«Ռուսաստանը կարող է իր` Ռուսաստանի սահմաններից դուրս գտնվող քաղաքացիներին պաշտպանելու համար օգտագործել ռազմական ուժ».Վրաստանի Արդարադատության նախարար
• 14-02-2015 17:58:11   | Վրաստան  |  Ի՞նչ է գրում մամուլը
«Բոլոր այն մարդիկ, ով ուզում է լինի, եթե թույլ տան իրենց կոռուպցիայով զբաղվել, խստագույնս կպատժվեն: Ֆինանսների նախարարության հետաքննչական բաժինը աշխատում է իր ողջ խստությամբ, և թող ոչ ոք չկարծի, թե կարող է հանգիստ զբաղվել կոռուպցիայով և դրա համար իրեն ոչինչ չի լինի: Բոլորը կպատժվեն: Վրաստանը, մեր կառավարությունը հասել են նրան, որ մեր երկիրը համարվում է աշխարհում ամենաքիչ կոռումպացված երկիրը, և մենք ոչ ոքի թույլ չենք տա մեր երկրի հեղինակությունը փչացնել», -փետրվարի 13-ին հայտարարել է Վրաստանի վարչապետը: Հիշեցնենք, որ փետրվարի 12-ին ձերբակալվել է Թբիլիսիի քաղաքապետարանի բարձրաստիճան պաշտոնյան, որը բռնվել է կաշառք վերցնելիս:
«Ռուսաստանը կարող է իր` Ռուսաստանի սահմաններից դուրս գտնվող քաղաքացիներին պաշտպանելու համար օգտագործել ռազմական ուժ: Ինչպես վերջերս հայտարարել է Վրաստանի Արդարադատության նախարարը, ամբողջ երկրի ծավալով 6 000 մարդ զրկվել է Վրաստանի քաղաքացիությունից: Նրանցից 350 ապրում են Սամցխե-Ջավախքում: Նրանք հայեր են: Այսինքն, մենք խլել ենք այդ մարդկանցից Վրաստանի քաղաքացիությունը և թողել ենք նրանց ապրելու Ռուսաստանի քաղաքացիությամբ: Դրան զուգահեռ մենք գիտենք, որ Ռուսաստանը թարմացրել է իր ռազմական դոկտրինան: Փոփոխությունների համաձայն` Ռուսաստանը կարող է ռազմական ուժ գործադրել սահմանից դուրս գտնվող իր քաղաքացիներին պաշտպանելու համար: Մենք տեսնում ենք բանավեճ, բայց ոչ ոք հստակորեն չի պատասխանում, թե ինչո՞ւ է Վրաստանը զրկել այդ մարդկանց քաղաքացիությունից: Չկան լուրջ փաստարկներ, իսկ հաշվի առնելով տեղեկությունները, որոնք ինձ հայտնի են, կարելի է ենթադրել, որ կառավարությունը, զրկելով մարդկանց վրացական քաղաքացիությունից, հակապետական  քայլ է արել: Մենք ունենք հարց` ինչո՞ւ է դա կատարվել: Հատկապես այն բանի հաշվառմամբ, թե ինչ է այսօր կատարվում Ուկրաինայում: Մենք ունենք երկու բռնագրավված տարածաշրջան… Ինչո՞ւ այդ մարդկանց չեն տալիս ժամանակավոր կացության իրավունք: Մենք հասկանում ենք, որ օրենքի համաձայն այդ մարդիկ պետք է զրկվեին վրացական քաղաքացիությունից, բայց ինչքանո՞վ է դա պրագմատիկ քաղաքականության տեսանկյունից: Ես ենթադրում եմ, որ դա սաբոտաժ է կամ էլ գիտակցված սխալ», -փետրվարի 13-ին հայտարարել է «Բազմազգ Վրաստան» շարժման ղեկավար Առնոլդ Ստեփանյանը:
2015թ. հունվարին Վրացական արտադրանքի ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 694 000 000 դոլար, ինչը 9%-ով քիչ է 2014թ. նուն ժամանակահատվածի համեմատությամբ: «2015թ. հունվարին արտահանումը կազմել է 156 000 000 դոլար (30% պակաս, քան անցյալ տարի), իսկ ներմուծումը կազմել է 538 000 000 դոլար (1%-ով պակաս, քան 2014թ.հունվարին): Բացասական առևտրային հավասարակշռությունը կազմել է 382 000 000 դոլար, ինչը արտաքին շրջանառության 55%», -ասված է Վրաստանի Ազգային Վիճակագրական Գործակալության տարածած հատարարությունում:
Վրաստանի Խորհրդարանի նախագահը գերմանական Բուդեսթագի նախագահ Նորբերթ Լամբերտի հետ ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել է, որ Գերմանիային հայտնի են Վրաստանի այսօրվա խնդիրները: «Գերմանացի գործընկերոջ հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանում, Եվրոպայում և Կովկասում անվտանգության հարցերը: Գերմանիան մեծ դեր է խաղում անվտանգության խնդիրների լուծման մեջ, և Վրաստանի խնդիրները` Ռուսաստանի կողմից վրացական հողերի բռնագրավումը և մեր մտավախությունները, նրան հայտնի են: Մենք նաև պայմանավորվել ենք միջխորհրդարանական հարաբերությունների ամրապնդման մասին, որպեսզի Գերմանիան կարողանա կիսվել մեզ հետ իր հարուստ փորձով», -հայտարարել է Դավիթ Ուսուփաշվիլին: Հիշեցնենք, որ Նորբերթ Լամերտի այցելությունը Վրաստան մեկնարկել էր փետրվարի 12-ին և կավարտվի փետրվարի 15-ին:
Տեղեկատվության ազատության զարգացման Ինստիտուտը (IDFI) «Վրաստանում հրապարակային տեղեկատվության հասանելիությունը» հաշվետվություն է հրապարակել, որի համաձայն` 2014թ. ընթացքում հանրային տեղեկատվության հարցումները, որոնք մնացել են անպատասխան, աճել են 15%-ով 2012-2013թթ համեմատությամբ: Ինստիտուտը տեղեկատվության հասանելիոթյան հետազոտություն է անցկացրել 2014թ. ընթացքում Վրաստանի հասարակական հաստատություններում: IDFI-ը տեղեկատվության 5466 հարցում է ուղարկել 308 հասարարակական հաստատությունների: Արձանագրվել է 3 628 (66,4%) լիարժեք պատասխան, ոչ լիարժեք պատասխան` 356 (6,5%), մերժում` 85 (1,5%), անպատասխան է մնացել 1397 (25,6%) հարցում: Ինստիտուտը նման հետազոտություն էր անցկացրել 2012թ. Խորհրդարանական ընտրություններից հետո, իսկ ավելի հստակ 2012թ. հոկտեմբերից մինչ 2013թ. սեպտեմբերը: Այդ ժամանակահատվածում հանրային տեղեկատվության հարցումների լիարժեք պատասխանները կազմել են 81%, իսկ անպատասխան մնացած հարցումները` 11%: IDFI հետազոտության համաձայն` հանրային տեղեկատվության թափանցիկության տեսանկյունից ամենափակ հաստատության «կոչումը» ստացել է պատիժների իրագործման դեպարտամենտը:

События дня. 13 февраля, Грузия
«Все те люди, кем бы они не были, которые позволят себе заниматься коррупцией –будут строжайшим образом наказаны. Следственный отдел при министерстве финансов работает на всю мощность, и пусть никто не думает, что сможет заниматься спокойно коррупцией и за это им ничего не будет. Все будут наказаны. Грузия, наше правительство, добились того, что наша страна считается одной из меньше всего коррумпированной страной в мире, и мы никому не позволим испортить репутацию нашей страны», -13 февраля заявил премьер министр Грузии. Напомним, что 12 февраля булл задержан высокопоставленный чиновник Мэрии Тбилиси, который попался на факте получения крупной взятки.
«Россия может использовать военную силу для защиты своих граждан, проживающих вне границ России. Как недавно заявила министр Юстиции Грузии –в масштабах всей страны 6000 человек лишились гражданства Грузии. Из них 350 проживают в Самцхе-Джавахке. Они армяне. То есть –мы отняли у этих людей гражданство Грузии и оставили их жить с российским гражданством. Параллельно этому все мы знаем, что Россия обновила свою военную доктрину. Согласно изменениям Россия может применять военную силу для защиты своих граждан заграницей. Мы ведем дискуссию, но никто конкретно не отвечает –почему Грузия лишила этих людей гражданства. Нет серьезных аргументов, а учитываю информацию, которой я владею, можно предполагать, что правительство, лишив людей грузинского гражданства совершило антигосударственный поступок. У нес есть вопросы –почему это произошло? Особенно с учетом того, что сегодня происходит на Украине. У на оккупированы две территории… Почему этим людям не дают статуса временного места жительства. Мы понимаем, что согласно закону эти люди должны были лишиться грузинского гражданства, но на сколько это прагматично, с точки зрения политики?! У меня есть подозрения, что это саботаж, либо осознанная ошибка», -13 февраля заявил руководитель движения «Многонациональная Грузия» Арнольд Степанян.
В январе 2015 года товарооборот грузинской продукции составил  694 000 000 долларов, что на 9% меньше, чем в аналогичный период 2014 года. «В январе 2015 года экспорт составил 156 000 000 долларов (меньше чем в прошлом году на 30%), а импорт составил 538 000 000 долларов(на 1% меньше, чем в январе 2014 года). Отрицательный торговый баланс составил 382 000 000 долларов, что является 55% от внешнего торгового оборота», -сказано в информации распространенной Национальный Статистическим Агентством Грузии.
Председатель парламента Грузии на совместном с президентом немецкого Бундестага Норбертом Ламбером брифинге заявил, что Германии знакомы сегодняшние проблемы Грузии. «В ходе встречи с немецким коллегой были рассмотрены вопросы безопасности в регионе, Европе и на Кавказе. Германия играет очень важную роль в решении проблемы безопасности и проблемы Грузии, оккупация грузинских земель Россией и наши опасности им хорошо известны. Мы так же договорились об усилении межпарламентских отношений, для того, чтобы Германия смогла поделиться своим богатым опытом», -заявил Давит Усупашвили. Напомним, то визит Норберта Ламерта начался 12 февраля и завершится 15 февраля. Это второй визит Ламерта в Тбилиси. В первый раз он побывал в Грузии в 2006 году.
Институт развития свободы информации (IDFI) опубликовал отчёт «Доступность публичной информации в Грузии», согласно которому запросы публичной информации за 2014 год, которые остались без ответа увеличились на 15% по сравнению с периодом за 2012-2013 годы. Институт провёл исследование доступности информации за 2014-ый год в публичных учреждениях Грузии. IDFI направил 5466 запросов информации в 308 публичных учреждений. Полноценных ответов было получено 3 628(66,4%), неполноценных ответов – 356(6,5%), отказов – 85(1,5%), без ответов остались 1397(25,6%) запросов. Институт провёл подобное исследование и в период после Парламентских выборов 2012-го года, а конкретно с октября 2012 года по сентябрь 2013-го года. В тот период полноценные ответы на запросы публичной информации составили 81%, а запросы, оставленные без ответа составили 11%. Согласно исследованию IDFI «звание» самого закрытого учреждения в плане открытости публичной информации получил Департамент исполнения наказаний. На презентации отчёта грамоту за улучшение состояния открытости публичной информации получила администрация Правительства.