Վիճաբանություն և ֆիզիկական բախում՝ Վրաստանի Խորհրդարանում
Դեկտեմբերի 23-ին Վրաստանի Խորհրդարանում դեռ վիճաբանություն, հետո ֆիզիկական բախում է տեղի ունեցել պատգամավոր Գիա Ժորժոլիանիի (խորհրդարանային մեծամասնությունը) և հանձնաժողովի նիստին ներկա գտնվող «Ռուսթավի 2» հեռուստաընկերության տնօրենի՝ Նիկա Գվարամիայի միջև: Նիստի ժամանակ, որի ընթացքում քննարկվում էր «Հանրային հեռուստաընկերության» մասին օրենքի նախագիծը, պատգամավոր Ժորժոլիանին հայտարարել է, որ օրենքի ընդունմանը հակաճառում են այն մարդիկ, ովքեր երկար տարիների ընթացքում արել են ամեն ինչ, որպեսզի սպանեն Վրաստանում խոսքի ազատությունը: «Դուք ներկայացնում եք այն հեռուստաընկերությունը, որը 9 տարիների ընթացքում ծառայել է ոչ թե ժողովրդին, այլ Սահակաշվիլու արյունալի ռեժիմին: 9 տարի դուք զբաղվել եք նրա իշխանության ամրապնդմամբ», -դիմելով «Ռուսթավի 2»-ի տնօրենին հայտարարել է Գիա Ժորժոլիանին: Պատգամավորի տվյալ հայտարարությունը ակնհայտորեն դուր չեկավ «Ռուսթավի 2» հեռուստաընկերության տնօրենին, ինչից հետո նրանց միջև տեղի է ունեցել վեճ և կռիվ: Խորհրդարանի անվտանգության աշխատակիցները ստիպված են եղել ստիպել «Ռուսթավի 2»-ի տնօրեին լքել նիստերի դահլիճը:
«Դեկտեմբերի 23-ին Վրաստանի նախագահը մասնակցել է հրեական Խանուկա տոնին: Գիորգի Մարգվելաշվիլին այցելել է Թբիլիսիի կենտրոնական սինագոգը և վառել է ավանդական մոմը: Վրաստանի նախագահը շնորհավորել է հրեաների տոնը և շնորհակալություն է հայտնել այն անգնահատելի ներդրման համար, որը նրանք ունեցել են վրացական պետության զարգացման գործընթացում: Վրաստանի նախագահը խոստացավ Վրասատնում ապրող հրեաներին հետագայում ևս աջակցել նրանց, պաշտպանել նրան մշակույթը, կրոնը և ավանդույթները», -ասված է Վրաստանի նախագահի վարչության տարածած հայտարարությունում:
«Ամանորյա տոների կապակցությամբ Վրաստանի նախագահը 500 բանտարկյալների համաներման հրաման կստորագրի», -դեկտեմբերի 23-ին հայտարարել է համաներման հարցերով պետհանձնաժողովի նախագահը: «Հանձնաժողովն արդեն քննարկել է 225 բանտարկյալներ գործը: Մենք կշարունակենք ակտիվ աշխատանքը և մինչ Ամանոր կարող ենք որոշակիացնել այն կալանավորների թիվը, որոնց կվերաբերի ներման շնորհումը: Վերջնական խոսքը երկրի նախագահինն է: Նա կարող է ներում շնորհել մինչ 500 կալանավորի», -հայտարարել է Զվիադ Քորիձեն:
Դեկտեմբերի 23-ին կալանավորների իրավունքների պաշտպանության հարցերով զբաղվող կազմակերպությունը 2014թ ընթացքում կատարած աշխատանքի մասին հաշվետվություն է հրատարակել, որտեղ նշված է, որ «Վրաստանի բանտերում փորձարկվում են կտանքներ և ծաղրանքներ կալանավորների հանդեպ»: Նույն օրը Պրոբացիայի հարցերով նախարարը արել է հետևյալ հայտարարությունը. «Մեր բանտերում ոչ ոքի կտտանքի չեն ենթարկում և ոչ ոքի չեն ծաղրում: Մենք աշխատում ենք հավանական կտտանքի յուրաքանչյուր հայտի շուրջ և չարժե մեղադրել նախարարությանը մինչ աշխատանքի ավարտը` իրական իրավիճակի քննությունը»:
Վրաց-ադրբեջանական սահմանին ստեղծվել էր մի քանի կիլոմետրանոց խցանում` բաղկացած բեռնատար մեքենաներիգ: Բեռնատար մեքենաների մեծամասնությունը Թուրքիաից Ադրբեջան էին ուղևորվում: Չնայած որ տվյալ իրավիճակը շարունակվում է արդեն մի քանի օր, Վրաստանի Տրանսպորտի նախարարությունը դեռևս չի մեկնաբանել իրավիճակը և չի նշել խցանման առաջացման պատճառը:
Դեկտեմբերի 23-ին RMG GOLD ընկերության աշխատակիցները Թբիլիսիում երկու բողոքի ցույց են անցկացրել` նախագահի նստավայրի և կառավարության շենքի մոտ: Ցույցի մասնակիցները պահանջում են վերանայել իր հայատարարությունը, որի համաձայն նա կոչ է արել դադարեցնել Սակդրիսիում լեռնային հանքարդյունաբերական գործարանի աշխատանքը: Միտինգի մասնակիցների խոսքերի համաձայն, գործարանի փակվելու դեպքում 3 000 մարդ կմնա առանց աշխատանքի: «Նախագահը կոչ է անում փակել մեր գործարանը և նրա տեղում թանգարան կառուցել: Ո՞վ կկերակրի մեր ընտանիքներին: Թանգարանը՞: Երկրում առանց այն էլ դադարեցված է արդյունաբերությունը, և նրանք առաջարկում են փակել այն, ինչ հաջողվել է որևէ կերպ պահպանել…», -հայտարարում են ցույցի մասնակիցները: Հիշեցնենք, որ ի սկզբաներ Սակդրիսիի գործարանը փակելու կոչով հանդես է եկել Վրացական Եկեղեցու Պատրիարքարանը: Հիմնավորել իր պահանջը նրանով, որ գործարանի տեղում պետք է բացվի հնագիտական թանգարան:
«2014թ. երրորդ քառորդում Վրաստանի Համախառն ներքին արդյունքը կազմել է 5,6%: 2013թ. տվյալ ցուցանիշը եղել է 1.3%: Ընդհանուր առմամբ Վրաստանում հաստատվել է տնտեսության 5 տոկոս աճ», -ասված է ազգային վիճակագրության գործակալության տարածած հայտարարությունում:

События дня. 23 декабря, Грузия
23 декабря в парламенте Грузии произошел вначале словесный, а за тем физический конфликт между депутатом Гией Жоржoлиани (парламентское большинство) и  присутствующем на заседании комитета директором телекомпании «Рустави 2». На заседании, в ходе которого рассматривался проект закона о «Общественном телевиденье», депутат Жоржолиани заявил, что принятию закона противятся те люди, которые на протяжении многих лет делали все, что бы убить в Грузии свободу слова. «Вы представляете ту телекомпанию, которая на протяжении 9 лет служила не народу, а кровавому режиму Саакашвили. 9 лет занималась укреплением его власти», -обращаясь к директору «Рустави 2» заявил депутат Жоржолиани. Данное заявление депутата явно не понравилось директору телекомпании «Рустави 2», после чего между ними произошел спор и драка.. Охрана парламента была вынуждена заставить директора, «Рустави 2» покинуть заседание комитета.
«23 декабря президент Грузии принял участие в праздновании еврейского праздника –Ханука. Гиорги Маргвелашвили посетил центральную синагогу Тбилиси и зажег традиционную свечу. Президент Грузии поздравил евреев с праздником и поблагодарил за тот неоценимый вклад, который они внесли в процесс развития грузинского государства. Президент Грузии пообещал проживающим в Грузии евреям и в дальнейшем поддерживать из, защищать из культуру, религию и традиции», -сказано в заявлении распространенном администрацией президента Грузии.
«В связи с Новогодними праздниками президент Грузии подпишет приказ о помиловании 500 заключенных», -23 декабря заявил председатель государственной комиссии по вопросам помилования. «Комиссия уже изучила дела 225 заключенных. Мы продолжим активную работу, и до нового года сможем определиться с точным числом заключенных, которых коснется амнистия. Окончательное слово –за президентом страны. Он может помиловать до 500 заключенных», -заявил Звиад Коридзе.
23 декабря неправительственная организация занимающаяся вопросами защиты прав заключенных опубликовала отчет деятельности за 2014 год, в котором указывается, что «в тюрьмах Грузии практикуются пытки и издевательства над заключенными». В тот же день министр по вопросам пробации заявил следующее: «В наших тюрьмах никого не пытают и не над кем не издеваются. Мы работаем над каждым заявлением о вероятных пытках и не стоит обвинять министерство прежде, чем будет закончена работа –изучение реальной ситуации».
На грузино-азербайджанской границе образовалась многокилометровая пробка из грузовых автомашин. Большинство грузовиков направляются в Азербайджан из Турции. Не смотря на то, что данная ситуация сохраняется уже на протяжении нескольких дней, министерство транспорта Грузии пока что не прокомментировало ситуацию и не назвало причину образования пробки.
23 декабря сотрудники компании RMG GOLD провели в Тбилиси две акции протеста –около резиденции президента и у здания правительства. Участники акции требуют президента пересмотреть свое заявление, согласно которому он призвал к остановке функционирования горно-перерабатывающего завода в Сакдриси. По словам участников митинга, в случае, если завод прекратит работу, то 3 000 человек останутся без работы. «Президент призывает закрыть наш завод и открыть на его месте музей. Кто будет кормить наши семьи? Музей? В стране и так остановлена промышленность, а они предлагают закрыть даже то, что кое как удалось сохранить…», -заявляют участники акции. Напомним, что изначально с призывом закрыть завод в Сакдриси выступила Патриархия Грузинской Церкви. Обосновав свое требование тем, что на месте завода должен быть открыт археологический музей.
«В третьем квартале 2014 года общий внутренний продукт Грузии составил 5,6%. В 2013 годы данный показатель составлял 1,3%. В целом, за 2014 год в Грузии зафиксирован экономический рост в 5%. На 2015 год правительство страны так же ожидает рост экономики на 5%», -сказано в заявлении распространенном национальным статистическим агентством.