Ծովագյուղ համայնքում տեղադրվել է արևային ջրատաքացուցիչ, արևային վահանակներ և արևային «էլեկտրական հովիվ»
• 27-12-2014 15:32:03   | Գեղարքունինքի մարզ  |  Գիտություն եւ տեխնոլոգիաներ
Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) և հիմնադրամի գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ներկայացրել են «Այլընտրանքային էներգիա» ծրագրի շրջանակում համատեղ իրականացվող հերթական նախագծի արդյունքները` այս անգամ Ծովագյուղ համայնքում: Նախագծի շրջանակում համայնքում տեղադրվել է արևային ջրատաքացուցիչ, արևային վահանակներ և արևային «էլեկտրական հովիվ», որը պաշտպանում է գյուղի ընտանի կենդանիներին և նորատունկ այգիները գիշատիչներից և կրծողներից: Միջոցառումն անցավ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանի, Ծովագյուղ համայնքի ղեկավար Վահրամ Գևորգյանի և տեղաբնակների մասնակցությամբ:
Համայնքի մանկապարտեզում տեղադրված արևային ջրատաքացուցիչը ջեռուցման էներգաարդյունավետ և բնապահպանական տեսանկյունից արդարացված միջոց է: Այս համակարգը ձմռանը 50-60%-ով նվազեցնում է ջեռուցման ծախսը, իսկ ամռանը` 100%-ով տաք ջրի ծախսը: Բացի այդ, տեղադրվել են նաև արևային վահանակներ, որպեսզի արևային ջրատաքացուցիչի ղեկավարման համակարգն իր պոմպով ընդհանրապես չօգտագործի էլեկտրաէներգիա:
Արևային ջեռուցման և ջրատաքացուցիչ համակարգն ունի ջրատաքացուցիչ 6 կոլեկտոր, յուրաքանչյուրը՝ վակուումային 30 խողովակով (ընդհանուր՝ 180 հատ): Հայաստանում, ի դեպ, 70մմ տրամագծով վակուումային խողովակներն առաջին անգամ են գործարկվում (մինչ այժմ շահագործվող խողովակների տրամագիծը չի գերազանցել 58մմ-ը) և առավել արդյունավետ են: Վակուումային մեկ խողովակի երկարությունը 2.1մ է: Համակարգն ունի նաև 500 լիտր տարողությամբ երկկոնտուր ջերմափոխանակիչ բաք, ինչպես նաև ղեկավարման համակարգ` իր պոմպով:
Վայրի կենդանիների ներխուժումները կանխելու համար գյուղը կստանա նաև արևային երկու «էլեկտրական հովիվ»` արտադրված ոլորտի առաջին և ամենահեղինակավոր Գալագեր կազմակերպության կողմից: Արևային էներգիայով գործարկվող էլեկտրական ցանկապատն ընտանի կենդանիներին կպաշտպանի գայլերից և այլ գիշատիչներից: Այս արդյունավետ և նորարար լուծումն արդեն մի քանի տասնամյակ կիրառվում է աշխարհի տարբեր երկրներում:
«Բնությունն ինքն է հուշում մարդկությանը, որ կան էներգիա ստանալու ավելի հեշտ և մատչելի տարբերակներ, որոնցից մենք կարող ենք օգտվել: Ինչու՞ գնալ ծախսատար և շրջակա միջավայրին վնաս պատճառող ճանապարհով, եթե կարելի է օգտվել արևի էներգիայից: Զարգացող երկրների համար առավել ևս այլընտրանքային էներգիայի աղբյուրների օգտագործումը կարևոր է, քանի որ դա տնտեսապես շահավետ տարբերակ է: Էլեկտրաէներգիայի համար վճարվող գումարը կարելի է օգտագործել կենսական այլ խնդիրներ լուծելու և կյանքի պայմանները բարելավելու նպատակով: Հայաստանում այդ առումով առավել խոցելի են մարզերը, հատկապես այն բնակավայրերը, որտեղ ձմեռն ավելի երկար է և խստաշունչ, հետևաբար` մեծ են ջեռուցման ծախսերը: Մենք աջակցում ենք «Այլընտրանքային էներգիա» ծրագրին, որովհետև այն ուղղված է երկու կարևոր հարցի լուծմանը` շրջակա միջավայրի պահպանությանը և գյուղական համայնքների բնակիչների բարեկեցությանը նպաստելուն»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Գեղարքունիքի մարզի Ծովագյուղ համայնքը հիմնադրվել է 1828թ.-ին և ներկայումս ունի 4318 բնակիչ: Բնակչության մեծ մասը գաղթել է Արևմտյան Հայաստանի Արազափ գյուղից: Էլեկտրաէներգիայի ծախսը լուրջ մարտահրավեր է այս համայնքում, որտեղ տնտեսությունները պարբերաբար տուժում են գայլերի, այլ գիշատիչների և կրծողների ներխուժումներից: «Այլընտրանքային էներգիա» նախագծի իրականացումը Ծովագյուղ համայնքում կլուծի մի շարք հրատապ խնդիրներ՝ միևնույն ժամանակ առաջարկելով տեղացիներին բնապահպանական այլընտրանքային միջոցներ և ժամանակակից կանաչ տեխնոլոգիաներ օգտագործելու հնարավորություն:
Ծրագրի նպատակն է կանխարգելել շրջակա միջավայրի աղտոտումը` հնարավորություն ընձեռելով օգտագործել այլընտրանքային էներգիայի աղբյուրներ: Տասն ամիս տևողությամբ ծրագիրը, որն իրականացվելու է Գեղարքունիքի (Վահան և Ծովագյուղ) և Արարատի (Պարույր Սևակ, Շաղափ, Լանջանիստ և Ուրցաձոր) մարզերի վեց համայնքներում, պարունակում է երկու բաղադրիչ` դասընթացներ տեղաբնակների համար և աջակցություն` համայնքներին այլընտրանքային էներգիայի աղբյուրների օգտագործման բնագավառում (արեգակնային ջեռուցման համակարգ, էլեկտրական ցանկապատեր, LED փողոցային լուսավորություն): Քանի որ Հայաստանն ունի արևային էներգիայի մեծ պաշար՝ այլընտրանքային էներգիայի և էներգախնայող տեխնոլոգիաների ներդրումը կարող է բարձրացնել տվյալ համայնքների տնտեսությունների էներգետիկ արդյունավետությունը և նպաստել բնապահպանական ու սոցիալական խնդիրների լուծմանը: Ծրագիրը հավակնում է դառնալ Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի երկարաժամկետ համագործակցության նոր ձևաչափ` բնապահպանության և բնական ռեսուրսների կայուն օգտագործման բնագավառում: Կողմերը մեծապես կարևորում են բնության պահպանության ոլորտում նորագույն տեխնոլոգիաների օգտագործումը, որն իր հերթին կնպաստի շրջակա միջավայրի պահպանությանը, էներգախնայողության բարձրացմանը և համայնքների զարգացմանը:
Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի մասին
Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի առաքելությունն է Հայաստանի բացառիկ բնական ժառանգության պահպանությունը: Աշխատելով վայրի բնության պահպանության, բնապահպանական կրթության և համայնքային զարգացման խաչմերուկում՝ հիմնադրամը կարևորում է գյուղական բնակչության ներգրավումը Հայաստանի կայուն առաջընթացում: Հիմնադրամի գործունեությունն ուղղված է մարդ-վայրի բնություն հակամարտության և դրա հետևանքների նվազեցմանը, ինչը նախապայման է Հայաստանի դրական զարգացման:

• 27-12-2014 15:32:03   |   |  Science and Technology
The Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets and its General Partner VivaCell-MTS will mark the completion and present the outcomes of a project implemented in Tsovagyugh community within the framework of the joint Alternative Energy Project. The initiative included solar water heating system and solar panels in the community kindergarten, as well as two solar electric fences to protect animals and crops from wolves and other predators. The concluding event was attended by VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, founder of FPWC Ruben Khachatryan, head of Tsovagyugh community Vahram Gevorgyan, and the community residents.
The solar water heating system installed in the kindergarten is energy efficient and environmentally friendly as it reduces water heating costs by up to 50-60% in the winter and by up to 100% in the summer. Besides, solar panels have also been provided to the village so that the pump for the solar thermal system does not use any electricity.
The system includes 6 solar water heating collectors, each of which comes with 30 vacuum tubes (total 180 vacuum tubes). The vacuum pipes have a diameter of 70mm, which are the largest and the most effective ones in Armenia (until now only 58mm pipes have been used in Armenia). The length of each pipe is 2.1m. The system has double coils water tank with a 500 liter capacity and a pump station with controller.
To deal with the issue of wild animals, the village will receive two solar electric fences made by one of the first and most successful electric fence producers called Gallagher. The solar powered electric fence will protect sheep and goats against wolves and other predators. For many decades, this innovative solution has proved to be highly efficient in developed countries around the world.
“The nature itself hints people that there are easier and less costly ways to get energy. Why choose an option expensive and harmful to the environment, when we can use the energy of the sun? In developing countries the use of alternative energy resources is even more important because it is an economically feasible option. The amount paid for electricity can be saved and used for solving other vital problems and for improving the conditions of life. In this respect the most vulnerable are the regions in Armenia, especially those localities where winters are long and severe, and therefore the expenditures for heating are big. We support the “Alternative energy” project because it is aimed at solving two important issues – protecting the environment and promoting welfare in rural communities”, noted VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
Tsovagyugh community, located in Gegharkunik province, was established in 1828 and has a population of 4318. Most of its population has migrated from the Western Armenian village of Arzap. Affordable energy is a major challenge in the community. Its population also struggles with wolves in the area, which harm the animals and crops. The Alternative Energy Project in Tsovagyugh was designed to alleviate some of these challenges for the villagers. It will also involve the villagers in environmental alternatives, and give them an opportunity to use modern and innovative green technologies.
The Alternative Energy project aims to reduce pollution and protect the environment by giving villagers an opportunity to use alternative sources of energy. This ten month long project will be implemented in six communities of the Gegharkunik (Vahan and Tsovagyugh) and Ararat (Paruyr Sevak, Shaghap, Lanjanist and Urtsadzor) regions and contains two components: capacity trainings for local villagers and access to renewable energy (solar thermal system, electric fences, LED street lights). As Armenia has a fairly good potential for solar energy, investment in alternative and energy efficient technologies can significantly benefit environmental and social issues. The project aspires to become a long-term cooperation between the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and VivaCell-MTS in the fields of environmental protection and sustainable use and conservation of natural resources. Both parties emphasize the use of modern technologies in the field of environmental protection.