Փորձագետները Վրացական ազգային արժույթի հետագա արժեզրկում են կանխատեսում
Կրոնական հարցերով Ազգային գործակալության` դեկտեմբերի 17-ի որոշման համաձայն` Քվեմո-Քարթլի շրջանում տեղակայված 23 մզկիթ կփոխանցվեն Վրաստանի Մուսուլմանների Վարչությանը: «Գործակալությունը որոշում է ընդունել Վրաստանի մուսուլմանների վարչությանը հանձնել 23 մզկիթ` տեղակայված Քվեմո Քարթլի շրջանում: Նախկինում մենք արդեն փոխանցել ենք 21 մզկիթ և այդ կերպ մուսուլմաններին փոխանցվել է ընդամենը 44 մզկիթ», -դեկտեմբերի 17-ին հայտարարել է Կրոնական հարցերով Ազգային Գործակալության նախագահ Զազա Վաշակմաձեն:
«Մենք արդեն մի քանի տարի է, ինչ խնդրում ենք պետությանը վերադարձնել մեզ բոլոր մզկիթները: Վրաստանի տարածքում գոյություն ունի 250 ավելի մզկիթ, որոնցից մեզ փոխանցված է ընդամենը մի փոքրիկ մասը: Մենք ողջունում ենք Կրոնական հարցերով Ազգային Գործակալության այսօրվա որոշումը: Դա մեծ աշխատանքի արդյունք է: Կարծում եմ, այդ գործընթացին մասնակցություն է ունեցել նաև Վրաց Եկեղեցու Պատրիարքարանը», -մեկնաբանելով մզկիթների վերադարձը հայտարարել է մուֆթի Բեգլար Կամաշիձեն:
«Իմ նպատակն է 2015թ. դարձնել «աշխատանքի» տարի: Ես և իմ թիմը ջանք չենք խնայի, որպեսզի Վրաստանի յուրաքանչյուր քաղաքացու կյանքը դառնա ավելի լավը, անվտանգ ու կայուն: Մենք պետք է այնպես անենք,որպեսզի յուրաքանչյուր օրը լինի նախորդից ավելի լավը», -դեկտեմբերի 17-ին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը:
Դեկտեմբերի 17-ին Վրաստանի Ֆինանսների նախագահը Եվրամիության պատվիրակների հետ համատեղ քննարկել է այն միջոցառումները, որոնք անցկացվում են Վրաստանում փողերի «լվացումների» հետ կապված գործողությունները կանխելու կապակցությամբ: Եվրոպական բարձրաստիճան պաշտոնյաները փոխանցել են Վրաստանի Ֆինանսների նախարարին երաշխավորումներ տվյալ հարցի կապակցությամբ, ինչպես նաև պատրաստակամություն են հայտնել Վրաստանին օգնություն տրամադրել փողերի լվացման կանխումն քաղաքականության անցկացնելիս:
Վրաստանի Ազգային Բանկը հաստատել է դոլարի փոխարժեքը լարիի նկատմամբ դեկտեմբերի 18-ի համար: Բանկի հայտարարության համաձայն` դեկտեմբերի 18-ին 1 դոլարը կարժենա 1.91 լարի: Այդ կերպ, մեկ օրվա ընթացքում լարին արժեզրկվել է ևս 6 կետով: Փորձագետները Վրացական ազգային արժույթի հետագա արժեզրկում են կանխատեսում:

Согласно решению Национального Агентства по вопросам Религии, от 17 декабря, 23 мечети, расположенные в регионе Квемо Картли, будут переданы Управлению Мусульман Грузии. «Агентство приняло решение передать на баланс Управления Мусульман Грузии 23 мечети, расположенных в регионе Квемо Картли. Ранее мы уже передали мусульманам 21 мечеть и таким образом всего мусульманам было передано 44 мечети», -17 декабря заявил председатель Национального Агентства по вопросам Религии Заза Вашакмадзе.
«Мы уже несколько лет, как просим у государства вернуть нам все мечети. Всего на территории грузи существует более 250 мечетей, из которых на передана лишь малая часть. Мы приветствуем сегодняшнее решение Национального Агентства по вопросам Религии. Это результат большой работы. Думаю, что в этом процессе так же принимала участие и Патриархия грузинской церкви», -комментируя возвращение мечетей заявил муфтий Беглар Камашидзе.
«Моей целью является сделать 2015 год –годом «труда». Я и моя команда не пожалеем сил для того, что бы жизнь каждого гражданина Грузии стала бы лучше, безопаснее и стабильнее. Мы должны сделать так, что бы каждый день был бы лучше предыдущего», -17 декабря сказал премьер министр Грузии.
17 декабря министр финансов Грузии совместно с представителями Европейского Союза, обсудил те мероприятия, которые проводятся в Грузии в связи с предотвращением действий связанных с «отмыванием» денег. Европейские чиновники передали министру финансов Грузии рекомендации в связи с данным вопросом, а так же выразили готовность оказывать Грузии помощь при проведении политики недопущения отмывания денег.
Национальный Банк Грузии утвердил обменный курс доллара к лари на 18 декабря. Согласно заявлению Банка, 18 декабря 1 доллар будет стоить 1,91 лари. Таким образом, за один день лари обесценился еще на 6 пунктов. Эксперты предполагают дальнейшее обесценивание национальной валюты Грузии.