«Թուրքիայի քաղաքական և տնտեսական վերնախավը Աջարիան իր տարածքն է համարում».Քաղաքագետ
Նոյեմեբրի 26-ին սկսվել է «Վրացական երկաթուղու» աշխատակիցների անժամկետ գործադուլը: Երկաթուղայինների գործադուլը տեղի է ունենում Թբիլիսիում, Փոթիում, Գորիում, Բորժոմիում, Քութայիսիում և Խաշուրիում: Ըստ բողոքարկողների խոսքերի` «իրենք մեկ ամիս առաջ դիմել են Երկաթուղու ղեկավարությանը մի շարք պահանջներով, մինչդեռ մինչ այսօր նրանց պահանջները հաշվի չեն առնվել, ինչն էլ առիթ է դարձել ծավալուն գործադուլի անցկացման համար»: «Վրացական երկաթուղու» ղեկվարությունը հայտնում է, որ չնայած նրան, որ երկաթուղու աշխատակիցների մեծ մասը մասնկցում է գործադուլին, երկրի երկաթուղու աշխատանքները չեն դադարեցվել: Նաև երկաթուղու ղեկավարությունը հայտարարում է, որ բողոքող երկաթուղայինների 9 պահանջներից 7 իրականացրել է: Երկաթուղայինների հիմնական պահանջն է աշխատավարձի նոր համակարգի և «13-րդ աշխատավարձի» ներմուծումը: Տարածված տեղեկության համաձայն` ղեկավարությունը ծրագրում էր կրճատել երկաթուղու աշկատակիցներին և թարմացնել պայմանագրերը նրանց հետ, ովքեր կանցնեն համապատասխան քննությունը: Չնայած երկաթուղու ղեկավարության այն հայտարարությանը, որ նա արդեն իրագործել է բողոքողների 9 պահանջներից 7-ը, աշխատակիցների գործադուլը դեռևս շարունակվում է:
«Ուկրաինական խնդրի լուծումը պահանջում է գլոբալ որոշումների ընդունում: Անհրաժեշտ է, որպեսզի Ուկրաինան դառնա ապակենտրոնացված կամ դաշնային պետություն», -նոյեմբերի 26-ին հայտարարել է ԵվրաԽորհրդի նախագահ Հերման վան Ռոմպեյը: Նա նաև նշել է, որ «Ուկրաինան պետք է շարունակի ընթանալ Եվրոպական ուղղությամբ, մինչդեռ նա նաև պետք է պահպանի նորմալ հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ»:
«Վերջերս Պուտինի օգնական Սուրկովը արել է հետևյալ հայտարարությունը, որի համաձայն Վրաստանը երբեք էլ դեմ չի եղել Աբխազիայի միջոցով երկաթուղային հաղորդակցման բացմանը: Եվ ես համաձայն եմ նրա հայտարարության հետ: Նա ասել է երբեք, իսկ դա նշանակում է ո´չ երկու տարի առաջ, ո´չ ավելի առաջ… Գուցե ինչ-որ մեկը շատ է ուզում մեղադրել «Վրացական երազանքին» Ռուսաստանի հետ դավադրության մեջ, բայց դրանք անիմաստ փորձեր են: Կարող եմ ասել ավելին: Ե´վ Շեվարնաձեն, և´ Սահակաշվիլին բանակցություններ են վարել Ռուսաստանի հետ երկաթուղային հաղորդակցման բացման վերաբերյալ: Բայց թե ինչո՞ւ է ճանապարհը դեռևս մնում փակ, դա արդեն այլ հարց է: Վրաստանը միշտ էլ դեմ է եղել երկաթուղու բացման այն պայմաններին, որոնք իր համար շահավետ չեն եղել: Համապատասխանաբար, մենք ոչ մի վատ բան չենք տեսնում  երկաթուղու բացման մեջ, բայց միայն այն դեպքում, եթե հաշվի կառնվեն մեր շահերը», -նոյեմբերի 26-ին հայտարարել է Պաատա Զաքարեիշվիլին:
«Մի բան է խաղ անել և ծամածռվել ուրվական ՆԱՏՕ-ի առջև, շատ բան տալով և փոխարենը ոչինչ չստանալով, իսկ մեկ այլ բան է կարգավորել հարաբերությունները Արևմուտքի հետ: Ես երբեք չեմ ասել, թե մենք չպետք է փոխհարաբերություններ ունենանք Եվրոպայի հետ: Մենք պետք է բարիդրացիական հարաբերությունների մեջ լինենք Արևմուտքի հետ, բայց դա չի նշանակում, որ մենք պետք է ղեկավարվենք Վաշինգտոնից այնպես, ինչպես Խորհրդային տարիներին ղեկավարվում էինք Մոսկվայից: Եթե Վրաստանը անկախ պետություն է, ապա այն պետք է ղեկավարվի Թբիլիսիից, և ոչ թե Վաշինգտոնից, Բրյուսելից, Մոսկվայից կամ որևէ այլ մայրաքաղաքից: Մենք պետք է ունենանք բարիդրացիական հարաբերություններ բոլորի հետ, բայց մեր խնդիրները մենք պետք է ինքներս լուծենք: Երբ Խորհրդարանական կոմիտետի նախագահը դիմում է ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր Քարտուղարին «ի՞նչ և ինչպե՞ս անեմ» հարցով, ապա դա նորմալ չէ», -նոյեմբերի 26-ին հայտարարել է Նինո Բուրջանաձեն:
«Թուրքիան մեծ կայսերապետական անցյալ ունեցող երկիր է: Թուրքիայի այսօրվա ողջ քաղաքական, տնտեսական և մտավորական վարնախավը միտված է թուրքական կայսերապետության վերականգնմանը: Թուրքիայում ապրում է մեծ և ուժեղ աբխազական սփյուռք, որը տեսնում է Աբխազիայի ապագան Թուրքիայի հետ նեղ կապի մեջ, և այդ սփյուռքը կաջակցի Թուրքիայի Աբխազիայի հետ մերձենալու ուղղությամբ արված ցանկացած քայլին: Նաև Աբխազիայում գոյություն ունեն ուժեր, որոնք իրենց ապագան տեսնում են թուրքերի հետ ընկերության մեջ: Այսօրվա դրությամբ միայն Ռուսաստանն է պատրաստ «վճարել» Աբխազիայում իր ներկայության համար: Կարծում եմ, որ եթե թուրքերը ցանկանան լինել Աբխազիայում, նրանց դժվար թե ինչ-որ բան խանգարի: Բայց այսօր Թուրքիան իր բոլոր ջանքերը ներդնում է, որպեսզի ներկա լինի Աջարիայում: Թուրքիայի քաղաքական և տնտեսական վերնախավը Աջարիան իր տարածքն է համարում, որն իրենցից խլել է Ռուսաստանը: Նրանք հենց այդպես էլ հայտարարում են` «Աջարիան մեզնից խլել է Ռուսաստանը, ոչ թե Վրաստանը»: Հատկապես այդ պատճառով այն փաստը, որ այսօր Աջարիան գտնվում է Վրաստանի ներքո, նրանց խիստ զայրացնում է: Գոյություն ունի Ղարսի պայմանագիր, որը Ռուսաստանի հետ մեր հարաբերությունների վատթարացման դեպքում կարող է լինել ձևափոխված: Ռուսաստանն իրավունք ունի չեղյալ հայտարարել այդ պայմանագիրը: Այսօր այն բանի միակ երաշխիքը, որ Աջարիան կմնա Վրաստանի կազմում, Ռուսաստանն է: Ես համոզված եմ, որ վաղ թե ուշ Թուրքիան ակտիվություն կցուցաբերի նաև Աբխազիայի ուղղությամբ: Դա անմիջականորեն կախված կլինի Մոսկվայի և Անկարայի միջև փոխհարաբերություններից», -նոյեմբերի 26-ին հայտարարել է Քաղաքագետ Ալեքսանդր Ճաճիան:

События дня. 26 ноября, Грузия
26 ноября началась бессрочная забастовка сотрудников «грузинской Железной дороги». Забастовка железнодорожников проходит в Тбилиси, Поти, Гори, Боржоми, Кутаиси и Хашури. По словам бастующих, они «месяц назад обратились к руководству Железной дороги с рядом требований, однако до сегодняшнего дня их требования не были учтены, что и стало поводом для проведения масштабной забастовки». Руководство «Грузинских железных дорог» заявляет, что не смотря на то, что большая часть сотрудников железной дороги участвует в забастовке, работа железной дороги страны не приостанавливалась. Так же руководство железной дороги заявляет что выполнило 7 из 9 требований бастующих железнодорожников. Основным требованием железнодорожников является требование введения новой системы выдачи зарплат и выдачи т.н. «13-ой зарплаты». Согласно распространенной информации руководство планировало сократить сотрудников железной дороги и возобновить контракты с теми, кто прошел бы соответствующий экзамен. Не смотря на заявление руководства железной дороги о том, что оно уже выполнило 7 из 9 требований бастующих, забастовка сотрудников все еще продолжается.
«Решение украинской проблемы, требует принятия глобальных решений. Необходимо, что бы Украина стала бы децентрализованным, или федеративным государством», -26 ноября заявил Президент Совета Европы –Герман ванн Ромпей. Он так же отметил, что «Украина должна продолжать двигаться по направлению к Европе, однако она так же должна сохранить нормальные отношения с Россией».
«Недавно помощник Путина –Сурков сделал заявление, согласно которому Грузия никогда не была против открытия железнодорожного сообщения через Абхазию. И я согласен с его заявлением. Он сказал –никогда, а это значит ни два года назад, ни ранее… Может быть кто-то очень хочет обвинить «Грузинскую Мечту» в сговоре с Россией, но это бессмысленные попытки. Могу сказать больше! И Шеварднадзе и Саакашвили вели переговоры с Россией о открытие железнодорожного сообщения. Но почему дорога пока что остается быть закрытой –это уже другой вопрос. Грузия всегда была против открытия железной дороги на тех условиях, которые ее не устраивали. Соответственно, мы так же не видим ничего плохого в открытии железной дороги, но только в том случае, если будут учтены наши интересы», -26 ноября заявил Паата Закареишвили.
«Одно дело заигрывать и кривляться перед призрачным НАТО, отдавая очень многое не получая взамен ничего, а другое дело –выстраивать отношения с Западом. Я никогда не говорила, что у нас не должно быть взаимоотношений с Европой. У нас должны быть хорошие соседские отношения с Западом, но это ведь не значит, что мы должны быть управляемы из Вашингтона так же, как в советские году были управляемы из Москвы?! Если Грузия является независимой страной, то она должна управляться из Тбилиси, а не из Вашингтона, Брюсселя, Москвы, или какой либо другой столицы. У нас должны быть хорошие и добрососедские взаимоотношения со всеми, но наши проблемы мы должны решать сами. Когда председатель парламентского комитета обращается к Генеральному Секретарю НАТО, с вопросом –«что и как мне делать», то это не нормально!», 26 ноября заявила Нино Бурджанадзе.
«Турция является страной, с большим имперским прошлым. Вся сегодняшняя политическая, экономическая и интеллектуальная элита Турции нацелена на восстановление турецкой империи. В Турции проживает большая и сильная абхазская диаспора, которая видит будущее Абхазии в тесной связи с Турцией, и эта диаспора поддержит любые шаги Турции по направлению сближения с Абхазией. Так же и в Абхазии существуют силы, которые видят свое будущее в дружбе с турками. На сегодняшний день только Россия готова «платить» за свое присутствие в Абхазии. Думаю, если турки захотят быть в Абхазии –им вряд ли что то сможет помешать. Но, сегодня Турция все свои усилия прилагает на то, что бы присутствовать в Аджарии. Политическая и экономическая элита Турции считает Аджарию своей территорией, которую у них отняла Россия. Они прямо заявляют –«Аджарию у нас отняла Россия, а не Грузия». Именно по этому тот факт, что Аджария сегодня входит в состав Грузии их очень сильно раздражает. Существует Карский договор, который, в случае ухудшений наших взаимоотношений с Россией, может быть трансформирован. Россия имеет право денонсировать этот договор. На сегодняшний день единственным гарантом того, что Аджария останется в составе Грузии, является Россия. Я уверен, что рано или поздно, но Турция активизируется и на Абхазском направлении. Это будет напрямую зависит от взаимоотношений между Москвой и Анкарой», -26 ноября заявил политолог Александр Чачия.