою территорию» граждан(ресурс) из других стран. Создают этому «чужому» ресурсу такие условия жизни, что бы он остался в этой конкретной стране, служил бы ее усилению и развитию. Но, к сожалению, есть и такие страны, которые безответственно относятся к «своему ресурсу». Умышленно либо неосознанно, но принуждают граждан своей страны видеть свое будущее вне пределов той страны, в которой они родились и по логике вещей должны жить и строить…
К сожалению, но «прекрасным» примером подобной вредительской по отношению к будущему своей страны политики, является Грузия. Страна, которая с момента провозглашений Независимости потеряла, по неофициальным данным около 35% населения. И это без учета населения оккупированных Абхазии и Южной Осетии. Сложно сказать сделало ли правительство страны хоть какие то выводы, однако последние события –когда государство ужесточило т.н. «визовую политику», и по факту создает препятствия своим бывшим гражданам(ресурсу), желающим вновь получить гражданство Грузии, толкает на мысль, что выводы сделаны не были. Либо, что еще хуже, все происходящее является частью осознанной политики по изменению демографической ситуации в своей же стране… Однако принесет ли Грузии благо подобное изменение демографической ситуации –крайне спорный вопрос, ответ на который легче дать с учетом данных опубликованных ООН, согласно которым, к 2050г. население Грузии сократиться на 28%.
«Перед Грузией стоит множество проблем, одно из которых это наше демографическое состояние. ООН провело исследование, согласно данным которого население Грузии к 2050 году сократиться на 28%. В то же врем население наших соседей увеличится. Население Азербайджана к 2050г. увеличиться на 34%, а Армении на 6%. Это означает, что в нашем регионе ожидается нарушение баланса. Мы конечно же не против, чтобы население наших братских соседей увеличивалось бы, однако нас беспокоит наша демографическая проблема, которая равнозначна с физическим выживанием нации. Рождаемость сильно сократилась. Даже после второй мировой войны уровень рождаемости был выше, чем это сейчас», -в марте 2014 года заявил председатель парламентского комитета по здравоохранению Димитрий Хундадзе.
Завтра, 5 ноября по всей территории Грузии начнется Всеобщая Перепись Населения, которая продлиться до 19 ноября. Согласно информации, распространенной Национальным Статистическим Агентством Грузии предварительные результаты Всеобщей Переписи Населения станут известны к лету 2015 года, а полный доклад будет опубликован не раньше чем зима 2016г.
Ну что же… Будем надеяться, что страна еще не прошла т.н. «точку не возврата», и полученные данные послужат Правительству страны дополнительным стимулом для нормализации условий жизни своих же граждан.
Напомним, что последний раз Всеобщая перепись населения Грузии проводилась в 2002г. Представляем Уважаемому читателю некоторые данные из предыдущей переписи, касающиеся армянского населения страны:
Общее число жителей Грузии: 4371535 человек.
Граждане Грузии Армянской национальности -248929 человека, что составляет 5,7% от общего количества населения страны. Необходимо отметить, что во время предыдущее переписи населения, в 1989г., количество армян в Грузии составляло 437211 человек. Что в процентном соотношении выглядит, как 8,1 % от общего населения. Таким образов в период времени 1989-2002гг. количество армян в Грузии сократилось на -188282 человек
Представляем вниманию читателя таблицу с данными о количестве граждан армянской национальности  согласно регионам Грузии :
регион общее население армяне процент от общего населения
Тбилиси 1081679 82586 7,63 %
Ачара 376016 8848 2,35 %
Гурия 143357 2134 1,48 %
Имерети 699666 1890 0,27 %
Кахети 407182 3789 0,93 %
Мцхета-Мтианети 125443 532 0,42 %
Рача-Лечхуми и Нижняя Сванетия 50969 28 0,05 %
Мегрелия и Верхняя сванетия 466100 476 0,1 %
Самцхе-Джавахк 207598 113347 54,59
Адигенский район 20752 698 3,36 %
Аспиндзский район 13010 2273 17,47 %
Ахалкалакский район 60975 57516 94,32 %
Ахалцихский район 46134 16879 36,58 %
Боржомский район 32422 3124 9,63 %
Ниноцминдский район 34305 32857 95,77 %
Квено Картли 497530 31777 6,38 %
Шида Картли 314039 3521 1,12 %
А теперь давайте обратим внимание на данные о Родном языке.
Согласно данным «Всеобщей переписи населения 2002г» 235 531 армян указали Армянский язык как Родной. То есть 94,61% армян, граждан Грузии считают своим Родным языком Армянский язык. В то же время 11 852 грузин(!) и 1 281 русских(!) указали, что в совершенстве владеют Армянским языком.
5 692 армян(!) указали, что для них родным языком является Грузинский язык. А 7 525 армян(!), что таковым(Родным языком- ред) является Русский язык. Следует отметить, что Родным языком Армянский указали 15 грузин и 19 азербайджанцев. Что же касается свободного владения государственным языком, 81 414 армян указали, что владеют Грузинским. 95 618 армян заявили, что никаким другим, кроме Родного языка, они не владеют.
К сожалению «СакСтат» не опубликовал информацию согласно которой было бы возможно изучить Языковую картину по регионам страны. Однако, что касается религии, Национальная Статистическая Служба предоставила следующие данные, в том числе и по регионам: