Ցույց Ախալքալաքում. Քաղաքացիական զարթոնք ձմռան սկզբին
Դեկտեմբերի 15-ին Ախալքալաքի մունիցիպալիտետի վարչության շենքի դիմաց կայացել է բողոքի ցույց: Ինչպես հայտնում են տեղի զանգվածային լրատվամիջոցները, «սկզբում բողոքի ցույցին մասնակցում էին Ախալքալաքի շուկայի մի քանի տասնյակ առևտրականներ»: Բողոքող առևտրականները պահանջում էին մունիցիպալիտետի իշխանություններից լուծել խնդիրը, որը գոյությւոն ունի արդեն վաղուց: Իսկ խնդիրը հետևյալն է.
Ինչպես հայտնի է, արդեն մի քանի տարի առաջ, Վրաստանում ներմուծվել են համապատասխան օրնսդրական ակտեր, որոնք կարգավորում են ձեռնարկատերերի (գործարարների) և պետության միջև հարաբերությունները: Ըստ որում հարկ է նշել, որ այդ «փոխհարաբերությունների կարգավորումների» մեծ մասը հանգում է մեկ հասարակ գործընթացի` հարկահավաքությանը: Այսինքն, ահա արդեն մի քանի տարի է, ինչ պետությունը վարում է դաժան քաղաքականություն ցանկացած ձեռնարկատիրոջ հանդեպ` հավաքում է հարկեր: Ընդ որում, երկրում արդեն ստեղծվել է այնպիսի իրավիճակ, որ քչերն են մտածում, որ պետությունը ևս բացի հարկահավաքությունից ունի որոշակի պարտականություններ քաղաքացիների հանդեպ, այդ թվում և ձեռնարկատերերի… Բավական է մեկ օրինակ բերել առօրյա կյանքից:
Ընտանիքը կարտոֆիլ է աճեցնոմ: Վաճառելու համար այն տանում է Ախալքալաքի շուկա, և այնտեղ հայտնվում են հարկայինի աշխատողները ու վաճառողից տեղեկանք, չեկեր և այլ օրենքով սահմնաված փաստաթղթեր պահանջում: Բնականաբար տվյալ մարդը կարող է և չունենալ այդ փաստաթղթերը: Եվ որտեղից կարող են դրանք լինել, երբ ամենօրյա «ապրանքաշրջանառությունը» թույլ է տալիս միայն մի քիչ այլ ապրանքներ գնել և ընտանիքին կերակրել: Դա էլ քիչ է, բացի հարկային ծառայությունից այլ մարմիններ էլ գոյություն ունեն: Առաջին հերթին շուկայի տնօրինությունը և այլն: Սակայն ոչ մեկը, ո՛չ պետությունը, ո՛չ շուկայի տնօրինությունը չեն օգնում տնկել, աճեցնել ու հավաքել այդ կարտոֆիլը:
Բայց չէ՞ որ «ձեռներեցն» իր հաճույքի համար չէ աճեցնում կարտոֆիլը: Այդ կերպ նա փորձում է ապրել, այսինքն գոյատևել երկրում, շրջանում, որտեղ ո´չ պետությունը, ո´չ շրջանային իշխանությունները փաստացիորեն ոչ մի քայլ չեն ձեռնարկում սոցիալական խնդիրները լուծելու համար:
Մի խոսքով ձեռնարկատերը պարտք է բոլորին, իսկ իրեն ոչ ոք պարտք չէ: Ճիշտ այնպես, ինչպես միջնադարում…
Չնայած որ հարկահավաքության պետական քաղաքականությունը «կանոնակարգվել էր» դեռևս մի քանի տարի առաջ, Ախալքալաքում` ավելի ճիշտ Ախալքալաքի շուկայում առաջին խոշոր տուգանքները սկսել են գրառել միայն 2013-14թթ: Հարկ է նշել, որ գործող օրենսդրական կանոնների համաձայն` այն դեպքում, եթե տուգանված ձեռնարկատերը հաստատված ժամանակահատվածում չի վճարում տուգանքը, ապա տվյալ տուգանքը սկսում է «աճել», և ինչքան շատ ժամանակ է անցնում, այնքան այն ավելանում է…
Այդպես էլ ստացվեց, որ Ախալքալաքի շուկայի «ձեռնարկատերերի» մեծ մասը «կցել են» հարկային ծառայություններին ունեցած իրենք պարտքը: Ընդ որում, պարտքը հսկայական է: Դրված տուգանքների չափսերը հասնում են 1000 մինչ 500 000 լարի…
Դեկտեմբերի 15-ին պետությանը պարտք ունեցողները, պետության, որն իր հերթին նրանց ոչինչ պարտք չէ, հավաքվել են Ախալքալաքի մունիցիպալիտետային վարչության շենքի դիմաց և սկսել են պահանջել, որպեսզի իրենց վրա դրված հարկերը չեղյալ հայտարարվեն: Ըստ ականատեսների` բողոքի ցույցին հավաքվել էր մոտ 100 մարդ:
Ախալքալաքը մեծ քաղաք չէ, և լուրն այն մասին, որ քաղաքում բողոքի ցույց է անցկացվում արագ տարածվեց: Ցույցին սկսել են միանալ ավելի ու ավելի շատ մարդիկ: Ցույցին` նոր մասնակիցների միանալուն զուգահեռ սկսել են փոխվել նաև պահանջները:
Եթե հենց սկզբում բողոքողները պահանջում էին չեղյալ հայտարարել տուգանքները, ապա շուտով բողոքողները եկան այն հասկացողությանը, որ տուգանքներն ընդամենը ավելի լուրջ, տարիների ընթացքում չլուծված խնդիրների արդյունք են… Սկսեցին հնչել ավելի լուրջ` հիմնարար պահանջներ: Ինչպիսիք օրինակ Սամցխե-Ջավախքի բնակչության սոցիալ-քաղաքական իրավունքների պաշտպանությունն է:
Փաստացիորեն ցույցի մասնակիցները պահանջում էին, որպեսզի պետությունը կատարեր իր պարտականությունները բնակչության հանդեպ, և ոչ միայն հարկեր հավաքեր:
Հենց բողոքարարները սկսեցին ձևակերպել իրենց արդար պահանջները, միանգամից, անսպասելի հայտնվեցին մունիցիպալիտետի վարչության ներկայացուցիչները… Շփվելով բողոքողների հետ` նրանք փորձել են ղեկը պտտել «ի շահ» շրջանի ղեկավարության և կենտրոնական իշխանությունների:
Իրոք: Տուգանքները կարելի է չեղյալ համարել և նման դեպքեր Վրաստանում քիչ չեն եղել, իսկ ահա լուծել իրական խնդիրներ` կապված Սամցխե-Ջավախքի բնակիչների սահմանադրական իրավունքներին հետևելու հետ, տարածաշրջանային իշխանությունները դեռևս պատրաստ չեն… Ավելի ճիշտ, Կենտրոնից դեռևս չկան համապատասխան ցուցմունքներ:
Բողոքողների հետ ոչ երկար բանակցություններից հետո ձևավորվել է «պատվիրակություն», որի կազմում մտել են երեք «գործարար» և իշխանության երեք ներկայացուցիչ (շրջանային հավաքի նախագահ Համլետ Մովսիսյանը, Ախալքալաքի վարչության ղեկավար Էդուարդ Աղասարյանը և Խորհրդարանի պատգամավոր, Ախալքալաքի ոստիկանության նախկին պետ Սամվել Պետրոսյանը): Պատվիրակությունը խոստացել է բողոքողներին, որ կուղևորվի Թբիլիսի, որտեղ տեղյակ կպահի իշխանություններին բողոքողների պահանջները: Բայց ոչ Սամցխե-Ջավախքի բնակիչների իրավունքների պահպանման վերաբերյալ պահանջը, այլ տուգանքները չեղյալ հայտարարելու խնդրանքը…
Պատվիրակությունը ուղևորվել է Թբիլիսի, իսկ բողոքողները ցրվել են` խոստանալով նորից հավաքվել դեկտեմբերի 17-ին:
«Ոչ մի միտինգ չի եղել: Հավաքվել են մի քանի հոգի, որոնք խնդրում էին չեղյալ հայտարարել իրենց վրա դրված հարկերը: Այսօր մենք արդեն հանդիպել ենք հարկային ծառայության ներկայացուցիչների հետ: Նրանք խոստացել են զբաղվել այդ հարցով: Ընդամենը տուգանված է 40-50 մարդ, և մենք հուսով ենք, որ այդ տուգանքները կվերանայվեն», -«Միության» հետ զրույցում ասել է Վրաստանի Խորհրդարանի պատգամավոր Սամվել Պետրոսյանը:
Հարցին, թե ի՞նչ մարտահրավերներ են ծառացած Սամցխե-Ջավախքի բնակչության առջև, Սամվել Պետրոսյանը պատասխանել է «հիմա ամենակարևորն է լուծել տուգանքների հետ կապված հարցերը, մենք աշխատում ենք այդ ուղղությամբ»:

Митинг в Ахалкалаки. Гражданское пробуждение в начале зимы
15 декабря, перед зданием муниципальной администрации Ахалкалаки состоялась акция протеста. Как сообщают местные средства массовой информации «изначально в протестной акции принимали участие несколько десятков торговцев рынка Ахалкалаки». Протестующие торговцы требовали от муниципальных властей решить проблему, которая существует достаточно давно. А проблема заключается в следующем:
Как известно, уже несколько лет назад, в Грузии были введены соответствующие законодательные акты, которые регулируют взаимоотношения между предпринимателями (бизнесменами) и государством. Причем, следует отметить, что большинство этих «регулируемых взаимоотношений» сводиться к одной, простой процедуре –сбор налогов. То есть -вот уже несколько лет, как государство ведет жесткую политику по отношению к любому предпринимательству –собирает налоги. Причем, в стране уже устоялась такая ситуация, что мало кто думает о том, что государство, кроме сбора налогов, тоже имеет определенные обязанности по отношению к гражданам, в том числе к предпринимателям… Достаточно привести один пример, из повседневной жизни.
Семья выращивает картошку. Выносит ее на продажу на ахалкалакский рынок, и вот появляются сотрудники налоговой службы и требуют у торговца –справки, чеки, другие документы, предусмотренные законом… Естественно, что подобных документов у конкретного человека может и не быть. Да и откуда они могут быть, если дневной «товарооборот» лишь дает возможность продавцу купить немного других продуктов и накормить семью… Кроме налоговой службы еще существует несколько «органов», которым продавец обязан платить –в первую очередь это, конечно же администрация рынка, и т.д. При этом никто –ни государство, ни администрация рынка, никто, не помогает сажать, выращивать и собирать эту картошку…
А «предприниматель» ведь выращивает картофель не ради своего удовольствия? Таким методом он пытается прожить, а вернее выжить в стране, в регионе, где ни государство, ни региональные власти не предпринимают практически никаких шагов, что бы решить социальные проблемы.
Одним словом, предприниматель должен всем, а ему –никто ничего не должен. Прямо как в средневековье…
Не смотря на то, что государственная политика по сбору налогов была «дисциплинированна» еще несколько лет назад, в Ахалкалаки, а точнее на рынке Ахалкалаки, первые крупные штрафы начали выписывать только в 2013-14 году. Следует заметить, что согласно действующим законодательным нормам в том случае, если оштрафованный предприниматель не выплачивает штраф в определенный период времени, то данный штраф начинает «расти», и чем больше времени проходит, тем крупнее он становиться…
Так и получилось, что большинство «предпринимателей» с ахалкалакского рынка «подцепили» долг, перед Налоговой Службой. Причем долг –огромный. Размеры наложенных штрафов впечатляют… от 1000 до 500 000 лари…
15 декабря должники государства, которое в свою очередь им ничего не должно, собрались перед зданием муниципальной администрации Ахалкалаки и стали требовать, что бы наложенные на них штрафы были бы отменены. По словам очевидцев, на акции протеста собралось около 100 человек.
Ахалкалаки город не большой, и слух о том, что в городе проходит акция протеста –быстро распространился. К акции начали присоединяться все больше и больше людей. По ходу присоединения к акции новых участников, начали меняться и требования.
Если с самого начала протестующие требовали отмены штрафов, то вскоре митингующие пришли к пониманию того, что штрафы, это всего лишь следствие более серьезных, годами нерешенных проблем… Начали звучать более серьезные –фундаментальные требования. Такие как –защита социальных и политических прав населения Самцхе-Джавахка.
Фактически, участники акции требовали, что бы государство исполняло свои обязательства перед населением, а не только собирало бы налоги.
Как только митингующие начали формировать свои справедливые требования, сразу же, неожиданно, появились представители муниципальной администрации… Пообщавшись с митингующими они попытались вернуть их требования в удобное для руководства региона и центральных властей русло. Действительно! Штрафы можно отменить, и таких случаев в Грузии было не мало, а вот решить реальные проблемы связанные с соблюдением конституционных прав жителей Самцхе-Джавахка, региональные власти –пока не готовы… Вернее, из Центра пока нет соответствующих указаний.
После недолгих переговоров с митингующими была сформирована «делегация» в состав которой вошли три «бизнесмена» и три представителя властей (председатель районного собрания – Гамлет Мовсисян, глава администрации Ахалкалаки –Эдуард Агасарян и депутат Парламента, бывший начальник полиции Ахалкалаки -Самвел Петросян). Делегация пообещала митингующим, что отправится в Тбилиси, где донесет до сведенья властей требования протестующих. Но требования не относительно соблюдения прав жителей Самцхе-Джавахка, а требование, вернее –просьбу отменить штрафы…
Делегация направилась в Тбилиси, а митингующие разошлись, обещав собраться вновь 17 декабря.
«Никакого митинга не было. Собралось несколько человек, которые просили отменить наложенные на них штрафы. Сегодня мы уже встретились с представителями налоговой службы. Они обещали разобраться в этом вопросе. Всего оштрафовано 40-50 человек, и мы надеемся, что эти штрафы будут пересмотрены», -в беседе с «Миутьюном» сказал депутат парламента Грузии Самвел Петросян.
На вопрос –какие вызовы стоят сегодня перед населением Самцхе-Джавахка, Самвел Петросян ответил «сейчас самое важное решить вопрос с штрафами, мы работаем над этим вопросом».