Հասարակությունը, որը չի կարող հավաքական պայքար մղել՝դատապարտված է ձախողման
Առօրյա կյանքում մենք հաճախ ենք բախվում իրավիճակների, երբ ինչ-որ մեկը, լինի պետությունը կամ առանձին անհատը, փորձում է մեր հանդեպ խտրական վերաբերմունք գործադրել: Խտրականության և անարդարության օրինակ կարելի բերել ինչքան ասես, բայց հիմա դա չենք անի, քանի որ օրինակների ցուցակն այնքան ծավալուն կստացվի, որ գուցե մեզ գցի խորը թախծի և հուսահատության գիրկը… Մինչդեռ կասենք միայն, որ այն փաստը, որ մեզնից յուրաքանչյուրն իր կյանքում բախվում է իր հանդեպ անարդար վերաբերմունքի, խոսում է նաև այն մասին, որ հնարավոր է, մենք ոչ միշտ ենք պայքարում խտրականության դեմ: Միշտ չէ, որ հասկանում ենք, որ ինչ-բան էլ կախված է հենց մեզնից…
Իրավիճակները, երբ խտրականություն է դրսևորվում, լինում են այնքան տարբեր, որ բնականաբար գոյություն չունի անարդարությունից և խտրականությունից մեկ համընդհանուր «դեղամիջոցը»: Մինչդեռ գոյություն ունի մի պայման, որին հետևելու դեպքում մեզնից յուրաքանչյուրը կկարողանա նվազագույնի հասցնել այն բանի հավանականությունը, որ մենք կդառնանք անարդարության զոհ: Այդ պայմանը մեր իսկ իրավունքներն անընդհատ պաշտպանելու պատրաստակամությունն է, պայքարն է:
Եվ խոսքը պայքարի անօրինական մեթոդների մասին չէ: Հանուն արդարության արժե նշել, որ ինչպես միջազգային իրավունքը, այնպես էլ տեղական օրենսդրության մեծ մասը ինքներս մեզ պաշտպանելու և մեր հանդեպ խտրական վերաբերմունք կիրառել թույլ չտալու  հնարավորությունների լայն սպեկտր է բացում մեր առջև: Իրականում կարևորն այն է, որ մենք, ինչպես, ցավոք սրտի, շատ հաճախ է կատարվում, ինքներս մեզ չվախեցնենք, թույլ չտանք ուրիշներին մեր հանդեպ անարդար վարվել:
Մի քանի օր առաջ Վրաստանում տեղի ունեցան ծայրահեղ հետաքրքիր և ուսուցողական իրադարձություններ: Նոյեմբերի 26-ին «Վրացական երկաթուղիներ» ընկերության աշխատակիցները «պատերազմ» էին հայտարարել անարդարությանը: Երկաթուղայինները հայտարարել էին գործադուլ սկսելու մասին: Բողոքող երկաթուղայիններն ունեին մեզնից շատերին հարազատ և հասկանալի պահանջներ` աշխատանքային պայմանների բարելավում, աշխատավարձերի բարձրացում և այլն: Անհրաժեշտ է նաև հավելել, որ «Վրացական երկաթուղիներ» ընկերության 13 000 աշխատակիցներից գործադուլին էին միացել 500-ից ոչ ավել երկաթուղայիններ: Այսինքն, անարդարության դեմ պայքարում էին ընկերության աշխատակիցների ընդհանուր քանակի ընդամենը 4%:
Բնականաբար, հանուն «անցանկալի» գործընթացների զարգացումը կանխելու` ընկերության ղեկավարությունն անում էր ամեն ինչ գործադուլը դադարեցնելու համար: Բայց գործադուլը դադարեցնելու համար ընկերությունը, ծանոթ լինելով մեր հասարակության մտածողությանը, չէր իրականացնում բողոքողների պահանջները… Ո´չ: Գործադուլի մասնակիցների խոսքերի համաձայն` «ընկերության ղեկավարությունը սկսեց սպառնալ աշխատանքից ազատելով, ոմանց կաշառք տալով, ոմանց վախեցնելով….»: Ասում են, որ նույնիսկ երկաթուղայինների հանդեպ ֆիզիկական բռնության դեպքեր են եղել: Մի խոսքով ըներությունն անում էր ամեն ինչ, ինչին սովոր էր, իսկ ավելի ճիշտ ինչին նրան սովորեցրել էր մեր հասարակությունը, որը եթե նույնիսկ սկսում է պայքարել հանուն արդարության, ապա ոչ միշտ է գործն ավարտին հասցնում:
Չնայած ընկերության ղեկավարության` գործադուլը «խեղդելու» փորձերին, բողոքողները չհանձնվեցին… Ընկերության կողմից ճնշմանն ի հեճուկս` բողոքողները հաստատակամորեն հավատարիմ էին մնում իրենց պահանջներին և գործադուլն ավարտվեց միայն 9-րդ օրը… Ինչպես երևի ընթերցողը գուշակում է, բողոքող երկաթուղայինները հասան նրան, որ ընկերության ղեկավարությունն ի կատար ածի իրենց պահանջները: Դրված նպատակներին հասնելուց հետո միայն գործադուլը դադարեցվեց, իսկ նրա մասնակիցները բարեհաջող վերադարձան իրենց աշխատատեղերը:
Եթե երկաթուղայինները չդիմեին գործադուլի մեթոդին, ապա ընկերության ղեկավարությունն այդպես էլ կշարունակեր աշխատակիցների նկատմամբ խտրականություն դրսևորել: Եթե բողոքող երկաթուղայինները չցուցաբերեին հաստատակամություն, ապա գործադուլն արագ կդադարեցվեր: Աշխատակիցների մի մասին աշխատանքից կազատեին, իսկ մնացած մասն այդպես էլ կշարունակեր աշխատել ստրկական պայմաններում: Այդ իրավիճակին կարելի է ընդամենը հավելել, որ եթե գործադուլին մասնակցեին ընկերության ավելի շատ աշխատակիցներ, ապա այն` գործադուլը, կավարտվեր նույն արդյունքով, բայց հավանաբար, ավելի շուտ: Միաժամանակ եթե ամբողջ 13 000 աշխատակիցների այդ 4% (500 մարդուց պակաս) մտածեր, որ «մենք շատ քիչ ենք, մեկ է, մեզ մոտ ոչինչ չի ստացվի», ապա այսօր մենք դժվար թե գրեինք այս հոդվածը…
Իսկ հիմա լավ կլիներ, եթե հարգելի ընթերցողը փորձեր հիշել, թե քանի՞ անգամ է ինքը դարձել իր հանդեպ անարդար վերաբերմունքի զոհը, և քանի՞ անգամ ու ի՞նչ կերպ է նա փորձել պայքարել այդ անարդարության դեմ:
Եթե զուգահեռ անցկացնենք հավաքական իրավունքների պաշտպանության հետ, ապա պայքարի հիմնական, գլխավոր պայմանն այն է, որ հավաքական իրավունքների խախտման դեմ պետք է պայքարել ոչ անհատական միջոցներով, այլ հավաքական:
Իսկապես, գոյություն ունեցող աշխարհակարգի պայմանները մասնակիորեն ուղղված են նրան, որպեսզի հեռացնեն մարդկանց միմյանցից: Ուղղված են նրան, որ թույլ չտան մեզ նույնիսկ մտածել, որ, միավորելով մեր ուժերը, մենք կարող ենք ինքներս մեր համար ձեռք բերել հավաքական արդարություն: Բայց միաժամանակ, մեր շուրջը միշտ երևում են հավաքական պայքարի հաջողությունը հաստատող օրինակներ: Մեզ մնում է ընդամենը տեսնել այդ օրինակները և դարձնել դրանք մեր առօրյա կյանքի մի մասը:

Общество, которое не способно вести коллективную борьбу, обречено на неудачи
В повседневной жизни мы часто сталкиваемся с ситуациями, когда кто-то, будь то государство либо частное лицо пытается применить к нам дискриминацию. Примеров дискриминации и несправедливого отношения можно приводить сколько угодно, но не будем этого делать, так как список примеров получится настолько обширным, что может погрузить нас в состояние глубокой печали и безысходности… Однако скажем лишь, что тот факт, что каждый из нас сталкивается в своей жизни с несправедливым к себе отношением, говорит в том числе и о том, что возможно мы не всегда боремся с дискриминацией. Не всегда понимаем, что кое что зависит и от нас самих…
Ситуации, в которых проявляется дискриминация бывают настолько различными, что естественно, не существует единого, универсального рецепта от несправедливости и дискриминации. Однако, существует одно условие, соблюдая которое каждый из нас может свести к минимуму вероятность того, что мы станем жертвами несправедливости. Это условие –постоянная готовность защищать свои же права, борьба.
И речь не идет о незаконных методах борьбы. Справедливости ради необходимо признать, что как международное право, так и большая часть местного законодательства предоставляет нам широкий спектр возможностей защищать себя и не позволять применять по отношению к нам дискриминационных подходов. На самом деле главное это то, что бы мы, как к сожалению чаще всего это происходит, не запугивали бы самих себя, не позволяли бы другим относиться к нам несправедливо.
Несколько дней назад в Грузии произошли крайне интересные и поучительные события. 26 ноября сотрудники компании «Грузинские железные дороги» объявили «войну» несправедливости. Железнодорожники объявили о начале забастовки. У бастующих железнодорожников были близкие и понятные многим из нас требования –улучшение условий труда, повышение зарплат и т.д. Необходимо так же дополнить, что из 13 000 сотрудников компании «Грузинские Железные Дороги» к забастовке присоединилось не более 500 железнодорожников. То есть, бороться с несправедливостью стало всего лишь около 4% от общего числа сотрудников компании.
Естественно, что во избежание развития «нежелательных» процессов, руководство компании начало делать все, для того, что бы забастовка была прекращена. Но, для прекращения забастовки, компания, знакомая с менталитетом нашего общества не стала выполнять условия бастующих… Нет! По словам участников забастовки, «руководство компании начало угрожать увольнением, кого то пыталось подкупить, кого то запугать….» Говорят, что даже были попытки физического воздействия на бастующих железнодорожников. Одним словом компания делала все то, к чему привыкла, а вернее к чему ее приучило наше общество, которое если и начинает бороться с несправедливостью, то не всегда доводит дело до конца.
Не смотря на попытки руководства компании «задушить» забастовку, бастующие не сдались… Вопреки давлению со стороны компании, забастовщики твердо придерживались своих требований и забастовка завершилась лишь на девятый день… Как наверное читатель догадался –бастующие железнодорожники добились от руководства компании выполнения своих требований. Лишь после достижения поставленных целее забастовка прекратилась, а ее участники благополучно возвратились на свои рабочие места.
Если бы железнодорожники не прибегли бы к методу забастовки, по руководство компании так и продолжило бы применять дискриминацию по отношению к сотрудникам. Если бы бастующие железнодорожники не проявили бы стойкость, то забастовка быстро бы угасла. Часть сотрудников уволили бы, а часть так и продолжила бы работать в рабских условиях. К этой ситуации лишь можно добавить, что если бы к забастовке присоединились больше сотрудников Компании, то она(забастовка) закончилась бы с тем же результатом, но скорее всего –намного раньше. В то же время, если бы эти 4%(менее 500 человек) от 13 000 всех сотрудников подумали бы –«нас очень мало, все равно у нас ничего не получиться», то сегодня мы вряд ли бы писали о этом событии…
А сейчас хорошо было бы, если бы уважаемый читатель попутался вспомнить –сколько раз он сам становился жертвой несправедливого к себе отношения, и сколько раз и каким методом он(а) боролся против этой несправедливости?
Если проводить параллель с защитой коллективных прав, то основным, главным условием борьбы является то, что против нарушения коллективных прав надо бороться не индивидуальными способами, а коллективно. Действительно, установленные в миропорядке «условия» зачастую направлены на то, что бы отдалить людей друг от друга. Направлены на то, что бы не позволить нам даже думать о том, что объединив наши силы, мы можем добиться для себя коллективной справедливости. Но в то же время вокруг нас всегда показываются примеры подтверждающие успешность ведения коллективной борьбы. Нам остается лишь увидеть эти примеры и сделать их частью нашей повседневной жизни.