Վրաստանը մինչ օրս չի ճանաչել 1915-23թթ. Հայոց Ցեղասպանության փաստը
Վրաստանի Ազգային Վիճակագրական գործակալության տարածած տվյալների համաձայն` Վրաստանում ամենատարածված ազգանունների հնգյակում հայտնվել է երկու ադրբեջանական ազգանուն: Հարգելի ընթերցողին ենք ներկայացնում Վրաստանի Ազգային վիճակագրական գործակալության տարածած տվյալները (ազգանունների և երկրի` տվյալ ազգանունը կրող քաղաքացիների քանակը): Բերիձե -28 548(առաջին տեղն ըստ տարածվածության), Մամեդով -28 118(երկրորդ տեղն ըստ տարածվածության), Ալիև -19 013(չորրորդ տեղն ըստ տարածվածության), Գելաշվիլի -18 215(հինգերերդ տեղն ըստ տարածվածության): Ամենատարածված ազգանունների 20յակի մեջ կա նաև Բայրամով ազգանունը -10 247(18 տեղը): Հայկական ազգանուն հրապարակված տվյալներում չկա:
Հունվարի 27-ին Խորհրդարանական փոքրամասնության անդամ Գիգի Ծերեթելին դիմել է երկրի կառավարությանը նվազագույն սպառողական զամբյուղի մինիմումը բարձրացնելու կոչով: Պատգամավորը իշխանությանն արած իր կոչը հիմնավորում է նրանով, որ ազգային արժույթի կուրսը դոլարի համեմատությամբ վերջին տարիների ընթացքում զգալիորեն փոխվել է, ապրանքները թանկացել են, իսկ նվազագույն սպառողական զամբյուղը մնացել է նույնը: «Լարիի արժեզրկումը շատ բացասականորեն է ազդել մեր քաղաքացիների կենսամակարդակի վրա: Հատկապես նրանց վրա, ովքեր մինչ այդ էլ ապրում էին ծանր սոցիալական պայմաններում: Քաղաքացիների մեծ մասն ապրում է բանկերից դոլարով վերցրած վարկերի հաշվին… Դոլարն օրեցօր թանկանում է, իսկ լարիով նվազագույն աշխատավարձերը մնում են նույնը: Մենք չենք տեսնում կառավարության կողմից իրականացվող քայլեր, որոնք կթեթևացնեն երկրի քաղաքացիների կյանքը: Ավելին, ազգային արժույթի անկումը մասամբ հանդիսանում է կառավարության ոչ ճիշտ քայլերի արդյունք: Բազմաթիվ փորձագետներ արդեն վաղուց խոսում են այն մասին, որ կառավարության կողմից հաստատված նվազագույն սպառողական զամբյուղը 160 լարիի ճափով, չի արտացոլում իրական պատկերը և քաղաքացիների իրական պահանջները: Եվ նույնիսկ չնայած այդ անիրական թվին` 160 լարին ծիծաղելի թիվ է: Եթե 2012թ. թոշակառուները ստանում էին 90 դոլար (համապատասխան այն ժամանակվա դոլարի համեմատ լարիի կուրսին), ապա այսօր թոշակառուները ստանում են 75 դոլար: Անհրաժեշտ է, որպեսզի կառավարությունը փոփոխի միջին սպառողական զամբյուղի քանակը: Դա անհրաժեշտ է, որպեսզի մեր քաղաքացիները կարողանան պարզագույնս գոյատևել», -հունվարի 27-ին հայտարարել է Խորհրդարանական փոքրամասնության ներկայացուցիչը:
Վրաստանի Ազգային Բանկի հաստատած կուրսի համաձայն` հունվարի 28-ին մեկ դոլարը կարժենա 2.0144 լարի. Ազգային արժույթի արժեզրկման կապակցությամբ հունվարի 27-ին Վրաստանի Կառավարությունում վարչապետի ատենապետությամբ կայացել է արտահերթ նիստ: Հանդիպմանը մասնակցում էին Ֆինանսների, Տնտեսության, Գյուղատնտեսության նախարարները, Վրաստանի Ազգային Բանկի տնօրենը, «Վրացական Երկաթգծեր» ընկերության ղեկավարն և բիզնես-օմբուցմենը: Արտահերթ նիստի ո´չ սկզբում, ո´չ վերջում պաշտոնական հայտարարություններ չեն արվել:
«Կառավարության հանդեպ վստահության հարցը վաղ թե ուշ կդառնա օրակարգային: Դա կլինի ոչ թե վաղը կամ մյուս օրը, այլ մոտական ամիսների ընթացքում: Դա անխուսափելի է: Բացի առողջապահության և սոցիալական նպաստի համակարգերից մնացած բոլոր բնագավառներում գոյություն ունեն չլուծված հարցեր: Կառավարությունն այսքան տարիների ընթացքում չկարողացավ լուծել որևէ լուրջ խնդիր: Չնայած դրան Կառավարությունն այնուամենայնիվ, ունի դրական կողմը: Նա փորձում է արձագանքել այն հարցերին, որոնք բարձրաձայնում է վրաց հասարակությունը: Մինչդեռ եթե չսկսել իրականորել պայքարել խնդիրների դեմ, ապա սուր ճգնաժամն անխուսափելի է: Երկրում արդարության վերականգնման մակարդակի շարժը բավարար չէ հասարակության համար: Իսկապես նախկին ռեժիմի զերծումը հեշտ գործ չէր, բայց հեռացնել ռեժիմը չի նշանակում վերացնել համակարգը: Համակարգը շարունակում է մնալ նախկինը: Համակարգը չի փոխվել, և եթե կառավարությունը չընդունի արմատական, համակարգային որոշումներ, ապա նա վտանգված է համակարգի գերին դառնալուն: Վերջին ժամանակներս մեր երկրի բոլոր իշխանությունների համար հիմնական հենակետ էին ուժային գերատեսչությունները և կառույցները: Ներկայիս կառավարությունը ևս չկարողացավ «հանձնել մի քանի քննություն»: Այդ «չհանձնված քննությունները» ցույց տվեցին, որ ուժային գերատեսչությունները, համակարգը հաղթել են կառավարությանը: Լսումների մասին օրենքը, քաղաքացիների հանցաքննման թեման և շատ այլ բաներ ապացուցում են, որ համակարգը դեռևս ողջ է և այն շարունակում է շահել հասարակության մեջ: Համակարգը նորից ցույց է տալիս իր ուժը… Ահա այսպիսի դրամատիկ իրավիճակ…», -հունվարի 27-ին հայտարարել է վրացի փորձագետ Գիա Խուխուշվիլին:
Հունվարի 27-ին Վրատսանի նախագահը մասնակցել է Վրաստանի հրեական համայնքի կողմից կազմակերպված միջոցառմանը` նվիրված «Ոսվենցիմ» կոնցլագերի ազատագրման 70 ամյակին և հրեա ժողովրդի ցեղասպանության (հոլոքոստ) միջազգային օրվան: Դիմելով հավաքված հյուրերին` Վրաստանի նախագահը ցավակցություն է հայտնել հրեա ժողովրդին և հատկապես նշել է, որ յուրաքանչյուրի պարտքն է անել հնարավորինս, որպեսզի նման հանցագործություն այլևս երբեք չկրկնվի: «Հոլոքոստը մեզ ակնհայտորեն ցույց տվեց, թե ինչի կարող է հասնել մարդը, եթե իր գործողությունների հիմքում դրված լինի ատելությունն այլ մարդկանց հանդեպ և եթե ինքն իրեն համարի ընտրյալ… Անցյալ օրերի փորձը նախազգուշացնում է մեզ, որ անհանդուրժողականության հանդեպ ցուցաբերած անուշադրության պատճառով մենք բոլորս թանկ ենք վճարելու: Հատկապես այդ պատճառով մեզանից յուրաքանչյուրը պետք է անի ամեն ինչ, որպեսզի նման ողբերգություն այլևս չկրկնվի: Դա նշանակում է, որ մենք պետք է պայքարենք ատելության, անհանդուրժողականության և խտրականության ցանկացած դրսևորման դեմ: Մենք պետք է կանխենք նման գործողությունները մինչև դրանց ի հայտ գալը: Հոլոքոստի զոհերի հիշատակը մեզ պատասխանատվության կոչ է անում պահպանելու խաղաղությունը և փոխըմբռնումը», -հունվարի 27-ին հայտարարել է Վրաստանի նախագահը: Հիշեցնենք, որ Վրաստանը մինչ օրս չի ճանաչել 1915-23թթ. Հայոց Ցեղասպանության փաստը և չի դատապարտել նրա կազմակերպչին` Թուրքիային: Հայ ժողովրդի դեմ իրագործած Ցեղասպանությունը չճանաչելու քաղաքականությունը Վրաստանի իշխանությունները հիմնավորում են «Թուրքիայի հետ հարաբերությունները չվատթարացնելու» ցանկությամբ:

Грузия до сих пор не признала факта Геноцида Армянского народа 1915-23гг.
Согласно данным, распространенным Национальным Статистическим Агентством Грузии в пятерку самых распространенных в Грузии фамилий попали 2 азербайджанские фамилии. Уважаемому читателю приводим данные распространенные Национальным Статистическим Агентством Грузии (фамилия и количество граждан страны, носящих данную фамилию). Беридзе -28 548(первое место по распространенности), Мамедов -28 118(второе место по распространенности), Капанадзе –19 050(третье место по распространенности), Алиев -19 013(четвертое место по распространенности), Гелашвили -18 215(пятое место по распространенности). В «двадцатку» самых распространенных в Грузии фамилий так же вошла фамилия Байрамов -10 247 (18-ое место). Армянских фамилий в опубликованных данных нет.
27 января член парламентского меньшинства –Гиги Церетели обратился к правительству страны с призывом повысить средний-прожиточный минимум. Свой призыв в властям страны депутат обосновывает тем, что курс национальной валюты, по отношению к доллару, за последние годы существенно изменился, продукты подорожали, а прожиточный минимум –остался прежним. «Обесценивание лари очень плохо отразилось на уровне жизни наших граждан. Особенно тех, кто и до этого жил в сложных социальных условиях. Большая часть граждан живет на кредиты, взятые в банках, в долларах… Доллар с каждым днем дорожает, а минимальные зарплаты, в ларах, остаются прежними. Мы не видим шагов правительства, направленных на облегчение жизни граждан страны. Более того, падение национальной валюты является частично результатом неправильных шагов правительства. Множество экспертов уже очень давно говорят о том, что установленный правительством прожиточный минимум, размером в 160 лари, не отражает реальную картину и реальные потребности граждан. И даже не смотря на эту нереальную цифру, 160 лари –смешная цифра…. Если в 2012 году пенсионеры получали пенсию размером в 90 долларов (соответственно тогдашнему курсу лари к доллару0, то сегодня пенсионеры получают 75 долларов. Необходимо, что бы государство откорректировало количество среднего прожиточного минимума. Это необходимо, что бы наши граждане смогли элементарно существовать». -27 января заявил представитель парламентского меньшинства.
Согласно курсу, установленному Национальным Банком Грузии, 28 января 1 доллар будет стоить 2, 0144 лари. В связи с обесцениванием национальной валюты 27 января в правительстве Грузии, под председательством премьер министра страны прошло экстренное совещание. На встрече участвовали министры финансов, экономики, сельского хозяйства, директор Национального Банка Грузии, бизнес-омбуцмен и руководитель компании «Грузинские Железные Дороги». Ни до, ни после окончания экстренного совещания официальные заявления сделаны не были.
«Вопрос  о доверии к Правительству рано или поздно встанет на повестку дня. Это произойдет не завтра или послезавтра, но произойдет в ближайшие месяцы. Это неизбежно! Кроме системы здравоохранения и социальной помощи, во всех других сферах существуют нерешенные проблемы. Правительство за столько лет не смогло решить ни одну серьезную задачу. Не смотря на это у правительства все же есть позитив. Оно пытается реагировать на те вопросы, которые поднимает грузинская общественность. Однако, если не начать реально бороться с проблемами, то острый кризис –неизбежен. Уровень динамики восстановления справедливости в стране является неудовлетворительным для общества. Действительно, устранение предыдущего режима было нелегким делом, но устранить режим это еще не означает устранить систему! Система продолжает оставаться прежней. Система не изменилась, и если правительство не будет принимать радикальных, системных решений, то оно рискует стать заложником, рабом системы. В последнее время для всех властей нашей страны основной опорой были силовые ведомства и структуры. Нынешнее правительство то же «не смогло сдать несколько экзаменов». Эти «не сданные экзамены» показали, что силовые ведомства, система одержала победу над правительством. Закон о прослушивании, тема допроса граждан и многое другое указывает на то, что система все еще жива и она продолжает выигрывать у общества. Система вновь показывает свою силу…Вот такая вот драматическая ситуация…», -27 января заявил грузинский эксперт Гия Хухушвили.
27 января президент Грузии принял участие в мероприятии организованном еврейской общиной Грузии, посвященном 70-летию освобождения концлагеря «Освенцим» и международному дню памяти жертв геноцида еврейского народа (Холокост). Обращаясь к собравшимся гостям президент грузи выразил соболезнование еврейскому народу, и особо отметил, что долг каждого человека делать все возможное, что бы подобное преступление больше никогда не повторилось. «Холокост нам наглядно показал то, до чего может дойти человек, если в основу своих действий он поставит ненависть к другим людям и если будет считать себя избранным… Опыт прошедших дней предостерегает нас, что за невнимание к проявлению нетерпимости нам всем придется очень дорого заплатить. Именно по этому, каждый из нас должен делать все, для того, что бы подобная трагедия больше никогда не повторилась. Это значит, что мы должны противостоять любому проявлению ненависти, нетерпимости, дискриминации. Мы должны пресекать подобные явления прежде, чем они проявят себя. Память жертв Холокоста, призывает нас к ответственности за сохранение мира и взаимного понимания», -27 января заявил президент Грузии. Напомним, что Грузия до сих пор не признала факта Геноцида Армянского народа 1915-23гг. и не осудила его организатора –Турцию. Не желание признавать факт Геноцида армянского народа власти Грузии объясняют нежеланием «ухудшать отношения с Турцией».