«Վրաստանը դեռևս չի դառնա ՆԱՏՕ-ի անդամ».Քենեթ Յալովից
«Ինչպես երևում է, Վրաստանը դեռևս չի դառնա ՆԱՏՕ-ի անդամ», -նոյեմբերի 21-ին հայտարարել է Վրաստանում ԱՄՆ-ի նախկին դեսպան Քենեթ Յալովիցը: «Արևմուտքը պետք Վրաստանին հասկացնի, որ նա շարժվում է ճիշտ ուղղությամբ, և որ ապագայում նրան շատ լավ բաներ են սպասվում: Մինչդեռ ՆԱՏՕ-ի անդամ դեռ երկար ժամանակ Վրաստանը չի դառնալու: Արևմուտքը Գործողությունների Ծրագրի միջոցով պետք է բացատրի Վրաստանին, թե նա երբ և ինչ պետք է անի, որպեսզի երկրի արևմտյան ընթացքն ավելի ամրապնդվի», -հայտարարել է Վրաստանում ԱՄՆ-ի նախկին դեսպան Քենեթ Յալովիցը:
Նոյեմբերի 21-ին «Գուանտանամոյի» բանտի երեք նախկին բանտարկյալներ տեղափոխվել են Վրաստան: «Նոյեմեբրի 21-ին մեր ռազմավարական դաշնակցի` ԱՄՆ-ի խնդրանքով Գուանտանամո բանտի երեք նախկին բանտարկյալներ տեղափոխվել են Վրաստան: Այդ երեքն էլ վտանգավոր հանցագործներ չեն, և վտանգ չեն ներկայացնում մեր երկրի համար: Վրաստանում նրանք կապրեն և կանցնեն վերասոցիալականացում: Դա մարդասիրական ծրագիր է, որին բացի մեզնից մասնակցում է ԱՄՆ-ի ևս մի քանի դաշնակից երկիր: Հիշեցնենք, որ 2010թ. Վրաստան է տեղափոխվել ևս 3 բանտարկյալ այդ նույն բանտից, և ինչպես բոլորը կարողացան համոզվել, որևէ սպառնալիք չեն ստեղծել անվտանգությանը: Այդպես կլինի նաև այս անգամ», -ասված է Վրաստանի Ներքին գործերի Նախարարության հայտարարությունում:
Նինո Բուրջանաձեն մեկնաբանել է «գաղտնի լսումների մասին» օրինագծի խորհրդարանական լսումների շուրջ ստեղծված իրավիճակը: «Երբ համակարգը սխալ է աշխատում, երբ պետությունը իր իսկ քաղաքացիների հանդեպ վստահություն չունի և չկա քաղաքական կամք, նման դեպքերում բացարձակապես կարևոր չէ, թե ինչ կգրվի լսումների մասին օրենքում»:
Նոյեմեբրի 21-ին Վրաստանի Կառավարության և Համաշխարհային Բանկի միջև «ոռոգման համակարգերի զարգացման մասին» պայմանագիր է ստորագրվել: Ստորագրված պայմանագրի համաձայն` Վրաստանին 50 000 000 դոլարի չափ գումար կհատկացվի: Պայմանագրի պայմանների շրջանակներում կվերանորոգվեն Վրաստանի երեք շրջանների` Կախեթիի, Շիդայի և Քարթլիի ու Քվեմո Քարթլիի ոռոգման համակարգերը: Ենթադրվում է, որ 2019թ.-ին ոռոգվող տարածքների մակերեսը կմեծանա 26 000 հեկտարով, իսկ հողերի ոռոգումից անմիջական օգուտ կստանա ավելի քան 31 000 ընտանիք:
Նոյեմբերի 21-ին Վրաստանի նախագահը երկու հանդիպում է անցկացրել Վրաստանի Մարդու Իրավունքների պաշտպանի Գրասենյակին կից Ազգային և Կրոնական փոքրամասնությունների Խորհրդի մեջ մտնող կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ:  «Այսօր մենք անցկացրինք երկու շատ կարևոր հանդիպում: Մեկը ազգային փոքրամասնությունների կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ, մյուսը` կրոնական կազմակերպությունների: Այդ երկու թեմաները շատ սերտ են միմյանց: Մենք ունեցանք խորը զրույց այն խնդրահարույց թեմաների շուրջ, որոնք գոյություն ունեն մեր երկրում և որոնց լուծումը մի կողմից թույլ է տալիս փոքրամասնություններին պահպանել իրենց ինքնությունը, իսկ մյուս կողմից ավելի շատ մոտեցնել Վրաստանը Եվրոպային», -նոյեմբերի 21-ին հայտարարել է Վրաստանի նախագահը:
«Վրաստանի նախագահի վարչությունը կանցկացնի էթնիկ փոքրամասնությունների հանդեպ ցանկացած խտրականության դեպքի մոնիտորինգ: Մենք համապատասխան կերպով կարձագանքենք մոնիտորինգի արդյունքներին», -ազգային փոքրամասնությունների կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ նախագահի` երկու ժամյա հանդիպումից հետո հայտարարել է փոքրամասնությունների իրավունքների պաշտպանության հարցերով Վրաստանի նախագահի խորհրդատուն: «Հանդիպման ընթացքում շոշափվել են բազմաթից հարցեր: Այդ թվում նաև ազգային փոքրամասնությունների դպրոցների վերաբերող հարցեր: Քննարկվել է լեզվի դասավանդման հարցը, ինչը լիովին լուծելի հարց է: Մենք ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներին ասել ենք, թե ինչպես պետք է լուծել այդ հարցերը: Հանդիպման ընթացքում խոսել ենք նաև ավելի խրթին հարցերի շուրջ, այնպիսիք, ինչպիսիք են խտրականությունն ազգային հենքի վրա: Բոլոր նման հարցերը մենք կուսումնասիրենք և ակտիվորեն կներքաշվենք նրանց լուծան մեջ», -հայտարարել է Վրաստանի նախագահի խորհրդատուն:

«Как видно, Грузия еще не скоро сможет стать членом НАТО», -21 ноября заявил бывший посол США в Грузии Кенет Яловиц. «Запад должен дать Грузии понять, что она движется в правильном направлении, и что в будущем ее ждет много хорошего. Однако членом НАТО, Грузия еще долгое время стать не сможет. Запад, посредством Плана Действий, должен детально разъяснить Грузии –что и в какое время она должна делать, что бы западный курс страны еще более укрепился», - заявил бывший посол США в Грузии Кенет Яловиц.
21 ноября три бывших заключенных из тюрьмы «Гуантанамо» были перевезены в Грузию. «21 ноября, по просьбе нашего стратегического союзника –США, трое бывших заключенных из тюрьмы в Гуантанамо были перевезены в Грузию. Все тое бывших заключенных не являются опасными преступниками и они не представляют угрозу для безопасности нашей страны. В Грузии они будут жить и проходить ре-социализацию. Это гуманитарная программа, в которой кроме нас участвует несколько стран-партнеров США. Напомним, что в 2010 году в Грузию были привезены трое бывших заключенных из той же тюрьмы и как все смогли убедиться –никакой угрозы безопасности они не создали. Так же будет и на этот раз», -сказанно в заявлении министерства Внутренних Дел Грузии.
Нино Бурджанадзе прокомментировала ситуацию сложившуюся вокруг обсуждаемого Парламентом законопроекта «о тайном прослушивании». «Когда система работает не правильно, когда у государства нет доверия к своим гражданам и нет политической воли, в таких случаях абсолютно не важно –что будет записано в законе о прослушивании».
21 ноября между Правительством Грузии и Всемирным Банком был оформлен договор «о развитии ирригационных систем». Согласно подписанному договору Правительству Грузии будет выделена сумма, размером в 50 000 000 долларов. В рамках условий договора будут реабилитированы ирригационные системы в трех регионах Грузии –Кахети, Шида Картли и Квемо Картли. Предполагается, что к 2019 году площадь орошаемых территорий увеличится на 26 000 гектаров, а непосредственную пользу от орошения земель получат более 31 000 семей.
21 ноября президент Грузии провел две встречи с представителями организаций входящих в Совет Национальных и Религиозных меньшинств при Офисе Народного Защитника Грузии. «Сегодня мы провели две очень важные встречи. Одну с представителями организаций национальных меньшинств, а другую с религиозными организациями. Эти две темы очень близки друг к другу. У нас состоялась глубокая дискуссия на те проблемные темы, которые существуют в нашей стране и решение которых с одной стороны позволит меньшинствам сохранить свою идентичность, а с другой –еще больше приблизит Грузию к Европе», -21 ноября заявил президент Грузии.
«Администрация президента Грузии будет проводить мониторинг любого случая дискриминации по отношению к этническим меньшинствам. Мы будем реагировать соответственно результатам мониторинга», -по окончанию двух часовой встречи президента с представителями организаций национальных меньшинств заявила советник президента Грузии по вопросам защиты прав меньшинств. «В ходе встречи было затронуто множество вопросов. В том числе и вопросы касающиеся школ национальных меньшинств. Обсуждался вопрос преподавания языка, что является вполне решаемым вопросов. Мы сказали представителям национальных меньшинств –как надо решать эти вопросы. В ходе встречи говорили так же и о более сложных проблемах –таких, как дискриминация на национальной почве. Все подобные вопросы мы будем изучать и активно подключатся к их решению», -заявила советник президента Грузии.