Ի՞նչ կարող է Վրաստանին տալ Եվրոպան.Դավիթ Ուսուփաշվիլի
Վրաստանի Արդարադատության նախարարության փետրվարի 11-ի դրույթի համաձայն` «արտասահմանցի քաղաքացիները Վրաստանում կարող են գյուղատնտեսության նշանակության հողատարածք ձեռք բերել միայն ժառանգության կամ Վրաստանի քաղաքացու հետ ամուսնության հիման վրա: Վրաստանի քաղաքացու հետ ապահարզանի դեպքում, արտասահմանցի քաղաքացիները պետք է 6 ամսվա ընթացքում վաճառեն գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածքը: Այն դեպքում, եթե նրանք չհասցնեն վաճառել հողատարածքը, պետությունը կզրկի նրանց կոնկրետ հողատարածքի սեփականության իրավունքից: Բացի այդ արտասահմանցի քաղաքացիները իրավունք չունեն ձեռք բերել գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածք ավելի քան 20 Հա տարածքով»: «Մինչ այսօր արտասահմանցի քաղաքացիները կարող էին Վրաստանում առանց որևէ խոչընդոտի ձեռք բերել գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածք ցանկացած քանակությամբ: Մի քանի ամիս առաջ Վրաստանի Խորհրդարանը Վրաստանի տարածքում արտասահմանցի քաղաքացիների` հողատարածք ձեռք բերելու իրավունքների ժամանակավոր սահմանափակման մասին որոշում է ընդունել: Հայտարարվել է մորատորիում: Տվյալ բնագավառում նոր կանոնակարգումների մշակման ընթացքում մենք առաջնորդվել ենք կուրորեն չարգելել արտասահմանցի քաղաքացիներին Վրաստանի տարածքում գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածք ձեռք բերել, բայց միաժամանակ ստեղծել այնպիսի պայմաններ, որոնց դեպքում Վրաստանում հողատարածք գնող արտասահմանցի քաղաքացին իր ունեցվածքով պարտավոր կլինի մասնակցել Վրաստանի տնտեսության կազմավորմանը և կծառայի մեր երկրի զարգացմանը», -ասված է Վրաստանի Արդարադատության նախարարության հայտարարությունում:
Փետրվարի 11-ին հանդիպում է կայացել Վրաստանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանի և Վրաստանի Ֆինանսների նախարարի միջև: «Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին երկու երկրների ֆինանսների նախարարությունների միջև համագործակցության հարցեր, ինչպես նաև անդրադարձ կատարվեց Հայաստանի և Վրաստանի միջև փորձի փոխանակման ծրագրերին: Դեսպան Վարդանյանը կարևորեց այս բնագավառում համագործակցության առավել ակտիվացումը: Նախարար Խադուրին անդրադարձավ մոտ ապագայում Թբիլիսիում կայանալիք Միջազգային բանկերի ֆորումին, որին 60 երկրների շարքում մասնակցելու է նաև Հայաստանը», -ասված է Վրատսանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանատան մամլո-ծառայության հայտարարությունում:
Փետրվարի 11-ին Վրաստանի Խորհրդարանը որոշում է ընդունել Խորհրդարան հրավիրել Պաշտպանության նախարարին: Նախնական տեղեկության համաձայն` Պաշտպանության նախարարը կպատասխանի պատգամավորների հարցերին հաջորդ շաբաթ, մինչդեռ Խորհրդարանում ներկայանալու վերջնական պատասխան Պաշտպանության նախարարը դեռևս չի տվել: «Մենք Պաշտպանության նախարարին Խորհրդարան ենք հրավիրել, որպեսզի նա պատասխանի մեզ անհանգստացնող հարցերին: ՄԻնչդեռ ցանկալի է, որ դատախազությունը իր ժամանակին համապատասխան աշխատանք անցկացնի աղմկահարույց խնդրի շուրջ: Դա անհրաժեշտ է, որ մենք բոլորս վերջապես իմանանք, թե ով է մեղավոր կատարած կոնկրետ հանցագործությունների մեջ», -հայտարարել է անվտանգության և պաշտպանության հարցերով խորհրդարանական կոմիտետի նախագահը:
«Մեզ հետաքրքրում է, թե ինչպես են ընթանում ՆԱՏՕ-ի անդամ-երկրների վերջին գագաթաժողովի որոշումների իրականացման գործերը: Մեզ անհանգստացնում է մեր պարտականությունների ի կատար ածման տեմպը: Օրինակ, մենք բոլորս գիենք, որ Վրաստանի տարածքում ծրագրվում է կառուցվել ՆԱՏՕ-ի ուսումնավարժական կենտրոն: Մինչդեռ անհասկանալի է, թե ինչու է հետաձգվում շինարարական աշխատանքների սկիզբը: Դա զարմանալի է, քանի որ հարցի քաղաքական կողմն արդեն վաղուց լուծված է և գործելու ժամանակն է», -փետրվարի 11-ին հայտարարել է «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության անդամ Իրակլի Չիքովանին:
«Մենք մեծ ուշադրությամբ պետք է լսենք, թե ինչ են ասում մեր քաղաքացիները, մեր հասարակությունը: Մինչդեռ, որևէ պաշտոնից հեռացնելը կամ որևէ պաշտոնին նշանակելը մենք պետք է ինքներս որոշենք, մենք պետք է որոշենք պատասխանատվության մեծ զգացումով: Կադրային որոշումների ընդունումը պետք է հիմնված լինի լուրջ վերլուծության վրա, իսկ եթե կասկած կա, թե ինչ-որ մեկը օրենք է խախտում, այդ հարցերը պետք է ուսումնասիրի դատարանը», -փետրվարի 11-ին հայտարարել է Վրաստանի Խորհրդարանի նախագահը: Հիշեցնենք, որ փետրվարի 10-ին պաշտոնաթող են եղել Վրաստանի Պաշտպանության նախարարության Գլխավոր տեսուչի տեղակալը և նույն  նախարարության Ռազմական տեսուչի տեղակալը:
«Վրաստանը սկսել է շարժվել դեպի Եվրոպան այն պահից, երբ կարողացավ ազատվել Սովետական կայսրության կապանքներից: Այդ եվրոպական ուղու վրա մեզ հաջողվեց մեզ համար խոչընդոտներ ստեղծել: Միաժամանակ աշխարհաքաղաքական իրականությունը ևս չնպաստեց նրան, որ մենք հանգիստ ընթանանք մեր ընտրած ուղիով: Այսօր վրաց հասարակությունը հարցեր ունի այն, թե ի՞նչ կարող է մեզ տալ Եվրոպան: Չնայած որ մեր ժողովուրդն արդեն վաղուց կողմնորոշվել է, թե ինչ ուղղությամբ պետք է ընթանա մեր երկիրը, և չնայած այն բանին, որ մենք բոլորս հասկանում ենք, որ մեր ազգային մշակույթը անբաժան է եվրոպական կյանքից, մենք, այնուամենայնիվ, պետք է մեծ աշխատանք անցկացնենք մեր քաղաքացիների հետ բացատրվելու ուղղությամբ, թե ի՞նչ է իրենից ներկայացնում Եվրոպան», -փետրվարի 11-ին հայտարարել է Դավիթ Ուսուփաշվիլին:
Փետրվարի 11-ին Վրաստանի Ազգային Բանկը ազգային արժույթի կուրսը հավասարակշռելու համար արժույթային աճուրդում վաճառել է 40 000 000 դոլար: Ազգային Բանկի այս գործողության շնորհիվ լարին որոշ չափով կայունացել է և կազմել 2.0240 1 դոլարի համեմատությամբ: Հիշեցնենք, որ նման քայլի Վրաստանի Ազգային Բանկը դիմել էր նաև անցյալ տարվա նոյեմբերին, մինչդեռ այն ժամանակ լարիի կուրսը արժեզրկվել էր հենց հաջորդ օրը: Նաև փետրվարի 11-ին Վրաստանի Ազգային Բանկը որոշում է ընդունել 50 կետով բարձրացնել բազիսային կետի վերաֆինանսավորումը, այդ կերպ բարձրացնելով դրամավարկային քաղաքականության տոկոսադրույքը 4.5%-ով: «Քանի որ Վրաստանում շատ բարձր է «դոլարականացման» մակարդակը, իսկ դոլարը վերջին ժամանակներս զգալիորեն ամրապնդվել է, մեր տնտեսության համար ինֆլյացիայի լրացուցիչ սպառնալիքներ են ստեղծվել: Ստեղծված իրավիճակում Վրաստանի Ազգային Բանկը երկրի տնտեսության ապակայունացումից խուսափելու համար որոշում է ընդունել ավելի խստացնել դրամավարկային քաղաքականությունը: Մենք ուշադրությամբ կհետևենք իրավիճակին և կանենք ամեն ինչ երկրի ազգային արժույթը կայունացնելու համար», -ասված է Վրաստանի Ազգային Բանկի հայտարարությունում:
«Փետրվարի 10-11 Վրաստանի ՆԳՆ Արտակարգ իրավիճակների հատուկ կենտրոնի աշխատակիցների համար կայացել են ուսումնավարժություններ «նավթագազային ռազմավարական հաղորդակցություններում հնարավոր պայթյուն և նրա հետևանքների վերացում» թեմայով: Նման տեսակի զորավարժություններ ՆԳՆ-ին կից ռազմավարական հաղորդակցության պաշտպանության դեպարտամենտում անցկացվում են պարբերաբար և ներառում են ինչպես տեսական, այնպես էլ փորձնական ուսուցում, նաև գերատեսչության աշխատակիցների նախապատրաստում: Ուսումնավարժություններ անցկացնելու նպատակն է գերատեսչության աշխատակիցների պրոֆեսիոնալիզմի բարձրացումը, ինչպես նաև ռազմավարական հաղորդակցություններում անվտանգության մակարդակի բարձրացումը», -ասված է Վրաստանի ՆԳՆ հայտարարությունում:

События дня. 11 февраля, Грузия
Согласно постановлению Министерства Юстиции Грузии от  11 февраля, «иностранные граждане смогут приобретать в Грузии земли сельскохозяйственного назначения только на основании наследства, либо на основании брака с гражданином(гражданкой) Грузии. В случае развода с гражданином(гражданкой)  Грузии, иностранные граждане обязаны будут в течении 6 месяцев продать земельный участок сельскохозяйственного назначения. В случае, если они не успеют продать земельный участок, государство лишит их права собственности на конкретный земельный участок. При этом граждане иностранного государства не имеют право приобретать земельный участки сельскохозяйственного назначения площадью больше чем 20 Га». «До сегодняшнего дня иностранный граждане могли беспрепятственно приобретать сельскохозяйственные земли в Грузии, в любом количестве. Несколько месяцев назад Парламент Грузии принял решение о временном приостановлении права иностранных граждан покупать в Грузии земельные участки. Был объявлен мораторий. При разработке новых регуляций в данной сфере мы руководствовались правилом –не запрещать, слепо, иностранным гражданам приобретать сельскохозяйственные земли в Грузии, но в то же время создать такие условия, при которых иностранный гражданин, покупающий землю в Грузии, был бы обязан своей покупкой принимать участие в становлении грузинской экономики и служить развитию нашей страны», -сказано в заявлении министерства Юстиции Грузии.
11 февраля состоялась встреча между послом Республики Армения в Грузии и министром финансов Грузии. «В ходе встречи стороны обсудили вопросы сотрудничества между министерствами Финансов двух стран, а так же были обсуждены вопросы, связанные с программами по обмену опытом между Грузией и Арменией. Посол Республики Армения в Грузии подчеркнул важность еще большей активизации данного направления сотрудничества между странами. В свою очередь министр Финансов Грузии затронул тему скорого проведения в Грузии Международного Банковского Форума, в работе которого так же будет принимать участие делегация из Армении»,  -сказано в заявлении распространенном пресс службой посольства Республики Армения в Грузии.
11 февраля Парламент Грузии принял решение о приглашении в Парламент министра Обороны. Согласно предварительной информации министр Обороны ответит на вопросы депутатов на следующей неделе, однако окончательного согласие на выступлении в Парламенте министр обороны пока что не дал. «Мы пригласили министра Обороны в Парламент для того, что бы он ответил на волнующие нас вопросы. Однако, желательно, что бы прокуратура своевременно провела необходимую работу по поводу нашумевших дел. Это необходимо для того, что бы все мы наконец то узнали –кто виновен в совершении конкретных преступлений», -заявил председатель парламентского комитета по вопросам обороны и безопасности.
«Нам интересно –как обстоят дела с имплементацией решений последнего саммита стран-членов НАТО. Нас волнует темп исполнения наших обязательств. Например. Все мы знаем, что на территории Грузии должен быть построен учебно-тренировочный Центр НАТО. Однако не понятно, почему задерживается начало строительства?! Это удивительно, так как политическая часть вопроса уже давно решена и пора действовать», -11 февраля заявил член партии «Свободные демократы» Иракли Чиковани.
«Мы должны с большим вниманием слушать то, что говорят наши граждане, наше общество. Однако, решения о назначении либо отстранении с должностей, мы должны принимать с большим чувством ответственности. Принятие кадровых решений должно быть основано на серьезном анализе, а если есть подозрения в том, что кто то нарушает закон –эти вопросы должен изучать суд», -11 февраля заявил председатель парламента Грузии. Напомним, что 10 февраля подали в отставку заместитель руководителя Генеральной Инспекции министерства Обороны Грузии и заместитель руководителя Военной Инспекции тог же министерства.
«Грузия начала двигаться в сторону Европы с того момента, как смогла освободиться от ига Советской империи. На это европейском пути мы умудрились создать себе препятствия. В то же время геополитическая реальность так же не способствовала тому, что бы мы спокойно двигались по избранному нами пути. Сегодня у грузинского общества есть вопросы относительно того, -что нам может дать Европа. Не смотря на то, что наш народ уже давно определился с тем –по какому пути мы должны вести страну, и не смотря на то, что все мы понимаем, что наша национальная культура нераздельна с европейской жизнью, мы все же должны проводить большую работу направленную на разъяснение нашим гражданам –что же из себя представляет Европа», -11 февраля заявил Давит Усупашвили.
11 февраля Национальный Банк Грузии, с целью стабилизировать курс национальной волюты, продал на валютном аукционе 40 000 000 долларов. Благодаря данным действиям Национального Банка курс лари несколько укрепился и составил 2,0240 по отношению к 1 доллару. Напомним, что к подобным мерам Национальный Банк Грузии уже прибегал в ноябре прошлого года, однако в тот раз курс лари обесценился уже на следующий день. Так же 11 февраля Национальны й Банк Грузии принял решение о увеличении базисного пункта рефинансирования на 50 пунктов, таким образом повысив ставку монетарной политики на 4,5%. «В виду того, что в Грузии очень высокий уровень «долларизации», а доллар за последнее время существенно укрепился, для нашей экономики создаются дополнительные риски повышения инфляции. В сложившейся ситуации Национальный Банк Грузии, во избежание дестабилизации экономики страны, принял решение о еще большем ужесточении монетарной политики. Мы будем внимательно следить за ситуацией и будем делать все, для стабилизации национальной валюты страны», -сказано в заявлении Национального Банка Грузии.
«10-11 февраля для сотрудников Специального Центра по экстренным ситуациям при МВД Грузии состоялись тренировочные ученья на тему «возможный взрыв на стратегических нефте-газовых коммуникациях и преодоление последствий». Подобного рода ученья для сотрудников департамента по защите стратегических коммуникаций при МВД проводятся периодически и включают в себя как теоретическое, так и практическое обучение и подготовку сотрудников ведомства. Целью проведения тренировочных учений, является повышение профессионализма сотрудников ведомства, а так же повышение уровня безопасности на стратегических коммуникациях», -сказано в заявлении МВД Грузии.