Հայերը չեն մասնակցում Վրաստանի քաղաքական կառավարմանը. Արթնանալու ժամանակն է
Մի քանի օր առաջ Ազգային Ժողովրդավարական Ինստիտուտը (NDI) անցկացրած հերթական հետազոտության արդյունքերն է հրապարակել: Տվյալ հետազոտությունը կոչվում է «Կանանց քաղաքական մասնակցությունը Վրաստանում»: Ըստ հրապարակված տվյալների` հարցված քաղաքացիների 55% համարում են, որ 17 կին-պատգամավորը 150 պատգամավորից բաղկացած Խորհրդարանի համար շատ քիչ է: Ավելին, հարցվածների 68%-ը համամիտ է կին-խորհրդարանականների համար քվոտաների ներմուծման գաղափարին: Հարցվածների 70% կարծում են, որ կին-պատգամավորներ պետք է լինեն պատգամավորների ընդհանուր քանակի 30%-ից ոչ պակաս: Հարցվածների 50% կարծում է, որ Խորհրդարանում կանանց քանակի աճը կնպաստի Վրաստանի զարգացմանը: Հստակության համար ավելացնենք, որ ըստ պաշտոնական տվյալների` Վրաստանում ապրում է 2 061 753 տղամարդ (ընդհանուր բնակչության 46.5%) և 2 309 782 կին (ընդհանուր բնակչության 53.5%):
Իսկապե´ս: Եթե նայենք «չոր ու ցամաք» թվերին, պատկերացում է ստեղծվում, որ գենդերային իրավահավասարության տեսանկյունից Վրաստանի քաղաքական կյանքում լուրջ խնդիրներ գոյունթյուն ունեն: Վրաստանի 53,5% բնակչությունից Խորհրդարանում ընդամնեը 17 ներկայացուցիչ կա (պատգամավորների քանակի 11%): Մինչդեռ, եթե այս հարցին նայենք քաղաքական որոշումների ընդունմանը կանանց մասնակցության տեսանկյունից, ապա գծագրվում է ավելի լավատեսական պատկեր:
Կին-պատգամավորները լիարժեքորեն մասնակցում են երկրի օրենսդիր մարմնի աշխատանքներին: Կին-պատգամավորների մեջ կա Խորհրդարանի փոխնախագահ, խորհրդարանական կոմիտետների նախագահներ և փոխնախագահներ, խորհրդարանական խմբակցությունների ղեկավարներ և նրանց տեղակալներ: Նաև հարկ է նշել, որ կանայք հավասարապես նեքաշված են պետական կառավարման այլ բնագավառներում: 19 նախարարից 3-ը կին է: Վրաստանում կա 12 կին-փոխնախարար: Նաև կանայք նշանակալիորեն ներկայացված են տարբեր նախարարությունների դեպարտամենտների ղեկավարների և ղեկավարների տեղակալների մակարդակում, մունիցիպալիտետային վարչություններում, քաղաքային խորհուրդներում և այլն:
Այդ կերպ, չնայած նրան, որ կանանց ներկայացուցչությունը պետական իշխող մարմիններում, այնուամենայնիվ, իրենց քանակին համամասնական չէ, մինչդեռ միաժամանակ չի կարելի ասել, որ կանայք մեկուսացած են քաղաքական գործընթացներից: Չնայած որ կանայք բավականին ակտիվորեն և բարձր մակարդակով մասնակցում են  քաղաքական ղեկավարությանը, գենդերային խտրականության հարցն, այնուամենայնիվ, առկա է վրացական կառավարության օրակարգում: Հաշվի առնելով գոյություն ունեցող տրամադրությունները` լիովին հավանական է, որ Վրաստանը շուտով հաշվի կառնի միջազգային հանրության և հենց Վրաստանում կանանց շահերի պաշտպանների հաստատակամ պահանջը և ավելի լայնամասշտաբ կներառի կանանց քաղաքական գործընթացներում:
Երկրի քաղաքական ղեկավարությանը մասնակցելու տեսանկյունից բոլորովին այլ է ազգային փոքրամասնությունների վիճակը…
Ըստ պաշտոնական տվյալների` Վրաստանի 710 362 քաղաքացիներ (ընդհանուր բնակչության 16.2%) համարվում են ազգային փոքրամասնություն: Վրաստանում ամենախոշոր ազգային փոքրամասնական խմբերն են ադրբեջանցիները (6,5%) և հայերը (5,7%): Իսկ ինչ վերաբերում է ազգային փոքրամասնությունների` երկրի քաղաքական ղեկավարմանը և նույնիսկ երկրի հասարակ քաղաքական կյանքին մասնակցելուն, ապա ունեցած թվերն արդեն իսկ խոսում են իրենց մասին:
Վրաստանի Խորհրդարանում կա ընդամենը 9 ոչ վրացի պատգամավոր. 3 հայ, 3 ադրբեջանցի, 2 ուկրաինացի, 1 եզդի: Եթե ազգությամբ ոչ վրացի պատգամավորների քանակը երկրում ապրող ազգային փոքրամասնությունների քանակին համամասնական լիներ, ապա Վրաստանի Խորհրդարանում կլիներ ազգային փոքրամասնությունների 24-25 երեսփոխան, որոնցից 9-10 կլիներ ադրբեջանցի, իսկ 8-9 հայ:
Այստեղ իսկ հարկ է նշել, որ նախարարների մեջ չկա ոչ մի ազգությամբ ոչ վրացի նախարար: Չկա nayev ոչ փոխնախարար և նույնիսկ նախարարական դեպարտամենտերի ղեկավարներ կամ տեղակալներ, որոնք կլինեին ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներ:
Ի՞նչ է նշանակում նման իրավիճակը: Այն, որ երկրի բնակչության 16,2%-ի ձայնը ոչ մի տեղ և ոչ ոք չի ներկայացնում: Երկիրը անտեսում է իր իսկ քաղաքացիների 16,2%-ի շահերը: Բարձրաստիճան պաշտոնյաներն ու իշխանության ներկայացուցիչները կարող են անընդհատ դա հերքել և կարող են փորձել արդարացնել այդ իրավիճակը, մինչդեռ, այն փաստը, որ ազգային փոքրամասնություններին անհանգստացնող հիմնարար խնդիրներից որևէ մեկը այսքան տարիների ընթացքում չի գտել իր արդար լուծումը և նույնիսկ լրջորեն չի էլ քննարկվել իշխանությունների կողմից, խոսում է այն մասին, որ պետական մարմիններում ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցչության տեսնկյունից գոյություն ունի լուրջ խնդիր:
Վրաստանի Խորհրդարանի պաշտոնական կայքում «կանայք Խորհրդարանում» անվամբ հատուկ բաժին կա: Տվյալ փաստն, իհարկե, դրական է և ցույց է տալիս, որ տվյալ ուղղությամբ, եթե նույնիսկ չի տարվում ակտիվ աշխատանք, ապա գոյություն ունի ուշադրություն և թեմայի լոբբինգը: Վրաստանի Խորհրդարանի պաշտոնական կայքում «ազգային փոքրամասնությունները Խորհրդարանում» անվամբ բաժին գոյություն չունի…
Եթե իրար համեմատենք երկրի քաղաքական ղեկավարման մեջ ազգային փոքրամասնությունների և կանանց ներգրավվման և  մասնակցության հարցը, ապա կարելի է հանգել այն եզրակացության, որ երկրի ղեկավարմանը կանանց մասնակցության` բնակչության քանակի համեմատ ոչ համամասնական մակարդակը պայմանավորված է ոչ թե կանանց «անթուլատրելիության» քաղաքականությամբ, այլ ընդամենը` գենդերային քաղաքականության բացակայությամբ: Մի խոսքով, ոչ ոք մտածված կերպով չի սահմանափակում կանանց երկրի ղեկավարմանը մասնակցելու գործում: Մյուս կողմից, երկրի կառավարման գործընթացում ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցչության զրոյական մակարդակը և բոլոր գոյություն ունեցող փաստերը հանգեցնում են այն մտքին, որ ստեղծված իրավիճակը ազգային փոքրամասնություններին իրենց իսկ պետությունը ղեկավարելու օրինական իրավունքից մեկուսացնելու, հեռու պահելու նպատակաուղղված քաղաքականության արդյունք է:
Ինչ վերաբերում է խնդրի լուծման ճանապարհներին և ելքերին… Գույություն ունի երկու հիմնական տարբերակ: Առաջինը` պետությունը մշակում է համամասնական բանաձև (նման նրան, որը ծրագրվում է ներմուծել գենդերային իրավահավասարության քաղաքականությունն անցկացնելիս), ըստ որի ազգային փոքրամասնությունները կներառվեն երկրի քաղաքական ղեկավարման գործընթացներին: Քվոտաների ներմուծումն ազգային փոքրամասնությունների համար իր հերթին կպահանջի լուրջ փոփոխություններ մտցնել վրացական օրենսդրությունում:
Երկրորդ տարբերակը ավելի արմատական է, և ինչքան էլ որ զարմանալի է ամենաշատը համընկնում է Վրաստանում հաստատված ժողովրդավարական կառավարման մոդելին: Իսկ ինքը տարբերակն այն է, որ մենք` ազգային փոքրամասնություններս, ստեղծեինք մեր սեփական քաղաքական միավորումները և այդ միավորումների օգնությամբ մասնակցեինք երկրի կառավարմանը և մեր իսկ խնդիրների լուծմանը:
Դատելով ամեն ինչից` այդ հարցի լուծումը դեռևս շուտ չի լինի, մինչդեռ մտածել, վերլուծել և համապատասխան նախապատրաստական աշխատանքներ տանել արդեն իսկ անհրաժեշտ է սկսել:

Армяне не участвуют в политическом управлении Грузии. Пора просыпаться
Несколько дней назад Нациоанльный Демократический Институт (NDI) опубликовал результаты проведенного очередного иследования. Данное исследование называется «политическое участие женщин в Грузии». Согласно опубликованным данным, 55% от опрошенных граждан считают, что 17 депутатов-женщин, для 150 местного парламента –очень мало.  Более того, 68% опрошенных поддерживают идею о введении соответствующих квот для парламентариев-женщин. 70% опрошенных считают, что женщин-депутатов должно быть не меньше 30% от общего количества депутатов. 50% респондентов считают, что увеличение количества женщин в парламенте страны, будет способствовать развитию Грузи. Для большей ясности добавим, что согласно официальным данным, в Грузии проживают 2 061 753 мужчин(46,5% от общего населения) и 2 309 782 женщин(53,5% от общего населения).
Действительно! Если «сухо» взглянуть на цифры, выходит, что с точки зрения гендерного равноправия в политической жизни Грузии существуют серьезные проблемы. 53,5% от населения Грузии имеет в парламенте всего 17 представителей(11% от числа депутатов). Однако, если на данный вопрос посмотреть с точки зрения участия женщин в принятии политических решений, то вырисовывается более оптимистичная картина.
Женщины-депутаты принимают полноценное участие в работе законодательного органа страны. Среди женщин-депутатов есть заместитель председателя Парламента, председатели и заместители парламентских комитетов, руководители и заместители руководителей парламентских фракций. Так же следует добавить, что женщины так же равноценно включены и в другие сферы государственного управления. Из 19 министров 3 –женщины. В грузи есть 12 заместителей министров –женщин. Так же женщины значительно представлены на уровне руководителей и заместителей руководителей департаментов различных министерств, в муниципальных администрациях, в городских Советах и т.д.
Таким образом, не смотря на то, что представленность женщин в государственных органах власти конечно же не пропорциональна их количеству, однако, в то же время нельзя сказать, что женщины отключены от политических процессов. Не смотря на то, что женщины довольно активно и на высоком уровне принимают участие в политическом руководстве, вопрос гендерного равноправия все же стоит на повестке грузинского правительства. Учитывая существующие настроения, вполне вероятно, что в скором времени Грузия учтет настоятельные требования международного сообщества и защитников интересов женщин в самой Грузии, и более масштабно подключит женщин к политическим процессам.
С точки зрения участия в политическом управлении страной, совсем иначе обстоят дела у национальных меньшинств…
Согласно официальным данным, 710 362 гражданина Грузии(16,2% от общего населения) являются национальными меньшинствами. Самые крупные группы национальных меньшинств в Грузии, это азербайджанцы(6,5%) и армяне (5,7%). Что же касается участия национальных меньшинств в политическом управлении страной и даже элементарно в политической жизни страны, то имеющиеся цифры говорят сами за себя.
В парламенте Грузии есть всего лишь 9 депутатов не грузин: 3 армянина, 3 азербайджанца, 2 украинца, 1 езид. Если бы количество депутатов –не грузин, было бы пропорционально количеству проживающих в стране национальных меньшинств, то в Парламенте Грузии было бы 24-25 парламентариев от национальных меньшинств, из которых 9-10 азербайджанцев и 8-9 армян.
Здесь же необходимо добавить, что среди министров нет ни одного министра не грузинской национальности. Нет и заместителей министров, руководителей и даже заместителей руководителей министерских департаментов, которые были бы представителями национальных меньшинств.
Что означает данное положение дел? -То, что голос 16,2% населения страны нигде и никто не представляет. Страна игнорирует интересы 16,2% своих же граждан. Государственные чиновники и представители власти могут долго отрицать эту данность и могут пытаться оправдать существующее положение, однако, тот факт, что не одна из фундаментальных проблем, беспокоящая национальные меньшинства, за столько лет так и не нашла своего справедливого решения, и даже не была серьезно рассмотрена властями, говорит о том, что с точки зрения представительства национальных меньшинств в государственных органах существует глубокая проблема.
На официальном сайте Парламента Грузии есть отдел, под названием «женщины в парламенте». Данный факт, естественно является положительным и указывает на то, что в этом направлении если и не ведется активная работа, но существует внимание и лоббирование темы. Отдела под названием «национальные меньшинства в парламенте», на сайте Парламента Грузии –не существует…
Если сравнить между собой вопрос участия женщин и национальных меньшинств в политическом управлении страной, то можно дойти до вывода, что непропорциональный количеству населения уровень участия женщин в управлении страной связан не с политикой «недопущения» женщин к власти, а всего лишь с отсутствием гендерной политики. Одним словом –никто умышленно не ограничивает женщин от участия в управлении страной. С другой стороны, нулевой уровень представительства национальных меньшинств в процессе управления страной и все существующие факты толкают на мысль, что сложившаяся ситуация является результатом целенаправленной политики по отстранению и изоляции национальных меньшинств от законного права управлять своим же государством.
Что же касается выходов и путей решения проблемы… Существуют два основных варианта. Первое –государство разработает пропорцию-формулу (подобную той, которую планирует применить при проведении политики гендерного равноправия), по которой национальные меньшинства будут включены в процессы политического управления страной. Введение квот для национальных меньшинств, в свою очередь, потребует внесения серьезных изменений в грузинском законодательстве.
Второй вариант, является более фундаментальным и, как ни странно, больше всего подходит к установившейся в Грузии модели демократического правления. А сам вариант заключается в том, что бы национальные меньшинства создали бы свои собственные политические объединения и при помощи этих объединений принимали бы участие в управлении страной и решении своих же проблем.
Судя по всему, решение этого вопроса еще не скоро, однако, думать, анализировать и вести соответствующюю подготовку –все же необходимо начинать.