Նոյեմբերի 28. օրվա իրադարձություններ. Վրաստան
Նոյեմբերի 28-ին Վրաստանի Խորհրդարանը երկրորդ լսումների ընթացքում ընդունել է «անօրինական լսումների» մասին օրինագիծը, որի հեղինակներն են Էկա Բեսելիան, Իրակլի Սեսիաշվիլին և Գեդևան Փոփխաձեն: Հարկ է նշել, որ օրինագծի բովանդակության առթիվ տարաձայնությունների կապակցությամբ որպես բողոքի նշան պլենար նիստը լքեցին «Հանրապետականներ» և «Ազատ Ժողովրդավարներ» կուսակցությունների  պատգամավորները: Վերոնշյալ կուսակցությունների կողմից բողոքի պատճառն էր օրինագծի հեղինակների անպատրաստակամությունը` «լսել և ընդունել արդարադատ նկատողությունները»: «Օրինագծում կան շատ իրավաբանական, տեխնիկական և իմաստային անճշտություններ: Մենք կարծում ենք, որ իմաստ չունի մասնակցել օրինագծի այդ տարբերակի քննարկմանը, քանի որ այդ այլանդակ համակարգից մենք չենք կարող ստանալ լավ օրենք», -լքելով խորհրդարնի նիստը` հայտարարել է «Ազատ ժողովրդավարներ» կուսակցության պատգամավորը: Հիշեցնենք, որ չնայած երկու կուսակցությունների բողոքին` օրինագծն, այնուամենայնիվ, ընդունվել է:
Վրաստանի Խորհրդարանի նախագահը համաձայն չէ վարչապետի այն հայտարարության հետ, ըստ որի «Ուժեղ Ներքին գործերի նախարարությունը հանդիսանում է ուժեղ պետության երաշխիքը»: «Ուժեղ ոստիկանությունից դեպի ուժեղ պետություն ճանապարհն անցնում է ուժեղ քաղաքացիական հասարակության միջով, ուժեղ ժողովրդավարական համակարգերի և ուժեղ օրենքի, ուժեղ Խորհրդարանի և ուժեղ ինքնակառավարումների միջով», -հայտնել է Դավիթ Ուսուփաշվիլին: Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 27-ին Վրաստանի վարչապետը հայտարարել է հետևյալը. «Իմ կարգախոսն է` ուժեղ Ներքին Գործերի նախարարությունը, ուժեղ պետությունը և ուժեղ հատուկ ծառայությունները: Հատկապես դրանք են մեր պետության զարգացման, առաջընթացի և հաջողության երաշխիքները»:
Նոյեմբերի 28-ին հանդիպում է կայացել Վրաստանի վարչապետի և Եվրամիության ռազմական Կոմիտետի նախագահի` Պատրիկ դե Ռուզյեի հետ: «Վրաստանի վարչապետը նշել է, որ սա Եվրամիության ռազմական գերագույն հրամանատարության առաջին այցելությունն է և նշել է, որ տվյալ այցը Եվրամիության և Վրաստանի միջև համագործակցության է´լ ավելի խորացման օրինակ է: Վրաստանի Եվրոպական ընթացքն անփոփոխ է, և դա վրաց ժողովրդի ընտրությունն է` հիմնված Եվրոպական արժեքների հետ միաբանության վրա: Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են այն բարեփոխումները, որոնք անցկացվում են Վրաստանում Ասոցացման մասին պայմանագրի դրույթների համաձայն վերցված պարտականությունների շրջանակներում, ինչպես նաև քննարկել են Վրաստանի մասնակցությունը ճգնաժամերի կառավարման ուղղված Եվրամիության գործողություններին», -ասված է Վրաստանի վարչապետի վարչության կողմից տարածված հայտարարությունում:
«Միանալով «Վրացական երազանք» կոալիցիային` մեր կուսակցությունը իր պատասխանատվության բաժինն է վերցրել ժողովրդի և կոալիցիայի հիմնադիր Բիձինա Իվանիշվիլու առջև», -հանդես գալով խորհրդարանական նիստում` հայտնել է Վրաստանի Խորհրդարանի նախագահ, «Հանրապետական» կուսակցության անդամ Դավիթ Ուսուփաշվիլին:
«Եկե´ք խոստովանենք, որ մենք ինչ-որ տեղ սխալվել ենք», -պլենար նիստի ընթացքում հայտարարել է Խորհրդարանի նախագահ Դավիթ Ուսուփաշվիլին` հանդես գալով «Հանրապետականներ» խմբակցության անունից: Ըստ նրա խոսքերի` Պաշտպանության նախարարության բարձրաստիճան պաշտոնյաների գործի կապակցությամբ շատ պատգամավորներ նկատել են, որ Արդարադատության նախարարությունը, որին իբր թե ենթարկվում է այդ գերատեսչությունը ձևականորեն, պարզվեց, որ ամենաուշ տեղեկացվածն է: «Վերջին կարևորագույն հարցերից մեկի ընթացքում, որը վերաբերում էր Պաշտպանության նախարարության բարձրաստիճան պաշտոնյաներին, շատերը հանկարծ հայտնաբերեցին, որ Արդարադատության նախարարը, որին իբրև թե ենթարկվում է այդ գերատեսչությունը ձևականորեն, պարզվեց, որ ամենաուշը տեղեկացվածն է: Եկե´ք խոտովանենք, որ այդ տեսանկյունից մենք ինչ-որ տեղ սխալվել ենք: Ադեիշվիլիի օրինակով (Արդարադատության նախկին նախարար -խմբ.) մենք վախենում էինք, որԱրդարադատության նախարարը ևս սխալ կղեկավարի դատախազությանը և մեծ վնասներ կհարուցի: Մենք փաստացիորեն վերացրել ենք կապը նախարարի և դատախազության միջև և ստացել լուրջ խնդիրներ: Ո՞վ պետք է քաղաքական պատասխանատվություն կրի այդ գերատեսչությունում կատարվածի համար: Ես ուզում եմ ձեզ հետ միասին հետաքրքրվել և պարզաբանել, թե ի՞նչ է այնտեղ կատարվում», -նոյեմբերի 28-ին հայտարարել է Դավիթ Ուսուփաշվիլին:
Վրաստանի նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլին նոյեմբերի 28-ին հանդիպում է անցկացրել թուրք-մեսխեթցինների հետ և քննարկել նրանց հետ այն ընթացիկ խնդիրները, որոնց նրանք բախվում են հայրենադարձության ճանապարհին: Վրաստանի նախագահի մամլո-ծառայության տեղեկության համաձայն` թուրք-մեսխեթցինները նշել են ավելի նեղ համագործակցության անհրաժեշտությունը հայրենադարձության հարցերով միջգերատեսչական խորհրդի հետ, որը ստեղծվել է 2011թ: Նրանք նաև ցանկություն են արտահայտել, որպեսզի այն ժամկետը, որը նրանց տրված է այլ երկրների քաղաքացիությունից դուրս գալու և Վրասատանի քաղքացիություն ստանալու համար, ավելացվեր 2-5 տարով: Թուրք-մեսխեթցինները շնորհակալություն են հայտնել նախագահին հանդիպման, իրենց խնդիրներին ուշադրություն դարձնելու համար և որ 267 թուրքերի արդեն իսկ շնորհված է Վրաստանի քաղաքացիություն: Ինչպես հայտարարել է թուրք-մեսխեթցինների Համաշխարհային միության նախագահ Զիաթ Կասանովը, նրանք հատկապես շնորհակալ են ներկայիս նախագահին, քանի որ նրա ղեկավարման օրոք է սկսվել հայրենադարձության գործընթացը և թուրք-մեսխեթցիններին քաղաքացիության շնորհումը: Ըստ նրա խոսքերի` «նրանց անօրինական են տարհանել Վրաստանից ստալինյան ռեժիմի ժամանակահատվածում, բայց վրաց ժողովուրդն այդտեղ մեղք չունի: Դա Ստալինի մեղքն էր, և այսօր մենք ուզում ենք, որպեսզի մեզ հայրենիք վերադառնալու հնարավորություն տրվի»: Վրաստանի նախագահի` փոքրամասնությունների հարցերով խորհրդական Սոֆիո Շամադինին հայտարարել է, որ «թուրք-մեսխեթցինների հայրենադարձության հարցը պարտականություն է, որը Վրաստանն իր վրա է վերցրել ԵվրաԽորհրդի առջև և դրա ի կատար ածման գործըթացը սկսվել է վերջերս»:

События дня. 28 ноября, Грузия
28 ноября Парламент Грузии в ходе второго слушанья принял законопроект о «незаконном прослушивании», авторами которого являются Эка Беселия, Иракли Сесиашвили и Гедеван Попхадзе. Следует отметь, что в связи с разногласиями по поводу содержания законопроекта пленарное заседание, в знак протеста покинули депутаты от партии «Республиканцы» и «Свободные демократы». Причиной бойкота со стороны вышеуказанных партий явилось неготовность авторов законопроекта выслушать и принять справедливые замечания. «В законопроекте есть много юридических, технических и смысловых неточностей. Мы считаем, что нет смысла участвовать в обсуждении этого варианта законопроекта, так как из этой уродливой системы мы не сможем получить хороши закон», -покидая заседание парламента заявил депутат от партии «Свободные демократы. Напомним, что не смотря на протест двух партий, законопроект все же был принят.
Председатель парламента Грузии не согласен с заявлением премьер министра согласно которому «сильное министерство Внутренних дел является залогом сильного государства». «Путь от сильной полиции к ильному государству пролегает через сильное гражданское общество, через сильные демократические институты и сильный закон, через сильный парламент и сильное самоуправление», -заявил Давит Усупашвили. Напомним, что 27 ноября премьер министр Грузии заявил следующее: «Мой девиз, это сильное министерство Внутренних дел, сильное государство и сильные спецслужбы. Именно это является залогом развития, продвижения и успеха нашего государства».
28 ноября состоялась встреча между премьер министром Грузии и председателем Военного Комитета Европейского Союза –генералом Патриком де Рузье. «Премьер министр Грузии отметил, что это первый визит в Грузию военного командования Европейского Союза, и отметил, что данный визит является примером еще большего углубления сотрудничества между Европейским Союзом и Грузией. Европейский курс Грузии –неизменен и это выбор грузинского народа, основанный на единстве ценностей с Европой. В ходе встречи стороны обсудили те реформы, которые проводятся в Грузии в рамках взятых согласно условиям договора о Ассоциации, обязательств, а так же обсудили участие Грузии в операциях Европейского Союза связанных с управлением кризисами», -сказано в заявлении распространенном администрацией премьер министра Грузии.
«Объединяясь в коалицию «Грузинская мечта» наша партия взяла свою долю ответственности перед народом и перед основателем коалиции –Бидзиной Иванишвили», -выступая на парламентской сессии заявил председатель парламента Грузии, член «Республиканской» партии –Давит Усупашвили.
«Давайте признаемся, что мы кое в чем ошиблись», -на пленарном заседании парламента заявил председатель парламента Давид Усупашвили, выступая от лица фракции «Республиканцы». По его словам, в отношении дела высокопоставленных чиновников министерства Обороны многие депутаты обнаружили, что министр юстиции, которому вроде бы подчиняется это ведомство формально, оказался наименее информированным. «В ходе обсуждения одного из самых важных последних вопросов, который касался высокопоставленных чиновников министерства обороны, очень многие вдруг обнаружили, что министр юстиции, которому вроде бы подчиняется это ведомство формально, оказался наиболее поздно информированным. Давайте признаемся, что в этом плане мы кое в чем ошиблись. На примере Адеишвили(бывший министр Юстиции -ред) мы боялись, что министр юстиции будет также неправильно управлять прокуратурой и принесет много вреда. Мы практически разорвали связь между министром и прокуратурой и получили серьезные проблемы. Кто должен нести политическую ответственность за то, что происходит в этом ведомств?! Я хочу вместе с вами поинтересоваться и выяснить, что там происходит?!», -28 ноября заявил Давид Усупашвили.
Президент Грузии Георгий Маргвелашвили 28 ноября провел встречу с турками-месхетинцами и обсудил с ними те процедурные проблемы, с которыми они сталкиваются в процессе репатриации. По информации пресс-службы президента Грузии, турки-месхетинцы отметили необходимость более тесного сотрудничества с межведомственным советом по вопросам репатриации, который был создан в 2011 году. Они также высказали пожелание, чтобы срок, который им был дан для выхода из гражданства других стран и принятия гражданства Грузии, увеличили с 2 до 5 лет. Турки-месхетинцы поблагодарили президента за встречу, внимание к их проблемам и за то, что 267 туркам уже присвоено гражданство Грузии. Как заявил председатель Всемирного союза турок-месхетинцев Зиядин Касанов, они особенно благодарны нынешнему президенту Грузии, так как при его правлении начался процесс репатриации и возвращения туркам-месхетинцам гражданства. По его словам, «их незаконно выселили из Грузии в период сталинского режима, но грузинский народ тут ни при чем. Это была вина Сталина, и сегодня мы хотим, что бы нам дали возможность вернуться на нашу Родину». Советник президента Грузии по вопросам этнических меньшинств София Шамадини заявила, что «процесс репатриации турков-месхитинцев это обязательство которое Грузия взяла перед Советом Европы, и процесс его исполнения начался только недавно».