Վրաստանը գտնվում է մեծ սպառնալիքի տակ.Փորձագետ
«Վրաստանի Կառավարությունը մեծ ուշադրություն է հատկացնում պետական ինստիտուտների ամրապնդմանը: Մենք հատուկ նշանակություն ենք տալիս վրացական հատուկ ծառայությունների ինստիտուցիոնալ զարգացմանը և ուժեղացմանը», -դեկտեմբերի 8-ին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը: «Անցյալ տարիների ընթացքում կառավարությունը համապատասխան աջակցություն չի ցուցաբերել պետական հետախուզական ծառայությանը: Եթե այն տարիներին պետությունը անհրաժեշտ ուշադրություն հատկացներ հետախուզական մարմիններին, ապա մեր պետությունը զերծ կմնար շատ խնդիրներից, որի ականատեսն ենք դարձել: Ներկայիս Կառավարությունը մեծ նշանակություն և ուշադրություն է հատկացնում մեր Հետախուզության աշխատանքի արդյունավետությանը: Հետախուզական ծառայությունը ապահովում է մեր երկրի անվտանգությւոնը, և Կառավարությունը բարձր է գնահատում և հասկանում հետախուզության նշանակությունը», -հայտարարել է Իրակլի Ղարիբաշվիլին:
Դեկտեմբերի 8-ին Վրաստանի Ներքին Գործերի նախկին աշխատակից, փաստաբան Գիորգի Օնիանին հասարակական հաշվետվություն է ներկայացրել նախարարության կողմից ձեռք բերած ոստիկանության նոր մեքենաների մասին: «Յուրաքանչյուր մեքենա պետության վրա նստել է 49 000 լարի: Բացի այդ նոր ոստիկանական մեքենաները ծախսում են 15 լիտր բենզին ավելի շատ (100կմ-ում), քան հին մեքենաները: Օրական յուրաքնաչյուր մեքենա հատում է մոտ 400 կմ.: Թբիլիսի քաղաքում օրական աշխատում է 110 ոստիկանական հրոսակախումբ: Հարց է ծնվում, թե ինչո՞ւ է պետությունը ձեռք բերել ոչ տնտեսող ոստիկանական մեքենաներ, որոնք ամսական պետբյուջեին հասցնում են 4 752 000 լարի կորուստ»: Հիշեցնենք, որ 2014թ. նոյեմբերի 27-ից Վրաստանի ՆԳՆ-ն ոստիկանական հին մեքենաները փոխարինել է նոր` Ford Interceptor մեքենաներով:
Հնարավոր է, որ «Խուդոնի-ՀԷԿ»-ի շինարարությամբ զբաղվի պետությունը: «Հիմա Վրաստանի կառավարությունը բանակցություններ է վարում հնդկական ընկերության հետ, որը ցանկանում է իր վրա վերցնել Խուդոնի-ՀԷԿ-ի շինարարությունը:  Մինչդեռ այդ ըներությունը գրանցված է այսպես կոչված օֆշորային գոտում, իսկ մեր ցակությունն է, որպեսզի ամեն ինչ լինի հնարավորինս թափանցիկ: Այսօր Կառավարությունը լրջորեն քնարկում է հարցն այն մասին, որ Խուդոնի-ՀԷԿ–ի շինարարության նախագիծը վերադարձվի իր հսկողության և լիազորության տակ: Մենք լրջորեն քննարկում ենք այն հարցը, որ ինքը պետությունն իրականացնի այդ ռազմավարական կարևոր օբյեկտի շինարարությունը», -դեկտեմբերի 8-ին հայտարարել է Վրաստանի Էներգետիկայի նախարարը:
Վրաստանի Ազգային Բանկը լարիի արժույթի` դոլարի փոխակերպման նոր կուրս է հաստատել դեկտեմբերի 9-ի համար: Դեկտեմբերի 9-ին 1 ԱՄՆ դոլարը կարժենա 1.9455 լարի:
«Մենք առաջարկում ենք կոալիցիային երկիրը ղեկավարել նոր իրականությունը հաշվի առնելով, և այնպիսի համակարգի գործածմամբ, որը թույլ կտա մնացած երկու տարիների ընթացքում լուծել գոյություն ունեցող խնդիրները: Այդ համակարգը ենթադրում է ժողովրդավարության բարձր որակ, փոփոխություններ Ընտրական Կոդեքսում, ավելի համազոր արտաքին քաղաքականության ներմուծում, ինչպես նաև ագրարային բարեփոխումների անցկացում», -դեկտեմբերի 8-ին հայտարարել է «Վրացական երազանք» կոալիցիայի մեջ մտնող «Հանրապետական կուսակցության» ներկայացուցիչը:
«Փաստն այն է, որ այսօր մենք գտնվում ենք մեծ սպառնալիքի տակ: Քաղաքական ճգնաժամը դեռևս չի ձևավորվել, մինչդեռ արդեն իսկ այսօր երկրի քաղաքական համակարգի առջև կանգնած են բազում բարդ մարտահրավերներ: Եթե գործադիր իշխանությունը չկարողանա հաղթահարել այդ դժվարությունները, ապա խորը, համակարգային ճգնաժամից երկրին պաշտպանելու համար կդրվի կառավարության ունակության հարցը: Ցավոք, այսօր ամեն ինչ մատնանշում է այն, որ արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու հնարավորությունն աճում է օրեցօր», -դեկտեմբերի 8-ին հայտնել է փորձագետ Գիա Խուխաշվիլին:
Դեկտեմբերի 8-ին մեկշաբաթյա պաշտոնական այցով Վրաստան է ժամանել Եվրամիության մոնիտորինգի և գնահատականի հարցերով խումբը: Վրաստանի Արդարադատության նախարարի հայտարարության համաձայն` «Եվրամիության գնահատողների խումբը Վրաստան է ժամանել երկրի կողմից իրականացրած «վիզային ազատականացման» ծրագրի երկրորդ փուլի մոնիտորինգի նպատակով: Եվրամիության առաքելության ներկայացուցիչները կայցելեն Արդարադատության նախարարություն: Նրանք իրավունք ունեն պահանջել ծանոթանալու ցանկացած փաստաթղթի հետ, իսկ մենք մեր հերթին պարտավոր ենք ներկայացնել նրանց ցանկացած տեղեկություն: Մոնիտորիգի խումբը կմնա Վրաստանում մինչ դեկտեմբերի 12-ը, իսկ նրանց մոնիտորինգի արդյունքները կհրապարակվեն երեք շաբաթից»:
Քաղաքացիական Համերաշխության և իրավահավասարության հարցերով նախարարությունը նոր ռազմավարություն և գործողությունների ծրագիր է մշակում ապագա տարիների համար: Քաղաքացիական Համերաշխության և Իրավահավասարության հարցերով պետնախարարի հայտարարության համաձայն` «մինչ փաստաթուղթը հաստատելը, այն կդառնա լայն քննարկման առարկա»: «Մենք ծրագրում ենք դարձնել այդ փաստաթուղթը հասարակության լայն շերտերի քննարկման առարկա: Փաստաթուղթը կներկայացվի ոչ կառավարական կազմակերպություններին, Ազգային Փոքրամասնությունների Խորհրդին, ազգային փոքրամասնությունների կազմակերպություններին, այդ թվում նաև, իհարկե, շրջաններում աշխատող կազմակերպություններին: Դրանից հետո փաստաթուղթը կուղարկվի միջազգային քննության: Այսօր Վրաստանում պաշտպանված է ազգային փոքրամասնությունների ինքնությունը, մինչդեռ կան խնդիրներ նրանց` երկրի հասարակության մեջ լիարժեքորեն ներքաշվելու հարցում: Հատկապես այդ խնդրի լուծմանը կուղղվի տվյալ փաստաթուղթը, որը հիմա մենք պատրաստում ենք», - դեկտեմբերի 8-ին հայտարարել է Պաատա Զաքարեիշվիլին:

События дня. 8 декабря, Грузия
«Правительство Грузии уделяет большое внимание усилению государственных институтов. Мы уделяем особое значение институциональному развитию и усилению грузинских спецслужб», -8 декабря заявил премьер министр Грузии. «В течении прошедших лет правительство не оказывало соответствующей поддержки службе государственной разведки. Если бы государство в те году уделяло бы должное внимание органам разведки, то наша страна избежала бы многих проблем, свидетелями которых мы стали. Сегодняшнее Правительство уделяет большое значение и внимание эффективной и продуктивной работе нашей Разведки. Служба Разведки обеспечивает безопасность нашей страны, и Правительство высоко ценит и понимает значение разведки», -заявил Иракли Гарибашвили.
8 декабря бывший сотрудник министерства Внутренних Дел Грузии, адвокат Гиоргий Ониани, представил общественности доклад о приобретенных министерством полицейских машин. «Каждая машина обошлась государству в 49 000 лари. Кроме того, новые полицейские машины употребляют на 15 литров (за 100 км.) больше бензина, чем старые машины. Ежедневно каждая машина проезжает около 400 км. В городе Тбилиси ежедневно работают 110 полицейских экипажей. Возникает вопрос -зачем государство приобрело неэкономные полицейские машины, которые ежемесячно наносят государственному бюджету убыток размером в 4 752 000 лари». Напомним, что с 27 ноября 2014 года МВД Грузии заменило старые полицейские машины на новые -Ford Interceptor.
Возможно, что строительством «Худон-ГЭС» займется государство. «Сейчас правительство Грузии ведет переговоры с индийской компанией, которая желает взяться за строительство Худон-ГЭС. Однако, эта компания зарегистрирована в т.н. оффшорной зоне, а нашим желанием является, что бы все было максимально прозрачно. Сегодня правительство серьезно обсуждает вопрос о том, чтобы вернуть проект строительства Худон-ГЭС под контроль государства. Мы серьезно обсуждаем вопрос о том, что бы само государство осуществило строительство этого стратегически важного объекта», -8 декабря заявил министр Энергетики Грузии.
Национальный Банк Грузии установил новый курс обмена валюты лари-доллар, на 9 декабря. 9 декабря один доллар США будет стоить 1,94 лари.
«Мы предлагаем коалиции править страной с учетом новой реальности, и с использованием такой системы, которая позволит в течении оставшихся двух лет решить имеющиеся проблемы. Эта система подразумевает высокое качество демократии; повышение полномочий самоуправлений, в том числе и экономических;  изменение в Избирательном Кодексе; ведение более адекватной внешней политики, а так же проведение аграрных (сельскохозяйственных) реформ», -8 декабря заявил представитель «Республиканской партии», входящей в коалицию «Грузинская мечта».
«Фактом является, что сегодня мы находимся в зоне высокого риска. Политический кризис еще не сформировался, однако уже сегодня, на лицо множество сложных вызовов стоящих перед политической системой страны. Если исполнительная власть не сможет преодолеть эти сложности, то с целью уберечь страну от наступления глубокого системного кризиса, будет поставлен вопрос правомочности правительства. К сожалению сегодня все указывает на то, что шанс проведения внеочередных выборов усиливается с каждым днем», -8 декабря заявил эксперт Гия Хухашвили.
8 декабря в Грузию с недельным визитом прибыла группа по мониторингу и оценки из Европейского Союза. Согласно заявлению министра Юстиции Грузии «группа оценщиков из Европейского Союза прибыла в Грузию с целью мониторинга процесса осуществления страной второй фазы программы «визовой либерализации. Представители миссии Европейского Союза посетят министерство Юстиции. Они имеют право потребовать ознакомиться с любым документом, а мы, в свою очередь обязаны предоставить им любую информацию. Группа мониторинга пробудет в Грузии до 12 декабря, а результаты их мониторинга будут опубликованы через три недели».
Министерство по вопросам Гражданского примирения и равноправия разрабатывает новую стратегию и план действий на ближайшие годы. Согласно заявлению государственного министра по вопросам Гражданского примирения и равноправия «прежде чем утвердить документ, он станет предметом широкого обсуждения». «Мы планируем сделать этот документ предметом для обсуждения широких слоев общества. Документ будет представлен неправительственным организациям, Совету Национальных Меньшинств, организациям национальных меньшинств, в том числе и конечно же организациям работающим в регионах. После этого документ будет отправлен на международную экспертизу. Сегодня в Грузии защищена идентичность и самобытность национальных меньшинств, однако есть проблемы с их полноценным включением и интеграцией в общество страны. Именно на решение данной проблемы и будет направлен документ, который мы сейчас подготавливаем», -8 декабря заявил Паата Закареишвили.