«Ռազմական գործողությունների սրման դեպքում Վրաստանին ոչ ոք օգնություն չի տրամադրի». Ռուս քաղաքագետ
Փետրվարի 4-ին կայացել է Վրաստանի Խորհրադարանի առաջին գարնանային նիստը: «Գարնանային նստաշրջանը շատ հագեցած կլինի: Կարևորագուն օրենքներից մեկը, որը ծրագրում է ուսումնասիրել Խորհրդարանը գարնանային նստաշրջանի ընթացքում, կլինի «աշխատանքային միգրացիայի մասին» օրենքը: Օրնագծի հեղինակն է Առողջապահության նախարարությունը: Նոր օրենքի ընդունման հիմնական նպատակն է աշխատանքային միգրացիայի համար կանոնների ստեղծումը: Այդ օրենքի ընդունումը նաև Եվրամիության առջև վերցրած պարտականությունների իրականացում է: Մեր ակնկալիքների համաձայն` տվյալ օրենքը պետք է կանոնակարգի իրավիճակն աշխատանքի շուկայում և պետք է առավելություններ ներկայացնի Վրաստանի քաղաքացիներին արտասահմանցիների համեմատությամբ աշխատանքի տեղավորման հետ կապված հարցերում», -ասված է փետրվարի 4-ի Խորհրդարանի հայտարարությունում: Հարկ է նշել, որ Խորհրդարանի հայտարարությունում, որտեղ խոսվում է այն օրենքների մասին, որոնք պետք է քննարկվեն գարնանային նստաշրջանի ընթացքում, նշված չէ «Տարածաշրջանային և փոքրամասնությունների լեզուների Եվրոպական խարտիայի» վավերացման հարցը: Կարելի է ենթադրել, որ Վրաստանի Խորհրդարանը ծրագրել է նաև 2015թ. գարնանային նստաշրջանի ընթացքում էլ խուսափել Եվրոպական խարտիայի վավերացման հարցից:
«Լարիի արժեզրկման պատճառներն են երկրում ընթացող տնտեսական արմատական գործընթացները: Արտաքին գործոններն ընդամենը ուժեղացրել են այդ գործընթացները: Այդ կերպ, ճիշտ չէ համարել, որ լարիի արժեզրկումը կապված է արտաքին գործոններից: Իհարկե, Ռուսաստանից դրամական փոխանցումների կրճատումը և տնտեսական ճգնաժամը Ռուսաստանում ազդում են մեր դրության վրա: Մեզ վրա զգալիորեն ազդում է նաև այն, որ մեզ համար սահմանափակված է հասանելիությունը ուսական շուկային, իսկ պատերազմի պատճառով ապակայունացել է ուկրաինական շուկան: Բայց լարիի արժեզրկման ամենագլխավոր պատճառներն են այն գործընթացները, որոնք ընթանում են մեզ մոտ, Վրաստանի ներսում: Մեր բյուջեն տնտեսական անկայունության մշտական աղբյուր է: Բյուջեի կառուցվածքը և ծախսերը ճիշտ չեն կազմված», -փետրվարի 4-ին հայտարարել է Վրաստանի Ազգային Բանկի նախկին տնօրեն Ռոման Գոցիրիձեն:
«Վրաստանը ՆԱՏՕ-ի եզակի դաշնակիցն է: Մեր դաշնակից երկրների մեջ չկա մի երկիր, որի հետ հարաբերություները նման լինեն Վրաստանի հետ մեր հարաբերություններին: Մենք կառուցում ենք զորավարժությունների կենտրոն և ծրագրում ենք կանոնավորապես անցկացնել ռազմական զորավարժություններ Վրաստանի տարածքում: Առաջին համատեղ զորավարժությունները կկայանան այս տարի, և մենք արդեն սկսել ենք զորավարժությունների ծրագիր և սցենար մշակել», -փետրվարի 4-ին հայտարարել է Ջեյմս Ապատուրայը: Հիշեցնենք, որ փետրվարի 4-5-ին Բրյուսելում կկայանա ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների Պաշտպանության նախարարների նախարարականը: Նախարարականի աշխատանքին մասնակցելու է նաև Վրաստանի Պաշտպանության նախարարը:
«Արևմուտքը մտավախություն ունի, որ Ռուսաստանը Վրաստանի դեմ կգործածի «հիբրիդային պատերազմի» տեսության տակտիկան», -հենվելով ՆԱՏՕ-ի անանուն բարձրաստիճան պաշտոնյայի հայտարարության վրա` գրում է ռուսալեզու «գազետա.րու» լրատվական գործակալությունը: «Ուկրաինայի դեպքերը ստիպեցին ՆԱՏՕ-ին «վերանայել» Վրաստանին: Որոշ Եվրոպական երկրներում լուրջ մտավախություն կա, որ Ռուսաստանի հաջորդ զոհը կարող է դառնալ Վրաստանը: Կարևոր է, որպեսզի Վրաստանը գտնվի Եվրոպայի համակ ուշադրության ներքո: Ռուսաստանը իրականացնում է Վրաստանի տարածքների  համակարգված և աստիճանական աննեքսիան, մինչդեռ ՆԱՏՕ-ն զգուշություն է ցուցաբերում այդ իրավիճակի հանդեպ: Միաժամանակ ՆԱՏՕ-ն խորացնում է Վրաստանի հետ համագործակցությունը: ՆԱՏՕ-ն ծրագրում է կառուցել Վրաստանում զորավարժությունների կենտրոն, ինչպես նաև օգնում է Վրաստանին երկրի պաշտպանունակության բարձրացման հարցերում:»
«Բռնագրավված տարածքներում գոյություն ունեցող ռուսական ռազմական բազաները մեր պետության համար վտանգի աղբյուր են հանդիսանում: Մինչդեռ այսօր չեն նկատվում այնպիսի ռազմաքաղաքական գործողություններ, որոնք մեզ թույլ կտային հաստատել, որ Ռուսաստանի կողմից ռազմական ագրեսիայի իրականացման վտանգ գոյություն ունի: Միաժամանակ հաշվի առնելով, որ Վրաստանը փաստացիորեն դուրս է եկել միջազգային իրավական դաշտից և անկանխատեսելի երկիր է հանդիասանում, մենք անդադար հետևում ենք իրավիճակին: Վտանգն առկա է միշտ, և չպետք է ոչինչ բացառել: Շատ բան կախված է նրանից, թե ինչպես կզարգանան իրադարձությունները Ուկրաինայում: Նաև կարևոր է, թե սանկցիաները և նավթի համաշխարհային գների անկումը ինչքանով կհյուծեն Ռուսաստանի տնտեսությունը: Սանկցիաները տալիս են իրենց արդյունքները, մինչդեռ Ռուսաստանին չպետք է թերագնահատել, անվանել այն թույլ պետություն», -մեկնաբանելով Ռուսաստանի հնարավոր հարձակումը Վրաստանի վրա ռուսական թերթի տարածած հայտարարությունը` հայտարարել է պաշտպանության և անվտանգության հարցերով խորհրդարանական կոմիտետի նախագահ Իրակլի Սեսիաշվիլին:
«Վրաստանի տարածքում ՆԱՏՕ-ի ուսումնավարժական Կենտրոնի բացումը և ՆԱՏՕ-ի և Վրաստանի համատեղ զինավարժությունների անցկացումը, Վրաստանի ղեկավարության ամենամեծ սխալն է: Հաշվի առնելով իրավիճակը Ուկրաինայում և վերջին դեպքերը Հայաստանում` Ռուսաստանը Վրաստանի իշխանությունների նման որոշումը գնահատում է որպես ռազմական սպառնալիք, որը վնասում է Կովկասում Ռուսաստանի շահերին: Վերջին ժամանակներս Ռուսաստանը անհամապատասխանորեն մեղմ է արձագանքում քաղաքական սպառնալիքներին, մինչդեռ, չարժե մոռանալ, որ Ռուսաստանը ռազմական սպառնալիքներին միշտ արձագանքել է և արձագանքելու է հստակորեն և խստորեն: ԱՄՆ-ի և ՆԱՏՕ-ի միակ շահը Կովկասում՝ Ռուսաստանի համար ռազմական սպառնալիքների ստեղծումն է: Մինչդեռ հարկ է նաև հիշել, որ ռազմական գործողությունների սրման դեպքում Վրաստանին ոչ ոք օգնություն չի տրամադրի: Ռուսաստանը շահագրգռված է կայունության պահպանման համար իր հարավային սահմաններում: Բայց սպառնալիքների ստեղծման դեպքում կձեռնարկվեն այնպիսի ռազմաքաղաքական քայլեր, որոնք ուղղված կլինեն Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև  ցամաքային միջանցքի ստեղծմանը: Նման քաղաքական գործողությունները կարող են Վրաստանին հանգեցնել երկու` արևմտյան և արևելյան մասերի բաժանմանը», -փետրվարի 4-ին հայտարարել է ռուս քաղաքագետ Միխայիլ Չերնովը»:

События дня. 4 февраля, Грузия
4 февраля состоялось первое, в весенней сессии, заседание парламента Грузии. «Внсенняя сессия будет очень насыщенной. Одним из важнейших законов, которые планирует рассмотреть парламент в ходе весенней сессии, будет закон «о трудовой миграции». Автором законопроекта является министерство Здравоохранения. Основной целью принятия нового закона, является создание норм для трудовой миграции. Принятие этого закона так же является исполнением обязательств перед Европейским Союзом. Согласно нашим ожиданиям данный закон должен нормализовать обстановку на рынке труда и должен дать преимущества гражданам Грузии перед иностранцами в вопросах, связанных с трудоустройством», -сказано в заявлении парламента от 4 февраля. Следует отметить, что в заявлении парламента, где идет речь о тех законах, которые должны быть рассмотрены парламентом в ходе весенней сессии не указан вопрос ратификации «Европейской хартии региональных языков и языков меньшинств». Можно предположить, что парламент Грузии и в ходе весенней сессии 2015 года планирует увильнуть от ратификации европейской Хартии.
«Причиной обесценивания лари являются фундаментальные экономические процесс протекающие в стране. Внешние факторы лишь усилии эти процессы. Таким образом неверно считать, что падение курса лари связанно с внешними факторами. Конечно же, сокращение денежных переводов из России, и экономический кризис в России влияют на наше состояние. Так же существенно влияет на нас и то, что для нас ограничен доступ на российский рынок, а из-за воны, дезорганизован украинский рынок… Но самой главной причиной падения стоимости лари, являются те процессы которые протекают у нас, внутри Грузии. Наш бюджет является постоянным источником экономической нестабильности. Структура и расходы Бюджета составлены не верно». -4 февраля заявил бывший директор Национального Банка Грузии –Роман Гоциридзе.
«Грузия является уникальным партнером НАТО. Среди наших партнеров нет ни одной страны с которой у нас были бы отношения похожие на отношения с Грузией. Мы строим тренировочный центр, и планируем регулярно проводить военные ученья на территории Грузии. Первые совместные ученья состояться уже в этом году и мы уже начали разрабатывать программу и сценарий учений», -4 февраля заявил Джеймс Апатурай. Напомним, что 4-5 февраля в Брюсселе состоится министериал министров обороны стран членов НАТО. В работе министериала так же примет участие министр Обороны Грузии.
«Запад опасается, что Россия использует против Грузии тактику ведения т.н. «гибридной войны», -ссылаясь на неназванного высокопоставленного чиновника НАТО пишет русскоязычное новостное агентство «газета.ру». «События на Украине вынудили НАТО посмотреть «по новому» на Грузию. В некоторых европейских странах есть серьезное опасение, что следующей жертвой России может стать Грузия. Важно, что бы Грузия находилась под пристальным вниманием Европы. Россия осуществляет планомерную и постепенную аннексию грузинских территорий, однако НАТО проявляет осторожность по отношению к этой ситуации. В то же время НАТО углубляет сотрудничество с Грузией. НАТО планирует построить в Грузии тренировочный Центр, а так же помогает Грузии в вопросах повышения обороноспособности страны».
«Существующие на оккупированных территориях российские военные базы являются источниками рисков для нашего государства. Однако, на сегодняшний день не наблюдается таких военно-политических действий, которые позволили бы нам утверждать, что существует опасность осуществления военной агрессии со стороны России. В то же время, учитывая то, что Россия практически вышла из международно-правового поля и является непрогнозируемой страной, мы постоянно следим за обстановкой. Риск существует всегда и нельзя ничего исключать… очень многое зависит от того, как будут развиваться события на Украине. Так же важно –на сколько санкции и понижение мировых цен на нефть истощат российскую экономику. Санкции приносят свой результат, однако Россию нельзя недооценивать и называть ее слабым государством», -комментируя распространенное российской газетой заявление о возможном нападении России на Грузию заявил председатель парламентского комитета по вопросам безопасности обороны -Иракли Сесиашвили.
«Открытие на территории Грузии учебно-тренировочного Центра НАТО и проведение совместных военных учений НАТО в Грузии, является большой ошибкой руководства Грузии. С учетом ситуации на Украине и последних событий в Армении, Россия оценивает подобное решение властей Грузии, как военную угрозу, которая наносит вред интересам России на Кавказе. В последнее время Россия неадекватно мягко реагирует на политические угрозы, однако, не стоит забывать, что на военные угрозы Россия всегда реагировала и будет реагировать твердо и жестко. Единственный интерес США и НАТО в Кавказском регионе, это создание военных угроз для России. Однако, так же следует помнить, что в случае эскалации военных действий, никто не окажет Грузии помощь. Россия заинтересована в сохранении стабильности на своих южных границах. Но в случае создания угроз, будут предприняты такие военно-политические шаги, которые будут направлены на создание сухопутного коридора между Арменией и Россией. Подобные политические действия могут привести к распаду Грузии на две части –западную и восточную», -4 февраля заявил русский политолог Михаил Чернов.