ԱՄՆ-ում ԼՂՀ ներկայացուցիչն ելույթ է ունեցել Կոլումբիայի համալսարանում
Մարտի 4-ին ԱՄՆ-ում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը մասնակցել է Նյու Յորքի Կոլումբիայի համալսարանում հայ ուսանողական միության կողմից կազմակերպված <<Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն, Արցախ. Ձեռքբերումներն ու մարտահրավերները լարված տարածաշրջանում>> միջոցառմանը:
Արցախի ներկայացուցիչը հանդես է եկել ելույթով, ուր անդրադարձել է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության անցած ու ներկա փուլերին, Արցախի պատմությանը, խորհրդային շրջանի զարգացումներին, Ղարաբաղյան շարժման ձևավորմանն ու ներկա փուլին:
Ելույթից հետո Ռոբերտ Ավետիսյանը պատասխանել է ներկաների հարցերին՝ կապված ԼՂՀ քաղաքական և տնտեսական զարգացումների, ինչպես նաև տարածաշրջանային խնդիրների ու հակամարտության խաղաղ կարգավորման հետ:
Միջոցառմանը ներկա են եղել Կոլումբիայի համալսարանի ուսանողներ և դասախոսներ, հասարակական սեկտորի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի աշխատակիցը:

Представитель НКР в США выступил с речью в Колумбийском университете
4 марта Постоянный представитель Нагорно-Карабахской Республики в США Роберт Аветисян принял участие в мероприятии «Нагорно-Карабахская Республика, Арцах: Достижения и вызовы в напряженном регионе» в Колумбийском университете Нью-Йорка, организованном Армянским студенческим союзом.
Представитель Арцаха выступил с речью, в которой затронул пройденный и нынешний этап азербайджано-карабахского конфликта, историю Арцаха, развития советского периода, формирование и нынешний этап Карабахского движения.
В конце своей речи Роберт Аветисян ответил на вопросы присутствующих, связанные с политическими и экономическими развитиями НКР, а также с региональными проблемами и мирным урегулированием конфликта.
На мероприятии присутствовали студенты и преподаватели Колумбийского университета, представители общественного сектора, а также сотрудник офиса ООН в Армении.