Վրացական կառավարությունը հեղեղվել է հրաժարականների ալիքով
Վրացական քաղաքականության պատմությունը նոր շրջան է թևակոխել: Նոյեմբերի 4-5 երկրի Կառավարությունը հեղեղվեց հրաժարականների ալիքով: Միխաիլ Սահակաշվիլուն հաղթելուց հետո ձևավորված կոալիցիան փլուզվեց: Պաշտոնից զրկվել է Պաշտպանության նախարար Իրակլի Ալասանիան: Որպես հավատարմության նշան` նրա հետ գնացին Կառավարության ևս երկու անդամ: «Վրաստանում բարձրագոչ հրաժարականներից առաջացած քաղաքական ճգնաժամը կնպաստի երկրում նոր ընդդիմության ձևավորմանը»,-կարծում են փորձագետները:
Նոյեմբերի 4-ի երեկոյան երկրի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլու որոշմամբ` Պաշտպանության նախարար Իրակլի Ալասանիան հեռացվել է պաշտոնից: Դրանից առաջ վերջինս ներկայացել է իր ենթականերին ի պաշտպանություն, որոնց երկրի դատախազությունը մեղադրել էր բյուջեի միջոցները ծախսելու մեջ:
Որպես հավատարմության նշան` հաջորդ օրը (նոյեմբերի 5) հրաժարական տվեց եվրոպական և եվրոատլանտյան կառույցներում ինտեգրացիայի հարցերով նախարար Ալեքսի Պետրիաշվիլին, որը Ալասանիայի «Մեր Վրաստանը` Ազատ ժողովրդավարները» կուսակցության համախոհն էր: Նույն օրը ևեթ հետևեց Արտաքին գործերի Նախարար Մայա Փանջիկիձեի հրաժարականը, որը Ալասանիայի մոտիկ բարեկամն է: Նրա հետ միասին հեռացել են նրա 4 տեղակալները: Հրաժարական է տվել նաև ՆԱՏՕ-ում Վրաստանի դեսպան Լևան Դոլիձեն:
Ալասանիային, որը նոյեմբերի 5-ին եկել էր Պաշտպանության նախարարություն, որպեսզի հրաժեշտ տար իր նախկին գերատեսչության աշխատակազմին, աշխատակիցները ուղեկցել են պատվով: Ծափահարություններով ավարտվեց նաև վրացական արտգործնախարարության ղեկավար Մայա Փանջիկիձեի բրիֆինգը (ճեպազրույց):
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին գնահատել է Ալասանիայի և նրա համախոհների կտրուկ հայտարարությունները որպես անպատասխանատվություն և նրանց գործողություններում տեսել է սաբոտաժ: «Պաշտոններից ցուցադրական հեռացումը սպառնալիքի տակ է դնում պետությանը և նմանվում սաբոտաժի», -հայտարարել է վարչապետը:
Շատ փորձագետների կարծիքով Վրաստանում քաղաքական ճգնաժամը` ստեղծված այդ բարձրագոչ հրաժարականներով, կնպաստի երկում նոր ընդդիմության ի հայտ գալուն:
Ալասանիան վրացական քաղաքականության համար նշանակալի անձ է: «Վարդերի հեղափոխություն»-ից հետո նա եղել է «աքսորի աբխազական կառավարության» ղեկավարը, Միխայիլ Սահակաշվիլու անունից բանակցություններ էր վարում վրաց-աբխազական կանոնակարգման վերաբերյալ, ինչից հետո լքել է ՄԱԿ-ում Վրաստանի մշտական ներկայացուցչի պաշտոնը: Բայց 2008թ. դեկտեմբերին Ալասանիան, որին հաճախ անվանում էին Սահակաշվիլու հնարավոր ժառանգորդը նախագահի պաշտոնին, գնաց ընդդիմություն: «2007թ.-ից ես հստակորեն տեսա, որ նա (Սահակաշվիլին) համախմբում է իշխանությունն իր շուրջ,շարժվում է մենատիրական ռեժիմ ստեղծելու ուղիով», -այն ժամանակ բացատրել է Ալասանիան:
Նախկին դեսպանի հետ, որը բնակչության մեջ մեծ հեղինակություն էր վայելում, այն ժամանակվա ընդդիմությունը մեծ հույսեր էր կապում: Մինչդեռ Ալասանիան մեկուսացավ Թբիլիսիի կենտրոնում երկարատև ցույցերից Սահակաշվիլու պաշտոնանկ լինելու պահանջով և հայտնեց, որ պատրաստվում է ստեղծել սեփական կուսակցությունը` «Մեր Վրաստանը` Ազատ դեմոկրատները»: 2011թ.-ից այդ կուսակցությունը մտավ «Վրացական երազանք» կոալիցիայի կազմում: 2012թ. հոկտեմբերին Խորհրդարանական ընտրություններից հետո նա ղեկավարել է երկրի ռազմական գերատեսչությունը:
Իր հերթին 32-ամյա վարչապետ Ղարիբաշվիլին երկար տարիներ աշխատել է «Վրացական երազանքի» հիմնադիր Բիձինա Իվանիշվիլու ընկերություններում, որին նա փոխարինեց վարչապետական պաշտոնին: Նա «Ազատ դեմոկրատների» ներկայացուցիչներին կոչ արեց շարունակել համատեղ աշխատանքը երկրի կառուցման գործում:
Մինչդեռ «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցությունը որոշում ընդունեց լքել իշխող կոալիցիայի կազմը: «Մենք ծրագրում էինք շարունակել աշխատանքը «Վրացական երազանք» կոալիցիայի կազմում նաև 2016թ.-ից հետո, բայց հիմա ես ոչ մի հեռանկար չեմ տեսնում», -հայտարարել է Իրակլի Ալասանիան` մինչ Կոալիցիայի Քաղխորհրդի նիստի սկսվելը (5 նոյեմբերի):
Կոալիցիայից ժողովրդավարների գնալուց հետո իշխող կոալիցիան զրկվում է Խորհրդարանում ձայների մեծամասնությունից:
Կոալիցիայի պառակտմամբ ավարտված սկանդալը սկսվել էր Գլխավոր դատախազության կողմից Պաշտպանության նախարարության հինգ բարձրաստիճան չինովնիկների ձերբակալությունից: Նրանք մեղադրվել են 2013թ. օգոստոսին պետբյուջեից ավելի քան 2 մլն դոլար ծախսելու մեջ: Չինովնիկներին ձերբակալել են այն ժամանակ, երբ Ալասանիան գործնական այցով գտնվում էր Ֆրանսիայում և Գերմանիայում:
Վրաստան վերադառնալուն պես Ալասանիան հանդես է եկել ի պաշտպանություն իր ենթականերին` հայտարարելով, որ համոզված է նրանց անմեղության մեջ: Մինչդեռ դրանից հետո դատախազությունը մեղադրանք է հարուցել ռազմական գերատեսչության աշխատակիցների ևս մի խումբ զինծառայողների զանգվածային ուղարկման անփութության հետ կապված: Ինչպես նաև հայտնել է, որ հետաքննություն է անցկացվում չինովնիկների կողմից չարաշահման վերաբերյալ, իբրև թե շինարարական տենդերում ևս մեկ տեղ կա:
Գլխավոր Դատախազության նման սևեռուն հետաքրքրությունը Պաշտպանության նախարարության հանդեպ Ալասանիան և նրա կուսակցության համախոհները գնահատել են որպես նպատակաուղղված գրոհ, որը նրանց կարծիքով, «հանդիսանում է Վրաստանը ՆԱՏՕ-ին և Եվրամիության կապող հիմնական օղակը»: Ալասանիան դատախազության գործողությունները անվանել է «գրոհ Վրաստանի եվրոատլանտյան ընտրության վրա»:
Վրաստանի եվրոատլանտյան զարգացմանը սպառնացող մարտահրավերների մասին հայտարարել է հիմա արդեն նախկին Արտգործ նախարար Մայա Փանջիկիձեն` հրաժեշտ տալով լրագրողներին: Ոչ առանց հեգնանքի իր հրաժարականն է մեկնաբանել արդեն նախկին նախարար Ալեքսի Պետրիաշվիլին: «Մոտենում է դիկտատուրան, վտանգի մեջ է ժողովրդավարությունը», -ժպիտով ասել է Պետրիաշվիլին «Մաեստրո» հեռուստաընկերության եթերում` ձևակերպելով ԽՍՀՄ-ի հեղափոխության տարիներին Էդուարդ Շեվարնաձեի` ՆԳՆ պաշտոնից հեռանալիս արած հայտնի հայտարարությունը:
Փորձագետ Էլենե Խոշտարիայի կարծիքով արևմտամետ քաղաքական գործիչներն իրոք գրոհի ենթարկվեցին: «Դրանք նպատակաուղղված գործողություններ են, որոնց նպատակն է Ալասանիայի մեկուսացումը, և ոչ միայն նրա, բոլորը հասկանում են, որ դրան կհետևի ամբողջ արևմտամետ խմբի լուծարումը, ճգնաժամը և նրա հետևանքները դուրս են գալիս ներքին-կոալիցիոն դիմակայության շրջանակներից: Դա թեմա է, որն ազդեցություն կունենա երկրի արտաքին քաղաքականության դիրքորոշման վրա», -կարծում է փորձագետը:
Չնայած, Վրաստանում ոչ բոլորն են այդ կարծիքի: «Կառավարման Ռազմավարության ինստիտուտի» ղեկավարի` Պետրե Մամրաձեի խոսքերի համաձայն` «ստեղծված իրավիճակը ոչ մի ընդհանուր բան չունի Վրաստանի արտաքին քաղաքականության ղեկի հետ»: Ալասանիայի` եվրոատլանտյան ինտեգրացիայի ղեկի վրա գրոհի մասին կտրուկ հայտարարությունները նա անհրաժեշտություն է անվանում հենց նրա` քաղաքական գործչի համար:
«Հնարավոր է, որ ինքն էլ դրան ինչ-որ չափով հավատում է, բայց այստեղ հարցը ներքաղաքականության դիմակայության մասին է: Ալասանիան ճիշտ էր, երբ ասում էր, որ իրեն ցանկանում են վերացնել որպես քաղաքական մրցակցի և իրականացնել նրա քաղաքականության սպանությունը: Ղարիբաշվիլի վարչապետը ղեկավարում է հետևյալ սկզբունքներվ. Նրա հրամանները պետք է իրագործվեն վայրկենապես և անխոս: Իսկ Ալասանիան միշտ մնում էր անկախ քաղաքական գործիչ, չնայած որ գրասենյակի անդամ էր: Որովհետև նա մի ամբողջ կուսակցության առաջնորդ է, որովհետև նա խմբակցություն ունի Խորհրդարանում, և նա այն մարդկանցից չէ, որոնց վարչապետը կարող էր անմիջականորեն որևէ բան հրամայել:
Դրան գումարած նա ուներ հստակ քաղաքական ամբիցիաներ: Դեռևս վարչապետ եղած ժամանակ Բիձինա Իվանիշվիլին զրկեց նրան փոխվարչապետի պաշտոնից,քանի որ նա պատրաստվում էր ինքնուրույն առաջադրվել որպես նախագահ», -հայտարարել է Պետրե Մամրաձեն:
Մամրաձեի համոզմամբ` «Վարչապետ Ղարիբաշվիլին օգտագործում է դատախազությանը»: «Իրենք դատախազության աշխատակիցները փակ խոսակցությունների ժամանակ չեն թաքցնում դա», -ասում է նա:
Ըստ փորձագետի գնահատականի` «լավ է, որ հայտնվեցին կառավարման մենատիրական ոճին դիմակայող օջախներ», քանի որ դա լավ հիմք է ստեղծում նրա համար, որպեսզի երկրում չլինի մենատիրական ռեժիմ, որպեսզի այն չկառավարեն որպես բաժնետիրական հանրություն:
Ինքը Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին որակել է Ալասանիայի և նրա համախոհների կտրուկ հայտարարությունները որպես անպատասխանատվություն և հավատացրել, որ Վրաստանի արտաքին քաղաքականության ընթացքը չի փոփոխվի: Այն մասին, որ Վրաստանը կշարունակի ընթանալ դեպի ՆԱՏՕ, հայտարարել է նաև Պաշտպանության նոր նախարար Մինդիա Ջանելիձեն: Եվրոպական և եվրոատլանտյան կառույցներում ինտեգրացիայի հարցերով նախարարի և Արտաքին գործերի նախարարի թափուր պաշտոնների համար թեկնածուներ դեռևս չեն առաջադրվել:
Ալասանիայի թիմին աջակցություն են հայտնել «Հանրապետական կուսակցության» ներկայացուցիչները, որոնք նախկինում արդեն առաջարկել են կոալիցիայում անցկացնել «ժողովրդավարական մոդեռնիզացում»: «Հանրապետականները աջակցություն են հայտնում իրենց հիմնական քաղաքական դաշնակցին` «Ազատ դեմոկրատներին»… Ժողովրդավարական մոդեռնիզացիան պահանջում է ժողովրդավարական կոալիցիա: Ըստ բովանդակության` դա դեռևս կոալիցիա չէ, և դա անհրաժեշտ է փոխել: Վրաստանի միակ հնարավորությունը` մոդեռնիզացումն է և ժողովրդավարությունը: Շեվարնաձեի օրոք չկար մոդեռնիզացում, բայց կար ժողովրդավարություն: Սահակաշվիլու օրոք կար մոդեռնիզացում, չկար ժողովրդավարություն: Մեզ պետք է և´ մեկը, և´ մյուսը», -մինչ Պաշտպանության նախարարի պաշտոնաթող լինելը, հայտարարել է «Հանրապետական կուսակցության» առաջնորդներից մեկը` Դավիթ Բերձենիշվիլին:
«Ազատ ժողովրդավարներ» կուսակցության համագումարի ժամանակ, որը ծրագրված է դեկտեմբերի 8-ին, կուսումնասիրվի Իրակլի Ալասանիայի` կուսակցության ղեկավարի պաշտոնին վերադառնալու մասին հարցը:

Правительство создает новую оппозицию
Грузинская политическая история вышла на новый круг. 4-5 ноября Правительство страны захлестнула волна отставок. Коалиция, сформированная после победы над Михаилом Саакашвили, развалилась. Поста лишился министр обороны Ираклий Аласания, в знак солидарности с ним ушли еще два члена Правительства. «Политический кризис в Грузии, вызванный громкими отставками, будет способствовать появлению новой оппозиции в стране», -считают эксперты.
Вечером 4 ноября по решению премьер-министра страны Ираклия Гарибашвили был отстранен от должности министр обороны Ираклий Аласания. Ранее тот выступил в защиту своих подчиненных, которых прокуратура страны обвинила в растрате бюджетных средств.
Из солидарности с ним на следующий же день (5 ноября)в отставку подал министр по вопросам интеграции в европейские и евроатлантические структуры -Алекси Петриашвили, который является соратником Аласании по партии «Наша Грузия -Свободные демократы». В тот же день последовала отставка главы министерства Иностранных Дел Майи Панджикидзе, состоящей в близком родстве c Аласанией. Вместе с ней ушли четыре ее заместителя. Подал в отставку и посол страны в НАТО Леван Долидзе.
Аласанию, который 5 ноября пришел в министерство Обороны, чтобы попрощаться с коллективом своего бывшего ведомства, сослуживцы проводили овациями. Аплодисментами завершился и брифинг главы грузинского внешнеполитического ведомства Панджикидзе.
Премьер министр Грузии Ираклий Гарибашвили оценил резкие заявления Аласании и его соратников как безответственные и увидел в их действиях признаки саботажа. «Демонстративный уход с постов ставит под угрозу государство и схож с саботажем», -заявил премьер министр.
По мнению многих экспертов, политический кризис в Грузии, вызванный этими громкими отставками, будет способствовать появлению новой оппозиции в стране.
Аласания для грузинской политики -фигура знаковая. После «революции роз» он был руководителем «абхазского правительства в изгнании», от имени Михаила Саакашвили вел переговоры о грузино-абхазском урегулировании, после чего покинул пост постоянного представителя Грузии в ООН. Но в декабре 2008 года Аласания, которого все чаще стали называть возможным преемником Саакашвили на президентскому посту, ушел в оппозицию. «С 2007 года я стал реально видеть, что он(Саакашвили) консолидирует власть вокруг себя, идет путем создания авторитарного режима», -объяснял тогда Аласания.
На бывшего посла, который пользовался большим авторитетом среди населения, возлагала большие надежды тогдашняя оппозиция. Однако Аласания отмежевался от длительных акций в центре Тбилиси с требованием отставки Саакашвили и объявил, что собирается создавать собственную партию «Наша Грузия -Свободные демократы». С 2011 года эта партия вошла в состав коалиции «Грузинская мечта». После ее победы на парламентских выборах в октябре 2012 года он возглавил военное ведомство страны.
В свою очередь, 32-летний премьер Гарибашвили многие годы работал в компаниях Бидзины Иванишвили, создателя «Грузинской мечты», которого он сменил на премьерском посту. Он призвал представителей «Свободных демократов» продолжить совместную работу по строительству государства.
Однако партия «Свободные демократы» приняла решение покинуть состав правящей коалиции. «Мы планировали продолжать работать в составе коалиции «Грузинская мечта» и после 2016 года, но сейчас я не вижу никаких перспектив», -заявил Аласания, еще до начала заседания  Политического Совета Коалиции(5 ноября).
После выхода из коалиции демократов правящая коалиция лишается в парламенте большинства голосов.
Скандал, закончившийся фактически расколом коалиции, начался с задержания Главной прокуратурой пяти высокопоставленных чиновников министерства Обороны. Их обвинили в растрате более $2 млн. из госбюджета в августе 2013 года. Чиновников задержали в то время, когда Аласания находился с рабочими визитами во Франции и Германии.
По возвращении в Грузию Аласания заступился за своих подчиненных, заявив, что уверен в их полной невиновности. Однако после этого прокуратура предъявила обвинения в халатности в связи с массовым отравлением военнослужащих еще одной группе сотрудников военного ведомства. А также сообщила, что ведется расследование о злоупотреблениях со стороны чиновников, якобы имевших место на еще одном строительном тендере.
Столь пристальный интерес Главной прокуратуры к министерству Обороны Ираклий Аласания и его соратники по партии оценили как целенаправленную атаку на ведомство, которое, по их мнению, «является основным звеном, соединяющим Грузию с НАТО и Евросоюзом». Аласания назвал действия прокуратуры «атакой на евроатлантический выбор Грузии».
Об опасностях, грозящих евроатлантическому развитию Грузии, заявила, прощаясь с журналистами, теперь уже бывший министр иностранных дел Майя Панджикидзе. Не без иронии прокомментировал свою отставку уже бывший министр Алекси Петриашвили. «Близится диктатура, демократия в опасности», -сказал с улыбкой Петриашвили в прямом эфире телекомпании «Маэстро», перефразируя известное заявление Эдуарда Шеварднадзе перед уходом с поста главы МИД СССР в годы перестройки.
По мнению эксперта Элене Хоштария, прозападные политики действительно подверглись атаке. «Это целенаправленные действия, цель которых -в смещении Аласании, и не только его, все понимают, что за этим последует изоляция всей прозападной группы, кризис и его последствия выходят за рамки внутри-коалиционного противостояния. Это тема, которая окажет влияние на внешнеполитическую ориентацию страны», -считает эксперт.
Впрочем, эту позицию в Грузии разделяют не все. По словам руководителя «Института стратегии управления» -Петре Мамрадзе, «сложившаяся ситуация не имеет ничего общего с внешнеполитическим курсом Грузии». Резкие заявления Аласании об атаке на курс евроатлантической интеграции он называет нужными самому политику.
«Возможно, он и сам в них в какой-то степени верит, но дело тут во внутриполитическом противостоянии. Аласания был прав, когда сказал, что его хотят убрать как политического конкурента и совершить его политическое убийство. Премьер-министр Гарибашвили правит по следующему принципу: его приказы должны исполняться мгновенно и безоговорочно. Аласания же всегда оставался независимой политической фигурой, хотя и был членом кабинета. Потому что он лидер целой партии, потому что у него фракция в парламенте и он не из тех людей, которым премьер мог что-то приказать прямо.
Плюс у него явные политические амбиции. Еще в бытность премьером Бидзина Иванишвили лишил Аласанию должности вице-премьера, потому что тот собирался независимо баллотироваться в президенты», -заявил Петре Мамрадзе.
По утверждению Мамрадзе, «премьер-министр Гарибашвили использует прокуратуру». «Сами сотрудники прокуратуры в конфиденциальных беседах не скрывают этого», -говорит он.
По оценке эксперта, «хорошо, что появились очаги сопротивления авторитарному стилю правления», поскольку это создает хорошую базу для того, чтобы в стране не было авторитарного режима, чтобы ею не управляли как акционерным обществом.
Сам премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили оценил резкие заявления Аласании и его соратников как безответственные и уверил, что внешнеполитический вектор Грузии на Запад не изменится. О том, что страна продолжит двигаться в направлении НАТО, заявил и новый министр обороны Миндия Джанелидзе. Кандидаты на вакантные посты министра по вопросам интеграции в европейские и евроатлантические структуры и иностранных дел пока не названы.
Поддержку команде Аласании выразили представители Республиканской партии, ранее уже предложившие провести в коалиции «демократическую модернизацию». «Республиканцы выражают поддержку своему основному политическому партнеру -«Свободным демократам»… Демократическая модернизация требует демократической коалиции. По содержанию это пока не коалиция, и это надо менять. Единственный шанс для Грузии -модернизация и демократия. При Шеварднадзе не было модернизации, но была демократия. При Саакашвили была модернизация, но не было демократии. Нам нужно и то и другое», -еще до отставки министра обороны заявил один из лидеров «Республиканской партии» Давид Бердзенишвили.
На съезде партии «Свободных демократов», который запланирован на 8 декабря, будет рассмотрен вопрос о возвращении Ираклия Аласании на должность председателя партии.