Թալինի հիվանդանոցը համալրվել է նորածնային խնամքի բարձրակարգ սարքավորումներով
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն այցելել է Թալինի հիվանդանոց: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և «BirthLink» ՀԿ-ի` համատեղ իրականացվող ծրագրի շնորհիվ հիվանդանոցի ծննդաբերական բաժանմունքը համալրվել է նորածնային խնամքի բարձրակարգ սարքավորումներով` շարժական տաքացուցիչ, ֆոտոթերապիայի սարք, ներարկման մխոցներ, պուլսօքսիմետր, տաքացվող ներքնակ, hրատապ իրավիճակների համար նախատեսված պայուսակ, և այլն: Սարքավորումներն առանձնահատուկ կարևորություն ունեն բարդ հղիության կամ վաղաժամ ծննդաբերության հետևանքով, որոշակի խնդիրներով լույս աշխարհ եկած փոքրիկներին համալիր աջակցություն ցուցաբերելու հարցում:
«Կան նախագծեր, որոնք կարևոր են ոչ միայն ռազմավարական, հեռանկարային տեսանկյունից, այլև անհատական գոհունակության զգացում են պարգևում` բարի գործի մասնակից լինելու առումով: Անհնար է անտարբեր մնալ կյանքի համար պայքարող այս փոքրիկներին տեսնելիս: Այդ պատճառով մեր ընկերությունը ցանկացավ ջերմության և վստահության մի մասնիկ փոխանցել նրանց` տրամադրելով կենսական նշանակության սարքավումներ»,-նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի և Բրիտանական «BirthLink» ՀԿ-ի հետ համագործակցության արդյունքում, 2015 թվականին գերժամանակակից սարքավորումներով կապահովվի 14 ծննդատուն` ներառելով Արարատի, Արագածոտնի, Կոտայքի, Արմավիրի, Լոռու մարզերն ու մայրաքաղաքը:
2008թ.-ից մեկնարկած ծրագրի իրականացման համար ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մինչ օրս հատկացրել է շուրջ 535 միլիոն դրամ:

High-quality neonatal care equipment provided to the maternity department of Talin hospital
Owing to the joint project by VivaCell-MTS and “BirthLink” NGO, the maternity department of the hospital has received high-quality medical equipment for neonatal care: a mobile warmer, a phototherapy device, infusion pumps, a pulse oximeter, heated mattress, an emergency bag and other facilities. The provided equipment is essential for quality healthcare of sick and low birth weight babies in case of complications around the time of birth or complications due to prematurity.
“There are projects which are important not only from strategic point of view or for their perceptiveness, but they also give us a feeling of individual gratification for being a part of a worthy cause. It is impossible to stay indifferent when witnessing these infants’ struggle for life. This is the reason why our Company wanted to give them a part of hope and confidence by providing equipment of essential necessity,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian commented.
In 2015, in the frames of the joint project by VivaCell-MTS and the British NGO “BirthLink”, state-of-the-art medical equipment will be provided to 14 maternity hospitals, encompassing Ararat, Aragatsotn, Kotayk, Armavir, Lori regions and Yerevan.
The project commenced in 2008, and till now VivaCell-MTS has provided over AMD 535 million for the realization of the program.