Ռուսաստանը «Կազբեգիի» անցակետում խոչընդոտում է վրացական բեռնատարների անցմանը
«Ասոցիացիայի մասին պայմանագիրը միակ փաստաթուղթը չէ, որը կապում է Վրաստանն ու Եվրամիությունը միմյանց հետ: Այսօր մեր միջև տեղի է ունենում վիզային քաղաքականության ազատականացման գործընթաց: Մնացել է շատ քիչ, ընդամնեը մի քայլ, որպեսզի մենք կարողանանք մտցնել առանց վիզային ռեժիմը: Կարծում եմ, որ այդ գործընթացն անդառնալի է: Վրաստանը վերցրել է իր վրա շատ հստակ և թափանցիկ պարտականություններ և հիմա եկել է ժամանակը, որպեսզի նա կատարի իր պարտականությունները», -դեկտեմբերի 9-ին հայտարարել է Գերմանիայի Արտաքին Գործերի նախարարը:
Շուտով Վրաստանը Եվրամիության հետ պայմանագիր կկնքի, որը նախատեսում է 46 000 000 եվրո ծավալով օգնության հատկացում Վրաստանին: Գումարի մասը կհատկացվի պարտքի տեսքով, իսկ մյուս մասը` գրանտի: Ինչպես հայտարարում է Վրաստանի Ֆինանսների նախարարությունը, «Վրաստանի և Եվրամիության միջև տվյալ պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել դեռևս 2013թ. տարվա կեսերին»:
«Երկիրը փաստացիորեն կանգնած է խորը ճգնաժամի շեմին: Մենք խրվում ենք ճահճի մեջ: Միակ ելքն է արտահերթ ընտրությունների անցկացումը: Կառավարությունն անում է ամեն ինչ, որպեսզի կարևոր որոշումների ընդունումը երկարաձգի մինչ պաշտոնական ընտրություններից երեք ամիս: Իսկ հետագայում նրանք կհայտարարեն, որ Կառավարությունը չունի ժամանակ և ռեսուրս, որպեսզի փոփոխություններ իրականացնի, և խնդիրների լուծումը նորից կհետաձգվի: Այդ մեթոդին էր միշտ դիմում «Ազգային շարժումը», և ներկայիս կառավարությունը ցանկանում է կրկնել այդ «հնարքը», -դեկտեմբերի 9-ին հայտարարել է Նինո Բուրջանաձեն:
«Վերջին իրադարձությունները կարող են առաջացնել ավելի շատ փոփոխություններ կառավարության կազմում: Շատ փորձագետներ կարծում են, որ գոյություն ունեցող ճգնաժամը կարող է հանգեցնել վարչապետի պաշտոնաթող լինելուն: Չի կարելի ոչինչ բացառել: Վերջին շաբաթվա ընթացքում 7-8 բարձրաստիճան պաշտոնյաներ ազատվել են աշխատանքից: Նրանցից ոչ մեկը նախարար չէր, բայց նրանք զբաղեցնում էին առանցքային դիրքեր տարբեր նախարարություններում: Ավելին, այդ բոլոր բարձրաստիճան պաշտոնյաները համարվում էին վարչապետի «թիկունքը»: Այսօր վարչապետից խլել են այդ «թիկունքը»: Բարձրաստիճան պաշտոնյաներին պաշտոնանկ է արել Իվանիշվիլին: Կարծում եմ, որ նա արել է դա, որպեսզի քանդի գործող վարչապետի ստեղծած կլան-թիմը», -հայտարարել է Վրաստանի Արտաքին Գործերի նախկին նախարար Մայա Փանջիկիձեն:
«Այսօր Կառավարությունում մենք միայն մի բանի կարիք ունենք` ավելի շատ հղկել մեր թիմը: Կարծում եմ` այսօր ստեղծված են բոլոր անհրաժեշտ պայմանները այդ գործընթացի  համար», -դեկտեմբերի 9-ին հայտարարել է Վրաստանի Արդարադատության նախարարը:
«Կազբեգիի» անցակետում բեռնատար մեքենաների անցումը տեղի է ունենում դժվարություններով: Բեռնատար մեքենաների թուլատրության հետաձգման պատճառը Ռուսաստանն է: Ռուս սահմանապահները խոչընդոտներ են ստեղծում տրանսպորտային միջոցների` իրենց տարածքը հատելու համար: Այդ պատճառով չեզոք գոտում արդեն հավաքվել է բեռնատար մեքենաների մեծ քանակություն, որոնք չեն կարող մտնել Ռուսաստան: Տվյալ իրավիճակի կապակցությամբ վրացական կողմը որոշում է ընդունել սահմանափակել բեռնատար միջոցների թուլատրման ռեժիմը այնքան ժամանակ, քանի դեռ ռուսական կողմը չի դադարել ստեղծել արհեստական խոչընդոտներ», -ասված է Վրաստանի Մաքսային Ծառայության հայտարարությունում:
Վրաստանի Ազգային Վիճակագրական Գործակալության տարածած տվյալների համաձայն` 2014թ. երրորդ եռամսյակում արտասահմանյան անմիջական ներդրումները կազմել են 503 000 000 դոլար, ինչը 99% շատ է 2013թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ և հանդիսանում է ամենաբարձր ցուցանիշը վերջին 4 տարիների ընթացքում: Վրաստանի համար ամենախոշոր ներդրողն է Չինաստանը`  ամբողջ ներդրումների 29%-ը: Երկրորդ տեղում Ադրբեջանն է` 19%, իսկ երրորդ տեղում Նիդեռլանդները` 18%: Ամենաշատը արտասահմանյան ներդրումներ են ներդրվում Վրաստանում շինարարության բնագավառում (26%):
Արևմտյան Վրաստանի մուսուլմանների գլխավոր մուֆթիի (մուսուլման քահանա -խմբ.) հայտարարության համաձայն` «ասյօր բանակցություններ են տարվում Վրաստանի կառավարության և մուսուլմանների միջև մուսուլմանների և քրիստոնյաների միջև գոյություն ունեցող խնդիրները լուծելու նպատակով»:
«Վերջին իրադարձությունները մեզ ցույց տվեցին, որ մենք կնոջ նկատմամբ բռնություն գործադրող հասարակություն ենք: Այս խնդրի միակ լուծումը կնոջ ներկայացման և դերի կարևորության մեծացումն է երկրի քաղաքական կյանքում: Եթե մենք մեծացնենք կանանց մասնակցությունը երկրի ղեկավարման գործընթացներում և որոշումների ընդունման մեջ, ապա այդպիսով մենք մեծ քայլ կկատարենք կանանց նկատմամբ անարդարությունների նվազեցման գործում», - դեկտեմբերի 9-ին հայտարարել է Վրաստանի նախագահը: Հիշեցնենք, որ վերջերս Վրաստանում, իշխանության մակարդակներում քննարկվում է այն քվոտաների հարցը, որը թույլ կտա կանանց հնարավորությունը երաշխավորված կերպով էական ներկայացուցչություն ունենալ գործադիր և օրենսդիր իշխանության մարմիններում: Միևնույն ժամանակ ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցչության քվոտաների հարցը հրապարակավ չի քննարկվում:
«Դեկտեմբերի 9-ին սկսվեց Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարի այցը Թուրքիա: Այցի շրջանակներում Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարը հանդիպում կունենա Թուրքիայի նախագահի, վարչապետի և Արտաքին գործերի նախարարի հետ: Դեկտեմբերի 10-ին Թամար ԲերուՃաշվիլին կմասնակցի Վրաստանի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների եռակողմ նախարարականին, որը տեղի կունենա Ղարս քաղաքում: Եռակողմ հանդիպման ընթացքում կքննարկվեն տարածաշրջանային համագործակցության և հետագա փոխգործունեության հարցեր», -ասված է Վրաստանի Արտաքին Գործերի նախարարության հայտարարությունում: «Նախարարների հանդիպման ընթացքում, որը տեղի կունենա Ղարսում, նախարարները կփոխանակեն կարծիքներ տարածաշրջանային համագործակցության զարգացման հեռանկարների վերաբերյալ: Եռակողմ հանդիպումը, որի ընթացքում մանրամասնորեն քննարկվում և գնահատվում են երկկողմ և տարածաշրջանային հարաբերությունները, նպաստում է տարածաշրջանային կայունությանը և անվտանգությանը՝ հիմք ունենալով ընդհանուր շահը և միասնական մոտեցման կազմավորումը մեր պետությունների գործունեության բոլոր բնագավառներում», -ասվում է Թուրքիայի Արտաքին Գործերի նախարարության հայտարարությունում:

• 10-12-2014 11:28:58   | Грузия  |  Обзор прессы Диаспоры
«Договор о Ассоциации не является единственным документом, который связывает Грузию и Европейский Союз друг с другом. Сегодня между нами проходит процесс либерализации визовой политики. Осталось совсем немного, всего лишь один шаг, до того, как мы сможем ввести безвизовый режим. Думаю, что этот процесс является необратимым. Грузия взяла на себя очень четкие и прозрачные обязательства и сейчас пришло время, что бы она выполнила обязательства», -9 декабря заявил министр Иностранных Дел Германии.
В скором времени Грузия подпишет с Европейским Союзом договор, предусматривающий выделение Грузии финансовой помощи размером в 46 000 000 евро. Часть суммы будет выделена в виде долга, а часть, в виде гранта. Как заявляет министерство Финансов Грузии «данная договоренность между Грузией и Европейским Союзом была достигнута еще в середине 2013 года».
«Страна. Практически, находиться в состоянии коллапса. Мы погружаемся в болото. Единственным выходом является проведение досрочных выборов. Правительство делает все для того, что бы оттянуть принятие важнейших решений на период –за три месяца до официальных выборов. А в дальнейшем они заявят, что у правительства нет времени и ресурса, что бы совершить изменения и принятие решений опять будет отложено. К такому методу всегда прибегало «Национальное движение», и сегодняшнее правительство хочет повторить этот «трюк», -9 декабря заявила Нано Бурджанадзе.
«Последние события могут вызвать еще большие изменения в составе правительства. Многие эксперты считают, что существующий кризис может привести к отставке премьер министра. Нельзя ничего исключать. За последнюю неделю 7-8 высокопоставленных чиновников было уволено. Ни один из них не являлся министром, однако они занимали ключевые позиции в различных министерствах. Более того, все эти чиновники считались опорой премьер министра. Сегодня, у премьер министра отняли эту «опору». За увольнениями чиновников стоит Иванишвили. Думаю, что он это сделал для того, что бы разрушить клан-команду, созданную действующим премьер министром», - заявила бывший министр Иностранных Дел Грузии, Майя Панджикидзе.
«Сегодня в Правительстве, мы нуждаемся лишь в одном –еще больше сплотить нашу команду. Думаю, что на сегодняшний день созданы все необходимые для этого условия», -9 декабря заявила министр Юстиции Грузии.
«На контрольно-пропускном пункте «Казбеги» пропуск грузовых транспортных средств происходит с затруднениями. Причиной задержки в пропуске грузовых машин является Россия. Русские пограничники создают препятствия для проезда транспортных средств на их территорию. Из за этого, на нейтральной территории уже скопилось большое количество грузовых машин, которые не могут въехать в Россию. В связи с данной ситуацией грузинская сторона приняла решение ограничить режим пропуска грузовых средств до тех пор, пока российская сторона не перестанет создавать искусственные препятствия», -сказано в заявлении Таможенной Службы Грузии.
Согласно данным, распространенным Национальным Статистическим Агентством Грузии, за третий квартал 2014 года, прямые иностранные инвестиции составили 503 000 000 долларов, что на 99% больше, чем за аналогичный период 2013г., и является самым высоким показателем за последние 4 года. Крупнейшим инвестором для Грузии является Китай -29% от всех инвестиций. Второе место занимает Азербайджан -19%, а третье –Нидерланды (18%). Больше всего иностранные инвестиции в Грузии вкладываются в сферу строительства (26%).
Согласно заявлению главного муфтия(мусульманский священник-ред) мусульман Западной Грузии «сегодня ведутся переговоры между мусульманами и правительством Грузии, с целью решения проблем существующих между христианами и мусульманами».
«Последние события показали нам, что мы являемся обществом, которое осуществляет насилие по отношению к женщинам. Единственным решением этой проблемы является увеличение роли и представленности женщин в политической жизни страны. Если мы увеличим участие женщин в процессах управления страной и принятия решений, то тем самым мы совершим большой шаг в сторону уменьшения несправедливости по отношению к женщинам», -9 декабря заявил президент Грузии Напомним, что в последнее время в Грузии на самом высоком уровне обсуждается вопрос квотирования, которое позволит женщинам, гарантированно иметь существенное представительство в органах законодательной и исполнительной власти. В то же время вопрос квотирования представительства национальных меньшинств публично не обсуждается.
«9 декабря начался официальный визит министра Иностранных Дел Грузии в Турцию. В ходе визита министр Иностранных Дел Грузии встретиться с президентом, премьер министром и министром иностранных дел Турции. 10 декабря Тамар Беручавшили примет участие в трехстороннем министериале министров иностранных дел Грузии, Турции и Азербайджана, который состоится в городе Карс. В ходе трехсторонней встречи будут обсуждены вопросы регионального сотрудничества и вопросы дальнейшего взаимодействия», -сказано в заявлении министерства Иностранных Дел Грузии. «В ходе встречи министров, которая состоится в Карсе, министры обменяются мнениями по поводу перспектив развития регионального сотрудничества. Трехсторонняя встреча, в ходе которой происходит детальное обсуждение и оценка двухсторонних и региональных отношений, способствует усилению региональной безопасности и стабильности на основе общего интереса и формирования единого подхода во всех сферах деятельности наших государств», -сказано в заявлении министерства Иностранных Дел Турции.