Հայ Դատի Եվրոպական հանձնախմբի նախագահը պաշտոնական այցով ժամանել է Վրաստան
Նոյեմբերի 10-12-ին կայացել է Եվրոպայի Հայ Դատի հանձնախմբի նախագահ Գասպար Կարապետյանի պաշտոնական այցը Վրաստան: Պաաշտոնական այցի ընթացքում եվրոպական հանձնախմբի նախագահը մի շարք հանդիպումներ է անցկացրել Թբիլիսիում և Սամցխե-Ջավախքում Վրաստանի օրենդիր և գործադիր իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ:
Հայ Դատի հանձնախմբի նախագահը հանդիպել է Վրաստանի Արտաքին գործերի, Վրաստանի Հաշտության և քաղաքացիական իրավահավասարության հարցերով նախարարությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաների, ինչպես նաև Վրաստանի Մարդու իրավունքների Պաշտպանի կենտրոնական գրասենյակի ներկայացուցիչների և խորհրդարանական մեծամասնության անդամ, «Սոցիալ-դեմոկրատներ» կուսակցության նախագահի հետ:
Վրացի պաշտոնյաների հետ հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են Վրաստանի`ծագումով հայ քաղաքացիների հավաքական իրավունքների պաշտպանության հետ կապված մի շարք հարցեր: «Վրացերենի ոչ համապատասխան մակարդակի իմացության պատճառով երկրի բնակչության մեծ մասը, մասամբ Սամցխե-Ջավախքի բնակչությունը զգալի դժվարությունների է հանդիպում պետության հետ շփվելիս, ինչպես նաև իր սահմանադրական իրավունքների պաշտպանության հարցում: Ի դեմս այդ օբյեկտիվ իրավիճակի` (լեզվի ոչ տիրապետումը անհրաժեշտ մակարդակով) Սամցխե-Ջավախքը գտնվում է մեկուսացված և խտրական դրության մեջ: Ինչն իր հերթին չի կարող ողջունելի լինել մի երկրի համար, որը շարժվում է դեպի եվրոպական ընտանիք: Տվյալ խնդրի լուծման տեսանկյունից լավատեսական ելք կլիներ, եթե Վրաստանը կատարեր եվրոպական կառույցների առջև վերցված պարտականությունները և գոնե որոշակի ժամանակահատվածով, մինչ լեզվի ուսուցմանն ուղղված ծրագրերը կտային սպասված արդյունք, հայոց լեզուն ստանար երկրորդ տարածաշրջանային լեզվի կարգավիճակ հայերով բնակեցված շրջաններում», -ասված է Հայ Դատի եվրոպական հանձնախմբի հայտարարությունում:
Թբիլիսիում կատարած աշխատանքային այցելության ընթացքում, այլ խնդիրների հետ միասին հատուկ ուշադրություն է հատկացվել նաև նոր միգրացիոն քաղաքականության հետևանքով առաջացած Սամցխե-Ջավախքի շրջանի բնակչության խնդիրներին: Մասամբ, նշվել է, որ անցյալ տարիներին Վրաստանի իշխանությունները համապատասխան ուշադրություն չէին դարձրել Սամցխե-Ջավախք շրջանի զարգացմանը, ինչի արդյունքում սոցիալական խնդիրներն այնտեղ ողբերջական վիճակի են հասել: Կենտրոնական իշխանությունների կողմից անտարբերության պայմաններում Սամցխե-Ջավախքի բնակչության մի մասը իրենց կենսապայմանները բարելավելու նպատակով ստիպված էին աշխատանք փնտրել Վրասատնի հարևան երկրներում: Հարկլ է նշել, որ Վրաստանի այլ շրջանների համեմատությամբ Սամցխե-Ջավախքի բնակչությունը էմիգրացիայի չէր դիմում, այլ ընդամենը գումար էր վաստակում «սեզոնային» աշխատանքներում: Այսինքն, այդ մարդիկ տարվա մեծ մասն անցկացնում էին հայրենիքում: Ինչպես հայտնի է երկրների մեծամասնության օրենսդրությունը հստակ վերահսկում է աշխատանքային շուկան, ինչի կապակցությամբ արտերկրում աշխատող Սամցխե-Ջավախքի բնակիչների մեկ մասը ստիպված են եղել ձեռք բերել որևէ իրավական կարգավիճակ աշխատանք գտնելու հնարավորության համար: Վրաստանի կողմից միգրացիոն քաղաքականության դրույթների մտցնելուց հետո այդ քաղաքացիների դրությունը վատթարացել է:
Հայ Դատի Եվրոպական հանձնախմբի մամլո-ծառայության տարածած տեղեկության համաձայն` «հանդիպումների ավարտին վրացի պաշտոնյաները խոստացել են ուսումնասիրել հանդիպումների ընթացքում քննարկված բոլոր հարցերը, ինչպես նաև համապատասխան պատասխաններ տալ»:
Թբիլիսի այցելությունից հետո Գասպար Կարապետյանը ուղևորվել է Սամցխե-Ջավախք, որտեղ ևս հանդիպումներ է անցկացրել պետական գերատեսչությունների ներկայացուցիչների հետ և քննարկել է նույն այն հարցերը, ինչ Թբիլիսիի կենտրոնական իշխանությունների հետ:
Սամցխե-Ջավախք կատարած այցելության ընթացքում Գասպար Կարապետյանը նաև անդրադարձել է սոցիալական հարցերին և կոչ է արել իշխանության ներկայացուցիչներին ուշադրություն դարձնել Սամցխե-Ջավախքում գյուղատնտեսության զարգացման հարցին: «Արդար կլիներ, եթե Ախալքալաքի և Նինոծմինդայի մունիցիպալիտետները Պետբյուջեից և Եվրոպական կառույցների կողմից արվող ֆինանսական հատկացումներից համամասնական բաժին ստանային»:
«Մենք դրական ենք գնահատում Վրաստանում անցկացված հանդիպումների արդյունքները և հուսով ենք, որ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների համաձայն` շուտով մենք կրկին կհանդիպենք վրացի ներկայացուցիչների հետ և կշարունակենք այն երկխոսությունը, որի հիմքը դրվել էր 2011թ երեք տարի առաջ Գասպար Կարապետյանի` Վրաստան կատարած այցելությամբ»:

10-12 ноября состоялся рабочий визит Гаспара Карапетяна -председателя Европейского Комитета «Армянского Вопроса» («Հայ Դատ» -«hАй Дат») в Грузию. В ходе рабочего визита председатель европейского Комитета провел целый ряд встреч в Тбилиси и Самцхе-Джавахке с представителями исполнительной и законодательной власти Грузии. В ходе пребывания в Тбилиси Гаспар Карапетян ряд встреч с высокопоставленными чиновниками из министерства Иностранных Дел Грузии и министерства по вопросам Примирения и Гражданского равноправия. В ходе рабочего визита председатель Европейского Комитета «Армянского Вопроса» так же встретился с представителями центрального офиса Народного Защитника Грузии, а так же с членом парламентского большинства -председателем партии «Социал-Демократы».
В ходе проведенных встреч с грузинскими чиновниками был обсужден целый ряд вопросов связанных с осуществлением и защитой коллективных прав граждан Грузии армянской национальности. «Из-за несоответствующего уровня знания грузинского языка, большая часть населения страны, в частности население Самцхе-Джавахка испытывает существенные сложности в общении с государством и при защите своих конституционных прав. Ввиду этой объективной ситуации (не владение на должном уровне государственным языком- ред.) население Самцхе-Джавахка оказалось в изолированном и явно дискриминированном положении. Что, в свою очередь не может приветствоваться для страны, которая взяла курс на членство в европейской семье. С точки зрения решения указанной проблемы было бы оптимальным выходом, если Грузия исполнила бы взятые перед европейскими структурами обязательства и хотя бы на период -пока программы по обучению государственному языку принесут ожидаемый результат, наделила бы армянский язык статусом второго регионального языка в населенном армянами регионе», -сказано в заявлении Европейского Комитета «Армянского Вопроса».
В ходе проведенных в Тбилиси встреч, наряду с другими вопросами, так же особое внимание было уделено проблемам жителей региона Самцхе-Джавахка связанным с новой миграционной политикой Грузии. В частности было отмечено, что в прошедшие году власти Грузии не уделяли должного внимания развитию региона Самцхе-Джавахк, в следствии чего социальные проблемы приняли там катастрофический характер. В условиях безразличия со стороны центральных властей, часть населения Самцхе-Джавахка, с целью немного облегчить свое социальное положение было вынуждено искать заработок в соседних с Грузией странах. Следует подчеркнуть, что по сравнению с жителями остальных регионов Грузии, население Самцхе-Джавахка не эмигрировало, а лишь зарабатывало на т.н. «сезонных» работах. То есть, большую часть года эти жители Самцхе-Джавахка проводили на Родине. Как известно законодательство большинства стран жестко регулирует трудовой рынок, в связи с чем, часть зарабатывающих за границей жителей региона Самцхе-Джавахк были вынуждены приобрести некий правовой статус для получения возможности работать. После введения Грузией миграционной политики, положение этих граждан –ухудшилось.
Согласно информации, распространенной пресс-службой Европейского Комитета «Армянского вопроса» «по окончанию встреч грузинские чиновники обещали изучить все обсужденные в ходе встреч вопросы, а так же дать соответствующие ответы».
После посещения Тбилиси, Гаспар Карапетян направился в Самцхе-Джавахк, где так же провел встречи с представителями государственных ведомств и обсудил те же вопросы, что и с представителями центральных властей в Тбилиси.
С ходе визита в Самцхе-Джаваахк Гасап Карапетян так же затронул социальные вопросы и призвал представителей властей обратить внимание на развитие в регионе Самцхе-Джавахк сельского хозяйства. «Было бы справедливо, если муниципалитеты Ахалкалаки и Ниноцминды получали бы из Государственного Бюджета и грантов выделяемых европейскими структурами пропорциональное финансирование».
«Мы положительно оцениваем результаты встреч проведенных в Грузии и ожидаем, что согласно достигнутой договоренности, в скором времени мы вновь встретимся с грузинскими представителями и продолжим тот диалог, основа которого была заложена в ходе первого визита Гаспара Карапетяна в Грузию три года назад- в 2011 году».