Վրաստանում պաշտոններ են լքել նախարարները
Նոյեմբերի 4-ի ուշ գիշերը «Վրացական երազանք» Կոալիցիայի քաղխորհրդի արտահերթ նիստի ավարտից հետո, որը տևել է մի քանի ժամ փակ ռեժիմով, Վրաստանի վարչապետը հայտարարել է Իրակլի Ալասանիայի` Պաշտպանության նախարարի պաշտոնից պաշտոնանկ անելու մասին: Նաև վարչապետը հայտնել է, որ Պաշտպանության նոր նախարար կնշանակվի Մինդիա Ջանելիձեն, որը մինչ այդ զբաղեցնում էր «Ճգնաժամերի կառավարման և Անվտանգության Պետական Խորհրդի» քարտուղարի պաշտոնը, իսկ մինչ այդ, երբ Ղարիբաշվիլին Ներքին գործերի նախարար էր, զբաղեցրել է Հակահետախուզական Դեպարտամենտի ղեկավարի պաշտոնը: «Ես համոզված եմ, որ նոր նախարարը կլինի շատ ավելի լավը, քան նախկինը», -ներկայացնելով Մինդիա Ջանելիձեին հայտնել է վարչապետը: Արտահերթ նիստին ներկա է եղել նաև Վրաստանի նախկին վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին, որը 2013թ. լքեց Կառավարության ղեկավարի պաշտոնը և հայտնեց իր` ոչ կառավարական սեկտոր անցնելու մասին:
Նոյեմբերի 5-ին իրենց պաշտոններն են լքել նաև Արտաքին գործերի նախարար Մայա Փանջիկիձեն և Եվրոատլանտյան ինտեգրացիայի հարցերով նախարարը: Ինչպես նաև իրենց պաշտոններն են լքել Պաշտպանության և Արտաքին գործերի նախարարների բոլոր տեղակալները: Իր պաշտոնն է լքել նաև ՆԱՏՕ-ում Վրաստանի դեսպան Լևան Դոլիձեն: «Ես հրաժեշտ չեմ տալիս, ընդամենը ասում եմ` ցտեսությունը: Մենք շուտով կհանդիպենք», -Արտաքին գործերի նախարարության աշխատակիցներին է հայտնել նախկին նախարար Մայա Փանջիկիձեն:
«Այն, որ Մայա Փանջիկիձեն և Ալեքսի Պետրիաշվիլին Իրակլի Ալասանիայի հետևից լքեցին իրենց պաշտոնները լիովին սպասելի էր: Ես ափսոսում եմ, որ Արտաքին գործերի նախարարը ընտրություն կատարեց հօգուտ ընտանիքի և ոչ թե պետության», -հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը: Հիշեցնենք, որ Վրաստանի Արտաքին գործերի նախկին նախարար Մայա Փանջիկիձեն Պաշտպանության նախկին նախարար Իրակլի Ալասանիայի քենին է:
«Բոլորը հիանալի հիշում են, թե ինչ նպատակով է ստեղծվել «Վրացական երազանք» կոալիցիան: Կոալիցիայի մեջ մտնող կուսակցություններն ունեն տարբեր գաղափարախոսություն, բայց մեկ նպատակ: Եվ եթե որևէ մեկն ունի այլ նպատակ, ես անհրաժեշտություն չեմ տեսնում ստիպել նրան մնալ կոալիցիայում: Կոալիցիայի արհեստական պահպանումը չարիք է հենց իր` կոալիցիայի համար», -հայտարարել է փոխվարչապետ Կախի Կալաձեն:
Նոյեմբերի 5-ին գումարվել է «Վրացական երազանք» կոալիցիայի Քաղխորհուրդ ընդարձակ կազմով: Նիստի աշխատանքներին նաև ակտիվորեն մասնակցում էր նախկին վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլին: «Իվանիշվիլին մասնակցել է Կոալիցիայի Քաղխորհրդի երեկվա և այսօրվա նիստերին: Իվանիշվիլին ակտիվորեն մասնակցում էր և արտահայտում իր դիրքորոշումները: Կոալիցիայի քաղխորհուրդը Սահմանադրությամբ ղեկավարվող կառույց չէ, և կարող է գումարվել որտեղ պատահի: Իվանիշվիլին մասնակցում է նիստի աշխատանքներին, քանի որ նա է կոալիցիայի հիմնադիրն ու գաղափարախոսը», -հայտարարել է Քաղաքացիական համերաշխության հարցերով պետնախարար Պաատա Զաքարեիշվիլին: Քաղխորհրդի ընդարձակ ձևաչափով նիստին ներկա էր նաև Իրակլի Ալասանիան, իր կուսակցության առաջնորդների հետ միասին, մինչդեռ Խորհրդի նիստի սկսվելուց 10 րոպե անց նրանք լքել են Կոալիցիայի Կենտրոնական գրասենյակը և հայտարարել, որ «Ազատ Դեմոկրատներ» կուսակցությունն այլևս «Վրացական երազանք» կոալիցիայի անդամ չէ: «Մենք եկել էինք, որպեսզի խոսեինք մեր նախկին համագործակիցների հետ, որպեսզի քաղաքակիրթ ձևով հրաժեշտ տայինք նրանց, մինչդեռ խոսակցությունը չկայացավ: Մենք չէինք եկել Քաղխորհրդի նիստին, որ լսեինք Իվանիշվիլուն, մենք չէինք եկել, որպեսզի խոսենք նախկին վարչապետի հետ: «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցությունը այս վայրկյանից արդեն Կոալիցիայի մասնիկ չէ», -հայտարարել է «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության առաջնորդ Իրակլի Ալասանիան:
«Վրաստանում փաստացիորեն քաղաքական ճգնաժամ է, որը այն սխալ քաղաքականության արդյունքն է, որը մի քանի տարվա ընթացքում վարում է իշխանությունը: Ես հուսով եմ, որ մեր կուսակցությունը կկարողանա համգործակցել Ալասանիայի կուսակցության և Վրաստանի բոլոր արևմտամետ կուսակցությունների հետ», -նոյեմբերի 5-ին հայտարարել է «Միացյալ Ազգային Շարժում» կուսակցության առաջնորդ Դավիթ Բաքրաձեն:
«Կոալիցիան կշարունակի մեր համագործակիցը լինել: Կոալիցիայի կազմում մտնում են ազատական ուղղության կուսակցություններ, որոնց հետ շատ նեղ համագործակցում ենք: Բնականաբար, առաջին հերթին ես նկատի ունեմ «Հանրապետական կուսակցությանը», որի հետ մենք ծրագրում ենք շարունակել փոխհամագործակցությունը: Ինչ վերաբերում է «Ազգային շարժմանը», կարող եմ ասել, որ նրանց հետ համագործակցել մենք չենք պատրաստվում: Մեր միջև գոյություն ունեն արմատական տարաձայնություններ, և կարծում եմ, որ նրանք պետք է դադարեն հուսալ մեզ հետ համագործացության մասին», -հայտարարել է «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության առաջնորդ Իրակլի Ալասանիան:
Խորհրդարանական «նախկին» մեծամասնության ղեկավարի՝ Դավիթ Սագանելիձեի խոսքերի համաձայն` «Հանրապետական կուսակցությունը» դեմ չի եղել Վրաստանի պաշտպանության նախարարի պաշտոնից Իրակլի Ալասանիայի հեռացմանը: «Մեր հայացքները չէին համընկնում խնդրի տեխնիկական կողմի վերաբերյալ, բայց «Հանրապետական կուսակցությունը», ինչպես նաև Կոալիցիայի մնացած բոլոր անդամները համաձայն էին, որ նոյեմբերի 4-ին արված սկանդալային հայտարարությունից հետո Ալասանիան արդեն իրավունք չուներ մնալ երկրի պաշտպանության նախարարի պաշտոնում», -հայտնել է Դավիթ Սագանելիձեն:
«Կառավարման ձևավոևված համակարգի պայմաններում, եթե «Ազատ դեմոկրատները» լքեն կառավարությունը և Խորհրդարանական մեծամասնությունը, դա կնշանակի, որ Կառավարությունն այլևս չի ունենա Խորհրդարանական մեծամասնության անհրաժեշտ աջակցությունը, քանզի հենց խորհրդարանական մեծամասնությունը կդադարի գոյություն ունենալուց: Խորհրդարանական խմբերից ոչ մեկը չի կարողանա ինքնուրույն որևէ օրենք ընդունել: Խորհրդարանական փոքրամասնության և մեծամասնության ղեկավարները կկորցնեն իրենց պաշտոնները: Իսկ եթե խորհրդարանական մեծամասնությունն ու փոքրամասնությունը դադարեն գոյություն ունենալ, ապա անհրաժեշտություն է առաջանում նորից նշանակել և խորհրդարանական կոմիտետների ղեկավարներ և տեղակալներ և այլն: Առանց խորհրդարանական մեծամասնության Կառավարությունը չի ունենա իր նախաձեռնությունների աջակցությունը: Ավելին, ո՞վ պետք է հաստատի Կառավարության կազմը: Մի խոսքով, մեզ սպասվում են դժվար ժամանակներ», -հայտարարել է փորձագետ Լևան Ալափրիշվիլին:

Поздно ночью 4 ноября, после окончания экстренного заседания политического совета Коалиции «Грузинская Мечта», которое велось несколько часов в закрытом режиме, премьер министр Грузии объявил, об отставке Ираклия Аласании с поста министра Обороны страны. Так же премьер заявил, что новым министром Обороны будет назначен Миндиа Джанелидзе, который до этого занимал пост Секретаря «Государственного Совета по Безопасности и Управлением Кризисами», а до этого, в то время, когда Гарибашвили был министром Внутренних дел –занимал пост Руководителя Департамента Контрразведки. «Я уверен, что новый министр будет намного лучшим министром, чем предыдущий», -представляя Миндию Джанелидзе заявил премьер министр. На экстренном заседании так же присутствовал бывший премьер министр Грузии Бидзина Иванишвили, который в 2013 году ушел с поста главы правительства и заявил о переходе в неправительственный сектор.
5 ноября свои посты так же покинули министр Иностранных Дел и министр по вопросам Евроатлантической интеграции. Так же посты покинули все заместители министра Обороны и министра Иностранных дел. Свой пост так же покинул посол Грузии в НАТО Леван Долидзе. «Я не прощаюсь, а всего лишь говорю –до свиданья. Мы очень скоро встретимся», -заявила сотрудникам Министерства Иностранных ел бывший министр Майя Панджикидзе.
«То, что Майя Панджикидзе и Алекси Петриашвили, вслед за Ираклием Аласания так же покинули свои должности –было вполне ожидаемым. Я сожалею, что министр Иностранных Дел Грузии сделала выбор в пользу семьи, а не в пользу государства», -заявил премьер министр Грузии. Напомним, что бывший министр Иностранных Дел Грузии–Майя Панжикидзе является сестрой жены бывшего министра Обороны –Ираклия Аласании.
«Все прекрасно помнят –с какой целью была создана коалиция «Грузинская Мечта». У партий входящих в Коалицию –различная идеология, но одна цель. И если кто то имеет другую цель –я не вижу необходимости принуждать их оставаться в коалиции. Искусственное сохранение Коалиции является злом в первую очередь для самой коалиции», -заявил вице премьер –Кахи Каладзе.
5 ноября был созван Политический Совет Коалиции «Грузинская Мечта», в расширенном составе. В работе заседания так же активно принимал участие бывший премьер министр –Бидзина Иванишвили. «Иванишвили принимал участие в вчерашнем и сегодняшнем заседаниях Политического Совета Коалиции. Иванившили активно принимал участие в обсуждениях и высказывал свою позицию. Политический Совет Коалиции не является структурой регулируемой Конституцией и Совет может собираться где угодно. Иванишвили участвовал в работе заседания по тому, что он является основателем и идеологом Коалиции», -заявил государственный министр по вопросам гражданского примирения –Паата Закареишвили. На заседание расширенного формата Политического Совета так же пришел Иракли Аласания, вместе с лидерами своей партии, однако через 10 минут после начала заседания Совета, они покинули здание Центрального офиса Коалиции и заявили, что партия «Свободные демократы» больше не является членом Коалиции «Грузинская Мечта». «Мы пришли, что бы поговорить с нашими бывшими партнерами, что бы цивилизованно попрощаться с ними. Однако –разговор не состоялся. Мы не пришли на заседание Политического Совета, что бы слушать Иванишвили. Мы не пришли, что бы говорить с бывшим премьер министром. Партия «Свободные демократы», с этого момента уже не является частью Коалиции», -заявил лидер партии «Свободные демократы» -Иракли Аласания.
«В Грузии на лицо сложнейший политический кризис, который является логическим продолжением той неправильной политики, которую на протяжении нескольких лет ведет власть. Я надеюсь, что наша партия сможет сотрудничать с партией Аласании и со всеми прозападными партиями Грузии», -5 ноября заявил лидер партии «Единое Национальное Движение» Давит Бакрадзе.
«Коалиция продолжит быть нашим партнером. В состав Коалиции входят партии либеральной направленности, с которыми у нас сложилось очень тесное сотрудничество. Естественно в первую очередь я имею ввиду «Республиканскую партию», с которой мы планируем продолжить взаимодействие. Что касается «Национального Движения» -могу сразу сказать, что сотрудничать с ними мы не собираемся. Между нами существуют фундаментальные разногласия и думаю, что они должны перестать надеяться на сотрудничество с нами», -заявил лидер партии «Свободные демократы» -Иракли Аласания.
По словам руководителя парламентского «бывшего» большинства –Давита Саганелидзе, «Республиканская Партия» не была против отстранения Ираклия Аласании с поста министра Обороны Грузии. «У нас был различный взгляд на техническую сторону вопроса, но «Республиканская партия» так же как и все остальные члены Коалиции, была согласна с тем, что после сделанного 4 ноября скандального заявления, Аласания уже не имел права оставаться на посту министра обороны страны», -заявил Давит Саганелидзе.
«В условиях сформировавшейся систему управления, если «Свободные Демократы» покинут Правительство и Парламентское большинство, это будет означать, что у Правительства больше не будет необходимой поддержки со стороны Парламентского большинства, так как само парламентское большинство прекратит свое существование. Ни одна из парламентских групп не сможет самостоятельно принять ни один закон. Лидеры парламентского меньшинства и большинства потеряют свои посты. А если перестанет существовать парламентское большинство и меньшинство, то возникнет необходимость заново назначить как руководителей парламентских комитетов, так и их заместителей и т.д. Без парламентского большинства Правительство не будет иметь поддержки своим инициативам. Более того –кто будет утверждать состав правительства? Одним словом –нас ждут сложные времена», -заявил эксперт Леван Алапришвили.