Ախալքալաք-Կարծախ երկաթգծի հատվածով անցել է առաջին փորձնական գնացքը
Հունվարի 28-ին կայացած Թբիլիսիի կառավարության նիստի ընթացքում (քաղաքապետարանի նիստ) քաղաքապետը հայտարարել է, որ կատարել է նախընտրական ժամանակահատվածում տրված իր խոստումը և կրկնապատկել է սոցիալական օգնություն վաուչերի քանակը սոցիալական անապահով ընտանիքների համար: «Ինչպես ես խոստացել էի նախընտրական ժամանակահատվածում, սոցիալապես անապահով քաղաքացիների համար վաուչերների քանակը կրկնապատկվել է: Ընթացիկ տարում տվյալ ուղղությամբ քաղաքապետարանը կծախսի 15 000 000 լարի: Եվս մեկ անգամ եմ ուզում հուսադրել քաղաքացիներին` մենք կատարում ենք նախընտրական ժամանակահատվածում տրված բոլոր խոստումները», -հայտարարել է քաղաքապետ Դավիթ Նարմանիան:
«Այսօր քաղաքապետը հայտարարել է, որ ինքը կատարել է սոցիալական վաուչերները կրկնապատկելու իր խոստումը: Ցավալի է, որ քաղաքապետը շարունակում խաբել ինքն իրեն և քաղաքացիներին: Ուզում եմ հիշեցնել, որ քաղաքապետը խոստացել էր չզրկել որևէ ընտանիքի սոցիալական օգնությունից, նա խոստացել է, որ բոլոր նրանք, ովքեր առաջ օգնություն էին ստանում, կշարունակեն ստանալ նաև 2015թ. և տարվա կեսից օգնության չափը կավելանա: Ահա թե ինչ էր նա խոստացել: Իրականում քաղաքապետարանի «հաջողությունը» կայանում է նրանում, որ նա կրճատել է մարդկանց քանակությունը, որոնք պետք է օգնություն ստանային և ազատված միջոցների հաշվին բարձրացրել է վաուչերի քանակը... Այս մանիպուլյացիայի արդյունքում ավելի քան 180 000 քաղաքացի զրկվել են միակ օգնությունից` սոցիալական վաուչերից, իսկ քաղաքապետը ասում է, թե ինքը կատարել է իր խոստումը… Դա հասարակ խաբեություն է», -հայտարարել է Քաղխորհրդի պատգամավոր Իրակլի Աբեսաձեն:
Հունվարի 28-ի դրությամբ գրանցվել է է ավելի քան 350 դեղատեսակի թանկացում: Մինչդեռ Վրաստանի Առողջապահության նախարարի տեղակալի հայտարարության համաձայն` «նախարարությունը դեռևս որևէ անհրաժեշտություն չի տեսնում որևէ քայլ ձեռնարկելու դեղատեսակների գներն իջեցնելու ուղղությամբ»: «Վրաստանում վաճառվում է ընդհանուր առմամբ 5 000 դեղատեսակ: Նշված թիվը (350 դեղատեսակ), ընդհանուր դեղատեսակների նույնիսկ 10% չի կազմում: Եթե դեղորայքի հասանելիությունը հասնի «մինուսի» ապա այդժամ նախարարությունը կանցկացնի համապատասխան քայլեր: Դեռևս մենք անհրաժեշտություն չենք տեսնում արձագանքել մի քանի դեղատեսակի թանկացմանը», -հայտարարել է Վրաստանի Առողջապահության փոխնախարարը: Հիշեցնենք, որ վերջին ժամանակներս հաստատվել է առաջին անհրաժեշտության դեղորայքի (հակաբորբոքային միջոցներ, ճնշումը կարրգավորող միջոցներ և այլն) գների թանկացում:
2015թ. նախատեսված մակրո-ֆինանսական օգնության շրջանակներում (46 000 000 եվրո ընդհանուր ծավալով), հունվարի 28-ին Եվրամիությունը հատկացրել է Վրաստանին օգնության առաջին տրանշը` 13 000 000 եվրո ծավալով: Եվրամիության ներկայացուցչի հայտարարության համաձայն` մոտական օրերին Վրաստանը Եվրամիությունից կստանա նաև 10 000 000 եվրո, իսկ 2015թ. կեսերին մնացած 23 000 000 եվրոն: «Մենք աջակցում ենք Վրաստանի ջանքերն` ուղղված երկրի ֆինանսական կայունությունը պահպանելուն, նաև աջակցում ենք տնտեսական աճին և զարգացմանը: Մենք անում ենք հնարավորինս որպեսզի օգնենք Վրաստանին ինտեգրվելու եվրոպական տնտեսական միջավայրում», -հունվարի 28-ին հայտարարել է ԵՄ ներկայացուցիչ Պիեռ Մոսկովիցը: Հիշեցնենք, որ «մակրո ֆինանսական օգնության» ծրագիրը ԵՄ գործիքներից մեկն է հանդիսանում` ուղղված տնտեսական ճգնաժամի դեմ պայքարին: Տվյալ ծրագիրը ակտիվ է ԵՄ այն անդամ երկրների համար, որոնք ֆինանսական հավասարակշռության և վճարունակության լուրջ խնդիրներ ունեն:
Հունվարի 28-ին Վրաստանի պաշտպանության նախարարություն է այցելել Վրաստանում ԱՄՆ-ի դեսպանը, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի ռազմական ատաշեն Վրաստանում: «Հանդիպման ընթացքում, որին մանակցում էին Վրաստանի Պաշտպանության նախարարը և նրա առաջին տեղակալը, կողմերը քննարկել են ամերիկա-վրացական համագործակցությունը պաշտպանության և անվտանգության բնագավառում, ինչպես նաև խոսել են ընթացող նախագծերի և հետագա ծրագրերի մասին: Կողմերը նաև խոսել են այն ձեռքբերումների մասին, որոնք հաստատվել են 2014թ. ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովի ընթացքում, և նշել են, որ ԱՄՆ-ն ավելի մեծ ջանքեր կներդնի` ուղղված Վրաստանի օգնությանը` ձեռք բերված պայմանավորվածություններն իրականություն դարձնելու հարցում», -ասված է Վրաստանի Պաշտպանության նախարարության հայտարարությունում:
Հունվարի 28-ին մեկնարկել է Վրաստանի Արտաքին Գործերի նախարարի այցը ԱՄՆ: «Այցի շրջանակներում ծրագրված է հանդիպում անցկացնել Արտաքին Գործերի նախարարի և ԱՄՆ-ի փոխնախագահի միջև, ինչպես նաև հանդիպումներ ԱՄՆ-ի օրենսդիր և գործադիր իշխանությունների այլ ներկայացուցիչների հետ: Պաշտոնական այցի ընթացքում Թամար Բերուչաշվիլին նաև հանդես կգա ելույթով Ատլանտյան Խորհրդի վեհաժողովի ընթացքում` «Տրանսատլանտյան ռազմավարություն արևմտյան Եվրոպայի համար», ինչպես նաև կմասնակցի քննարկմանը: Պաշտոնական այցի հիմնական նպատակն է ամերակացի գործընկերների հետ Վրաստանի անվտանգության հետ կապված հարցերի քննարկումը, երկրի առջև կանգնած մարտահրավերները, ինչպես նաև Վրատսանի և ԱՄն-ի միջև երկկողմ հարաբերությունների խորացման հետ կապված հարցեր», -ասված է Վրաստանի Արտաքին Գործերի նախարարության տարածած հայտարարությունում:
Հունվարի 28-ին «Ֆրիդոմ Հաուզ» միջազգային կազմակերպությունը հրապարակել է ամենամյա հաշվետվություն-ռեյտինգ, այն մասին, թե ինչ դրության մեջ է «աշխարհում ազատությունը»: Հրապարակված տվյալների համաձայն` Վրաստանը մտել է «մասամբ ազատ» երկրների ցանկի մեջ: Ռեյտինգի համաձայն` Վրաստանը ստացել է 3 միավոր հնարավոր 7-ից: Հրապարակված տվյալների համաձայն` ամբողջ աշխարհում 195 երկրներից ընդամենը 89 պետություններն են հանդիսանում «ազատ», 55-ը` մասամբ ազատ, իսկ 51-ը «ոչ ազատ»:
Հունվարի 28-ին Ախալքալաք-Կարծախ երկաթգծի հատվածով (Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգծի հատվածը) անցել է առաջին փորձնական գնացքը: Միջոցառմանը ներկա էին Վրաստանի և Ադրբեջանի Տրանսպորտի նախարարները: Մինչ «առաջին փորձնական գնացքի մեկնարկին» նվիրված միջոցառմանն այցելելը Ադրբեջանի Տրանսպորտի նախարարը հանդիպում է անցկացրել Վրաստանի վարչապետի հետ: Տարածված տեղեկության համաձայն` Բաքու-Թբիլիսի-Կարս երկաթգիծը պետք է սկսի գործել մինչ 2015թ.-ի ավարտը:

В ходе состоявшегося 28 января заседания правительства Тбилиси (заседание мерии), мэр города заявил, что выполнил данное в предвыборный период обещание и удвоил размер социальных ваучеров для социально незащищенных тбилисских семей. «Как я и обещал в предвыборный период, размер ваучера для социально незащищенных граждан –удвоился. На данное направление в текущем году мэрия города потратит 15 000 000 лари. Еще раз хочу обнадежить граждан –мы выполняем все обещания данные в предвыборный период», -заявил мэр города –Давит Нармания.
«Сегодня мэр Тбилиси заявил, что он выполнил свое обещание удвоить социальные ваучеры. Очень жаль, что мэр города продолжает обманывать самого себя и горожан. Хочу напомнить, что мэр обещал не лишать ни одну семью социальной помощи, он обещал, что все те, кто раньше получал помощь –будут получать ее и в 2015 году, а с середины года размер помощи будет увеличен. Вот что он обещал. На самом деле «успех» мэрии заключается в том, что он уменьшила количество людей, которые должны были получить помощь, и за счет высвободившихся средств повысила размер ваучера… В результате этих манипуляций более 180 000 граждан лишились единственной помощи –социального ваучера, а мэр говорит, что он выполнил обещание… Это чистой воды обман», -заявил депутат Городского Совета –Иракли Абесадзе.
На момент 28 января в Грузии зафиксировано подорожание более чем 350 видов лекарственных препаратов. Однако, согласно заявлению заместителя министра Здравоохранения Грузии «министерство пока что не видит необходимости предпринимать какие-то действия направленные на понижение цен на лекарства». «Всего в Грузии продается почти 5 000 видов лекарств. Указанная цифра (350 видов лекарств), даже не составляет 10% от общего объема лекарственных препаратов. Если доступность медикаментов пойдет в «минус», то тогда министерство проведет определенные мероприятия. Пока что, мы не видим необходимости реагировать на повышения цен на некоторые лекарства», -заявил заместитель министра Здравоохранения Грузии. Напомним, что в последнее время зафиксировалось повышение цен на медикаменты первой необходимости –противовоспалительные средства, препараты для нормализации давления и т.д.
В рамках предусмотренной на 2015 год макро-финансовой помощи, общим размером в 46 000 000 евро, 28 января Европейский Союз выделил первый транш помощи Грузии, размером в 13 000 000 евро. Согласно заявлению представителя Европейского Союза, в ближайшие дни Грузия так же получит от ЕС еще 10 000 000 евро, а к середине 2015 года -оставшиеся 23 000 000 евро. «Мы поддерживаем усилия Грузии сохранить финансовую стабильность, и содействуем ее экономическому росту и развитию. Мы делаем все, что бы помочь Грузии интегрироваться в европейскую экономическую среду», -28 января заявил представитель ЕС –Пьер Московиц. Напомним, что программа «макро финансовой помощи» -является одним из инструментов ЕС, направленным на борьбу с экономическими кризисами. Данная программа задействуется по отношению тех стран-партнеров ЕС, которые испытывают серьезные проблемы в сфере финансового баланса и платежеспособности.
28 января министерство Обороны Грузии посетил посол США в Грузии, а так же военный атташе США в Грузии. «В ходе встречи, в которой участвовали министр Обороны Грузии и его первый заместитель, стороны обсудили американо-грузинское сотрудничество в сфере обороны и безопасности, а так же поговорили о дальнейших планах и текущих проектах. Стороны так же поговорили о тех достижениях, которые были зафиксированы в ходе саммита НАТО в 2014 году, и отметили, что США будет прилагать еще больше усилий направленных на помощь Грузии в вопросах воплощения в жизнь достигнутых договоренностей», -сказано в заявлении министерства Обороны Грузии.
28 января начался официальный визит министра Иностранных Дел Грузии в США. «В рамках визита запланировано проведение встреч министра Иностранных Дел Грузии с вице-президентом США, а так же с другими представителями исполнительной и законодательной властей США. В ходе официального визита Тамар Беручашвили так же выступит с речью на конференции Атлантического Совета –«Трансатлантическая стратегия для восточной Европы», а так же примет участие в дискуссии. Основная цель официального визита –обсуждение с американскими партнерами вопросов связанных с безопасностью Грузии, стоящие перед страной вызовы, а так же вопросы связанные с углублением двухсторонних отношений между Грузией и США», -сказано в заявлении распространенном министерством Иностранных Дел Грузии.
28 января международная организация «Фридом Хаус» опубликовала ежегодный отчет-рейтинг, о том, каково положение «свободы в мире». Согласно опубликованным данным, Грузия вошла в список «частично свободных» стран. Согласно рейтингу Грузия получила 3 балла, из возможных 7. Согласно опубликованным данным всего в мире, из 195 стран 89 государств являются «свободными», 55 стран –«частично свободные», и 51 государство –«не свободное».
28 января на железнодорожном отрезке Ахалкалак-Карцах (железная дорога Баку-Тбилиси-Карс) прошел первый, тестовый поезд. На мероприятии присутствовали министры транспорта Грузии и Азербайджана. До посещения «мероприятия по запуску первого тестового поезда», министр транспорта Азербайджана провел встречу с премьер министром Грузии. Согласно распространенной информации железная дорога Баку-Тбилиси-Карс должна начать функционировать до окончания 2015 года.