ԵԱՀԿ-ն խրախուսում է Հայաստանում ընտանեկան բռնության կանխմանն ուղղված գործընկերության մոդելի ստեղծումը
• 02-12-2014 15:06:39   | Հայաստան  |  Իրավունք
«Սոցիալական արդարություն» հասարակական կազմակերպությունը` ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի աջակցությամբ, այսօր Երևանում ներկայացրեցՀայաստանում ընտանեկան բռնության կանխարգելմանն ուղղված գործընկերության մոդելի մշակմաննուղղվածծրագրի հիմնական արդյունքները:
Փորձնական ծրագիրը իրականացվեց «Սոցիալական արդարություն» հասարակական կազմակերպության կողմից 2014թ. մարտից՝ Երևանի Քանաքեռ-Զեյթուն, Ավան և Նոր Նորք համայնքներում և Լոռու մարզիՎանաձոր քաղաքում: Ծրագրի նպատակն էր մշակել ոստիկանական ստորաբաժանումների և այլ ներգրավված պետական և ոչ պետական դերակատարների միջև համագործակցության գործունմոդել՝ որպես միասնականբազմակառույց մեխանիզմ՝ ուղղված ընտանեկան բռնության դեպքերին արձագանքմանը:
«Ընտանեկան բռնությունը լուրջ ոտնձգությունէ և մարդու հիմնարար իրավունքի խախտում. այն նաև հանցավորության սկզբնաղբյուր է և նախադրլյալ: Ոստիկանությունը կարևոր դերակատարություն ունի ընտանեկան բռնության դեմ պայքարի ու դրա վերացմանգործում, սակայն անհրաժեշտ է բազմագերատեսչական, միասնական մոտեցում և արձագանք»,ասաց ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ռազմաքաղաքական ծրագրի ղեկավարԼիլիան Շալառուն:
«Ոստիկանությաննաջակցության ծրագրի շրջանակում մենք օժանդակեցինքայս կարևոր ծրագրին՝ ուղղված ընտանեկան բռնության դեմ պայքարի և կանխարգելման ոլորտում ոստիկանության մասնագիտական կարողությունների զարգացմանը՝ մասնավորապես ներգրավելով անչափահասների հարցերով ևընտանեկան բռնության կանխարգելմանվարչությանաշխատակիցներին»:
Ծրագրի շրջանակներում շուրջ 70 հանդիպում է կազմակերպվել՝ ոստիկանական ստորաբաժանումների և համայնքայինայլ շահագրգիռկողմերի միջև՝ քննարկելու և մշակելու համապատասխան համագործակցության մեխանիզմ՝ հիմնված ընտանեկան բռնության դեպքերին արձագանքման փորձի վրա: Համայնքային ոստիկանները, անչափահասներիգործերով ոստիկանական բաժիններիներկայացուցիչները, սոցիալական ծառայությունները և ոլորտի քաղաքացիական հասարակության դերակատարները կիսեցին իրենց փորձը, ընկալումներն ու եզրակացությունները նախաձեռնության վերաբերյալ:
«Սոցիալական արդարություն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Արշակ Գասպարյանը հավելեց. «Ծրագրի արդյունքներից մեկն ընտանեկան բռնության նկատմամբ ոստիկանների վերաբերմունքի փոփոխությունն էր և ոստիկանության և այլ պետական ու ոչ պետական դերակատարների միջև փոխադարձ վստահության ու համագործակցության հզորացումը»:

OSCE encourages development of partnership model to prevent domestic violence in Armenia
YEREVAN, 2 December 2014 – The Social Justice NGO with the support of the OSCE Office in Yerevan presented today the results and key findings of a project on developing a partnership model for domestic violence prevention by strengthening police units in Armenia.
The pilot project was implemented by the Social Justice NGO from March 2014 in the Kanaker-Zeitun, Avan, and Nor Norq communities of Yerevan and in Vanadzor, Lori province. The aim was to develop a working co-operation model between police units and other involved state and non-state actors in the community as a joint multi-structure mechanism to address domestic violence cases.
“Domestic violence is a serious abuse and violation of human rights fundamentals, and it is also a source and precursor of criminality. The police have an important role to play in combating and eradicating domestic violence, however a multi-agency holistic approach and response is needed”, said Lilian Salaru, OSCE Office in Yerevan Politico-Military Programme Officer. . “As part of its Police Assistance Programmewe had supported this important project aimed at building professional capacities for police in preventing and combating domestic violence, and specifically involved police officers from the Department of Juveniles and Domestic Violence Prevention”.
In the course of the project, around 70 meetings were organized between police units and other interested parties in the communities to discuss and come up with a suitable mechanism of co-operation based on the practice of responding to domestic violence cases. Community police officers, representatives of police units on juvenile cases, social services and civil society active in the fieldshared their experiences, perceptions and conclusions on the initiative.
Arshak Gasparyan, President of the Social Justice NGO, said: “One of the outcomes of the project was the change in attitude towards domestic violence among police officers, and the enhanced mutual confidence and co-operation between police and other state and non-state actors”.