«Վրաստանի նախագահը պատրաստ է հանդիպել Ռուսաստանի նախագահի հետ».Վրաստանի ԱԱԽ Քարտուղար
Դեկտեմբերի 19-ին հայտնի է դարձել, որ դեկտեմբերի 10-ին Վրաստանի Տնտեսության նախարարությունը որոշում է ընդունել Վրաց Պատիարքարանին 1 լարի խորհրդանշական գնով 2 տեսակի անշարժ գույք փոխանցել: Մասամբ վրաց Պատրիարքարանին մեկ լարիով վաճառվել են. Բնակելի տարածք Թբիլիսիի կենտրոնում 423 քմ. մակերեսով փոքր հողատարծքի հետ միասին (շուկայական գինը ավելի քան 500 000 դոլար), և ոչ բնակելի տարածք 108քմ. Թբիլիսիի ծայրամասում հողային տարածքի հետ միասին (շուկայական գինը 15-20 000 դոլար): Այդ կերպ սեփականության միջին գինը, որը Վրաց Պատրիարքարանը ձեռք է բերել 1 լարիով, կազմում է շուրջ 520 000 դոլար, այսինքն, գրեթե 1 000 000 լարի:
Էստոնիայի Արտաքին Գործերի նախարարի խոսքերի համաձայն` Վրաստանն իրականացրել է նախապատրաստական աշխատանքների մեծ մասը վիզային ազատականության գործընթացի աշխատանքները սկսելու համար: «Վրաստանը հիանալի կատարում է իր տնային հանձնարարությունները: Հուսով եմ, որ Ռիգայի գագաթաժողովին դրական որոշում կընդունվի: Եվրոպայի հետ առանց վիզա ռեժիմի հաստատումը մեծ ձեռքբերում կլինի, ինչին այդքան սպասում է վրաց ժողովուրդը: Հուսով եմ, որ մինչ գագաաթաժողովի սկիզբը Վրաստանը կհասցնի ավարտել բոլոր անհրաժեշտ աշխատանքները», -Վրաստանի նախագահի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել է Էստոնիայի Արտաքին Գործերի նախարարը:
«Մենք չպետք է ակնկալենք, որ Ռիգայի գագաթաժողովի հենց երկրորդ օրը Վրաստանի և Եվրոպայի միջև կհաստատվի առանց վիզա ռեժիմ: Մեր առաջնահերթ խնդիրն է իրականացնել մեր վերցրած պարտականություները: Միայն այդ բանից հետո մենք արդեն կարող ենք սպասել Եվրամիությունից երաշխավորում, որի համաձայն` «Վրաստանը կատարել է իր բոլոր պարտականությունները և պատրաստ է անցնել առանց վիզա ռեժիմին»: Նման երաշխավորում ստանալու համար անհրաժեշտ է եվրոպական պետությունների քաղաքական կամք: Մենք չպետք է մեզ խաբենք նրանով, որ Ռիգայի գագաթաժողովի հենց երկրորդ օրը մեզ կշնորհեն առանց վիզա ռեժիմ, և մենք կկարողանանք ազատ տեղաշարժվել Շենգենյան գոտում: Մենք պետք է ակնկալենք այն, որպեսզի մեզ ասեն` դուք արել եք ձեզնից կախված ամեն ինչ, իսկ հիմա մնացել է լուծել տեխնիկական հարցերը», -դեկտեմբերի 19-ին հայտարարել է Վրաստանի Արտաքին Գործերի նախարարը:
«Վրաստանի նախագահը պատրաստ է հանդիպել Ռուսաստանի նախագահի հետ, բայց որոշակի պայմաններով», -դեկտեմբերի 19-ին հայտարարել է Վրաստանի Ազգային Անվտանգության Խորհրդի Քարտուղարը: «Վրաստանի նախագահը կհանդիպի Ռուսաստանի նախագահի հետ միայն այն դեպքում, եթե հանդիպմանը քննարկվեն ապաբռնագրավման հարցեր, փախստականների վերադարձի հարցեր, Ռուսաստանի և Աբխազիայի միջև «պայմանագիրը» և այլն: Եթե կքննարկվեն այդ թեմաները, ապա Վրաստանի նախագահը պատրաստ է հանդիպման: Եթե ծրագրվում է քննարկել այլ հարցեր, ապա դրա համար գոյություն ունի բանակցությունների «Ժնևյան» ձևաչափ», -հայտարարել է Իրինա Իմերլիշվիլին:
Վրաց-Գերմանաական համագործակցության շրջանակներում Գերմանիայի Կառավարությունը դեկտեմբերի 19-ին որոշում է ընդունել Վրաստանին տրամադրել 20 000 000 եվրո, զեղչային վարկի տեսքով: Հիշեցնենք, որ վրաց-գերմանական «համագործակցության» շրջանակներում Վրաստանը Գերմանիայի Կառավարությունից ստացել է ընդհանուր առմամբ 650 000 000 եվրո:
«Եվրոպական Խորհրդարանը ընդգծում է Վրաստանի Կառավարության կողմից ազգային իրավահավասարության և համերաշխության դրության ձեռքբերման ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկելու կարևորությունը: Նաև Եվրոպական Խորհրդարանը անհանգստություն է արտահայտում, որ երկրի նախկին իշխանությունների ներկայցուցիչներից շատերն այսօր հետաքննության տակ են կամ էլ բանտերում են նստած», -ասված է դեկտեմբերի 18-ին ընդունված Եվրոպական Խորհրդարանի Բանաձևի տեքստում: Նաև Բանաձևում ասված է` «Մեղադրանքի ցանկացած փաստը և Վրաստանում մարդու իրավունքների ցանկացած խախտումը պետք է լինի համապատասխանաբար հետաքննված, հիմնավորված և պետք է ձեռնարկված լինեն համապատասխան քայլեր»:
«Վրաստանում բացահայտորեն աճել է ժողովրդավարության մակարդակը, սակայն բարձրաստիճան պաշտոնյաներին ժամանակ է հարկավոր, որպեսզի նրանք հաշտվեն փոփոխությունների հետ և հարմարվեն նոր իրականությանը», -դեկտեմբերի 19-ին հայտարարել է Վրաստանի նախագահը:

События дня. 19 декабря, Грузия
19 декабря стало известно, что 10 декабря министерство Экономики Грузии приняло решение передать Грузинской патриархии, за символическую сумму в 1 лари, 2 типа недвижимости. В частности, грузинской Патриархии, за 1 лари были проданы: жилое помещение в центре Тбилиси, площадью в 423 кв.м., вместе с небольшим земельным участком (рыночная стоимость –более 500 000 долларов), и нежилое помещение, площадью в 108кв.м., вместе с земельным участком, на окраине Тбилиси (рыночная стоимость 15-20 000 долларов). Таким образом средняя цена собственности, которую грузинская Патриархия приобрела всего за 1 лари, составляет около 520 000 долларов, то есть почти 1 000 000 лари).
По словам министра иностранных дел Эстонии –Грузия выполнила большую часть подготовительных работ для начала процесса визовой либерализации. «Грузия прекрасно выполняет домашнее задание. Надеюсь, что на Саммите в Риге, будет принято позитивное решение. Решение о установлении безвизового режима с Европой, будет большим достижением, которое так ждет грузинский народ. Надеюсь, что до начала саммита Грузия успеет завершить все необходимые работы», -после встречи с президентом Грузии заявила министр иностранных дел Эстонии.
«Мы не должны ожидать, что сразу же на второй день после Саммита в Риге, для Грузии будет отменен безвизовый режим с Европой. Нашей первоочередной задачей является выполнить все взятые на себя обязательства. Только после этого, мы уже будем ожидать от Европейского Союза рекомендации, согласно которой «Грузия выполнила все обязательства и готова получить безвизовый режим». Для получения подобной рекомендации необходима политическая воля европейских государств. Мы не должны обманывать себя тем, что сразу же, на второй день после Саммита в Риге нам дадут безвизовый режим и сможем свободно перемещаться по Шенгенской зоне. Мы должны ожидать того, что бы нам сказали –вы сделали все от вас зависящее, и теперь осталось решить технические вопросы», -19 декабря заявила министр Иностранных дел Грузии.
«Президент Грузии готов встретиться с президентом России, но на определенных условиях», -19 декабря заявила Секретарь Совета Национальной Безопасности Грузии. «Президент Грузии встретиться с президентом России в том случае, если на встрече будут обсуждаться вопросы де-оккупации, вопросы возвращения беженцев, «договор» между Россией и Абхазией, и т.д. Если будут обсуждаться эти темы, то президент Грузии готов к встрече. Если планируется обсуждать другие вопросы, то для этого существует «женевский» формат переговоров», -заявила Ирина Имерлишвили.
В рамках немецко-грузинского сотрудничества, правительство Германии приняло 19 декабря решение о выделении Грузии 20 000 000 евро, в виде льготного кредита. Напомним, что всего, в рамках немецко-грузинского «сотрудничества» Грузия получила от правительства Германии сумму размером в 650 000 000 евро.
«Европейский Парламент подчеркивает важность проведения правительством Грузии мер, направленных на достижение состояния национального равноправия и примирения. Так же Европейский Парламент высказывает беспокойство по поводу того, что множество представителей предыдущих властей страны сегодня находятся под следствием, либо сидят в тюрьмах», -сказано в тексте принятой 18 декабря Резолюции Европейского Парламента. Так же в резолюции сказано -«любой факт обвинения и любое нарушение прав человека в Грузии, должно быть соответственно расследовано, обоснованно и должны быть принятые соответствующие меры».
«В Грузии явно вырос уровень демократии, однако, чиновникам требуется время, что бы свыкнуться с изменениями и приспособиться к новым реалиям», -19декабря заявил президент Грузии.