Պետությունն իրավունք չունի սպանելու իր քաղաքացիներին այն պատճառով, որ նրանք փող չունեն.Վրաստանի Առողջապահության նախարար
• 23-12-2014 13:32:04   | Վրաստան  |  Ի՞նչ է գրում մամուլը
«Դեկտեմբերի 22-ին զորամասում մահացել է 20 ամյա զինծառայող Նիկոլոզ Ուգուլավան: Զինծառայողի մարմնի վրա` գլխի մասում հայտնաբերվել են հրթիռային վնասվածքներ: Քրեական գործ է հարուցվել ըստ «ինքնասպանության մղելու փաստի» կետի: Հետաքննություն է տարվում», -ասված է Վրաստանի Պաշտպանության նախարարության տարածած հայտարարությունում:
Դեկտեմբերի 22-ին Վրաստանի Կրթության և Գիտության նախարարությունը հաշվետվություն է ներկայացրել իր անցկացրած երկամյա աշխատանքի մասին: Հաշվետվության շնորհանդեսի ընթացքում Վրաստանի Կրթության նախարարը նաև ներկայացրել է նախարարության ծրագրերը ուսուցիչների աշխատավարձերի բարձրացման վերաբերյալ: Նախարարի հայտարարության համաձայն` 2016-2017թթ. ուսուցիչների աշխատավարձերը բարձր կլինեն ամսական միջին աշխատավարձից: Նախարարը չի նշել հաշվի կառնվի արդյոք միջին աշխատավարձի չափը, 2014թ. դրությամբ, թե՞ 2016-17թ.: Ուսուցիչների աշխատավարձի բարձրացումը ծրագրվում է 2015թ. սեպտեմբերին, 2016թ. ապրիլին և 2017թ. հունվարին: Կրթության նախարարի խոսքերի համաձայն` 2013թ. ուսուցիչների աշխատավարձը բարձրացել է 70 լարիով: «Անցած երկու տարիների ընթացքում նախարարությունը շատ բան է արել, որպեսզի հասնի երկու հիմնական նպատակի. Միջին կրթության հասանելիությունը և կրթության որակի բարձրացումը: Մեր գործունեության արդյունքները  տեսանելի կլինեն  2015թ. առաջին քառորդում», -հայտարարել է Վրաստանի Կրթության նախարարը: Նաև Վրաստանի Կրթության նախարարը հայտնել է, որ «նախարությունում իրականացվում է քաղաքական պատկերացումերի պատճառով կրթության համակարգից հեռացված անձանց վերադարձնելու գործընթացը: »: Երկու տարվա ընթացքում նախարարության գործունեության հաշվետվությունում որևէ հիշատակում չկա երկրի ոչ վրացալեզու կրթական հաստատությունների վերաբերյալ և տվյալ բնագավառում գոյություն ունեցող խնդիրների մաին: Ինչպես նաև չի ներառվել ոչ վրացալեզու դպրոցների ուսուցիչների պատրաստման հարցը:
Դեկտեմբերի 22-ին Գուրիայի շրջանի նահանգապետի թափուր տեղի համար նշանակվել է  Գուրայի Տարածքային վարչության հասարակության հետ կապերի բաժնի ղեկավարը: Վրաստանի Կառավարության հայտարարության համաձայն` «Գուրիայի շրջանի նահանգապետի պաշտոնի պարտականությունները իրագործելու մասին որոշումն ընդունվել է այն առթիվ, որ թեկնածուների ուսումանսիրության ժամանակ նրանց միջև վեճ է տեղի ունեցել: Մինչ Կառավարությունը գլուխ կհանի փոխադարձ մեղադրանքներից նահանգապետի պաշտոնակատարը կլինի Գուրիայի Տարածքային վարչության Հասարակության հետ կապերի բաժնի ղեկավարը», -ասված է Կառավարության հայտարարությունում: Հիշեցնենք, որ մինչ օրս Վրաստանի բոլոր շրջանների նահանգապետերը նախկինում զբաղեցրել են որոշակի պաշտոններ տարբեր ուժային գերատեսչություններում (հակահետախուզություն և այլն):
«Վրաստում չպետք է դեպքեր լինեն, երբ մարդը մահանում է միայն այն պատճառով, որ չունի փող: Այսօր երկրի բոլոր քաղաքացիները ունեն 100% բժշկական ապահովագրություն: Կային ժամանակներ, երբ մարդիկ վաճառում էին իրենց ամբողջ ունեցվածքը, հայտնվում էին փողոցներում, միայն այն պատճառով, որ իրենց անհրաժեշտ էր թանկ վիրահատություն անցկացնել կամ այլ բժշկական սպասարկում ստանալ: Պետությունն իրավունք չունի սպանելու իր քաղաքացիներին այն պատճառով, որ նրանք փող չունեն: Մեր Կառավարությունը և նախարարությունն արել է ամեն ինչ, որպեսզի բժշկական սպասարկումը հասանելի դարձնի բոլոր քաղաքացիների համար: Իհա´րկե, այսօր ևս կան խնդիրներ: Մենք աշխատելու տեղեր ունենք, բայց աշխատանքի հիմնական մասն արդեն արված է», -երկու տարվա ընթացքում կատարած աշխատանքի մասին հաշվետվությունը ներկայացնելով` դեկտեմբերի 22-ին հայտարարել է Վրաստանի Առողջապահության նախարար Դավիթ Սերգիենկոն:

«22 декабря в воинской части скончался 20 летний служащий срочной службы Николоз Угулава. На теле военнослужащего, в области головы, были обнаружены огнестрельные ранения. Возбуждено уголовное дело по статье «факт доведения до самоубийства». Ведется расследование», -сказано в заявлении распространенном министерством Обороны Грузии.
22 декабря министерство Образования и Науки Грузии представило отчет о проведенной в течении двух лет работе. В ходе презентации отчета министр образования Грузии так же представила ближайшие ланы министерства по части повышения зарплаты педагогам. Согласно заявлению министра, в 2016-17 году зарплаты педагогов будут выше средней заработной планки. Министр не уточнила –будет ли учтена средняя зарплата на момент 2014 или 2016-17 гг. Повышение зарплат педагогам планируется в сентябре 2015г., в апреле 2016г. и в январе 2017г. По словам министра образования, с 2013 года зарплаты педагогов повысились на 70 лари. «В течении прошедших двух лет министерство сделало очень много для того, что бы добиться двух основных целей –доступность среднего образования, а так же его качество. Результаты нашей деятельности будут видны уже в первом квартале 2015г.», -заявила министр Образования Грузии. Так же министр образования Грузии заявила, что «в министерстве протекает процесс по возвращению в систему тех людей, которые были изгнаны из системы образования по политическим соображениям». В отчете деятельности министерства за прошедшие два года нет ни одного упоминания о не грузино-язычных образовательных заведениях страны и имеющихся в данной сфере проблемах. Так же не отражен вопрос подготовки педагогов для не грузино-язычных школ.
22 декабря на вакантную должность губернатора региона Гурия, была назначена бывший руководитель Отдела по Связи с общественностью Краевой Администрации Гурии. Согласно заявлению Правительства Грузии «решение о назначении исполняющего обязанности губернатора региона Гурии было принято в связи с тем, что в ходе рассмотрения кандидатов на пост губернатора, между ними возник конфликт. Прежде чем Правительство разберется с предъявленными взаимными обвинениями, исполняющим обязанности губернатора будет бывший руководитель отдела по Связям с общественностью Краевой администрации», -сказано в заявлении правительства. Напомним, что до сегодняшнего дня все губернаторы регионов Грузии ранее занимали определенные посты в различных силовых ведомствах(контрразведка и т.д.).
«В Грузии не должно быть случаев, когда человек умирает только из-за того, что у него нет денег. Сегодня, все граждане страны, 100%, умеют медицинскую страховку. Были времена, когда люди продавали все свое имущество, оставались жить на улице, только потому, что им была необходима дорогостоящая операция, либо другое медицинское обслуживание. Государство не имеет права убивать своих граждан из-за того, что у них нет денег. Наше правительство и министерство сделало все для того, что бы сделать медицинское обслуживание доступным для всех граждан. Конечно же сегодня тоже существуют проблемы. Нам есть над чем работать, но основная часть работы уже проведена», -представляя отчет о проделанной в течении последних двух лет деятельности, 22 декабря заявил министр Здравоохранения Грузии Давит Сергиенко.